Powrót do GAKu Logo GAK
Logo GAK

placówki

Stacja Orunia

GAK

Stacja
Orunia

Stacja Orunia to otwarty dom kultury.
Malujecie? Tańczycie? Lepicie? Gracie? Tworzycie?
W Stacji Orunia MOŻNA tworzyć  wszystko…
czego tylko dusza zapragnie.
Jesteśmy tu dla Was – dla ludzi w każdym wieku.
Dla dzieci pełnych energii, dla młodzieży kreatywnej
i tej która dopiero szuka inspiracji, zabieganych
dorosłych oraz „poszukujących” rodziców i seniorów.
U nas dużo się dzieje i zawsze bardzo kulturalnie.
Prowadzimy wiele ciekawych projektów
z lokalną społecznością.
Staramy się być blisko mieszkańców dzielnicy
i zapraszamy ich nie tylko do uczestnictwa
w kulturalnych wydarzeniach,
ale również do współtworzenia naszego domu kultury.

październik 2023

Kalendarz wydarzeń:

wyczyść filtry
Rysunek dziecka przedstawiający człowieka z psem oraz pociąg w tle.

07 sierpień - 13 październik

Park pana Schopenhauera – wystawa prac dzieci / Парк пана Шопенгауера – Виставка дитячих робіт

🇵🇱Park pana Schopenhauera to wystawa prac powstałych w czasie pleneru malarskiego dla dzieci, któ...

wystawa

Park pana Schopenhauera – wystawa prac dzieci / Парк пана Шопенгауера – Виставка дитячих робіт

Logo placówki

data

07.08.23
poniedziałek

godzina

8:00 - 20:00

wstęp

bezpłatny

adres

Dworcowa 9

dla kogo?

Dorośli, Dzieci, Familijne, Młodzież, Seniorzy

Główna grafika wpisu

🇵🇱Park pana Schopenhauera to wystawa prac powstałych w czasie pleneru malarskiego dla dzieci, który miał miejsce na Pikniku integracyjnym Domivka vol. 2: / СУСІДСЬКИЙ ПІКНІК У САДУ w czerwcu tego roku.

Hasłem przewodnim warsztatu był otaczający budynek Stacji Orunia Park Schopenhauera. Zadaniem dzieci było wybrać, a następnie namalować motyw z Parku. Mogły być to elementy natury, czy też coś co wydawało im się najbardziej interesujące w jego krajobrazie– drzewa, rośliny, ludzie, budynek czy też atmosfera pikniku, jaka wtedy panowała. W czasie tego pleneru powstało wiele ciekawych, kolorowych obrazków, które prezentujemy w przestrzeni Galerii Na Piętrze. Autorami prac są dzieci polskie i ukraińskie, w wieku od 3 do 14 lat. Plener prowadziła artystka wizualna Anna Brudzińska.

Domivka vol. 2 to międzykulturowe spotkania integracyjne, podczas których poznawaliśmy ukraińskie zwyczaje i dzieliliśmy się polskimi tradycjami. Realizatorem programu p.t.: „Nowe Relacje” jest Towarzystwo Inicjatyw Twórczych “ę”, finansowane przez HelpAge International ze środków Fundacji Conrada N. Hiltona. Partner programu: Polskie Forum Migracyjne.

Wystawa czynna od 07.08. do 13.10.2023 r.


🇺🇦Парк пана Шопенгауера – це виставка робіт, створених під час дитячої майстерні живопису під відкритим небом, яка відбулася під час заходу присвяченому закінченню проекту Домівка vol. 2: / СУСІДСЬКИЙ ПІКНІК У САДУ в червні цього року.

