Powrót do GAKu Logo GAK
Logo GAK

placówki

Stacja Orunia

GAK

Stacja
Orunia

Stacja Orunia to otwarty dom kultury.
Malujecie? Tańczycie? Lepicie? Gracie? Tworzycie?
W Stacji Orunia MOŻNA tworzyć  wszystko…
czego tylko dusza zapragnie.
Jesteśmy tu dla Was – dla ludzi w każdym wieku.
Dla dzieci pełnych energii, dla młodzieży kreatywnej
i tej która dopiero szuka inspiracji, zabieganych
dorosłych oraz „poszukujących” rodziców i seniorów.
U nas dużo się dzieje i zawsze bardzo kulturalnie.
Prowadzimy wiele ciekawych projektów
z lokalną społecznością.
Staramy się być blisko mieszkańców dzielnicy
i zapraszamy ich nie tylko do uczestnictwa
w kulturalnych wydarzeniach,
ale również do współtworzenia naszego domu kultury.

marzec 2024

Kalendarz wydarzeń:

wyczyść filtry

30 styczeń - 29 marzec

Teatr GAK w obiektywie Zbyszka Petraka | Dwa akty i antrakt

Czas trwania wystawy: 30.01.2024-29.03.2024 Galeria Na Piętrze Teatr GAK w obiektywie Zbyszka...

warsztat

Teatr GAK w obiektywie Zbyszka Petraka | Dwa akty i antrakt

Logo placówki

data

30.01.24
wtorek

godzina

18:00

wstęp

bezpłatny

adres

Dworcowa 9

dla kogo?

Dorośli, Familijne, Młodzież, Seniorzy

Główna grafika wpisu

Czas trwania wystawy: 30.01.2024-29.03.2024
Galeria Na Piętrze

Teatr GAK w obiektywie Zbyszka Petraka. Dwa akty i antrakt to wystawa fotografii autorstwa Zbyszka Petraka w Galerii Na Piętrze w Gdańskim Archipelagu Kultury. Wystawa jest podzielona na dwie kolejne części – dwa akty jednego wydarzenia.
W pierwszej odsłonie zobaczymy zdjęcia ze spektakli Teatru GAK, m.in. z Parku Oruńskiego, gdzie Teatr ma swoją siedzibę, (budynek Sceny Muzycznej GAK) oraz z niektórych wydarzeń plenerowych takich jak Urodziny Heweliusza i Święto Miasta Gdańska. Natomiast w kolejnej drugiej odsłonie (Akt II) pokażemy prezentację fotografii portretów aktorów tego Teatru.

Program wystawy:
Akt I:
30.01-29.02.2024
Wystawa zdjęć ze spektakli Teatru GAK, zrealizowanych w Scenie Muzycznej, Parku Oruńskim oraz innych miejscach w Gdańsku.

Antrakt: 29.02.2024 (czwartek) o godz.18.00
Pomiędzy dwoma częściami zapraszamy na spotkanie ze Zbyszkiem Petrakiem oraz zespołem Teatru GAK. Będzie to zakończenie pierwszej części wystawy i zaproszenie na drugą (Akt II) wraz z poczęstunkiem.

Akt II:
29.02-29.03.2024
Zmiana ekspozycji i prezentacja nowych fotografii – portretów aktorów Teatru GAK oraz ich zdjęć zespołowych.


Teatr GAK oprócz przedstawień w Parku Oruńskim czy też Scenie Muzycznej GAK od wielu lat bierze udział i wzbogaca stronę artystyczną gdańskich wydarzeń plenerowych: wspomnianego wcześniej Urodziny Heweliusza, Święto Miasta Gdańska, Orszak Trzech Króli, Gdańska Choinka, Gdańska Wigilia, Misterium Gdańskie, Parada Niepodległości, rozpoczęcie i zakończenie Jarmarku Dominikańskiego. Kierowniczką artystyczną Teatru GAK jest Laura Haras, a artyści skupieni wokół Teatru to zarówno aktorzy profesjonalni, jak i amatorzy. W swoich działaniach łączą elementy typowe dla teatru ulicznego, takie jak pokazy szczudlarskie, żonglerkę i pantomimę wraz z muzyką, słowem i śpiewem.

