Powrót do GAKu Logo GAK
Logo GAK

placówki

Stacja Orunia

GAK

Stacja
Orunia

Stacja Orunia to otwarty dom kultury.
Malujecie? Tańczycie? Lepicie? Gracie? Tworzycie?
W Stacji Orunia MOŻNA tworzyć  wszystko…
czego tylko dusza zapragnie.
Jesteśmy tu dla Was – dla ludzi w każdym wieku.
Dla dzieci pełnych energii, dla młodzieży kreatywnej
i tej która dopiero szuka inspiracji, zabieganych
dorosłych oraz „poszukujących” rodziców i seniorów.
U nas dużo się dzieje i zawsze bardzo kulturalnie.
Prowadzimy wiele ciekawych projektów
z lokalną społecznością.
Staramy się być blisko mieszkańców dzielnicy
i zapraszamy ich nie tylko do uczestnictwa
w kulturalnych wydarzeniach,
ale również do współtworzenia naszego domu kultury.

lipiec 2024

Kalendarz wydarzeń:

wyczyść filtry

26 czerwiec - 17 wrzesień

Kreatywne Przestrzenie — wystawa Pracowni Artystycznych Stacji Orunia GAK | Galeria Peron

Wernisaż: 26.06.2024 r. (środa) godz.18.00 Wystawa czynna do 17.09.2024 r. Serdecznie zaprasz...

wystawa

Kreatywne Przestrzenie — wystawa Pracowni Artystycznych Stacji Orunia GAK | Galeria Peron

Logo placówki

data

26.06.24
środa

godzina

18:00

wstęp

bezpłatny

adres

Dworcowa 9

dla kogo?

Dorośli, Dzieci, Familijne, Młodzież

Główna grafika wpisu

Wernisaż: 26.06.2024 r. (środa) godz.18.00
Wystawa czynna do 17.09.2024 r.

Serdecznie zapraszamy na wystawę podsumowującą rok twórczej pracy uczestników Pracowni Artystycznych dla Dorosłych w Stacji Orunia GAK. W przestrzeni Galerii Peron prezentujemy różnorodne dzieła powstałe w ramach zajęć stałych z Ceramiki oraz Malarstwa i Rysunku.

Każde z wystawionych prac jest świadectwem indywidualnej drogi artystycznej, jaką przeszli uczestnicy podczas minionego roku. Będziemy mogli zobaczyć formy ceramiczne z elementami użytkowości oraz rzeźby, wykonane w technice gliny z użyciem różnorodnego szkliwa oraz wypalanej na miejscu w atmosferze tlenowej. Uczestnicy Pracowni Grażyny Kunickiej i Iwony Jurkiewicz eksperymentowali z formą i fakturą, używając różnych rodzajów gliny oraz technik barwienia, a unikalne obiekty zostały wypalone również w plenerze. Ich prace odzwierciedlają zarówno klasyczne techniki ceramiki, jak i nowoczesne podejścia do tego tradycyjnego rzemiosła.

Pracownia Malarstwa i Rysunku to przestrzeń, w której uczestnicy rozwijali swoje umiejętności w zakresie kompozycji, koloru oraz technik rysunkowych i malarskich. Na wystawie zobaczymy zarówno studia martwych natur, postaci, jak i pejzaże.

Celem wystawy jest nie tylko pokazanie efektów całorocznej pracy, ale również pasji i zaangażowania, które towarzyszyły adeptom sztuki w procesie twórczym. Każda praca jest owocem intensywnych poszukiwań, prób i niejednokrotnie przełamywania własnych ograniczeń.


Uczestnicy wystawy:

Pracownia Malarstwa i Rysunku 
Prowadząca: Grażyna Kunicka
Krystyna Białek / Elżbieta Chorzelska / Maria Cupa / Ewa Czerepko / Beata Dąbrowska / Konrad Demkowicz / Mateusz Duszyński / Maria Gorzko-Wilkowska / Marcel Kwiatkowski / Barbara Łebek / Aleksandra Niemczyk / Wioletta Szeląg

Pracownia Ceramiki Artystycznej
Prowadzące: Grażyna Kunicka & Iwona Jurkiewicz
Alicja Bielska / Izabela Dargacz / Karolina Laboch-Słomka / Hanna Ryszkowska / Paulina Tomaszewska

Ceramika
Prowadząca: Grażyna Kunicka
Elżbieta Chorzelska / Paweł Cuper / Agnieszka Gulczyńska / Lilianna Kowalewska / Agnieszka Kowalewska / Żaneta Kowalska / Marietta Kozłowska / Natalia Osowska / Agnieszka Pietraszko / Barbara Raciniewska / Marika Stolarz / Anna Walaszek

01 lipiec - 31 lipiec

Otwarta Pracownia Grafiki

Kochasz sztukę? Jeśli tak, to mamy dla Ciebie wyjątkową propozycję. W lipcu i sierpniu w naszym d...

warsztat

Otwarta Pracownia Grafiki

Logo placówki

data

01.07.24
poniedziałek

godzina

10:00

wstęp

bezpłatny

adres

Dworcowa 9

dla kogo?