Темою майстер-класу був парк Шопенгауера, що оточує будівлю Stacji Orunia. Завданням дітей було вибрати, а потім намалювати мотив з парку. Це могли бути елементи природи або щось, що їх найбільше зацікавило в його ландшафті – дерева, рослини, люди, будівлі або атмосфера пікніку. Польські та українські діти віком від 3 до 14 років малювали на мольбертах. Під час цього пленеру було створено багато цікавих, барвистих картин з парку Пана Шопенгауера, які ми представляємо в Galerii Na Piętrze. Майстер-клас з пленерного живопису проводила художниця Анна Брудзінська.

Домівка vol. 2 – це міжкультурні інтеграційні зустрічі, під час яких ми дізнавалися про українські звичаї та ділилися польськими традиціями. Інтеграційні зустрічі тривали з грудня по січень у GAK. Програма „Nowe relacje” реалізатором прогрм було Towarzystwo Inicjatyw Twórczych „ę” та фінансувалася HelpAge International за кошти Фонду Конрада Ф.Хілтона. Партнером програми виступив Польський міграційний форум.

Виставка відкрита з 07.08. до 13.10.2023.

01 październik - 25 październik

Konkurs poetycki dla uczniów szkół średnich w ramach projektu „Orunianki – Polki, patriotki, gdańszczanki”.

Kobiety z Oruni - żyły tu, mieszkały, pracowały przez wieki. Działaczki, nauczycielki, artystki, ...

konkurs

Konkurs poetycki dla uczniów szkół średnich w ramach projektu „Orunianki – Polki, patriotki, gdańszczanki”.

Logo placówki

data

01.10.23
niedziela

godzina

wstęp

Bezpłatny

adres

Nowiny 2b, 80-020 Gdańsk

dla kogo?

Młodzież

Główna grafika wpisu

Kobiety z Oruni – żyły tu, mieszkały, pracowały przez wieki. Działaczki, nauczycielki, artystki, filantropki – czy wiemy o nich wystarczająco dużo? Projekt “Orunianki – Polki, gdańszczanki, patriotki” jest okazją, by przyjrzeć się mieszkankom dzielnicy i temu, jak ich działalność wpłynęła na społeczne i kulturalne życie Oruni. Po spotkaniach, wykładach,  spacerach, a także warsztatach, przyszedł czas na konkurs na krótki tekst poetycki dla uczniów szkół ponadpodstawowych. Termin wysłania prac mija 25 października.  

W 2023 roku Orunia obchodzi podwójne urodziny: 685. rocznicę lokacji wsi oraz 90. rocznicę przyłączenia dzielnicy do Gdańska. Projekt “Orunianki – Polki, gdańszczanki, patriotki”, dofinansowany jest ze środków Muzeum Historii Polski w Warszawie w ramach programu „Patriotyzm Jutra” i realizowany przez dwie oruńskie filie GAK: Stację Orunia oraz Scenę Muzyczną. Działania projektowe popularyzować będą mniej znane dzielnicowe historie i wpisywać się w obchody dwóch jubileuszy, zwracając uwagę na kobiecą stronę dziejów tej historycznej dzielnicy.

W ramach projektu odbyły się już prelekcje i spotkania przybliżające mieszkańcom sylwetki zasłużonych orunianek, spacery historyczne po dzielnicy śladami kobiet i warsztaty historyczne kierowane do mieszkańców. Nadszedł więc czas na konkurs dla młodzieży na małą formę literacką dotyczącą znanych i nieznanych oruńskich bohaterek.

Zadanie konkursowe polega na stworzeniu utworu poetyckiego upamiętniającego dowolną kobietę z dziejów Oruni. Dozwolone jest wybranie postaci związanej z poprzednio prezentowanymi sylwetkami Orunianek w ramach niniejszego projektu lub także własnej postaci kobiecej związanej z tą dzielnicą Gdańska. Utwór nie powinien przekraczać 500 znaków ze spacjami i powinien zostać przesłany na adres e-mail: scenamuzyczna@gak.gda.pl w formie dokumentu MS Word lub OpenOffice. Osoby przystępujące do udziału w Konkursie mogą zgłosić dowolną liczbę różnych utworów. Termin przesłania pracy mija 25 października. 

