MENU

Powrót do GAKu Logo

Dom Sztuki

GAK

Dom
Sztuki

Dom Sztuki to miejsce wystaw, spektakli, koncertów i warsztatów organizowanych z myślą o mieszkańcach Stogów. Perłą naszego domu kultury są zespoły taneczne, których życie wyznacza rytm funkcjonowania Domu Sztuki. Tancerze i tancerki w każdym wieku ćwiczą u nas hip hop, oldschool, new style, house, popping, locking, dancehall, jazz i taniec współczesny.

Oprócz tego Dom Sztuki aktywnie rozwija kulturę w Internecie i oraz edukuje poprzez warsztaty i zajęcia stałe. Zerknijcie tylko na nasz YT i FB!

Styczeń 2021

Kalendarz wydarzeń:

13 Grudzień - 01 Styczeń

Sąsiadki.Art #1: Dipsheet

Internetowa wystawa grafiki i ilustracji kuratorowana przez redaktorki gdyńskiego zina „Dipsheet”...

online
wystawa

Sąsiadki.Art #1: Dipsheet

data

13.12.20
niedziela

godzina

18:00

wstęp

bezpłatny

adres

YouTube i Artsteps

dla kogo?

Dorośli, Młodzież

Internetowa wystawa grafiki i ilustracji kuratorowana przez redaktorki gdyńskiego zina „Dipsheet”. Pierwsza odsłona projektu Sąsiadki.Art.

Rozmowa z redaktorkami zina

Link.

Miniwywiady z artystkami

Link.

Wystawa

Wystawę można było oglądać do 1 stycznia 2021.

Artystki i artyści

Kuratorki wystawy

Kurator projektu

 

Pierwszy numer „Dipsheetu” miał swoją premierę 22 lutego 2020 w pizzerii Ogniem i Piecem w Gdyni. Chwilę później Polska weszła w wiosenny lockdown, ale mimo przeciwności ukazał się drugi numer, jeszcze smaczniejszy od poprzedniego. W czerwcu pisałem na łamach „Dyskursu Lokalnego”:

„«Dipsheet» to chyba najładniejsza ze znanych mi oddolnych publikacji, które ostatnio pojawiły się w Trójmieście. Kolorowa, frywolna, radosna gazetka wydawana w Gdyni, nastawiona raczej na atrakcyjność wizualną, niż na treści tekstowe, ma w sobie coś niezwykle soczystego, słonecznego. Brak w niej rewolucyjnego czy buntowniczego zacięcia, które często jest motorem sięgania po samizdatową formułę — «Dipsheet» wydaje się raczej stworzony z jakiejś wewnętrznej potrzeby i chyba dlatego tak przyjemnie się go ogląda”

Dziś już Aleksandra Koleśniak i Adriana Zielonka, twórczynie „Dipsheetu”, mają na koncie jeszcze jeden numer i zdaje mi się, że liczba trzy – szczególna, bo trzy równa się nie raz i nie dwa — pozwala sądzić, że to początek dłuższej przygody. Myślę, że bardzo potrzebnej w kraju, gdzie 63% ludności ocenia, iż sprawy zmierzają w złym kierunku (sondaż Kantar z listopada br.), ilość wykupionych opakowań antydepresantów wzrosła o ponad milion w stosunku do poprzedniego roku, a liczba zwolnień L4 z powodu zaburzeń psychicznych zwiększyła się o połowę. „Dipsheet” to rzecz jasna nie środek farmakologiczny. To radosna eskapada w krainę ilustracji i koloru, a zatem obietnica chwili wytchnienia. To promyczek, który przeczytany do kawy zamiast prasówki z parlamentarno-gabinetowych niusów odsunie być może od czytelniczki poranną porcję lęku, a wzięty do poduszki zwolni z melisy przed snem.

