Powrót do GAKu Logo GAK
Logo GAK

placówki

Projektornia

GAK

Projektornia

Projektornia GAK mieści się w Gdańsku Brzeźnie, w niewielkiej odległości od morza. Nazwa klubu wywodzi się od sali projekcyjnej, znajdującej się w placówce i tym samym nawiązuje do tradycji kinowej tego miejsca.

Działalność Projektorni ukierunkowana jest na społeczność lokalną, a także turystów, odwiedzających latem Brzeźno. Organizowane przez klub imprezy nawiązują często do dawnych historii z życia nadmorskiego kurortu, bądź też służą promocji artystów działających w dzielnicy.

styczeń 2022

Kalendarz wydarzeń:

23 grudzień - 07 luty

Konkurs na „Ekorezydencję artystyczną” w Projektorni GAK / zgłoszenia do 31.01

Projektornia GAK ogłasza konkurs na „Ekorezydencję artystyczną”. Konkurs skierowany jest do artys...

konkurs
wystawa

Konkurs na „Ekorezydencję artystyczną” w Projektorni GAK / zgłoszenia do 31.01

Logo placówki

data

23.12.21
czwartek

godzina

-

wstęp

bezpłatny

adres

ul. Dworska 29a, 80-506 Gdańsk

dla kogo?

Dorośli

Główna grafika wpisu

Projektornia GAK ogłasza konkurs na „Ekorezydencję artystyczną”. Konkurs skierowany jest do artystów i animatorów kultury zainteresowanych tematyką ekologiczną.

Czy słyszałeś o tym, że być może za 30 lat Gdańsk znajdzie się pod wodą? Czy wiesz, że są plany wycięcia starego dębu? Czy chciałbyś aby wydmy w przyszłości nadal pełniły swoje naturalne funkcje w ekosystemie ? Jeśli te tematy nie są Ci obce mamy propozycję dwutygodniowej „Ekorezydencji artystycznej” w Projektorni GAK. Zacznij od działań w  dzielnicy Gdańsk Brzeźno.

Co zrobić aby ją uzyskać ?

Stwórz projekt na działania proekologiczne związane z dzielnicą Brzeźno.

Prześlij zgłoszenie udziału w konkursie na „Ekorezydencję artystyczną”.

Projekt ma mieć charakter artystyczno – animacyjny uwzględniający problemy, ale także możliwości wynikające z nadmorskiego położenia Brzeźna. Projekt powinien zakładać partycypację mieszkańców podczas realizacji, bądź podczas pokazu finalnego rezultatu pracy. Projekt może być realizowany w plenerze.

Co oferujemy:

  • Dwutygodniową rezydencję w Projektorni GAK
  • Miejsce do pracy i wsparcie merytoryczno – techniczne w Projektorni GAK
  • Środki na realizację w wysokości 3000 zł brutto

Nie zapewniamy zwrotu kosztów podróży i noclegów.

Terminy:

17.12.2021 – 31.01.2022 – zgłoszenia do konkursu na adres projektornia@gak.gda.pl

07.02.2022 – ogłoszenie wyników

12.02.2022 – 27.02.2022 – rezydencja, realizacja projektu

27 lub 28.02.2022 – pokaz rezultatów projektu

maski weneckie, ułożone równo w kilku rzędach. maski mają kolor biały, różowy, żółty, niebieski, czerwony, pomarańczowy, ozdobione są brokatem.

24 styczeń

Projekt My! Warsztaty tworzenia masek / Daria Agdan

Karnawał trwa! Dlatego kolejnym wydarzeniem z cyklu Projekt My! są warsztaty tworzenia masek karn...

warsztat

Projekt My! Warsztaty tworzenia masek / Daria Agdan

Logo placówki

data

24.01.22
poniedziałek

godzina

17:00-20:00

wstęp

bezpłatny

adres

ul. Dworska 29a, 80-506 Brzeźno

dla kogo?

Dorośli, Dzieci, Familijne, Młodzież

Główna grafika wpisu

Karnawał trwa! Dlatego kolejnym wydarzeniem z cyklu Projekt My! są warsztaty tworzenia masek karnawałowych, podczas których każdy uczestnik będzie miał niepowtarzalną okazję do stworzenia swojej własnej, oryginalnej maski karnawałowej.

Proces twórczy prowadzący do stworzenia maski, to praca z wyobraźnią przestrzenną, kolorami i fakturami, ale też moment skupienia i świetna zabawa!
Za bazę maski posłuży nam odlew twarzy wykonany za pomocą opaski gipsowej – ten etap będzie wykonywany w parach (dlatego warto zapisać się z babcią, tatą, albo przyjaciółką/przyjacielem!). Następnie każdy udekoruje swoją maskę wybranymi dodatkami: farbami, brokatem, materiałem, piórami itp.