Warto pamiętać, że oprócz pracy konkursowej, należy dołączyć do niej wypełnioną i podpisaną kartę zgłoszenia. Jej wzór oraz regulamin konkursu można znaleźć poniżej. Kartę zgłoszenia osób niepełnoletnich powinni wypełnić i podpisać ich opiekunowie prawni. 

Pięć najlepszych prac zostanie wydanych na dedykowanej pocztówce, a zwycięzcy otrzymają także ciekawe zestawy książek. w konkursie przewidziane są także wyróżnienia. Laureaci konkursu zostaną podani do publicznej wiadomości dnia 31 października na stronie internetowej GAK.

W przypadku jakichkolwiek pytań, zachęcamy do kontaktu mailowego ze Sceną Muzyczną GAK (scenamuzyczna@gak.gda.pl) lub Stacją Orunia GAK (stacjaorunia@gak.gda.pl).

Projekt dofinansowano ze środków Muzeum Historii Polski w Warszawie w ramach programu „Patriotyzm Jutra”.

Dokumenty do pobrania:

Zdjęcie przedstawiające rzeźbioną twarz w kolorze beżowo-brązowym.

05 październik - 31 październik

Inter — Iwona Jurkiewicz | wystawa w Galerii Peron

Inter to retrospektywna wystawa rzeźb ceramicznych Iwony Jurkiewicz. Prezentujemy na niej powstał...

wystawa

Inter — Iwona Jurkiewicz | wystawa w Galerii Peron

Logo placówki

data

05.10.23
czwartek

godzina

18:00

wstęp

bezpłatny

adres

Dworcowa 9

dla kogo?

Dorośli, Młodzież, Seniorzy

Główna grafika wpisu

Inter to retrospektywna wystawa rzeźb ceramicznych Iwony Jurkiewicz. Prezentujemy na niej powstałe na przestrzeni kilkunastu lat prace, w których przenikają się dwa światy: zwierząt oraz człowieka. To właśnie zwierzęta, najczęściej koty, występują w typowo ludzkich rolach. Artystka czerpie inspirację z obserwacji na co dzień mieszkających z nią kotów, które z kolei przebywając z nią, nabierają bardziej ludzkich sposobów zachowania. Artystycznym efektem tej symbiozy są metaforycznie, humorystycznie wręcz groteskowo przedstawione np. Portrety trumienne czy też terakotowa kocia armia.

Iwona Jurkiewicz w swojej twórczości głównie wykorzystuje materiały takie jak glina i jej naturalne walory kolorystyczne, rzeźbi również w takich materiałach jak kamień, drewno, żywica, techniki własne.

Artystka jest związana z gdańską dzielnicą Orunia poprzez swoją pracę artystyczną i zawodową. To tu mieści się jej pracownia oraz miejsce, gdzie prowadzi zajęcia z ceramiki dla dzieci i młodzieży,  tzn. filia Gdańskiego Archipelagu Kultury – Stacja Orunia.

Inter (między, pomiędzy), czyli symboliczny moment życia, w którym się znajduję (czterdzieści lat) – dwadzieścia lat spędzonych na Roztoczu i dwadzieścia lat spędzonych na Pomorzu. Jest to dla mnie przełomowa wystawa dotycząca doświadczeń, poznawania ludzi, miejsc, wędrówki, poszukiwania własnej drogi w życiu oraz tożsamości miejsca. Jest to pewnego rodzaju podsumowanie życia, czyli czasu dzieciństwa i młodości.  Dwudziestu lat przeżytych w domu rodzinnym na Roztoczu oraz czasu dorosłego i dwudziestu lat przeżytych na Pomorzu, odkąd przyjechałam do Gdańska na studia i zostałam w poszukiwaniu własnego miejsca. 

Inter, czyli między, pomiędzy tym „domem”, w którym się wychowałam a „domem”, który stworzyłam oraz nieznanym, przyszłością.

