Powrót do GAKu Logo GAK
Logo GAK

placówki

Projektornia

GAK

Projektornia

Projektornia GAK mieści się w Gdańsku Brzeźnie, w niewielkiej odległości od morza. Nazwa klubu wywodzi się od sali projekcyjnej, znajdującej się w placówce i tym samym nawiązuje do tradycji kinowej tego miejsca.

Działalność Projektorni ukierunkowana jest na społeczność lokalną, a także turystów, odwiedzających latem Brzeźno. Organizowane przez klub imprezy nawiązują często do dawnych historii z życia nadmorskiego kurortu, bądź też służą promocji artystów działających w dzielnicy.

czerwiec 2022

Kalendarz wydarzeń:

wyczyść filtry
abstrakcyjne wzory namalowane techniką tuszu

29 czerwiec

Pędzlem i tuszem / warsztat z Dorotą Wójcik

29 czerwca (środa) o godz. 19:00 Projektornia GAK serdecznie zaprasza na warsztat malowania tusze...

warsztat

Pędzlem i tuszem / warsztat z Dorotą Wójcik

Logo placówki

data

29.06.22
środa

godzina

19:00

wstęp

bezpłatny

adres

ul. Dworska 29a, 80-506 Gdańsk

dla kogo?

Dorośli, Młodzież

Główna grafika wpisu

29 czerwca (środa) o godz. 19:00 Projektornia GAK serdecznie zaprasza na warsztat malowania tuszem.

Artystka i architektka Dorota Wójcik wprowadzi Was w świat malowania techniką tuszu. Jest to gratka dla miłośników abstrakcji, ale też dla tych, którzy cenią sobie realizm uchwycony na kartce papieru.
Jedno jest pewne, z warsztatu wyjdziecie z własnoręcznie namalowaną pracą i będzie ona wyrazem kreatywności każdego z Was.

Zapewniamy wszystkie materiały.

O prowadzącej warsztat

Dorota Wójcik (ur. 1987 w Gdańsku) jest artystką wizualną oraz architektką. Ukończyła Politechnikę Gdańską z wyróżnieniem otrzymując 2 nagrody za najlepiej obroniony dyplom magisterski na wydziale Architektury i Urbanistyki w 2014r. W między czasie podjęła studia na Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku na wydziale malarstwa w pracowni prof. J. Baucia, gdzie w 2021 r. obroniła tytuł magisterski. Połączenie architektury i malarstwa stworzyły jej możliwości do podjęcia pracy przy wielu muralach w całej Polsce, min. miała możliwość uczestniczyć w produkcji prestiżowego muralu autorstwa E. Dwurnika w Warszawie. Jej prace malarskie zaprezentowano min. na Ogólnopolskiej wystawie konkursowej Fundacji im. Franciszki Eibisch w Warszawie. Dorota głównie zajmuje się malarstwem olejnym abstrakcyjnym, a inspiracje czerpie z natury (drzewa, morze, chmury). Od 2000 roku związana z Pracownią artystyczna Henryka Sokalskiego.

chłopiec w błękitnej koszulce, ma zamknięte oczy, świeci na niego słońce

23 czerwiec

15. Festiwal Grand OFF – pokaz niezależnych filmów krótkometrażowych

23 czerwca (czwartek) o godz. 19:00 Projektornia GAK serdecznie zaprasza na pokaz Najlepszych Nie...

kino

15. Festiwal Grand OFF – pokaz niezależnych filmów krótkometrażowych

Logo placówki

data

23.06.22
czwartek

godzina

19:00

wstęp

bezpłatny

adres

ul. Dworska 29a, 80-506 Gdańsk

dla kogo?

Dorośli, Młodzież, Seniorzy

Główna grafika wpisu

23 czerwca (czwartek) o godz. 19:00 Projektornia GAK serdecznie zaprasza na pokaz Najlepszych Niezależnych Filmów Świata, czyli 15. Festiwal Grand OFF im. Krzysztofa Kona.