Dzieci, Młodzież

Główna grafika wpisu

Kochasz sztukę? Jeśli tak, to mamy dla Ciebie wyjątkową propozycję. W lipcu i sierpniu w naszym domu kultury możesz odwiedzić otwartą pracownię grafiki i spróbować swoich sił w tej dyscyplinie artystycznej. To świetna okazja, aby odkryć coś nowego i spędzić czas w kreatywny sposób. Pod okiem artysty Kacpra Antoszewskiego przejdziesz przez proces twórczy – od szukania inspiracji i badania tematu, przez tworzenie szkiców, aż po realizację gotowego dzieła.
Nasz program jest przygotowany tak, aby pomóc Ci zrozumieć własny proces twórczy, rozwijać kreatywność i doskonalić umiejętności manualne.

Dołącz do nas i przeżyj niezapomniane artystyczne lato. Czekamy właśnie na Ciebie!
Warsztaty przeznaczone dla osób w wieku 13-17 lat
Chcesz zarezerwować sobie miejsce? Daj nam znać! 
Wstęp wolny

Czas trwania: 10:00 – 15:00

Program na lipiec: 
1-3 lipca (poniedziałek-środa)
• autoportret
• zajęcia z prowadzenia szkicownika

4-5 lipca (czwartek-piątek)
• ilustracja w stylu wylosowanego artysty

8-10 lipca (poniedziałek-środa)
• druk wielokrotny na jednej kartce
• Gra we wspaniałe zwłoki

11-12 lipca (czwartek-piątek)
• druk paragonowy

15-17 lipca (poniedziałek-środa)
• proste logo inspirowane ulubionym zwierzęciem

18-19 lipca (czwartek-piątek)
• losowanie kartek z elementami historii do zilustrowania np. zabawny wampir – je zupę

22-24 lipca (poniedziałek-środa)
• ilustracja w stylu lo-fi
• portret drugiej osoby z pracowni – praca w parach

25-26 lipca (czwartek-piątek)
• ekspresyjna okładka do ulubionej płyty muzycznej

29-31 lipca (poniedziałek-środa)
• autorski zestaw wzorów tatuażowych


Osoba prowadząca:
Kacper Antoszewski /@5000_CZLOWIEK_5000
(ur. 1998) student IV roku grafiki na Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. Na co dzień poza studiowaniem, zajmuje się tworzeniem okładek oraz opraw graficznych wydań muzycznych, projektowaniem plakatów czy brandingów a także ilustrowaniem. Jest także jedną z osób założycielskich koła naukowego SVG na ASP w Gdańsku, gdzie ma okazję prowadzić warsztaty z obszaru grafiki post-cyfrowej. Jak sam mówi „Tworząc staram się ciągle poszukiwać czegoś nowego i świeżego. Zazwyczaj nie zwracam uwagi na medium w którym tworzę, a na emocje do których chcę się zbliżyć”


Warsztaty zorganizowane są w ramach projektu ProfiKultura. „ProfiKultura Gdański Program Profilaktyki Uzależnień Cyfrowych” zrealizowano ze środków “Szczegółowego Gminnego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych oraz Przeciwdziałania Narkomanii dla Gminy Miasta Gdańska na rok 2023”.

11 lipiec - 30 sierpień

Chłód — Maciej Żynda | Galeria Na Piętrze

Wernisaż: 11. 07. 2024 r. (czwartek) godz. 18.00 Wystawa czynna do 30.08.2024 r. Kuratorka: Ann...

Chłód — Maciej Żynda | Galeria Na Piętrze

Logo placówki

data

11.07.24
czwartek

godzina

18:00

wstęp

bezpłatny

adres

Dworcowa 9

dla kogo?

Dorośli, Familijne, Młodzież, Seniorzy

Główna grafika wpisu

Wernisaż: 11. 07. 2024 r. (czwartek) godz. 18.00
Wystawa czynna do 30.08.2024 r.
Kuratorka: Anna Brudzińska

Wystawa Chłód to zbiór czarno-białych fotografii bałtyckich krajobrazów, powstałych 
w czasie złej pogody – burz, sztormów, mrozów oraz padającego deszczu. Jednak nie są to typowe ujęcia zatrzymujące chwilę, lecz fascynujące studium nad upływem czasu, ukazane dzięki technice długiego naświetlania.