Iwona Jurkiewicz

Wernisaż: 05 października 2023 r. godz. 18.00
Wystawa czynna do 31 października 2023 roku.


Iwona Jurkiewicz jest absolwentką Wydziału Rzeźby Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. Dyplom uzyskała w 2009 roku w pracowni prof. Sławoja Ostrowskiego, ze specjalnością Ceramika artystyczna w pracowni prof. Teresy Klaman. Wcześniej uczęszczała do Liceum Sztuk Plastycznych im. Bernarda Morando w Zamościu ze specjalnością formy użytkowe i specjalizacją ceramika artystyczna (dyplom w 2003 roku).  Brała udział w wystawach oraz plenerach w Polsce i za granicą (Ukraina, Litwa, Francja, Hiszpania, Norwegia). Jej prace znajdują się w zbiorach prywatnych w Polsce, Hiszpanii, Francji, Ukrainie, Norwegii, Turcji, Szwecji.

Fragment animacji. Dziewczynka trzyma w dłoni starannie złożone ubrania. Za nią jest pokój dziecięcy.

07 październik - 04 listopad

Poranki rodzinne | pokazy filmowe i prelekcje dla dzieci

W wybrane soboty października i listopada w Stacji Kino odbywać się będą familijne poranki filmow...

kino

Poranki rodzinne | pokazy filmowe i prelekcje dla dzieci

Logo placówki

data

07.10.23
sobota

godzina

11:00

wstęp

płatny

adres

Stacja Orunia GAK, ul. Dworcowa 9, Gdańsk

dla kogo?

Dzieci, Familijne

Główna grafika wpisu

W wybrane soboty października i listopada w Stacji Kino odbywać się będą familijne poranki filmowe. W rozkładzie jazdy znajdą się polskie bajki z ulubionymi bohaterami wszystkich dzieci. To nie wszystko! Kiedy na ekranie pojawią się napisy końcowe, a na sali zapalą się światła uczestnicy będą mieli okazję do wspólnej zabawy.

Naszą filmową podróż zaczniemy od filmu “Basia 3”, potem obejrzymy “Przytul mnie. Poszukiwacze miodu” i “Wiking Tappi”. Stacją końcową będzie projekcja filmu “Basia 2”.

_

„Basia 3”

Basia to 5-latka, która nie tylko uczy się świata wokół siebie, ale też go kształtuje. Rodzicom pozwala spojrzeć na życie z dziecięcej perspektywy i ma pozytywny wpływ na przyjaciół w przedszkolu. „Basia 3” to adaptacja książek z kultowej serii stworzonej przez Zofię Stanecką i Mariannę Oklejak. Projekcja obejmuję zestaw 4 odcinków: „Basia i bałagan”, „Basia i Mama w pracy”, „Basia i Titi”, „Basia i Boże Narodzenie”.

Kiedy? 7 października o g. 11:00
_

„Przytul mnie. Poszukiwacze miodu”

Gdzie się podział cały miód?! Mały Miś marzy o słodkim urodzinowym torcie, jednak zapasy ulubionego przysmaku przepadły. Wspólnie z Tatą Misiem wyruszają do Złotej Krainy, aby zdobyć najważniejszy składnik ciasta. Na rozbrykanego Misia i ostrożnego Tatę czeka wielka przygoda!

Kiedy? 21 października o g. 11:00

_

„Wiking Tappi”

We wspaniałym, magicznym Szepczącym Lesie, który ciągnie się nad brzegami Lodowej Zatoki mieszka wiking Tappi. Nie jest on prawdziwym wikingiem, gdyż ani w głowie my wymachiwanie mieczem. Jego największą bronią są uśmiech, życzliwość i pomysłowość. Tappi jest bowiem obrońcą Szepczącego Lasu i wszystkich jego mieszkańców. Nie pozwoli, by komukolwiek stała się krzywda i gotów jest pomóc każdemu, kto znajdzie się w tarapatach.