Ze względu na możliwość ubrudzenia się wskazane jest zabranie ze sobą ubrania roboczego.
Zapewniamy wszystkie materiały.

O instruktorce:
Daria Agdan zamiłowanie do tworzenia różnych rzeczy zawdzięcza liceum plastycznemu w Orłowie, które pozwoliło jej na rozwój i poznanie wielu technik plastycznych. Absolwentka gdańskiej archeologii i etnologii. Działanie w studenckich kołach, Kole Naukowym Studentów Archeologii UG oraz SKNA Arcana, umożliwiło Darii uczestnictwo i współorganizowanie warsztatów i zajęć z zakresu archeologii eksperymentalnej oraz etnologicznych takich jak Dzień Dziecka po japońsku, gier i zabaw ze świata czy rzemiosła japońskiego.

Wstęp wolny
Wiek: 12+

Ze względu na ograniczoną ilość miejsc, obowiązują zapisy. Osoby zaszczepione prosimy o ściągnięcie certyfikatów COVID. Przy aktualnych obostrzeniach możemy wpuścić jedynie 1 os. na 15m2 + osoby zaszczepione.

Kontakt:
projektornia@gak.gda.pl,

58 343 46 91

Regulamin_warsztaty Projekt My 2022

czarno białe zdjęcia dwóch mężczyzn wklejone w tło udające scenę teatralną z czerwoną kotarą

31 styczeń

Akademia Kulturalnego Człowieka – subiektywne lekcje teatralne #nierozumiemteatru

Lubisz chodzić do teatru, ale czasami to, co dzieje się na scenie wprawia Cię w zakłopotanie? ...

spotkanie
teatr
wystąpienia publiczne

Akademia Kulturalnego Człowieka – subiektywne lekcje teatralne #nierozumiemteatru

Logo placówki

data

31.01.22
poniedziałek

godzina

18:00

wstęp

bezpłatny

adres

ul. Dworska 29a, 80-506 Brzeźno

dla kogo?

Dorośli, Młodzież, Seniorzy

Główna grafika wpisu

Lubisz chodzić do teatru, ale czasami to, co dzieje się na scenie wprawia Cię w zakłopotanie?
A może nie lubisz teatru i omijasz go szerokim łukiem „bo to rozrywka nie dla Ciebie”.
Zapraszamy na zajęcia pod hasłem: #nierozumiemteatru, które sprawią, że będziesz z teatru czerpać więcej przyjemności.
Możemy nawet śmiało stwierdzić, że po naszym spotkaniu polubisz teatr!
Bo jak często zdarza Ci się, że oglądasz sztukę teatralną i tak oglądasz… oglądasz… i stwierdzasz, że nie rozumiesz, o co chodzi i w efekcie odbiegasz gdzieś myślami, wracasz myślami na scenę i znowu nic nie rozumiesz. W rezultacie wizyta w teatrze staje się męką, a nie przyjemnie spędzonym wieczorem.

Tu aktor robi jakieś dziwne, niezrozumiałe rzeczy, tu wygłasza monolog w dziwny sposób, na dodatek posługując się niezrozumiałym językiem, albo co gorsza ktoś zwraca się bezpośrednio do Ciebie, krzyczy, patrzy Ci w oczy, przekracza Twoją strefę komfortu i zadaje Ci pytanie, wymaga Twojej interakcji… jednym słowem – masakra.
Może przez to siadasz w ostatnim rządzie?

A może lubisz teatr i chciałbyś pogłębić swoją wiedzę.
Subiektywne lekcje teatralne #nierozumiemteatru są najlepszą odpowiedzią na nurtujące Cię pytania. Za pomocą monologu zaprezentowanego przez Wojtka Stachurę (aktor Teatru Miniatura) będziemy rozkładać na czynniki pierwsze teatr. Pomoże nam w tym formuła standupowa, dzięki której będziecie mogli podać nam jakąś sugestię lub skomentować i zadać pytanie.
Komentarze będą nam służyć do rozmowy oraz dadzą możliwość zadania pytań artyście i prowadzącemu bez krępacji. My postaramy się udzielić Wam odpowiedzi na nurtujące Was meandry zagadnień teatralnych.

Wojciech Stachura – aktor-lalkarz, absolwent Akademii Teatralnej im. A. Zelewerowicza Wydział Sztuki Lalkarskiej w Białymstoku, na co dzień aktor Teatru Miniatura w Gdańsku. Ma na swoim koncie wiele wyróżnianych przez krytyków i widzów ról. W 2020 otrzymał Nagrodę Prezydent Miasta Gdańska w Dziedzinie Kultury. W 2021 otrzymał Nagrodę Teatralną Marszałka Województwa Pomorskiego za rolę w spektaklu BETON oraz nominację do Pomorskich Sztormów.