Autor fotografii Zbigniew Petrak od ponad czterdziestu lat jest związany z gdańską Orunią. Fotografuje jej mieszkańców, przyrodę, krajobrazy oraz architekturę. Dokumentuje życie kulturalne dzielnicy – koncerty, spektakle oraz wernisaże wystaw. Urodził się w 1951 r. w Gdańsku-Wrzeszczu. Fotografować zaczął już we wczesnej młodości, a od 2000 roku prezentuje swoje prace na wystawach indywidualnych w Gdańskim Archipelagu Kultury: Stacji Orunia, Projektorni, Domu Sztuki, a także w American Corner, Centrum Kultury Tatarów Polskich w Gdańsku oraz wystawach zbiorowych. W ostatnich latach temu w Stacji Orunia GAK miała miejsce jego wystawa „Spóźniona dwudziestka” oraz wystawa „Jak statki na niebie”.

dach niebieskiego samochodu wystaje z jeziora

01 luty - 01 marzec

Szlam 2001 — Dominik Kulaszewicz | Galeria Peron

Wystawa Szlam 2001 to prezentacja nigdzie wcześniej nie publikowanych i nie pokazywanych zdjęć z ...

wystawa

Szlam 2001 — Dominik Kulaszewicz | Galeria Peron

Logo placówki

data

01.02.24
czwartek

godzina

18:00

wstęp

bezpłatny

adres

Dworcowa 9

dla kogo?

Dorośli

Główna grafika wpisu

Wystawa Szlam 2001 to prezentacja nigdzie wcześniej nie publikowanych i nie pokazywanych zdjęć z tragicznej powodzi na Oruni z lipca 2001 roku, z archiwum gdańskiego fotografa Dominika Kulaszewicza.
Ten fotograficzny reportaż został zrealizowany w czasie dwudziestu czterech godzin powodzi przez autora, mieszkającego wówczas na gdańskiej Oruni.
Wśród zdjęć znajdziemy podpatrzone reporterskim okiem ujęcia dotkniętej klęską dzielnicy – z jednej strony zalanych, pokrytych tytułowym szlamem ulic, mieszkań czy piwnic, z drugiej zaś mieszkańców Oruni, zaskoczonych nagłą i nieoczekiwaną katastrofą.

Wernisaż: 01 lutego (czwartek) o godz. 18.00
Wystawa czynna do 01 marca 2024 roku.

Dominik Kulaszewicz – fotograf, portrecista, autor kampanii firm odzieżowych. Kształtuje dialog między elementami fotografii dokumentalnej i reklamowej. Zafascynowany formą, przemijaniem, ciałem i duszą, próbuje uchwycić wyjątkowość ludzi i miejsc, które go otaczają. Uwielbia kontakt z ludźmi i sprawia, żeby wszyscy czuli się przed aparatem komfortowo. Po uzyskaniu dyplomu, w 1994 roku w Sopockiej Szkole Fotografii WFH, zakłada studio fotografii realizując się na polu artystycznym i komercyjnym. Na przestrzeni lat tworzył kampanie reklamowe dla różnych marek m.in. Reserved, House, Batycki, Levis Strauss czy Cropp. Współpracuje z Polską Agencją Prasową, publikuje portrety w Vogue Spain, z jego usług korzystają muzea i szereg instytucji kultury i sztuki. Prowadzi autorskie warsztaty dla dzieci i młodzieży np. w ramach współpracy z Centrum Sztuki Współczesnej Łaźnia. Prowadzi Masterclass dla Profoto. Fascynuje go budowanie wizerunku osób, firm i przedmiotów. To zajęcie uwiecznione zostaje wieloma publikacjami w Polsce, jak i na świecie.
Obecnie prowadzi autorskie studio w Gdańsku na terenie Stoczni Cesarskiej.