Kiedy? 28 października o g. 11:00

_

„Basia 2”

Basia to pięcioletnia bohaterka każdego przedszkolaka. Ma charakterek, pluszowego przyjaciela Miśka Zdziśka, uwielbia żelki i ubrania w paski. Codziennie wymyśla coś nowego – dziś chce zostać baletnicą, a jutro treserką dzikich zwierząt. W drugiej odsłonie zobaczymy „Basię i taniec”, „Basię i pieniądze”, „Basię i gotowanie” oraz „Basię i telewizor”.

Kiedy? 4 listopada o g. 11:00

_

Gdzie? Sala Widowiskowa, Stacja Orunia GAK, Ul. Dworcowa 9
Kiedy? 07 października, 21 października, 28 października, 4 listopada/ godz. 11:00
Bilet – 12 zł. Bilety na pierwszy pokaz dostępne na bilety24.pl i w recepcji Stacja Orunia GAK

Wydarzenie odbywa się dzięki wsparciu miasta Gdańska i w ramach programu Edukacja do Kultury.

Grafika: na turkusowym tle rycina kobiety przy krośnie.

08 październik

Dzień Tkaczki / Tkacza

Październik jest pierwszym ponurym miesiącem jesieni. Jego nazwę możemy znacznie oswoić, kiedy od...

spotkanie
warsztat

Dzień Tkaczki / Tkacza

Logo placówki

data

08.10.23
niedziela

godzina

11:00

wstęp

bezpłatny

adres

Dworcowa 9

dla kogo?

Dorośli, Dzieci, Familijne, Młodzież, Seniorzy

Główna grafika wpisu

Październik jest pierwszym ponurym miesiącem jesieni. Jego nazwę możemy znacznie oswoić, kiedy odkryjemy, że jego nazwa pochodzi od słowa paździerze. Te zaś to nic innego, jak zdrewniałe części łodyg roślin – połamane i oddzielone od włókna w procesie przetwarzania słomy.

Jak to wygląda po kolei? Wyciągnięte z gleby łodygi lnu – po usunięciu płatków i nasion – wraz z korzeniami pozostawia się do wysuszenia. Następnie poddawane są łamaniu dla wydobycia włókna, które oczyszcza się, czesze i prostuje. Kolej na przędzenie – dziś mechanicznie, kiedyś ręcznie, za pomocą prostych urządzeń takich jak kądziele, wrzeciona i kołowrotki. Przędze osnowy i wątku przeplatane krzyżowo tworzą materiał włókienniczy – znany nam pod nazwą tkanina.
Tkactwo to jedno z najstarszych rzemiosł uprawianych przez człowieka. Pierwsze pionowe warsztaty tkackie powstawały już w neolicie. Poziome warsztaty tkackie, jak i pionowe, praktycznie w niezmienionej formie dotrwały do współczesności i nadal są wykorzystywane w mniej rozwiniętych regionach świata lub do tkactwa dekoracyjnego i ludowego. Do polskich wybitnych twórców tkaniny artystycznej należą m.in. Magdalena Abakanowicz, Andrzej Banachowicz czy Helena Bukowska-Szlekys. Od roku 2008, w pierwszą sobotę października obchodzimy w Polsce dzień tkacza / tkaczki.

Podczas otwartych warsztatów na świeżym powietrzu, poopowiadamy sobie o tkaczach / tkaczkach, tkaninie i tkactwie. Ale przede wszystkim wykonamy gigantyczną i eklektyczną tkaninę na miarę naszych możliwości. Z różnorodnych materiałów – lin, sznurów, wełny czesankowej, pasków materiałów … – mijając naprzemiennie piony osnowy, pociągniemy po cichu lub całkiem głośno własne wątki. Nie może zabraknąć Twojego!