Grand OFF to najważniejsza inicjatywa promująca kino niezależne w Polsce oraz jedna z najważniejszych tego typu idei na świecie. Celem festiwalu jest nagrodzenie wybitnych i wyjątkowych niezależnych produkcji filmowych. Warto to zobaczyć!
Na pokazie zaprezentujemy 10 krótkometrażowych filmów nagrodzonych w 2021 roku.

Program:

„So long Paris” 17′
„Pappo e Bucco” 15′
„My father Naples” 20′
„Let me be, dear” 14′
„Friend” 20′
15-minutowa przerwa
„A Man in chain” 22′
„Melting Landscapes Glaciers” 7′
„Los Ultimos Recuerdos de Abril” 20′
„Too Late” 15′
„Sukienka” 23′

Filmy odtwarzane są z polskimi napisami.

po prawej sylwetka człowieka z uniesioną ręką; po lewej podłużne klocki z drewna w kształcie prostopadłościanu które opierają się jeden na drugim; człowiek ręką powstrzymuje ich upadanie

30 czerwiec

Warsztaty z odpoczywania

Odprężenie i relaks to w obecnych czasach towar deficytowy. Właśnie dlatego postanowiliśmy zorgan...

spotkanie
warsztat

Warsztaty z odpoczywania

Logo placówki

data

30.06.22
czwartek

godzina

18:40 - 20:10

wstęp

Bezpłatny

adres

Projektornia GAK, ul. Dworska 29 a, 80-506 Gdańsk

dla kogo?

Dorośli, Młodzież, Seniorzy

Główna grafika wpisu

Odprężenie i relaks to w obecnych czasach towar deficytowy. Właśnie dlatego postanowiliśmy zorganizować w Projektorni GAK warsztaty z odpoczywania. To przydatna umiejętność. Podczas odpoczywania pojawią się elementy relaksacji, medytacji, poznamy techniki redukcji stresu, no i najważniejsze: będzie to chwila podarowana samemu sobie.

Udział w warsztatach z odpoczywania pozwoli każdemu uczestnikowi na sprawdzenie działania technik relaksacyjnych, ale przede wszystkim na przyjemne spędzenie czasu.

Warsztaty z odpoczywania poprowadzi Paweł Gutral z Akademii Redukcji Stresu.

„Dopada Cię stres? Jesteś zmęczona/y, brak Ci energii, a wymagania świata na zewnątrz przytłaczają? Czujesz się zagubiona/y i gdzieś rozmył się sens życia? Potrzebujesz wytchnienia i spokoju?

Potrzebujesz najzwyczajniej w świecie poleżeć i odpocząć?

Wyśmienicie!!! Oto warsztat, w którym większość czasu spędzisz leżąc, relaksując swoje ciało i umysł. Wchodząc w głęboką prowadzoną relaksację, będziesz mieć możliwość zagościć w „wewnętrznej przestrzeni ciszy” i z tego poziomu przy pomocy wizualizacji popracować z tematem zdrowia i stresu.

Człowiekowi będącemu w stanie głębokiego relaksu (częstotliwość fal mózgowych na poziomie 4-7 Hz) jest o wiele łatwiej i skuteczniej koncentrować swoją świadomość na sprawach ważnych i istotnych dla niego. A myśli, które wygenerujemy w tym stanie mają o wiele większą moc twórczą. Bo przecież wydarzenia w naszym życiu koncentrują się wokół dominujących myśli. A więc używając jeszcze wizualizacji będziemy w stanie sprowokować zmiany w wymaganych rejonach zdrowia i stresu. Paweł Gutral

Ilość miejsc ograniczona.

Obowiązują zapisy

projektornia@gak.gda.pl

tel. 58 343 46 91

Regulamin_warsztaty-Projekt-My-2022 (1)

 

 

07 czerwiec - 28 czerwiec

Lekcje Polskiego Języka Migowego

Projektornia GAK zaprasza na spotkania z Polskim Językiem Migowym! We współpracy ze stowarzyszen...

warsztat

Lekcje Polskiego Języka Migowego

Logo placówki

data

07.06.22
wtorek

godzina

17:30-18:45

wstęp

bezpłatny

adres

ul. Dworska 29a, 80-506 Gdańsk

dla kogo?

