Powrót do GAKu Logo GAK
Logo GAK

placówki

Stacja Orunia

GAK

Stacja
Orunia

Stacja Orunia to otwarty dom kultury.
Malujecie? Tańczycie? Lepicie? Gracie? Tworzycie?
W Stacji Orunia MOŻNA tworzyć  wszystko…
czego tylko dusza zapragnie.
Jesteśmy tu dla Was – dla ludzi w każdym wieku.
Dla dzieci pełnych energii, dla młodzieży kreatywnej
i tej która dopiero szuka inspiracji, zabieganych
dorosłych oraz „poszukujących” rodziców i seniorów.
U nas dużo się dzieje i zawsze bardzo kulturalnie.
Prowadzimy wiele ciekawych projektów
z lokalną społecznością.
Staramy się być blisko mieszkańców dzielnicy
i zapraszamy ich nie tylko do uczestnictwa
w kulturalnych wydarzeniach,
ale również do współtworzenia naszego domu kultury.

grudzień 2021

Kalendarz wydarzeń:

wyczyść filtry

04 grudzień

Premiera kalendarza „Smaki Oruni” i wystawa „Spoza kadru”

Od lipca tego roku prowadziliśmy społeczny projekt Smaki Oruni. Wraz z mieszkańcami dzielnicy zbi...

aktualność

Premiera kalendarza „Smaki Oruni” i wystawa „Spoza kadru”

Logo placówki

data

04.12.21
sobota

godzina

16:30

wstęp

bezpłatny

adres

Stacja Orunia GAK, ul. Dworcowa 9

dla kogo?

Familijne

Główna grafika wpisu

Od lipca tego roku prowadziliśmy społeczny projekt Smaki Oruni. Wraz z mieszkańcami dzielnicy zbieraliśmy przepisy i związane z nimi historie, nie tylko kulinarne. W ramach projektu organizowliśmy spotkania i warsztaty kulinarne, na których między innymi odtworzyliśmy historyczny Tort Gdański sprzed prawie 160 lat. Tort, który zwany był niegdyś migdałowym i był zwieńczeniem największych uczt gdańskich mieszczan.

Efektem spotkań i rozmów jest wyjątkowy kalendarz Smaki Oruni na rok 2022, który skrywa historie mieszkanek Oruni spisane kulinarnymi przepisami. To wspomnienia smaku dzieciństwa, rodzinnego domu, jak i samej Oruni – dzielnicy innej niż wszystkie, gdzie przyszło żyć bohaterkom kalendarza.

Premiera kalendarza odbędzie się 4 grudnia o godz. 16:30 w siedzibie Stacji Orunia (ul. Dworcowa 9), której towarzyszyć będzie wystawa Spoza kadru. Na wystawie zostaną zaprezentowane zdjęcia z tzw. backstage’u sesji fotograficznej do kalendarza. Pokażemy zdjęcia autorstwa Iwony Wojdowskiej i Agnieszki Haponiuk.

Edycja kalendarza jest limitowana, ale dla pierwszych 35 osób, które odwiedzą nasze stoisko na Gwiazdce Oruńskiej, która również odbywa się 4 grudnia o godz. 18:00 na ulicy Gościnnej, będziemy mieli mikołajkowy prezent w postaci darmowego egzemplarza.

Liderką projektu, która zajęła się także stylizacją zdjęć do kalendarza jest Agnieszka Haponiuk – autorka bloga Smakiem na pokuszenie i fotografka kulinarna, autorka cyklu recenzji Jemy na mieście w Trojmiasto.pl. Na co dzień pracuje w domy kultury Stacja Orunia GAK.

Autorką portretów jest fotografka Iwona Wojdowska – absolwentka Sopockich Szkół Fotografii Artystycznej.  Współpracuje z trójmiejskimi Artystami, Teatrami i Instytucjami Kulturalnymi. Od lat przyjaźni się z Fundacjami i Stowarzyszeniami gdyńskimi zrzeszającymi osoby z niepełnosprawnością, portretując podopiecznych oraz dokumentując  wiele wydarzeń w których biorą udział.  Jest laureatką XXI „Konkursu Gdynia bez barier” za „malowanie”  rzeczywistości pełnej emocji i prawdy o człowieku.

Za projekt graficzny odpowiada Agata Setlak – absolwentka Akademii Sztuk Pięknych Wydział Grafiki. Dyplom w pracowni prof. Witolda Węgrzyna. W projektowaniu wykorzystuje własne ilustracje i fotografie. Chętnie posługuje się techniką collagu.
W grafice ceni prostotę, czytelność i oryginalność.

 

Logo Stacja Orunia

Aktualności

Rysunek kobiety w woalce i czarnej sukience z bufiastymi rękawmia. Postać koiety widoczna jedt do połowy. Wokół kobiety dorysowane są kuchenne akcesori i aparat fotograficzny na statywie. Na górze grafiki żółto pomarańczowy napis Smaki Oruni.

_2 lipca 2021

Podziel się rodzinnym przepisem, zostań twarzą kulinarnego kalendarza!

Drodzy Mieszkańcy Oruni, opowiedzcie nam Swoją historię przepisami, wspomnieniem smaku z dzieciń...

Podziel się rodzinnym przepisem, zostań twarzą kulinarnego kalendarza!

Rysunek kobiety w woalce i czarnej sukience z bufiastymi rękawmia. Postać koiety widoczna jedt do połowy. Wokół kobiety dorysowane są kuchenne akcesori i aparat fotograficzny na statywie. Na górze grafiki żółto pomarańczowy napis Smaki Oruni.

Drodzy Mieszkańcy Oruni,
opowiedzcie nam Swoją historię przepisami, wspomnieniem smaku z dzieciństwa, rodzinnego spotkania, prywatki, wesela, najlepszej kolacji przy świecach czy rodzinnego śniadania, egzotycznej potrawy przywiezionej przez wujka marynarza lub ciocię stewardesę. Stwórzmy razem ilustrowany kalendarz SMAKI ORUNI na 2022 rok. Kalendarz z przepisami mieszkańców i ich portretami. Prześlijcie nam swoje przepisy, także te ze starych pożółkłych zeszytów babć i mam.

Przepisy kulinarne do kalendarza może nadesłać każdy mieszkaniec Oruni, Św. Wojciech-Lipce do 15 sierpnia 2021 r.

Na tym nie koniec! Zaprosimy mieszkańców – autorów przepisów do wspólnego stołu w ogrodzie Stacji Orunia, gdzie będzie można skosztować potraw wybranych do kalendarza. Przy stole opowiemy o historii kulinarnej Gdańska i wraz ze Zdolną Orunią upieczemy słynny Tort Gdański wg przepisu z 1873 roku.

Projekt prowadzi kulinarna recenzentka i autorka bloga Smakiem na pokuszenie  Agnieszka Haponiuk, która także przygotuje dla mieszkańców spotkania kulinarne połączone z warsztatami kulinarnymi i fotograficznymi.

Zapraszamy do grupy Smaki Oruni na Facebooku, gdzie można podzielić się przepisami i kulinarnymi ciekawostkami.

Przepisy można przesyłać mailowo na adres smakioruni@gak.gda.pl
lub listownie na adres: Stacja Orunia GAK, ul. Dworcowa 9, 80-026 Gdańsk z dopiskiem „Smaki Oruni lub przyjść osobiście do Stacji Orunia od poniedziałku do piątku w godzinach od 11:00 do 18:00.

Projektowi patronuje portal Mojaorunia.pl

Zasady uczestnictwa w projekcie Smaki Oruni