o prowadzącej:
Agnieszka Orlena Baaske – arteterapeutka, edukatorka, animatorka. Założycielka i właścicielka marki PRULLA. Prowadzi w Stacji Orunia pracownię tkacką “Tkanki”.  Studiowała projektowanie wzornictwa (ASP Gdańsk), psychologię kliniczną (SWPS Warszawa) i arteterapię (GUMED Gdańsk). Od 11 lat prowadzi autorskie warsztaty edukacyjne i rękodzielnicze. Brała udział w wielu festiwalach, wystawach i innych wydarzeniach kulturalnych. W swej twórczości odwołuje się do intuicji, wyobraźni, podświadomości. Inspiruje ją natura i folklor północy. Szuka niezwykłości w codzienności. Jej minimalistyczne realizacje funkcjonują głównie w przestrzeni publicznej. Interesuje ją ożywianie tkanki miejskiej poprzez proste, efemeryczne obiekty i gesty.

Grafika przedstawiająca cztery kształty na beżowym tle: czarne ćwierćkoło, czerwone półkole z białym kształtem litery L i niebieski okrąg.

14 październik

Dizajn przez Jot – warsztaty dywanowe

Zapraszamy na pierwsze spotkanie z Dizajn przez Jot dla dzieci. Podczas warsztatów edukacyjnych s...

warsztat

Dizajn przez Jot – warsztaty dywanowe

Logo placówki

data

14.10.23
sobota

godzina

11:00

wstęp

bezpłatny; zapisy

adres

Dworcowa 9

dla kogo?

Dzieci

Główna grafika wpisu

Zapraszamy na pierwsze spotkanie z Dizajn przez Jot dla dzieci. Podczas warsztatów edukacyjnych stworzymy unikatowe dywany!

Design! / Dizajn!
Mówiąc najprościej – projektowanie najróżniejszych rzeczy. Projektowanie czyli mówiąc najprościej – wymyślanie, jak mają być zrobione i jak mają wyglądać. Wszystko, co widać zostało zaprojektowane. Wnętrze, meble, oświetlenie, dodatki. Nawet papierek od cukierka i sam cukierek! Gdyby nie dizajn, nie byłoby niczego – bo żeby coś mogło być wyprodukowane, najpierw ktoś musi to zaprojektować.

Przebieg warsztatów:
Podczas części teoretycznej warsztatów Dizajn przez Jot odpowiemy sobie na kilka ważkich pytań: co to takiego jest ten design czy może dizajn właśnie? Kim są projektantki / projektanci? Jak przebiega proces projektowy oraz czym jest prototyp, unikat, produkt?

Gdy przyjdzie pora na praktykę – nie będziemy próżnować! Pod okiem projektantki Agnieszki Orleny Baaske wykonamy własny dizajn – z wykładziny podłogowej powstaną okrągłe dywany we wzory wycięte dużymi, ostrymi nożycami krawieckimi. Każdy uczestnik wróci do domu z unikatowym dziełem sztuki użytkowej.

O prowadzącej:
Agnieszka Orlena Baaske – arteterapeutka, edukatorka, animatorka. Założycielka i właścicielka marki PRULLA. Studiowała projektowanie wzornictwa (ASP Gdańsk), psychologię kliniczną (SWPS Warszawa) i arteterapię (GUMED Gdańsk). Od 11 lat prowadzi autorskie warsztaty edukacyjne i rękodzielnicze. Brała udział w wielu festiwalach, wystawach i innych wydarzeniach kulturalnych. W swej twórczości odwołuje się do intuicji, wyobraźni, podświadomości. Inspiruje ją natura i folklor północy. Szuka niezwykłości w codzienności. Jej minimalistyczne realizacje funkcjonują głównie w przestrzeni publicznej. Interesuje ją ożywianie tkanki miejskiej poprzez proste, efemeryczne obiekty i gesty.


Wydarzenie przeznaczone dla dzieci w wieku 7-13 lat.
wstęp wolny
Obowiązują zapisy: zapisystacja@gak.gda.pl

Logo Stacja Orunia

Aktualności

_1 października 2023

Konkurs poetycki dla uczniów szkół średnich w ramach projektu „Orunianki – Polki, patriotki, gdańszczanki”.