Kuratorka : Anna Brudzińska, współpraca: Anna Sadowska

07 marzec - 23 marzec

Kobieta Pomorska. Sztuka Patchworku | Galeria Peron

"Kobieta pomorska. Sztuka patchworku" Grupa artystyczna "Patchwork Cokolwiek Pomorski": Sabina ...

warsztat

Kobieta Pomorska. Sztuka Patchworku | Galeria Peron

Logo placówki

data

07.03.24
czwartek

godzina

18:00

wstęp

bezpłatny

adres

ul. Dworcowa 9

Główna grafika wpisu

“Kobieta pomorska. Sztuka patchworku”
Grupa artystyczna “Patchwork Cokolwiek Pomorski”:
Sabina Berlińska, Karola Dwórznik, Katarzyna Filipkowska, Maria Gothard Satizabal, Beata Grzonka, Anna Józefczuk, Małgorzata Karmasz, Lucyna Miecznikowska, Karolina Mojko, Joanna Oleś, Kamila Piotrowska, Anetta Plichta, Małgorzata Ratajczak, Dorota Włodarczak, Krystyna Zasońska, Ela Zeman, Marzena Żurawska
Galeria Peron / Stacja Orunia / Gdański Archipelag Kultury
Wernisaż: 07.03.2024 (czwartek) g. 18.00
Czas trwania wystawy: 07.03.24 – 22.03.24

“Kobieta pomorska. Sztuka patchworku” to ekspozycja, która prezentuje prace indywidualne oraz kolektywne, stworzone specjalnie na tę wystawę przez pomorskie artystki ze Stowarzyszenia “Patchwork Cokolwiek Pomorski” – mistrzynie igły i nitki.
Każdy patchwork to mozaika tkanin, wzorów i barw, która składa się na opowieść o sile, determinacji, ale i delikatności – cechach, które od wieków są przypisywane kobietom. Artystki, poprzez swoje prace, oddają hołd tradycji rzemieślniczej, jednocześnie przekuwając ją w nowoczesne formy wyrazu.
Wystawa “Kobieta pomorska. Sztuka patchworku” to nie tylko pokaz umiejętności i kreatywności twórczyń, ale również przestrzeń dialogu i refleksji nad rolą kobiet w sztuce i społeczeństwie. Każdy kawałek materiału, każdy ścieg, to symboliczny element większej całości, która mówi o jedności, różnorodności i pięknie kobiecej perspektywy.
Zapraszamy do odbycia tej barwnej podróży, która jest świętem wzornictwa, kunsztu i kobiecości. Wystawa dostępna będzie od 8 do 22 marca, dając możliwość zanurzenia się w bogactwie kolorów i faktur, które są niczym płótno malarskie – pełne emocji, opowieści i głębi.
———————————————————————————
Patchwork Cokolwiek Pomorski jest grupą miłośniczek patchworku i szycia z Pomorza. Grupa ma na swoim koncie wspólne wystawy, a poszczególne artystki prezentacje indywidualne oraz udział w międzynarodowych wystawach i konkursach tkaniny artystycznej. Członkinie spotykają się regularnie na wspólnym szyciu, a celem grupy jest propagowanie patchworku jako techniki wyrazu artystycznego. Wystawa jest kolejną wystawą Grupy w Stacji Orunia, wcześniejsze to “Patchwork Gdański”, a także prezentacja prac “Barwy eko-farby” Karoli Dwórznik oraz Eli Zeman.

19 marzec

Artystki rewolucji: “Apolonia, Apolonia”

Zapraszamy na Artystki rewolucji czyli cykl filmów dokumentalnych o artystkach w Stacji Orunia. ...

kino

Artystki rewolucji: “Apolonia, Apolonia”

Logo placówki

data

19.03.24
wtorek

godzina

18:00

wstęp

12 złotych

adres

GAK Stacja Orunia, Ul. Dworcowa 9

dla kogo?

Dorośli, Familijne, Seniorzy

Główna grafika wpisu

Zapraszamy na Artystki rewolucji czyli cykl filmów dokumentalnych o artystkach w Stacji Orunia.

