Powrót do GAKu Logo GAK
Logo GAK

placówki

Stacja Orunia

GAK

Stacja
Orunia

Stacja Orunia to otwarty dom kultury.
Malujecie? Tańczycie? Lepicie? Gracie? Tworzycie?
W Stacji Orunia MOŻNA tworzyć  wszystko…
czego tylko dusza zapragnie.
Jesteśmy tu dla Was – dla ludzi w każdym wieku.
Dla dzieci pełnych energii, dla młodzieży kreatywnej
i tej która dopiero szuka inspiracji, zabieganych
dorosłych oraz „poszukujących” rodziców i seniorów.
U nas dużo się dzieje i zawsze bardzo kulturalnie.
Prowadzimy wiele ciekawych projektów
z lokalną społecznością.
Staramy się być blisko mieszkańców dzielnicy
i zapraszamy ich nie tylko do uczestnictwa
w kulturalnych wydarzeniach,
ale również do współtworzenia naszego domu kultury.

październik 2021

Kalendarz wydarzeń:

wyczyść filtry
obraz artystki Marii Lepczak-Wysockiej. Kolorowe kwiaty.

09 wrzesień - 29 październik

Re:aktywacja Maria Lepczak-Wysocka

wystawa prac Marii Lepczak - Wysockiej Re:aktywacja| 09.09 - 29.10.2021 r. Wernisaż: 9 wrześni...

wystawa

Re:aktywacja Maria Lepczak-Wysocka

Logo placówki

data

09.09.21
czwartek

godzina

18:00

wstęp

bezpłatny

adres

Stacja Orunia, ul. Dworcowa 9

dla kogo?

Dorośli, Młodzież, Seniorzy

Główna grafika wpisu

wystawa prac Marii Lepczak – Wysockiej Re:aktywacja| 09.09 – 29.10.2021 r.

Wernisaż: 9 września (czwartek) o godz. 18:00

wernisaż 9 września (czwartek) godz. 18:00

Galeria Peron Stacja Orunia Gak

Kuratorka wystawy – Anna Brudzińska

Na wystawie Re:aktywacja Marii Lepczak-Wysockiej zostaną zaprezentowane prace, powstałe przy użyciu materiałów z różnorodnego tworzywa, które dzięki artystce otrzymały nowe przeznaczenie i przeistoczyły się z odpadów w unikatowe obiekty artystyczne. Celem wystawy jest zwrócenie uwagi odbiorców na problem umiejętności wtórnego użycia przedmiotu skazanego na wyrzucenie i nadanie mu innego, interesującego znaczenia oraz przeznaczenia, co przyczynia się do ochrony środowiska.

Wystawie będą towarzyszyć warsztaty edukacyjne z recyklingu, które odbędą się 11 września o godz.16:00 w Stacji Orunia. Poinformujemy o nich na naszym Facebooku

Maria Marta Lepczak – Wysocka
Urodzona w Sopocie w 1958 roku. W latach 1977 – 1982 studiowała na Wydziale Malarstwa i Grafiki Państwowej Wyższej Szkoły Sztuk Plastycznych w Gdańsku (obecnie ASP). Dyplom uczelni uzyskała w 1982 roku. Od 1983 r. należy do Gdańskiego Oddziału Związku Polskich Artystów Plastyków. Zajmuje się projektowaniem graficznym, pracuje w technice serigrafii. Uprawia malarstwo, posługując się techniką własną.
Bierze udział w wystawach organizowanych przez ZPAP, takich jak: Konfrontacje, Związki, Człowiek u progu XXI wieku. Uczestniczy w cyklicznych konkursach: Międzynarodowy Konkurs Rysunku we Wrocławiu (2003, 2006, 2009), Międzynarodowe Biennale Malarstwa i Tkaniny Unikatowej (2009, 2011), w konkursach i wystawach Stowarzyszenia Era Art (2001-2012).
Uczestniczy w Biennale Małych Form Malarskich w Toruniu (2005, 2007, 2009), jak i wielu innych wystawach. W 2001 roku otrzymała wyróżnienie w konkursie na logo Stulecia Miasta Sopotu. Realizuje autorskie akcje uliczne. Od 2009 roku współpracuje z Centrum Informacji i Edukacji Ekologicznej oraz Gdańską Fundacją Wody, biorąc udział w warsztatach artystycznych, programach edukacyjnych, m.in. Bałtyckim Festiwalu Nauki (2012-2015), w akcjach plenerowych „Bioróżnorodność – poznaj by zachować”, nagrodzonych przez Ministerstwo Środowiska w 2010 roku. Bierze udział w Pomorskich Dniach Energii w Gdańsku (2011, 2012) oraz imprezie „RE: Miasto” w 2013 r.
Wystawia autorskie, unikatowe prace z recyklingu i prowadzi warsztaty kreatywne. Na wystawie indywidualnej w 2014 r. w siedzibie ZPAP w Gdańsku prezentowała rysunki „Z wolnej ręki”, a w 2018 r. prace z upcyklingu pt. „Osobliwa Re:kolekcja”, połączone z warsztatami.
Tworzy w sopockiej pracowni. Kolekcjonuje skarby bałtyckich plaż, które stanowią inspirację twórczą i ważny element edukacyjny. Aktywna społecznie i zaangażowana w obronę unikalnej przyrody, krajobrazu i zabytków rodzinnego Sopotu. Kandydatka na radną w wyborach samorządowych 2018 r. Niepoprawna optymistka.