Kobiety z Oruni - żyły tu, mieszkały, pracowały przez wieki. Działaczki, nauczycielki, artystki, ...

Konkurs poetycki dla uczniów szkół średnich w ramach projektu „Orunianki – Polki, patriotki, gdańszczanki”.

Kobiety z Oruni – żyły tu, mieszkały, pracowały przez wieki. Działaczki, nauczycielki, artystki, filantropki – czy wiemy o nich wystarczająco dużo? Projekt “Orunianki – Polki, gdańszczanki, patriotki” jest okazją, by przyjrzeć się mieszkankom dzielnicy i temu, jak ich działalność wpłynęła na społeczne i kulturalne życie Oruni. Po spotkaniach, wykładach,   spacerach, a także warsztatach, przyszedł czas na konkurs na krótki tekst poetycki dla uczniów szkół ponadpodstawowych. Termin wysłania prac mija 25 października.  

W 2023 roku Orunia obchodzi podwójne urodziny: 685. rocznicę lokacji wsi oraz 90. rocznicę przyłączenia dzielnicy do Gdańska. Projekt “Orunianki – Polki, gdańszczanki, patriotki”, dofinansowany jest ze środków Muzeum Historii Polski w Warszawie w ramach programu „Patriotyzm Jutra” i realizowany przez dwie oruńskie filie GAK: Stację Orunia oraz Scenę Muzyczną. Działania projektowe popularyzować będą mniej znane dzielnicowe historie i wpisywać się w obchody dwóch jubileuszy, zwracając uwagę na kobiecą stronę dziejów tej historycznej dzielnicy.

W ramach projektu odbyły się już prelekcje i spotkania przybliżające mieszkańcom sylwetki zasłużonych orunianek, spacery historyczne po dzielnicy śladami kobiet i warsztaty historyczne kierowane do mieszkańców. Nadszedł więc czas na konkurs dla młodzieży na małą formę literacką dotyczącą znanych i nieznanych oruńskich bohaterek.

Zadanie konkursowe polega na stworzeniu utworu poetyckiego upamiętniającego dowolną kobietę z dziejów Oruni. Dozwolone jest wybranie postaci związanej z poprzednio prezentowanymi sylwetkami Orunianek w ramach niniejszego projektu lub także własnej postaci kobiecej związanej z tą dzielnicą Gdańska. Utwór nie powinien przekraczać 500 znaków ze spacjami i powinien zostać przesłany na adres e-mail: scenamuzyczna@gak.gda.pl w formie dokumentu MS Word lub OpenOffice. Osoby przystępujące do udziału w Konkursie mogą zgłosić dowolną liczbę różnych utworów. Termin przesłania pracy mija 25 października. 

Warto pamiętać, że oprócz pracy konkursowej, należy dołączyć do niej wypełnioną i podpisaną kartę zgłoszenia. Jej wzór oraz regulamin konkursu można znaleźć poniżej. Kartę zgłoszenia osób niepełnoletnich powinni wypełnić i podpisać ich opiekunowie prawni. 

Pięć najlepszych prac zostanie wydanych na dedykowanej pocztówce, a zwycięzcy otrzymają także ciekawe zestawy książek. w konkursie przewidziane są także wyróżnienia. Laureaci konkursu zostaną podani do publicznej wiadomości dnia 31 października na stronie internetowej GAK.

W przypadku jakichkolwiek pytań, zachęcamy do kontaktu mailowego ze Sceną Muzyczną GAK (scenamuzyczna@gak.gda.pl) lub Stacją Orunia GAK (stacjaorunia@gak.gda.pl).

Projekt dofinansowano ze środków Muzeum Historii Polski w Warszawie w ramach programu „Patriotyzm Jutra”.