 

Cykl filmów dokumentalnych o znaczących, odważnych i oryginalnych artystkach zacznie się w marcu, który jest miesiącem herstorii w Gdańskim Archipelagu Kultury. Podczas pierwszego spotkania pokażemy film „Apolonia, Apolonia”, który opowiada historię Apolonii Sokol. Artystka wyrosła z undergroundowej sceny teatralnej w Paryżu, prowadząc życie charakterystyczne dla tamtejszej bohemy, równocześnie starając się przebić w świecie sztuki. Film zwyciężył 20 edycję festiwalu Millennium Docs Against Gravity oraz był na shortliście oscarowej wśród najlepszych filmów dokumentalnych. W kwietniu w Stacji Orunia będziecie mogli obejrzeć film „Westwood: punkówa, ikona, aktywistka”. W maju odbędzie się pokaz filmu (nagrodzonego Złotym Lwem w Wenecji) „Całe to piękno i krew”. Ten film dokumentalny przedstawia życie fotografki i aktywistki Nan Goldin oraz jej walkę z farmaceutyczną dynastią Sacklerów, będącą w dużej mierze odpowiedzialną za ogromną liczbę ofiar epidemii opioidów. Nasz cykl zamknie pokaz filmu „8 mm cudownych lat” czyli kolażu archiwalnych filmów Annie Ernaux przedstawiający intymny obraz życia pisarki i jej rodziny. Annie Ernaux w 2022 roku została laureatką literackiej Nagrody Nobla.

 

Apolonia, Apolonia

reż. Lea Glob

Duńska reżyserka Lea Glob spotkała po raz pierwszy Apolonię Sokol w 2009 roku. Artystka wyrosła z undergroundowej sceny teatralnej w Paryżu, prowadząc życie charakterystyczne dla tamtejszej bohemy, równocześnie starając się przebić w świecie sztuki. Na przestrzeni kolejnych lat reżyserka powracała co jakiś czas do kontaktu z bohaterką, budując z nią niezwykłą więź. Apolonia przez długi czas starała się odnieść sukces jako malarka, chociaż to zadanie okazało się niezwykle trudne. Musiała zmierzyć się między innymi z nierównym traktowaniem kobiet i mężczyzn, co dotknęło także Oksanę Shachko, jedną z założycielek feministycznej grupy Femen, z którą Apolonia przyjaźniła się i mieszkała przez kilka lat. Czy w końcu bohaterka zdobędzie zasłużone uznanie?

 

Kiedy? 19 marca o g. 18:00
Bilet – 12 złotych. Sprzedaż dostępna tutaj.
Logo Stacja Orunia

Aktualności

_31 października 2023

Konkurs literacki rozstrzygnięty!

Rozstrzygnęliśmy konkurs literacki dla młodzieży, organizowany w ramach projektu „Orunianki – Pol...

Konkurs literacki rozstrzygnięty!

Rozstrzygnęliśmy konkurs literacki dla młodzieży, organizowany w ramach projektu „Orunianki – Polki, gdańszczanki, patriotki”!

Pięć zwycięskich utworów to:

 1. „Rozmowa z Emilią Hoene” – autorka: Zofia Sadowska
 2. „Emilia Hoene – patronka drzew i organów” – autorka: Wiktoria Paluch
 3. „Johanna Schopenhauer – malarka gdańskich wspomnień” – autorka: Wiktoria Paluch
 4. „Konstancja Czirenberg – Bałtycka Syrena” – autorka: Wiktoria Paluch
 5. „Johanna Schopenhauer” – autorka: Amelia Sosińska

Zgodnie z regulaminem Konkursu, wyżej wymienione utwory zostaną opatrzone specjalnie zaprojektowaną grafiką i wydane na pocztówkach, zaś wszyscy uczestnicy Konkursu otrzymają nagrody książkowe.

Wszyscy nagrodzeni i wyróżnieni zostaną powiadomieni e-mailowo i telefonicznie.

Dziękujemy za wszystkie zgłoszenia i przesłane utwory!

Projekt „Orunianki – Polki, gdańszczanki, patriotki” realizowany jest przez Stację Orunia i Scenę Muzyczną GAK oraz dofinansowany ze środków Muzeum Historii Polski w ramach Programu „Patriotyzm Jutra”.

 

 

_2 października 2023

Zapisz się na zajęcia w domach kultury GAK.

Rozpoczął się nowy sezon zajęć i warsztatów artystycznych. Domy kultury GAK znajdują się w takich...

