Projekt Erasmus+
- czytaj więcej
Francja elegancja, czyli piąty job shadowing!
___wsteczFrancja elegancja, czyli piąty job shadowing!
Odwiedziliśmy Centre des Arts pod Paryżem
Ania Miśkiewicz z Zespołu Komunikacji GAK i Tytus Skiba z Windy GAK w ramach projektu Erasmus+ odwiedzili w połowie września Enghien les Bains we Francji. Miasteczko znajduje się nieopodal Paryża, a instytucją goszczącą było Centre des Arts.
Ania i Tytus byli zachwyceni rozmachem i stopniem profesjonalizmu francuskiej instytucji. Mieli możliwość poznania od kulis pracy podczas przygotowań i realizacji dużego wydarzenia, jakim jest otwarcie nowego sezonu w CDA. Uczestniczyli także w akcjach promocyjnych instytucji i przeprowadzali wywiady z jej pracownikami. Te rozmowy, w szczególności, dały naszym wysłannikom sporo inspiracji. To było bardzo ciekawe doświadczenie, móc z bliska przyglądać się pracy instytucji kulturalnej, która podobnie jak GAK. jest interdyscyplinarna i zajmuje się wieloma dziedzinami sztuki.
- czytaj więcej
Job shadowing po raz czwarty!
___wsteczJob shadowing po raz czwarty!
Odwiedziliśmy Kultūras un tautas mākslas centrs "Ritums" w Rydze
Tym razem obraliśmy kierunek na północny wschód, w stronę pięknej Łotwy i jej stolicy, gdzie w dniach 28.06 -04.07 przebywali Natalia Dobkowska z Domu Sztuki GAK oraz Wojciech Chylewski i Sebastian Jata z Zespołu Pieśni i Tańca “Gdańsk” Przez 7 dni pobytu nasi wysłannicy mieli możliwość obserwować, jak instytucja goszcząca zarządza lokalnym dziedzictwem. Natalia, Wojtek i Sebastian mieli m.in. możliwość odwiedzić tradycyjne pracownie rzemieślnicze, które Ritums ma pod opieką i spotkać się z mistrzami, którzy opowiedzieli o swoich pracowniach oraz
o swoim rzemiośle. Uczestniczyli też – w polskich strojach ludowych oraz ich wariacjach – w dorocznej tradycyjnej paradzie na ulicach Rygi.Jak napisali uczestnicy: „Ritums i Ryga to miejsca gdzie kultura i tradycja zajmują szczególne miejsce w świadomości społeczeństwa. Wiele inspiracji spadało jak grom z jasnego z nieba. Było super!”
- czytaj więcej
Trzeci wyjazd za nami
___wsteczTrzeci wyjazd za nami
Odwiedziliśmy ECC Italy w Wenecji
Trzeci z kolei erasmusowy wyjazd za nami!
Tym razem, w ramach projektu „Praktykuj w kulturze” do jednego z najpiękniejszych miejsc na Ziemi pojechały nasze koleżanki: Monika Jarząbek i Sandra Masłyk (Dział Komunikacji oraz Dział Administracji). Instytucją goszczącą było European Cultural Center (ECC Italy), które właśnie otwierało przygotowywaną od dwóch lat wystawę architektoniczną Time Space Existence. Szósta edycja wystawy odnosiła się do zrównoważonego rozwoju w jego licznych formach, począwszy od koncentracji na środowisku i krajobrazie miejskim, a skończywszy na dyskusjach na temat innowacji, ponownego wykorzystania i kwestii społecznych.Uczestniczki naszego projektu przebywały w Wenecji w dniach 15-21.05 i miały możliwość wzięcia udziału w wydarzeniach organizowanych w kilku weneckich lokalizacjach: Palazzo Bembo, Palazzo Mora i ogrodach Marinaressa.
Nie dopisała tylko pogoda (czyli zimno i deszcz), ale Wenecji nie takie rzeczy się wybacza…
- czytaj więcej
Za nami druga mobilność!
___wsteczZa nami druga mobilność!
Odwiedziliśmy Idea Gestion Cultural w Katalonii.
Za nami druga mobilność w ramach projektu „Praktykuj w kulturze” programu Erasmus +.
Tym razem nasi wysłannicy Karolina Pacewicz z Plama GAK, Marcin Szeląg ze Scena Muzyczna GAK oraz Agnieszka Haponiuk z Zespołu Komunikacji GAK od 23 do 29 kwietnia przebywali w katalońskiej Gironie. Instytucją goszczącą była Idea Gestion Cultural, która przygotowała bardzo intensywny program polegający zarówno na obserwacji pracy w swojej instytucji, jak i w instytucjach kultury współpracujących z organizacją przyjmującą. Pobyt w Gironie należał do tych intensywnych. Karolina, Agnieszka i Marcin podczas swojego pobytu mieli możliwość podejrzenia, na czym polega praca w kilku znaczących instytucjach kulturalnych, zarówno miejskich, jak i w prywatnych fundacjach. Spotykali się z osobami działającymi w kulturze, którzy opowiadali nie tylko o specyfice swojej pracy, projektach ale także o historii i tożsamości kulturowej Katalonii, starając się szeroko rozpowszechniać dobra kultury katalońskiej. Stąd liczne odwiedziny w muzeach, wystawach poświęconych historii regionu. Szczególnie cenna i poruszająca była wizyta w Fundacji Astres, która działa na rzecz poprawy jakości życia osób z niepełnosprawnością intelektualną i rozwojową, zaburzeniami psychicznymi oraz ich rodzin umożliwiając im maksymalny stopień samostanowienia i uczestnictwa w życiu społecznym. Osoby te biorą także udział w projektach kulturalnych prowadzonych przez Idea Gestion Cultural. - czytaj więcej
Rozpoczynamy realizację projektu „Praktykuj w kulturze”
___wsteczRozpoczynamy realizację projektu „Praktykuj w kulturze”
Program Erasmus+
Gdański Archipelag Kultury przystępuje do kluczowej fazy realizacji projektu „Praktykuj w kulturze” w ramach programu Erasmus + – KA122-ADU Krótkoterminowe projekty na rzecz mobilności dorosłych osób uczących się i kadry w sektorze edukacji dorosłych.