Dorośli, Dzieci, Familijne, Młodzież, Seniorzy

Główna grafika wpisu

Projektornia GAK zaprasza na spotkania z Polskim Językiem Migowym!

We współpracy ze stowarzyszeniem Okno na Świat pokażemy Wam podstawowe znaki języka migowego, a także przybliżymy kulturę osób głuchych.

Zajęcia mają charakter familijny – poprowadzi je Piotr Bronk wraz z synem Gustawem.

Terminy:

 • 7 czerwca, godz. 17:30-18:45
 • 14 czerwca, godz. 17:30-18:45
 • 21 czerwca, godz. 17:30-18:45
 • 28 czerwca, godz. 17:30-18:45

Miejsce: Projektornia Gak, ul. Dworska 29A, 80-506 Gdańsk Brzeźno

Zajęcia odbywają się w ramach projektu “Niema Opera vol. 2”. To już druga edycja działań mających na celu łączenie dwóch rzeczywistości: świata głuchych, ze światem słyszących.

Jest to interdyscyplinarny projekt edukacyjny, który posługując się sztuką jako narzędziem, stwarza pole do wzajemnego kontaktu i zrozumienia osobom o odmiennej percepcji odbioru rzeczywistości.

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego oraz programu Kultura Dostępna.

Obowiązują zapisy:

projektorniagak@gak.gda.pl

tel. 58 343 46 91

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego oraz programu Kultura Dostępna

Osoby siedzące na krzesłach w okręgu. Na zdjęcie nałożony jest kolorowy filtr, rozszczepiający obraz w efekcie pryzmatu.

24 czerwiec

Gra w Mafię

Obowiązują zapisy: projektornia@gak.gda.pl Serdecznie zapraszamy na ósmą(!) odsłonę gry w Mafię!...

spotkanie
warsztat

Gra w Mafię

Logo placówki

data

24.06.22
piątek

godzina

18:00

wstęp

płatny

adres

ul. Dworska 29a, 80-506 Gdańsk

dla kogo?

Dorośli, Młodzież, Seniorzy

Główna grafika wpisu

Obowiązują zapisy: projektornia@gak.gda.pl

Serdecznie zapraszamy na ósmą(!) odsłonę gry w Mafię!

Uwierzcie nam, że ta rozgrywka odmieni Wasze życie. Będzie pełna niespodzianek i nieoczekiwanych zwrotów akcji. Temat przewodni: PEAKY BLINDERS.
Ciekawostka – pomiędzy rundami, od czasu do czasu z głośników nieco głośniej poleci muzyka, to będzie czas na konsultacje z innymi uczestnikami rozgrywki. No bo kto będąc na imprezie nigdy nie spiskował, albo nie planował małych żartów i psikusów. Może podczas pogaduszek „na boku” powstaną sojusze Mafia-Miasto? Liczymy na Waszą inicjatywę, nic już nie sugerujemy…

A jeśli nigdy nie grałeś w Mafię, to już tłumaczymy co i jak.

Mówiąc najprościej, w Mafii chodzi o to, żeby uratować obywateli miasta, zanim zajmą się nimi mafiozi.
Nasze rozgrywki w Mafię są częścią cyklu integracyjnych warsztatów z pobudzania wyobraźni, które w zależności od wydarzenia będą przybierać różne formy. Zapraszamy każdego, kto ukończył 15 rok życia. Stawiamy na zabawę i grę towarzyską, w której każdy może wczuć się w rolę wyznaczoną losowaniem postaci na początku gry. Nie ma się czego bać, wystarczy przyjąć swoją nową rolę i zacząć żyć rzeczywistością np. policjanta tropiącego złoczyńców.
Zapewniamy Mistrza Ceremonii i niepowtarzalny klimat, a wszystko to zgodnie z panującymi obostrzeniami epidemiologicznymi.