Zapisz się na zajęcia w domach kultury GAK.

Rozpoczął się nowy sezon zajęć i warsztatów artystycznych. Domy kultury GAK znajdują się w takich dzielnicach, jak: Zaspa, Wrzeszcz Dolny, Orunia Św. Wojciech – Lipce, Wyspa Sobieszewska, Brzeźno, Stogi i Letnica.

W tym roku przygotowaliśmy wyjątkowo bogaty program zajęć edukacyjnych, artystycznych i ruchowych. W naszej ofercie znajdziecie mnóstwo propozycji, zarówno dla dzieci jak i młodzieży oraz dorosłych. Jest w czym wybierać, prócz naszych stałych zajęć mamy też kilka nowości. Większość zajęć będzie odbywać się w godzinach popołudniowych, tak, aby każdy mógł z nich skorzystać. Wybraliśmy dla Was najlepszych, doświadczonych instruktorów i instruktorki, którzy poprowadzą zajęcia.

Prócz zajęć artystycznych i edukacyjnych w wybranych domach kultury prowadzone będą spotkania lokalnej społeczności oraz kluby pasjonatów, kluby seniora a dla młodzieży kluby gier planszowych.

Zaplanuj kulturalny rok z GAK. Wybierz coś dla siebie i Swojego dziecka:

 • zajęcia taneczne dla dzieci, dorosłych i młodzieży, a wśród nich: Flamenco, balet , taniec jazzowy i artystyczny, hip hop i wiele innych form tańca – Dom Sztuki, Stacja Orunia, Projektornia, Scena Muzyczna, Wyspa Skarbów
 • ceramika dla dzieci, młodzieży i dorosłych – Dom Sztuki, Plama, Winda, Wyspa Skarbów, Stacja Orunia
 • plastyka dla dzieci – Dom Sztuki, Stacja Orunia, Gama, Plama, Projektornia, Wyspa Skarbów
 • nauka gry na instrumencie (gitara klasyczna, pianino, fortepian, bębny, saksofon) – Dom Sztuki, Plama, Scena Muzyczna, Winda, Wyspa Skarbów
 • zajęcia ruchowe, a w wśród nich: Joga, fitness, streching, Zumba – Dom Sztuki, Gama, Scena Muzyczna, Wyspa Skarbów
 • rysunek  i malarstwo–  Plama, Scena Muzyczna, Winda, Dom Sztuki
 • rękodzieło, kreatywne zajęcia dla seniorów – Stacja Orunia, Gama, Scena Muzyczna, Wyspa Skarbów,
 • pracownia witrażu – Stacja Orunia,
 • warsztaty języków obcych – Scena Muzyczna,
 • fotografia – Scena Muzyczna,
 • różne zajęcie muzyczne w tym wspólne muzykowanie oraz zajęcia wokalne –  Projektornia, Winda, Wyspa Skarbów, Dom Sztuki.

W nadchodzącym sezonie mamy też kilka nowości, zarówno dla dzieci jak i dorosłych. Są to, między innymi:

 • sensoplastyka ® – zajęcia dla dzieci podczas których dziecko uczy się otaczającego świata poprzez smakowanie, dotykanie, wąchanie i obserwowanie. Głównym celem zajęć jest wspieranie samodzielności dzieci i ich kreatywności. Zajęcia prowadzone są w Domu Sztuki i Stacji Orunia.
 • tkactwo, tkanina artystyczna, moda na recykling, mozaika, linoryt – Stacja Orunia, Wyspa Skarbów
 • pracownia praktyk performatywnych, twórcze pisanie, tworzenie komiksów – Plama,
 • różne formy tańca dla dorosłych  w Stacji Orunia, Scenie Muzycznej i Projektorni, Wyspa Skarbów,
 • babska strona mocy  to zajęcia ruchowe dla matek i córek, które znajdziecie w Projektorni.

Wszelkie informacje o zapisach, kosztach uczestnictwa w zajęciach oraz harmonogramy znajdziecie na www.gak.gda.pl w zakładce: płatności

Uwaga! Zapisy na zajęcia do Stacji Orunia GAK i Projektorni oraz do Zespołu Pieśni i Tańca “Gdańsk” odbywają się tylko przez panel www.strefazajec.pl

U nas każdy znajdzie coś dla siebie. Polecamy nie czekać do ostatniej chwili, miejsca na zajęciach szybko się kończą.