Aby dać „Dipsheetowi” i związanym z nim osobom szansę na jeszcze szersze dotarcie do osób pogrążonych w pandemicznej zimie i z powodu zamknięcia galerii łaknących bodaj namiastki wystaw, zaprosiłem redaktorki zina do stworzenia internetowego pokazu pod egidą Domu Sztuki GAK. W ramach wydarzenia zrealizowaliśmy:

 1.  Kamerkowy wywiad z Aleksandrą Koleśniak i Adrianą Zielonką, w którym rozmawiamy o początkach i charakterze „Dipsheetu”.
 2. Onlajnową wystawę na platformie Artsteps, do której zaprosiliśmy ilustratorów_ki związane z zinem. Na wystawie zobaczycie nie tylko ich prace, ale również krótkie autoprezentacje wideo nagrane przez autorów_ki. Odpowiadają w nich na pytanie o cele, które przyświecają im podczas tworzenia i swój stosunek do odbiorcy.

Wystawa jest pierwszą odsłoną projektu „Sąsiadki.Art”, którego główną ideą jest położenie nacisku na twórczość lokalną, trójmiejską, czyli tę, którą mamy pod ręką – bliską po prostu. W ramach „Sąsiadek” planujemy pokazać przekrój młodych artystek, które posługując się rozmaitymi mediami rozwijają sztukę na Pomorzu i zachęcić do wspierania oraz śledzenia ich twórczości.

Piotr Szymon Mańczak

Aktualności

_20 stycznia 2021

Drabina sztuki #25 — Kolor średni

https://youtu.be/BtVFguw8A-k To taki kolor, no... nie najlepszy, nie najgorszy, nie najładniej...

Drabina sztuki #25 — Kolor średni

To taki kolor, no… nie najlepszy, nie najgorszy, nie najładniejszy, nie najjaśniejszy… no, taki średni. Żartuję. Chodzi o liczby.

_6 stycznia 2021

Drabina sztuki #24 — Precyzja

https://youtu.be/CNKiKMXK8AI Nie musiałem być aż tak precyzyjny, by zauważyć te paprochy na sw...

Drabina sztuki #24 — Precyzja

Nie musiałem być aż tak precyzyjny, by zauważyć te paprochy na swetrze.

_7 grudnia 2020

Konkurs „Gdzie jest Ciaptak?” rozstrzygnięty

Rozstrzygnęliśmy konkurs interpretacji twórczości Jana Brzechwy i Juliana Tuwima „Gdzie jest Ciap...

Konkurs „Gdzie jest Ciaptak?” rozstrzygnięty

Rozstrzygnęliśmy konkurs interpretacji twórczości Jana Brzechwy i Juliana Tuwima „Gdzie jest Ciaptak?”

Jury w składzie:

 • Laura Haras – aktorka, kierowniczka Teatru Feta,
 • Anna Krawczyńska – polonistka, bibliotekarka SP 11,
 • Violetta Sitarz – kierowniczka GAK Domu Sztuki,
 • Anita Małachowska – pracowniczka GAK Domu Sztuki

przyznało trzy równorzędne nagrody:

 • Poli Karsznia – klasa I Szkoły Podstawowej nr 45 w Gdańsku,
 • Natalii Pączko – klasa I Szkoły Podstawowej Lingwista w Gdańsku,
 • Idzie Karsznia – klasa IV Szkoły Podstawowej nr 45 w Gdańsku

oraz cztery wyróżnienia:

 • Hannie Kazimierczak – klasa III Szkoły Podstawowej nr 45 w Gdańsku,
 • Stasiowi Kałużnemu – klasa III Szkoły Podstawowej Lingwista w Gdańsku,
 • Marii Kaczmarek – klasa I Szkoły Podstawowej Lingwista W Gdańsku,
 • Annie Jastrzębskiej – klasa VII Szkoły Podstawowej nr 47 w Gdyni w Gdańsku.

Nagrody rzeczowe wysłane zostaną kurierem na adres domowy laureatów.