Z każdej fotografii bije poetycka melancholia przemijania. Woda, chmury i ptaki – te elementy natury stają się symbolami czasu, który nieustannie płynie i zmienia naszą rzeczywistość. Woda jest też metaforą życia, chwil, które mimo swojej ulotności pozostawiają trwały ślad w naszej pamięci.

Wystawa prezentuje obrazy, balansujące na granicy realizmu, które nie tylko przedstawiają, ale i interpretują świat. Autor przedstawia rzeczywistość metaforami, skłaniając do refleksji nad naturą czasu i przemijania.

To nie tylko wizualna uczta, ale i zaproszenie do głębszego spojrzenia na otaczający nas świat. Każda fotografia to opowieść o sile natury i jej nieustannej transformacji, którą możemy kontemplować w bezczasowych, monochromatycznych obrazach.

„Odmieniam wodę przez fotograficzne przypadki a wszystkie fotografie zostały spięte klamrą złej pogody – powstawały w czasie sztormów, mrozów lub padającego deszczu. 
Nie są to jednak typowe kardy będące „złapaniem” czy „znieruchomieniem” rzeczywistości, ponieważ powstawały w technice długiego naświetlania ukazując ruch 
w kontraście do elementów pozornie trwałych. Ta dwoistość stała się studium nad upływem czasu, a chmury, woda i ptaki stanowią jego symbole.
To także fotografia z pogranicza realizmu. Nie pokazuje jak wygląda świat, ale ubiera go w metafory z dala od reportażowych tautologii. Powierzchnia Bałtyku stała się watą cukrową, taflą szkła albo ciekłym azotem rozlewającym się po białym stole.
Nade wszystko jednak fotografie Chłodu rzucają wyzwanie temu co możliwe do przekazania i niosą w sobie pozasemantyczny nadmiar, który można tylko zobaczyć
i poczuć”.

Maciej Żynda


Maciej Żynda o sobie:
Przygodę z fotografią zacząłem na studiach. Przez wiele lat niespiesznie fotografowałem analogiem na kliszach formatu 35 mm. Równolegle próbowałem swoich sił w fotografii cyfrowej. Przez bardzo długi czas nie mogłem znaleźć swojej niszy. Wszystko zmieniło się w momencie, gdy zabrałem aparat na wędrówkę po lesie. To był strzał w dziesiątkę.
W fotografii szukam tego szczególnego zachwytu, który sprawia, że nie mogę oderwać wzroku od tego, co sfotografowane, ale bez szokowania reportażem, odwoływania się do instynktów, sztucznych emocji w studio czy kaprysów fotografii komercyjnej. To właśnie fotografia przyrody sprawia, że do wykonanych przez siebie zdjęć chcę wracać. Fotografię przyrody rozumiem bardzo szeroko – jako krajobraz, florę i faunę. W tym ogromnym worku tematów i możliwych specjalizacji nadal szukam swojej dominanty estetycznej, być może dlatego, że wszystkiego próbuję i nadal się uczę. Choć istnieje ryzyko, że zwyczajnie nie mam takiego talentu, jak bym sobie tego życzył.
Ponadto fotografia przyrody jest dla mnie źródłem ogromnych emocji, jeśli akurat fotografuję dzikie zwierzęta lub ptaki z ukrycia. Jednocześnie fotografia krajobrazu to świetna okazja do tego, aby się wyciszyć na łonie natury – choć nawet wschody i zachody słońca bywają emocjonujące, bo często najlepsze światło trwa zaledwie kilkadziesiąt sekund. To właśnie emocje fotografującego a następnie postrzegającego są kluczem w fotografii. Nade wszystko jednak fotografowanie jest dla mnie przyczynkiem do wyjścia 
z domu i niezmąconego bycia w świecie, co jest szczególnie ważne w tych zwariowanych cyfrowych czasach.
W ciągu ostatnich dwóch lat wyłonił się we mnie dominujący sposób postrzegania, 
w rezultacie którego powstają głównie czarno-białe fotografie nadmorskich krajobrazów, sporządzane techniką długich lub bardzo długich naświetlań. Efektem moich poszukiwań jest wystawa pt. „Chłód”.

Maciej Żynda – informatyk, filozof i fotograf. W 2010 ukończył studia na Wydziale Matematyki, Fizyki i Informatyki Uniwersytetu Gdańskiego, specjalizację Algorytmy 
i Struktury danych, a w 2009 Filozofię ze specjalizacją Estetyka na Wydziale Nauk Społecznych tej samej uczelni. Członek Związku Polskich Fotografów Przyrody. Autor zdobył kilka nagród i wyróżnień w międzynarodowych konkursach fotograficznych.

Logo Stacja Orunia

Aktualności

_18 lipca 2024

Kurs Kulturalnego Człowieka w domach kultury GAK.