 

 

Żółte tło. Po lewej stronie niebieski, prostokątny element dekoracyjny zwieńczony kształtem muszli. Po jego prawej stronie różowa, duża kropka. Po prawej stronie obrazka fragment ceglanego muru, z którego wystaje białe popiersie głowa kobiety z różowymi włosami.

_5 czerwca 2023

Orunianki

Orunia jest kobietą. Projekt „Orunianki – Polki, gdańszczanki, patriotki”. Kobiety z Oruni - ż...

Orunianki

Żółte tło. Po lewej stronie niebieski, prostokątny element dekoracyjny zwieńczony kształtem muszli. Po jego prawej stronie różowa, duża kropka. Po prawej stronie obrazka fragment ceglanego muru, z którego wystaje białe popiersie głowa kobiety z różowymi włosami.

Orunia jest kobietą. Projekt „Orunianki – Polki, gdańszczanki, patriotki”.

Kobiety z Oruni – żyły tu, mieszkały, pracowały przez wieki. Działaczki, nauczycielki, artystki, filantropki – czy wiemy o nich wystarczająco dużo? Projekt “Orunianki – Polki, gdańszczanki, patriotki” jest okazją, by przyjrzeć się mieszkankom dzielnicy
i temu, jak ich działalność wpłynęła na społeczne i kulturalne życie Oruni. Działania projektowe rozpoczynają się 15 czerwca 2023 r.
i zakończą się w listopadzie tego roku.

W 2023 roku Orunia obchodzi podwójne urodziny: 685. rocznicę lokacji wsi oraz 90. rocznicę przyłączenia dzielnicy do Gdańska. Projekt “Orunianki – Polki, gdańszczanki, patriotki”, dofinansowany jest ze środków Muzeum Historii Polski w Warszawie w ramach programu „Patriotyzm Jutra” i realizowany przez dwa oruńskie domu kultury GAK: Stację Orunia oraz Scenę Muzyczną. Działania projektowe popularyzować będą mniej znane dzielnicowe historie i wpisywać się w obchody dwóch jubileuszy, zwracając uwagę na kobiecą stronę dziejów tej historycznej dzielnicy. W ramach projektu odbędą się prelekcje i spotkania przybliżające mieszkańcom sylwetki zasłużonych orunianek, spacery historyczne po dzielnicy śladami kobiet, warsztaty historyczne kierowane do mieszkańców, warsztaty dla nauczycieli, jak również konkurs dla młodzieży na małą formę literacką dotyczącą bohaterek projektu. Zwieńczeniem projektu będą mapy (zarówno składane, papierowe, jak i dostępne w aplikacji na telefon) do samodzielnego zwiedzania dzielnicy szlakami kobiet oraz pocztówki z biogramami wybranych orunianek. Wszystkie wykłady oraz jeden ze spacerów po dzielnicy tłumaczone będą na Polski Język Migowy (PJM).

Projekt rozpoczyna się w drugiej połowie czerwca cyklem wykładów i spotkań poświęconych kobietom związanym z Orunią.

Harmonogram prelekcji/spotkań:

 • 16.06.2023 Scena Muzyczna GAK, g. 18.00 Spotkanie autorskie z Anną Czerwińską-Rydel | Johanna Schopenhauer, Konstancja Czirenberg
 • 23.06.2023 Stacja Orunia GAK, g.17.00 Wykład Anny Zielińskiej-Fedoruk | Działaczki oruńskiej Polonii
 • 30.06.2023 Stacja Orunia GAK, g. 18.00 Spotkanie z prof. Ewą Graczyk | Stefania Augustyńska, Stanisława Przybyszewska
 • 28.07.2023 Scena Muzyczna GAK, g. 18.00 Wykład prof. Sławomira Kościelaka | Emilia Hoene

Zapis z tłumaczeniem PJM


Projekt dofinansowano ze środków Muzeum Historii Polski w Warszawie w ramach programu „Patriotyzm Jutra”