Grałeś już w Mafię? Super! Przyjdź i zabaw się z nami kolejny raz. Nigdy o tym nie słyszałeś? Jeszcze lepiej, pozwól nam wprowadzić Cię w tajemniczy świat obywateli, policjantów, tajnych agentów no i oczywiście włoskiej mafii.
Dla zwolenników jasnych wyjaśnień podajemy definicję Mafii z Wikipedii.
Mafia – towarzyska gra fabularna symulująca walkę pomiędzy poinformowaną mniejszością i niepoinformowaną większością.
Gra charakteryzuje się ogromną elastycznością zasad, dzięki czemu można ją rozgrywać w niemal dowolnie licznej grupie. Gra wymaga i rozwija umiejętności obserwacji i analizy zachowań, wyciągania wniosków, przekonywania, a także kontroli mowy ciała oraz innych sygnałów niewerbalnych.

UWAGA

Osoby biorące udział w poprzednich edycjach Mafii mogą przyjść na godz. 18:30 (o 18:00 będziemy tłumaczyć zasady nowym uczestnikom).

Z uwagi na ograniczoną ilość miejsc, obowiązują zapisy. Gra przewidziana jest na ok. 2h.

Wstęp: 5 zł
Wiek: 15+
Kontakt:
projektornia@gak.gda.pl

58 343 46 91

Regulamin

tło w połowie pomarańczowe, a w połowie żółte z napisem "skąd wzięła się sztuka?"

04 czerwiec - 05 czerwiec

Skąd się wzięła sztuka? Warsztaty w ramach Akademii Kulturalnego Człowieka

Akademia Kulturalnego Człowieka i Projektornia GAK zaprasza na kolejną odsłonę. Tym razem zajmiem...

warsztat

Skąd się wzięła sztuka? Warsztaty w ramach Akademii Kulturalnego Człowieka

Logo placówki

data

04.06.22
sobota

godzina

13:00-15:00

wstęp

bezpłatny

adres

ul. Dworska 29a, 80-506 Gdańsk

dla kogo?

Dorośli, Dzieci, Familijne, Młodzież, Seniorzy

Główna grafika wpisu

Akademia Kulturalnego Człowieka i Projektornia GAK zaprasza na kolejną odsłonę. Tym razem zajmiemy się sztukami wizualnymi i plastycznymi. Wydarzenia pt.: “Skąd się wzięła sztuka? Czyli kilka słów o prehistorii.” poprowadzi Maria Szachnowska. Podczas warsztatów będzie funkcjonować Świetlica Kulturalna dla dzieci.

Część teoretyczna:
Wstęp z wiedzy o sztuce prehistorycznej. Omówienie najbardziej znanych i rozpoznawalnych dzieł paleolitu, takich jak malowidła naskalne w Lascaux, Altamirze czy Wenus z Willendorfu. Zwrócenie uwagi na to, jak człowiek pierwotny przedstawia ludzi, a jak zwierzęta w malowidłach naskalnych i jakie cechy uwypuklone są w sylwetce kobiety w przypadku Wenus. Wspólna grupowa dyskusja, dlaczego, zdaniem uczestników warsztatu, właśnie takich wyborów artystycznych dokonywał twórca i jaki był cel i przeznaczenie tych malunków. W odniesieniu do intuicji uczestników, przedstawienie najważniejszych teorii archeologicznych i antropologicznych dotyczących zagadnienia. Przedstawienie koncepcji szamanizmu wg. Davida Lewisa-Williamsa, magii sympatycznej wg. Frazera i innych teorii interpretacji: edukacyjnej i estetycznej (John Halverson).

Część praktyczna:
Uczestnicy zostaną poproszeni o stworzenie wspólnego “malowidła naskalnego”. Na wielkoformatowym arkuszu gniecionego papieru (który swoją fakturą ma za zadanie przywodzić na myśl fakturę skały) będą mieli namalować tuszem i pędzlami kaligraficznymi swoje własne, wcześniej wspólnie ustalone grupowo, zaklęcie czy też intencję najbardziej tożsamą dla pragnień człowieka współczesnego świata, zgodnie z ideą magii sympatycznej, czyli zaklinania w obraz swoich pragnień.