Czy chcesz lepiej zrozumieć sztukę i kulturę? Kurs Kulturalnego Człowieka, nowy projekt GAK, to i...

Kurs Kulturalnego Człowieka w domach kultury GAK.

Czy chcesz lepiej zrozumieć sztukę i kulturę? Kurs Kulturalnego Człowieka, nowy projekt GAK, to idealna okazja, by odkryć bogactwo teatru, muzyki, architektury, tańca i sztuk wizualnych. Od lipca do listopada, w pięciu domach kultury GAK, odbędą się inspirujące popołudniowe lekcje i warsztaty.

Podczas kursu poznasz zarówno teoretyczne, jak i praktyczne aspekty różnych dziedzin sztuki. Będziesz miał/a okazję do wymiany myśli i integracji z innymi uczestnikami oraz artystami prowadzącymi zajęcia. Nasz projekt jest otwarty dla wszystkich – zarówno dla tych, którzy już kochają sztukę, jak i dla tych, którzy przestali chodzić na spektakle czy wystawy z obawy przed niezrozumieniem.
Obiecujemy, że spędzisz miło i efektywnie czas w przyjaznej atmosferze. Otrzymasz narzędzia, które ułatwią Ci odbiór sztuki, i odwagę, by bawić się nią bez ograniczeń.

Dołącz do nas i stań się częścią społeczności Kursu Kulturalnego Człowieka!

 

PROGRAM KURSU KULTURALNEGO CZŁOWIEKA

 

Plan bezpłatnych zajęć wprowadzających

 

26.07, G 18:00
PROJEKTORNIA GAK w Brzeźnie

Zajęcia z dziedzin:
o Architektura
o Teatr
o Muzyka

2.08, G 18:00
STACJA ORUNIA GAK

Zajęcia z dziedzin:
o Teatr
o Architektura
o Taniec

9.08, G 18:00
PLAMA GAK na Zaspie

Zajęcia z dziedzin:
o Muzyka
o Sztuki wizualne
o Taniec

16.08, G 18:00
GAMA GAK w Letnicy

Zajęcia z dziedzin:
o Sztuki wizualne
o Architektura
o Muzyka

23.08, G 18:00
DOM SZTUKI GAK na Stogach

Zajęcia z dziedzin:
o Sztuki wizualne
o Taniec
o Teatr
o Teatr

30.08 G 18:00
STACJA ORUNIA GAK

Wydarzenie: Inauguracja KKC: Artystyczne Jam Session

 

Plan zajeć płatnych

 

SZTUKI WIZUALNE

PLAMA GAK na Zaspie

 2.09, G 18:00
• Lekcja 1: „Skąd wzięła się sztuka? – czyli dlaczego ludzie zaczęli tworzyć”
o Omówienie historii sztuki na podstawie wybranych dzieł, skupiając się na funkcji, jaką pełniła sztuka w danej epoce.
• Warsztat 1: „Jak rysować, żeby się nie przejmować” – warsztaty z rysunku automatycznego z Aliną Mielnik.

9.09, G 18:00

• Lekcja 2: „Kompozycja w oparciu o formę otwartą Oskara Hansena”
o Kilka słów o kompozycji i formie otwartej.
• Warsztat 2: „Forma Otwarta” – gra z kompozycją, polegająca na domalowywaniu do pustego płótna pojedynczych gestów malarskich z zachowaniem formy otwartej.

16.09, G 18:00

• Lekcja 3: „Akcja” – o sztuce akcji, performansie, happeningu.
o Omówienie wybranych osób artystycznych i ich prac z zakresu sztuki performatywnej polskiej oraz zagranicznej.
• Warsztat 3: „Pokaż siebie i zaprzecz” – działania dokamerowe, dwuminutowe działania dokamerowe, zwieńczone pokazem i omówieniem efektów pracy grupy.

23.09, G 18:00

• Lekcja 4: „Problem autotematyzmu” – różnica między sztuką biograficzną a autotematyczną.
o Współprowadzone z Martyną Modzelewską.
• Warsztat 4: „Manifest” – wspólne tworzenie manifestu dla sztuki, którą chcemy tworzyć i którą chcemy oglądać.

25.09, G 18:00

• Wydarzenie towarzyszące: Performance „Rhizomed”
o Koncepcja i wykonanie: Mac Lewandowski, czas trwania: 30 minut.

 


TANIEC

DOM SZTUKI GAK na Stogach

6.09, G 18:00
• Lekcja 1: Taniec jako aktywność ogólnorozwojowa – pobudzenie kreatywności ciało-umysłu.
• Warsztat 1: Skąd brać inspirację do działania?
o Cz. 1: Nauka obserwacji. Odczuwanie procesów neurobiologicznych, ćwiczenia relaksujące, oddech jako początek ruchu całego
ciała. Ruch autentyczny.
o Cz. 2: Partner inspiracją do działania. Praca na wyobrażeniach.