Logo Stacja Orunia

Aktualności

Rysunek kobiety w woalce i czarnej sukience z bufiastymi rękawmia. Postać koiety widoczna jedt do połowy. Wokół kobiety dorysowane są kuchenne akcesori i aparat fotograficzny na statywie. Na górze grafiki żółto pomarańczowy napis Smaki Oruni.

_2 lipca 2021

Podziel się rodzinnym przepisem, zostań twarzą kulinarnego kalendarza!

Drodzy Mieszkańcy Oruni, opowiedzcie nam Swoją historię przepisami, wspomnieniem smaku z dzieciń...

Podziel się rodzinnym przepisem, zostań twarzą kulinarnego kalendarza!

Rysunek kobiety w woalce i czarnej sukience z bufiastymi rękawmia. Postać koiety widoczna jedt do połowy. Wokół kobiety dorysowane są kuchenne akcesori i aparat fotograficzny na statywie. Na górze grafiki żółto pomarańczowy napis Smaki Oruni.

Drodzy Mieszkańcy Oruni,
opowiedzcie nam Swoją historię przepisami, wspomnieniem smaku z dzieciństwa, rodzinnego spotkania, prywatki, wesela, najlepszej kolacji przy świecach czy rodzinnego śniadania, egzotycznej potrawy przywiezionej przez wujka marynarza lub ciocię stewardesę. Stwórzmy razem ilustrowany kalendarz SMAKI ORUNI na 2022 rok. Kalendarz z przepisami mieszkańców i ich portretami. Prześlijcie nam swoje przepisy, także te ze starych pożółkłych zeszytów babć i mam.

Przepisy kulinarne do kalendarza może nadesłać każdy mieszkaniec Oruni, Św. Wojciech-Lipce do 15 sierpnia 2021 r.

Na tym nie koniec! Zaprosimy mieszkańców – autorów przepisów do wspólnego stołu w ogrodzie Stacji Orunia, gdzie będzie można skosztować potraw wybranych do kalendarza. Przy stole opowiemy o historii kulinarnej Gdańska i wraz ze Zdolną Orunią upieczemy słynny Tort Gdański wg przepisu z 1873 roku.

Projekt prowadzi kulinarna recenzentka i autorka bloga Smakiem na pokuszenie  Agnieszka Haponiuk, która także przygotuje dla mieszkańców spotkania kulinarne połączone z warsztatami kulinarnymi i fotograficznymi.

Zapraszamy do grupy Smaki Oruni na Facebooku, gdzie można podzielić się przepisami i kulinarnymi ciekawostkami.

Przepisy można przesyłać mailowo na adres smakioruni@gak.gda.pl
lub listownie na adres: Stacja Orunia GAK, ul. Dworcowa 9, 80-026 Gdańsk z dopiskiem „Smaki Oruni lub przyjść osobiście do Stacji Orunia od poniedziałku do piątku w godzinach od 11:00 do 18:00.

Projektowi patronuje portal Mojaorunia.pl

Zasady uczestnictwa w projekcie Smaki Oruni