Chcesz przyjść na “Skąd się wzięła sztuka?”, ale nie możesz zostawić dziecka w domu? Pomożemy! W sali obok, podczas wydarzenia, specjalnie otworzymy Świetlicę Kulturalną!

Zajęcia dla dzieci od 5 do 9 roku życia.
Obowiązuje rezerwacja miejsc.
_
ROZWIJAJMY SIĘ WSPÓLNIE!
Zdajemy sobie sprawę, że rozwój najmłodszych jest najważniejszy. Dlatego często sobie odpuszczamy niektóre aktywności, ze względu na pociechy. My jednak zadbamy o Was pod hasłem: TWÓJ ROZWÓJ, TO ROZWÓJ TWOJEGO DZIECKA. Dlatego z oferty Świetlicy Kulturalnej można korzystać po rezerwacji miejsca na warsztatach. Pozwólmy sobie na spędzenie czasu w Akademii Kulturalnego Człowieka. Pokażmy swoim pociechom, jak ważny jest rozwój bez względu na wiek.

O dr Marii Szachnowskiej, prowadzącej warsztat “Skąd wzięła się sztuka?”
Doktor sztuki w dyscyplinie sztuki plastyczne i konserwacja dzieł sztuki.
Ukończyła Malarstwo na Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku ze specjalizacją ze scenografii teatralnej. Absolwentka pracowni prof. Macieja Świeszewskiego, gdzie pracowała również jako asystent w latach 2015-2017. Finalistka licznych konkursów malarskich, w tym: kilkukrotnie „Grand Prix Fundacji Franciszki Eibisch”, „Promocje 2014”, IV Piotrkowskie Biennale Sztuki, kilkukrotna laureatka konkursu im. Leona Wyczółkowskiego, „Gdańskie Biennale Sztuki”, “Ale Sztuka!”, itd. Jej obrazy można było oglądać na licznych pokazach, w tym indywidualnych: w Gdyńskim Centrum Filmowym, wystawie wraz z Anną Waligórską w Galerii El w Elblągu, Galerii Warzywniak w Gdańsku, Galerii L przy Domu Literatury w Łodzi i Teatrze Szekspirowskim w Gdańsku. Brała udział w kilkudziesięciu wystawach zbiorowych w Polsce. Jej obrazy uczestniczyły w targach sztuki w Londynie, Barcelonie i Edynburgu. Cykl jej obrazów “Phone Contact” został zaprezentowany na wystawie zbiorowej “Fresh reality” w Wersalu, w Paryżu. Jest autorką scenografii i kostiumów do spektakli: „W 80 dni dookoła świata” w reżyserii K. Szachnowskiego, w Teatrze im. A. Seweruka w Elblągu, „Iwan, carski syn” w reżyserii K. Szachnowskiego w Centrum Kultury w Gdyni, “Terroryści” I. Iredyńskiego w reżyserii K. Szachnowskiego w Centrum Kultury w Gdyni scenografii i “Tajemniczy ogród”, na podstawie powieści F. H. Burnett, w reżyserii A. Klucznika, w Teatrze Lalki i Aktora w Wałbrzychu. W ramach stypendium dla twórców kultury Marszałka Województwa Pomorskiego, które otrzymała w roku 2020, zaprojektowała scenografię, kostiumy i animacje do do recitalu aktorskiego Oli Lis pt. “Piosenki portowe”. W ramach projektu dofinansowanego przez Ministerstwo Kultury Dziedzictwa Narodowego i Sportu w ramach programu dotacyjnego „Kultura dostępna” zaprojektowała wizualizacje i kostiumy do spektaklu “Niema Opera” w reżyserii T. Valldala Czarneckiego, w Gdańskim Archipelagu Kultury. W latach 2018-2021 pracowała w z Osiedlowym Klubem Kultury SM “Bałtyk”, jako instruktor zajęć rysunku i malarstwa. Autorka licznych projektów okładek literackich Wydawnictwa “Od do”.