13.09, G 18:00

• Lekcja 2: Miejsce i doznania zmysłowe jako czynnik kształtujący ruch.
• Warsztat 2: Elementy składowe miejsca; otoczenie oraz bodźce zewnętrzne jako czynnik wpływający na ruch i kształt ciała.

20.09, G 18:00

• Lekcja 3: Floorwork, czyli praca z podłogą – omówienie jakości ruchowych, czasowania i działania grawitacji.
• Warsztat 3: Podstawy floorworku – ćwiczenia zwiększające mobilność, elementy lokomocji, zarządzanie własnym ciężarem.

27.09, G 18:00

• Lekcja 4: Contact Improwizacja – historia powstania contact improwizacji; metody pracy; sylwetki: Steve Paxton i William Forsythe.
• Warsztat 4: Ćwiczenia partnerowania: oddanie ciężaru, ćwiczenia w dwójkach i trójkach oraz całej grupie na oddanie ciężaru i zaufanie, krótkie sekwencje partnerowań.
• Wydarzenie towarzyszące: Solo taneczne „Body report”, choreografia i wykonanie: Natalia Murawska.


TEATR

PROJEKTORNIA GAK w Brzeźnie

30.09, G 18:00

• Lekcja 1: Monolog tragiczny – Metoda Stanisławskiego
• Warsztat 1: Ćwiczenia pobudzające wyobraźnię inspirowane techniką Stanisławskiego.

7.10, G 18:00

• Lekcja 2: Monolog komiczny – Działania inspirowane komedią dell’arte.
• Warsztat 2: Ćwiczenia z dykcji, impostacji, melodyjności tekstu, jako narzędzi tworzenia roli komicznej.

14.10, G 18:00

• Lekcja 3: Monolog w lalce teatralnej – przy użyciu lalki bunraku.
• Warsztat 3: Warsztaty lalkowe wykorzystujące techniki animacyjne przy użyciu rytmów.

21.10, G 18:00

• Lekcja 4: Monolog jako piosenka aktorska – Melorecytacja, śpiew klasyczny, śpiew estradowy.
• Warsztat 4: Warsztaty z impostacji głosu, nauka prawidłowego oddychania.

22.10, G 18:00

• Wydarzenie towarzyszące: Spektakl „KORPO_racje”, produkcja Spiżarnia.FAN, reż. Mateusz Brodowski.


ARCHITEKTURA

STACJA ORUNIA GAK

4.10, G 18:00

• Lekcja 1: Budownictwo jako odpowiedź na podstawową potrzebę człowieka, którą jest bezpieczeństwo.
o Uwarunkowania klimatyczne, geograficzne i surowcowe. Wpływ materiałów budowlanych na formę architektoniczną i odbiór estetyczny dzieła.
• Warsztat 1: Budowa makiet domów. Ćwiczenia manualne z użyciem naturalnych materiałów.

11.10, G 18:00

• Lekcja 2: Omówienie sił działających w budynku oraz rodzajów stosowanych w budownictwie konstrukcji.
• Warsztat 2: Budowa makiet mostu lub wieży z zastosowaniem wiedzy dotyczącej sposobu przenoszenia sił przez różne konstrukcje. Dobór właściwego materiału.

18.10, G 18:00

• Lekcja 3: Ergonomia – związek budowy anatomicznej człowieka z projektowanymi elementami otoczenia.
• Warsztat 3: Projektowanie wnętrza mieszkania: dlaczego i jak stosować funkcjonalne rozwiązania?

25.10, G 18:00

• Lekcja 4: Miasto – zasady komponowania przestrzeni miejskiej, istotne znaczenie zieleni i wody.
• Warsztat 4: Projektowanie fragmentu miasta – wspólne zaprojektowanie miasta z elementów: zieleń, rzeka, centrum usługowe.
• Wydarzenie towarzyszące: Instalacja artystyczna w kurateli Marty Jedlikowskiej.


MUZYKA

GAMA GAK w Letnicy

4.11, G 18:00

• Lekcja 1: Historia muzyki i jej wpływ na kulturę, czyli w jaki sposób muzyka kształtowała kulturę i społeczeństwo w różnych epokach.
• Warsztat 1: Muzyka i tworzenie rytmu – tworzenie rytmów i eksploracja muzyki poprzez ruch i kreatywne techniki.

18.11, G 18:00

• Lekcja 2: Muzyka klasyczna w kontekście filmowym – analiza wykorzystania muzyki klasycznej w filmach i jej rola w tworzeniu atmosfery.
• Warsztat 2: Muzyka w życiu codziennym – warsztat skupi się na odkrywaniu, jak muzyka wpływa na nasze codzienne życie, emocje i samopoczucie.