Za nami pierwszy etap rekrutacji online do projektu oraz wstępne plany i ustalenia. Z kolei przed nami kilkanaście miesięcy prowadzenia projektu w ramach, którego realizowane będą dwa główne cele:
- podniesienie kompetencji kadry zajmującej się edukacją dorosłych i prowadzeniem międzynarodowych projektów edukacyjnych,
- zwiększenie kompetencji językowych naszych pracowników.
Projekt potrwa do 29 lutego 2024 roku. W tym czasie zrealizujemy 20 mobilności w 7 krajach Unii Europejskiej. Odwiedzimy, między innymi, takie organizacje jak European Cultural Centre Italy
w Wenecji czy Freies Theaterhaus GmbH we Frankfurcie nad Menem.O wszystkich działaniach, wyjazdach i efektach będziemy Was informować na bieżąco.
- czytaj więcej
Ruszyliśmy z mobilnościami!
___wsteczRuszyliśmy z mobilnościami!
Praktykuj w kulturze - program Erasmus+
Po miesiącach przygotowań: rekrutacji do projektu, spotkań, szkoleń językowych i kulturowych, wreszcie przeszliśmy do fazy zasadniczej, czyli realizacji pierwszej mobilności! 12 marca dwójka naszych pracowników: Izabela Terek-Jopkiewicz z Projektorni GAK i Marcin Szeląg ze Sceny Muzycznej GAK wyruszyła w podróż do Frankfurtu. Na miejscu nasi pracownicy odwiedzą teatr Freies Theaterhaus, gdzie przez 2 tygodnie zdobywać będą kompetencje z zakresu edukacji teatralnej, pracy z mniejszościami oraz integracji międzykulturowej. Efektami ich pobytu na pewno się z Wami podzielimy!
- czytaj więcej
Za nami pierwsza mobilność!
___wsteczZa nami pierwsza mobilność!
Odwiedziliśmy Theaterhaus Frankfurt
Po wielu przygotowaniach, w końcu – przetarliśmy szlaki i zrealizowaliśmy naszą pierwszą mobilność w ramach projektu „Praktykuj w kulturze” programu Erasmus +.
W dniach od 12 do 26 marca Iza Terek-Jopkiewicz z Projektorni GAK i Marcin Szeląg ze Sceny Muzycznej GAK przebywali we Frankfurcie nad Menem, odwiedzając przyjmującego nas partnera: teatr Freies Theaterhaus.
Frankfurt to jedno z największych i najbardziej „umiędzynarodowionych” miast w Niemczech. Dodatkowo, instytucja, którą odwiedzili Iza i Marcin, mieści się w dzielnicy zamieszkanej w dużej mierze przez imigrantów – i to właśnie z tą społecznością współpracują działający w teatrze artyści.
Nasi pracownicy przez dwa tygodnie swojego pobytu mieli okazję podejrzeć, jak skutecznie pracować ze społecznościami imigranckimi, edukując ich poprzez sztukę teatralną ( w tym storytellingowy projekt ErzahlZeit Frankfurt). Uczestniczyli w przedstawieniach, próbach i warsztatach, spotykali się z lokalnymi działaczami i samorządowcami ( w tym z burmistrzynią Frankfurtu, panią Nargess Eskandari-Grünberg), jak również odwiedzali festiwale oraz instytucje współpracujące z organizacją przyjmującą. Pobyt we Frankfurcie okazał się bardzo owocnym i odświeżającym doświadczeniem, szczególnie pod kątem działań włączających i integrujących, realizowanych teraz i w przyszłości przez Gdański Archipelag Kultury.Jak napisali Iza i Marcin:
Dla instytucji, w której się znaleźliśmy ważny jest każdy człowiek. Co więcej, każdy niesie w sobie wartości pochodzące z kultury, z której się wywodzi. Nie jest więc po prostu Turkiem, Afgańczykiem, Polakiem… jest przedstawicielem innej kultury. Instytucja Theaterhaus pracuje nad tym, żeby przybyli poczuli swoją wartość. Prezentowane przez Theaterhaus formy pracy dają doskonale rezultaty, o czym mieliśmy okazję przekonać się już podczas pierwszych dni naszego pobytu. Zamiast piętnowania jest docenianie i uznanie inności.
Wkrótce osoby pracujące w naszych domach kultury wyruszają do Hiszpanii.