Logo Projektornia

Aktualności

Grafika z animowanym szopem i napisem

_22 maja 2024

Zapisz się do newslettera!

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi wydarzeniami kulturalnymi w Gdańsku? Zapisz się do naszego ne...

Zapisz się do newslettera!

Grafika z animowanym szopem i napisem

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi wydarzeniami kulturalnymi w Gdańsku? Zapisz się do naszego newsletter GAKtualności!

 
Otrzymuj regularne informacje o warsztatach, koncertach, wystawach i wielu innych atrakcjach organizowanych przez gdańskie domy kultury. Nie przegap żadnej okazji do kulturalnych przeżyć!

Każdy kto zapisze się na naszego newslettera może dołączyć do Klubu GAKu, a w nim czekają na Was: informacje zza kulisy i konkursy z nagrodami.
 

_16 maja 2024

OPEN CALL MUZYCZNY – JAK BRZMI HŁASKO

Open call muzyczny „Jak brzmi Hłasko” jest organizowany w ramach projektu HŁASKO.UPDATE. Gdańs...

OPEN CALL MUZYCZNY – JAK BRZMI HŁASKO

Open call muzyczny „Jak brzmi Hłasko” jest organizowany w ramach projektu HŁASKO.UPDATE.

Gdański Archipelag Kultury zaprasza do udziału muzyków akademickich jak i twórców niezależnych, którzy działają w różnych konwencjach muzycznych. Tematem open call jest interpretacja muzyczna twórczości Marka Hłaski. Zadaniem uczestników_czek jest przekształcenie tekstów literackich w formę muzyczno – dźwiękową. Chcemy, abyście przenieśli literaturę na płaszczyznę muzyki, komponując utwory inspirowane twórczością pisarza.

Czekamy na Wasze oryginalne podejście i kreatywne interpretacje!

Ważne informacje:

 • głoszenia przyjmujemy do 15 lipca 2024 r. do godz. 23:59,
 • zgłoszenia należy wysłać przez formularz (zostanie udostępniony 22 maja 2024 w tym miejscu),
 • utwór może zawierać elementy dźwiękowe oraz fragmenty tekstów, jednak nie jest to wymagane,
 • czas trwania utworu: od 5 do 20 min,
 • autorskie utwory należy przesłać w formie plików wysokiej jakości w formatach M4A, FLAC lub WAVE. Pliki powinny być przygotowane do emisji w przestrzeni miejskiej. Pliki należy przesłać przez wyżej wymieniony formularz.
 • Regulamin open call

Z nadesłanych propozycji jury wybierze utwory, które spełniają założenia merytoryczne i jakościowe wymagane przez Organizatora.

Skład Jury:

 • Michał Jacaszek – kompozytor, producent muzyczny i wykonawca muzyki elektroakustycznej
 • Jakub Knera – dziennikarz i kurator, twórca strony „Nowe idzie od morza”
 • Laura Haras – absolwentka wydziału wokalno – aktorskiego Akademii Muzycznej w Gdańsku. Aktorka, śpiewaczka, prowadzi Teatr GAK.
 • Izabela Terek – Jopkiewicz – animatorka kultury, zajmuje się edukacją artystyczną w GAK.

Wyniki naboru zostaną ogłoszone 26 lipca na stronie gak.gda.pl

Wybrane utwory muzyczne zostaną wyemitowane na Skwerze Świętopełka w Gdańsku, gdzie atmosferę dopełni oprawa świetlna. Wydarzenie odbędzie się 21 września 2024 r. i potrwa od godz. 20:00  do 22:00. Mamy nadzieję, że przekształcenie literatury w muzykę pozwoli spojrzeć na twórczość Hłaski z zupełnie nowej perspektywy, zainteresować odbiorców innym wymiarem literatury oraz wzbudzić zainteresowanie postacią samego autora.

 

 

 

_27 marca 2024

Święta