22.11, G 18:00

• Lekcja 3: Muzyka a podróże – w jaki sposób muzyka odzwierciedla różne kultury i regiony geograficzne. Słuchanie i analiza folkloru muzycznego z różnych części świata.
• Warsztat 3: Muzyka etniczna i śpiew tradycyjny – warsztat skupia się na śpiewie tradycyjnym z różnych kultur. Zaproszeni goście z Ukrainy, Białorusi, Polski i przedstawiciele Tatarów zaprezentują różnice w technikach śpiewu.

25.11, G 18:00

• Lekcja 4: Budowa aparatu głosowego i różnice między śpiewem estradowym a operowym – wykład poświęcony anatomii aparatu głosowego oraz omówieniu różnic między śpiewem estradowym a operowym (akademickim).
• Warsztat 4: Techniki wokalne i rola wyobraźni w śpiewie – warsztat poświęcony omawianiu różnych technik wokalnych.

29.11, G 18:00

• Wydarzenie towarzyszące: Koncert O’Bows Quartet.


KULTURA

GAMA GAK w Letnicy

Piątkowe zajęcia w listopadzie Zajęcia animacyjne o charakterze archiwistyczno- relaksacyjnym. Terminy i miejsca zostaną podane później.

• 1.11 – godzina i miejsce do ustalenia.
• 8.11 – godzina i miejsce do ustalenia.
• 15.11 – godzina i miejsce do ustalenia.
• 22.11 – godzina i miejsce do ustalenia.

29.11, G 18:00

STACJA ORUNIA GAK: Zakończenie kursu kulturalnego człowieka: Artystyczne Jam SESSION aktorów/ aktorek, tancerzy/tancerek, plastyków/plastyczek i muzyków/ muzyczek w Stacji Orunia GAK wraz z koncertem.


OPŁATY ZA ZAJĘCIA

Legenda:

Bilet lub karnet ulgowy (U)

 • Przeznaczony dla: uczniów/uczennic, studentów/ studentek z legitymacją, osób w wieku 60+, osób z niepełnosprawnościami (asystenci wchodzą bezpłatnie).

Bilet lub karnet normalny (N)

 • Przeznaczony dla pozostałych osób w wieku 18+

 

KARNETY

 • Karnet N – 200 zł
  • Udział w 5 cyklach w cenie normalnej.
  • Udział w 7 wydarzeniach towarzyszących w cenie normalnej
 • Karnet U – 180 zł
  • Udział w 5 cyklach w cenie ulgowej.
  • Udział w 7 wydarzeniach towarzyszących w cenie ulgowej.

Wstęp na wybrany blok warsztatowy:

• Bilet ulgowy: 15 zł
• Bilet normalny: 20 zł

Wstęp na pojedyncze wydarzenia towarzyszące

• Bilet ulgowy: 15 zł
• Bilet normalny: 20 zł


 

 

_10 lipca 2024

OPEN CALL MUZYCZNY – JAK BRZMI HŁASKO

Open call muzyczny „Jak brzmi Hłasko” jest organizowany w ramach projektu HŁASKO.UPDATE. Gdańs...

OPEN CALL MUZYCZNY – JAK BRZMI HŁASKO

Open call muzyczny „Jak brzmi Hłasko” jest organizowany w ramach projektu HŁASKO.UPDATE.

Gdański Archipelag Kultury zaprasza do udziału muzyków akademickich jak i twórców niezależnych, którzy działają w różnych konwencjach muzycznych. Tematem open call jest interpretacja muzyczna twórczości Marka Hłaski. Zadaniem uczestników_czek jest przekształcenie tekstów literackich w formę muzyczno – dźwiękową. Chcemy, abyście przenieśli literaturę na płaszczyznę muzyki, komponując utwory inspirowane twórczością pisarza.

Czekamy na Wasze oryginalne podejście i kreatywne interpretacje!

Ważne informacje:

 • głoszenia przyjmujemy do 15 lipca 2024 r. do godz. 23:59,
 • zgłoszenia należy wysłać przez formularz (dostępny tutaj),
 • utwór może zawierać elementy dźwiękowe oraz fragmenty tekstów, jednak nie jest to wymagane,
 • czas trwania utworu: od 5 do 20 min,
 • autorskie utwory należy przesłać w formie plików wysokiej jakości w formatach M4A, FLAC lub WAVE. Pliki powinny być przygotowane do emisji w przestrzeni miejskiej. Pliki należy przesłać przez wyżej wymieniony formularz.
 • Regulamin open call
 • Formularz konkursowy

Z nadesłanych propozycji jury wybierze utwory, które spełniają założenia merytoryczne i jakościowe wymagane przez Organizatora.