Mateusz Brodowski – reżyser, aktor-lalkarz, manadżer kultury, Absolwent L’art Studio i PWST w Krakowie, Filia we Wrocławiu. Doświadczenie teatralne i muzyczne zdobywał na scenach m.in. w Teatrze Lalki i Aktora Kubuś, Teatrze Powszechnym w Radomiu, czy w Warszawskiej Operze Kameralnej, Zdrojowym Teatrze Animacji Reżyser i pomysłodawca spektakli teatru dokumentalnego: KORPO_racje i Męskie perspektywy miłościAlternatywne życie, czyli traktat o snach. Stypendysta Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego zrealizował program #nierozumiemteatru, czyli subiektywne lekcje teatralne.

Nie masz z kim zostawić pociech na czas zajęć? Podczas trwania #nierozumiemteatru odbędą się warsztaty edukacyjne z bajkoterapii prowadzone przez Sandrę Grobelską w ramach świetlicy Akademii Kulturalnego Człowieka.

Wstęp wolny
Wiek: 15+

Ze względu na ograniczoną ilość miejsc, obowiązują zapisy. Osoby zaszczepione prosimy o ściągnięcie certyfikatów COVID. Przy aktualnych obostrzeniach możemy wpuścić jedynie 1 os. na 15m2 + osoby zaszczepione.
Prosimy także o przestrzeganie obowiązku noszenia maseczek na terenie placówki Projektornia GAK.

Kontakt:
projektornia@gak.gda.pl

31 styczeń

Bajkoterapia w Świetlicy Akademii Kulturalnego Człowieka

Serdecznie zapraszamy na warsztaty z bajką! 31 stycznia przeniesiemy się wraz z dziećmi do świat...

warsztat

Bajkoterapia w Świetlicy Akademii Kulturalnego Człowieka

Logo placówki

data

31.01.22
poniedziałek

godzina

18:00

wstęp

bezpłatny

adres

ul. Dworska 29a, 80-506 Brzeźno

dla kogo?

Dzieci

Główna grafika wpisu

Serdecznie zapraszamy na warsztaty z bajką!

31 stycznia przeniesiemy się wraz z dziećmi do świata ZŁOŚCI.
Dzięki pracy z literaturą, filmem animowanym i sztuką – sprawdzimy czym są emocje, czym jest złość, skąd się bierze i jak możemy sobie z nią radzić.
W ciągu 1,5h zajęć będzie nam towarzyszyć ciągła zabawa, budowanie samoświadomości, jeszcze raz zabawa i cały worek narzędzi do radzenia sobie z trudnymi emocjami.

Dlaczego warto zapisać swoje dziecko? Dlatego, że uczymy się całe życie. Emocje towarzyszą nam każdego dnia. Warto wyposażać dzieci w narzędzia, których mogą używać w życiu codziennym.

O instruktorce:
Cześć! Jestem Sandra. Prowadzę profil na Facebooku i Instagramie pod nazwą Mały Słonecznik. Na co dzień jestem wychowawczynią w placówce edukacyjnej creoGedania. Zajmuję się młodzieżą w duchu NVC – porozumienia bez przemocy. W tej drodze towarzyszy mi spojrzenie takich osobistości jak : J. Juul , M. Rosenberg i Z. Fruda. Fascynuję się psychologią i wszelkiego rodzaju terapią. Z wykształcenia jestem nauczycielką wczesnej edukacji i terapeutką. Kocham psy , książki i granie w gry.

Wstęp wolny

Z uwagi na ograniczoną ilość miejsc, obowiązują zapisy

Wiek: 5-12 lat
Kontakt:
projektornia@gak.gda.pl
583434691

Logo Projektornia

Aktualności

grafika; w prawym dolnym rogu grafiki stoi chłopak w czapce z daszkiem, z deskorolką przyczepioną do plecaka. W tle blokowisko oraz napis

_31 sierpnia 2021

Kino w blokowisku – plenerowe pokazy filmowe

Jak co roku we wrześniu, zapraszamy na kino plenerowe na trawniku przed GAK Plama (wtorki) oraz G...

Kino w blokowisku – plenerowe pokazy filmowe

grafika; w prawym dolnym rogu grafiki stoi chłopak w czapce z daszkiem, z deskorolką przyczepioną do plecaka. W tle blokowisko oraz napis

Jak co roku we wrześniu, zapraszamy na kino plenerowe na trawniku przed GAK Plama (wtorki) oraz GAK Projektornia (piątki).

W tym roku tematem przewodnim prezentowanych filmów jest dorastanie.