Dokumenty do pobrania:

Żółte tło. Po lewej stronie niebieski, prostokątny element dekoracyjny zwieńczony kształtem muszli. Po jego prawej stronie różowa, duża kropka. Po prawej stronie obrazka fragment ceglanego muru, z którego wystaje białe popiersie głowa kobiety z różowymi włosami.

_5 czerwca 2023

Orunianki

Orunia jest kobietą. Projekt „Orunianki – Polki, gdańszczanki, patriotki”. Kobiety z Oruni - ż...

Orunianki

Żółte tło. Po lewej stronie niebieski, prostokątny element dekoracyjny zwieńczony kształtem muszli. Po jego prawej stronie różowa, duża kropka. Po prawej stronie obrazka fragment ceglanego muru, z którego wystaje białe popiersie głowa kobiety z różowymi włosami.

Orunia jest kobietą. Projekt „Orunianki – Polki, gdańszczanki, patriotki”.

Kobiety z Oruni – żyły tu, mieszkały, pracowały przez wieki. Działaczki, nauczycielki, artystki, filantropki – czy wiemy o nich wystarczająco dużo? Projekt “Orunianki – Polki, gdańszczanki, patriotki” jest okazją, by przyjrzeć się mieszkankom dzielnicy
i temu, jak ich działalność wpłynęła na społeczne i kulturalne życie Oruni. Działania projektowe rozpoczynają się 15 czerwca 2023 r.
i zakończą się w listopadzie tego roku.

W 2023 roku Orunia obchodzi podwójne urodziny: 685. rocznicę lokacji wsi oraz 90. rocznicę przyłączenia dzielnicy do Gdańska. Projekt “Orunianki – Polki, gdańszczanki, patriotki”, dofinansowany jest ze środków Muzeum Historii Polski w Warszawie w ramach programu „Patriotyzm Jutra” i realizowany przez dwa oruńskie domu kultury GAK: Stację Orunia oraz Scenę Muzyczną. Działania projektowe popularyzować będą mniej znane dzielnicowe historie i wpisywać się w obchody dwóch jubileuszy, zwracając uwagę na kobiecą stronę dziejów tej historycznej dzielnicy. W ramach projektu odbędą się prelekcje i spotkania przybliżające mieszkańcom sylwetki zasłużonych orunianek, spacery historyczne po dzielnicy śladami kobiet, warsztaty historyczne kierowane do mieszkańców, warsztaty dla nauczycieli, jak również konkurs dla młodzieży na małą formę literacką dotyczącą bohaterek projektu. Zwieńczeniem projektu będą mapy (zarówno składane, papierowe, jak i dostępne w aplikacji na telefon) do samodzielnego zwiedzania dzielnicy szlakami kobiet oraz pocztówki z biogramami wybranych orunianek. Wszystkie wykłady oraz jeden ze spacerów po dzielnicy tłumaczone będą na Polski Język Migowy (PJM).

Projekt rozpoczyna się w drugiej połowie czerwca cyklem wykładów i spotkań poświęconych kobietom związanym z Orunią.

Harmonogram prelekcji/spotkań:

  • 16.06.2023 Scena Muzyczna GAK, g. 18.00 Spotkanie autorskie z Anną Czerwińską-Rydel | Johanna Schopenhauer, Konstancja Czirenberg
  • 23.06.2023 Stacja Orunia GAK, g.17.00 Wykład Anny Zielińskiej-Fedoruk | Działaczki oruńskiej Polonii
  • 30.06.2023 Stacja Orunia GAK, g. 18.00 Spotkanie z prof. Ewą Graczyk | Stefania Augustyńska, Stanisława Przybyszewska
  • 28.07.2023 Scena Muzyczna GAK, g. 18.00 Wykład prof. Sławomira Kościelaka | Emilia Hoene

Zapis z tłumaczeniem PJM


Projekt dofinansowano ze środków Muzeum Historii Polski w Warszawie w ramach programu „Patriotyzm Jutra”