Skład Jury:

 • Michał Jacaszek – kompozytor, producent muzyczny i wykonawca muzyki elektroakustycznej
 • Jakub Knera – dziennikarz i kurator, twórca strony „Nowe idzie od morza”
 • Laura Haras – absolwentka wydziału wokalno – aktorskiego Akademii Muzycznej w Gdańsku. Aktorka, śpiewaczka, prowadzi Teatr GAK.
 • Izabela Terek – Jopkiewicz – animatorka kultury, zajmuje się edukacją artystyczną w GAK.

Wyniki naboru zostaną ogłoszone 26 lipca na stronie gak.gda.pl

Wybrane utwory muzyczne zostaną wyemitowane na Skwerze Świętopełka w Gdańsku, gdzie atmosferę dopełni oprawa świetlna. Wydarzenie odbędzie się 21 września 2024 r. i potrwa od godz. 20:00  do 22:00. Mamy nadzieję, że przekształcenie literatury w muzykę pozwoli spojrzeć na twórczość Hłaski z zupełnie nowej perspektywy, zainteresować odbiorców innym wymiarem literatury oraz wzbudzić zainteresowanie postacią samego autora.

 

 

 

na zielonym tle żółty napis Przyroda na warsztat! po prawej stronie ludzik z kwiatów.

_3 czerwca 2024

Przyroda na warsztat! Lato w domach kultury GAK.

Spędzacie wakacje w mieście? Nic straconego! Pod hasłem „Przyroda na warsztat!” Gdański Archip...

Przyroda na warsztat! Lato w domach kultury GAK.

na zielonym tle żółty napis Przyroda na warsztat! po prawej stronie ludzik z kwiatów.

Spędzacie wakacje w mieście? Nic straconego!

Pod hasłem „Przyroda na warsztat!” Gdański Archipelag Kultury  przygotował w lipcu i sierpniu szereg kreatywnych warsztatów, których tematem przewodnim będzie przyroda i natura. Uczestnicy_czki będą mieli okazję zgłębiać tajemnice lokalnego środowiska i odkrywać niezwykłe miejsca w najbliższej okolicy. „Przyroda na Warsztat!” to nie tylko sposób na twórcze spędzenie czasu, ale również okazja do zdobycia nowej wiedzy i umiejętności, a także nawiązania nowych przyjaźni. Weźmiemy przyrodę na warsztat filmowy, dźwiękowy i plastyczny w ośmiu domach kultury GAK w siedmiu dzielnicach Gdańska. Zapisy prowadzimy na Bilety24.pl

Oto nasz program:

 

Magiczne Kadry: kreatywne warsztaty animacji poklatkowej

Czy marzyliście kiedyś o stworzeniu własnego filmu animowanego? Teraz macie niepowtarzalną okazję, by wcielić się w rolę twórcy filmowego podczas wyjątkowych warsztatów animacji poklatkowej. Na zajęciach wspólnie stworzycie niepowtarzalny film animowany. Każdy_a uczestnik_czka będzie miał okazje rysować i animować kadry filmu, które potem połączymy w magiczną opowieść. Podczas warsztatów skupimy się na pięknie natury, a inspiracją będą obiekty przyrody, które znajdują się w okolicach domów kultury.

Prowadzenie:  Justyna Aksinowicz/ Olga Kalaban *

*informacje o prowadzących znajdziecie na końcu

Szczegóły:

 • Trzydniowe warsztaty dla dzieci 10 – 13 lat.
 • Maksymalna liczba osób – 10
 • Koszt całościowy warsztatów – 50 zł/ osoba

Harmonogram:

 

15, 17, 19 lipca G 11:00 – 14:00/ Stacja Orunia GAK
22, 24, 26 lipca G 11:00 – 14:00/ Projektornia GAK w Brzeźnie
5, 7, 9 sierpnia G 11:00 – 14:00/  Plama GAK na Zaspie
19, 21, 23 sierpnia G 14:00 – 17:00/  Gama GAK w Letnicy

Łowcy dźwięków: inspirujące warsztaty z nagrań terenowych

Dołączcie do nas i odkryjcie magię dźwięków tuż za rogiem! Podczas spacerów odkryjecie dźwięki okolicy i stworzycie unikalne nagrania. Szum liści, śpiew ptaków oraz inne dźwięki z okolicy mogą stać się prawdziwym słuchowiskiem.

Prowadzenie: Krzysztof “Arszyn” Topolski

 

Szczegóły:

 • 2 dni warsztatów/ jednego dnia nagrania a drugiego montaż/ warsztaty dla młodzieży 13+
 • Maksymalna liczba osób – 10
 • Koszt całościowy warsztatów – 50 zł/ osoba
 • 👉 UWAGA! na drugi dzień warsztatów należy zabrać ze sobą sprzęt komputerowy i słuchawki.

Harmonogram:

 

08-09 lipca G 11.00 – 14.00 / Winda GAK/ Teatr Leśny we Wrzeszczu
15-16 lipca G 11.00 – 14.00 / Wyspa Skarbów na Wyspie Sobieszewskiej
22-23 lipca G 11.00 – 14.00/ Dom Sztuki GAK na Stogach
26-26 lipca G 11.00 – 14.00/ Scena Muzyczna GAK na Oruni

Co w trawie piszczy: kreatywne warsztaty plastyczne

Wyruszcie z nami na niezwykły spacer przyrodniczy i poczujcie się artystami_kami. Po powrocie ze spaceru stworzycie dzieło inspirowane pięknem natury w dowolnej technice plastycznej. Może to być obraz na płótnie, rysunek albo kolaż.

Prowadzenie: Gosia Zamorska/ Małgorzata Michalak „Czas dziecka”

Szczegóły:

 • 2 dni warsztatów/ jednego dnia spacer a drugiego zajęcia plastyczne/ warsztaty dla dzieci 6+
 • Maksymalna liczba osób – 10
 • Koszt całościowy warsztatów – 50 zł/ osoba

Harmonogram:

 

08 – 09 lipca G 10-12:30/ Stacja Orunia GAK
10 -11 ipca G 10:00-12:30 Winda GAK/ Teatr Leśny we Wrzeszczu
18 – 19 lipca G 10:00-12:30/ Wyspa Skarbów GAK na Wyspie Sobieszewskiej
29 – 30 lipca G 10:00-12:30/ Projektornia GAK w Brzeźnie
30 – 31 lipca G 13:30-16:00/ Gama GAK w Letnicy
01 – 02 sierpnia G 13:00-15:30/ Scena Muzyczna GAK na Oruni
05 -06 sierpnia G 10:00 – 12:30/ Dom Sztuki GAK na Stogach
05 – 06 sierpnia G 13:30-16:00/ Plama GAK na Zaspie

 

Jeśli bardzo chcesz wziąć udział w projekcie, ale przeżywasz tymczasowe trudności finansowe, napisz do nas na adres edukacja@gak.gda.pl. Opisz swoją sytuację, a wspólnie znajdziemy rozwiązanie.

 

Kto poprowadzi warsztaty:

 

OLGA KALABAN – art-terapeutka, art-coach, artystka, wszechstronna kreatywna osobowość. Przeprowadziła osobistą wystawę malarską w Odessie (Ukraina, 2009), przygotowuje wystawę w Gdańsku w 2025. Przygotowała scenografię do spektakli na Scenie Dramatycznej (2019), a także napisała kilka książek o arteterapii i innych unikalnych narzędziach artystycznych dla psychologów pracujących z dorosłymi i dziećmi.
Od 2015 roku Olga prowadzi autorskie warsztaty twórcze z kreatywnego rysunku, a od 2018 roku naucza artystycznego kierunku neurografiki psychologów i pedagogów. Olga dużo pracuje z wideo, biegle posługuje się technikami kreatywnego montażu i w każdym zwykłym przedmiocie dostrzega twórcze rozwiązanie.

KRZYSZTOF „ARSZYN” TOPOLSKI –artysta dźwiękowy, perkusista, autor projektów z dziedziny muzyki i sztuki dźwięku. Zajmuje się field recordingiem, akustyczną ekologią i krajobrazem akustycznym. Tworzy w kręgu współczesnej muzyki improwizowanej, ilustracyjnej, elektroakustycznej oraz komputerowej.

GOSIA ZAMORSKA – edukatorka przyrodnicza, poetka, obserwatorka ptaków. Prowadzi spacery przyrodnicze dla dzieci i dorosłych. Prezeska Fundacji Generacja, działaczka w Klubie “Wrzeszczak”, założycielka gdańskiej szkoły Haiku.

MAŁGORZATA MICHALAK – pedagożka, nauczycielka edukacji przedszkolnej i wczesnoszkolnej, miłośniczka natury i obserwatorka leśnego życia. Stworzyła projekt “Czas dziecka” – przestrzeń odkrywania, doświadczania i tworzenia w bliskości i w zgodzie z naturą. W codziennej pracy inspiruje się filozofią Reggio Emilia. Interesuje się edukacją naturalną oraz rękodziełem. Towarzyszy dzieciom w ich codzienności, w której doświadczają i poznają świat oraz odkrywają siebie w świecie. Wierzy, że bycie blisko natury uwrażliwia dzieci na przyrodę, kontaktuje je z własnymi zasobami i pozwala im wyrazić się na wiele sposobów.

 

 

 

 

 


 

zrealizowano ze środków “Szczegółowego Gminnego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych oraz Przeciwdziałania Narkomanii dla Gminy Miasta Gdańska na rok 2023”