Wchodzenie w dorosłość pełne jest dylematów, samotności, pierwszych miłości czy rozczarowań. Każdy reżyser proponuje inne spojrzenie na ten temat.

W programie znajdą się Najlepsze lata czyli debiut reżyserski cenionego aktora i komika Jonaha Hilla. To zbudowana na nostalgii za latami 90 składanka wspomnień ze słonecznej Kalifornii. Bohaterem filmu jest trzynastoletni Steve (Sunny Suljic), który ujścia dla wrzącego w nim buntu szuka w muzyce, deskorolce i grupie starszych znajomych. Pokażemy też nominowany do Oscara film dokumentalny Jutro albo pojutrze reż. Bing Liu. Film powstawał spontanicznie jako czysta rejestracja codzienności zaprzyjaźnionych ze sobą deskorolkarzy, ale efektem jest poruszający zapis procesu ich dorastania.
Sięgniemy też po starsze filmy takie jak Amerykańskie Graffiti w reżyserii Goeorge Lucasa czy Klub winowajców autorstwa niekwestionowanego mistrza gatunku teen movie – Johna Hughesa.

PROGRAM:
WTORKI
g. 19:30 – trawnik przed Plamą GAK
ul. Pilotów 11, Gdańsk Zaspa

07.09 Najlepsze lata (Mid 90s), reż. Jonah Hill, 85 min, USA 2018
14.09 Jutro albo pojutrze (Minding the Gap) reż. Bing Liu, 100 min, USA 2018
21.09 Amerykańskie Graffiti (American Graffiti) reż. Goeorge Lucas, 113 min, USA 1973
28.09 Dzień Wolny Ferrisa Buellera (Ferris Bueller’s Day Off), reż. John Hughes, 105min USA 1986

PIĄTKI
g. 19:30 – trawnik przed Projektornią GAK
ul. Dworska 29 A, Gdańsk Brzeźno

03.09 „Boyhood” reż. Richard Linklater, 163 min, USA 2014
10.09 „Klub winowajców” reż. John Hughes , 97 min, USA 1985
17.09 „American Honey” reż. Andrea Arnold, 158 min, USA/Wielka Brytania 2016
24.09 „Kafarnaum” reż. Nadine Labaki, 120 min, Liban/USA 2018

Filmy prezentowane będą z oryginalną ścieżką dźwiękową oraz polskimi napisami.

Wzorem ubiegłych lat, na fanów kina pod chmurką, będą czekały koksowniki na wypadek chłodniejszych wieczorów.

Galeria:

[na ciemnym tle wielkie litery 3D ustawione w perspektywie tworzą napis Gmachy; pod nimi w perspektywie lekko rozmyty napis 3D inteligencja miasta]

_11 maja 2021

Gmachy – Inteligencja Miasta

Gdański Archipelag Kultury w ramach Weekendu Muzeów zaprasza na nietypowe wydarzenie, albowiem st...

Gmachy – Inteligencja Miasta

[na ciemnym tle wielkie litery 3D ustawione w perspektywie tworzą napis Gmachy; pod nimi w perspektywie lekko rozmyty napis 3D inteligencja miasta]

Gdański Archipelag Kultury w ramach Weekendu Muzeów zaprasza na nietypowe wydarzenie, albowiem staniemy się tej jednej nocy świadkami rozmowy budynków. Po raz pierwszy przemówi Urząd Miasta, Policja, Sąd oraz Szpital. Gmachy znaczących instytucji miejskich podzielą się swoimi spostrzeżeniami zdobytymi podczas długich lat pracy w służbie mieszkańców Gdańska. Wszystkie one od lat stoją obok siebie, obserwują życie mieszkańców i aktywnie w nim uczestniczą. Bez ich pomocy nam, obywatelom miasta trudno byłoby poradzić sobie z organizacją życia. Zresztą ludzie sami powołali do życia te instytucje i zbudowali dla nich budynki, żeby mieć gdzie załatwiać swoje sprawy. Budynki z uwagą przyglądają się poczynaniom obywateli i starają się im pomóc, każdy według swoich możliwości i przeznaczenia. Odnoszą się w bardzo przychylny sposób do wszelkich naszych poczynań. A że nierzadko przychodzimy do nich z trudnymi i skomplikowanymi sprawami potrzebują trochę czasu, aby móc nas zrozumieć i spełnić nasze oczekiwania.

 

[grafika; po lewej obraz; kobieta i mężczyzna przy zastawionym stole; po prawej na szarym tle tekst i fragment logo]

_16 lutego 2021

Ponownie otwarci!

Zgodnie z rozporządzeniem Rady Ministrów z 11. lutego i związanymi z tym obostrzeniami otwieramy ...

Ponownie otwarci!

[grafika; po lewej obraz; kobieta i mężczyzna przy zastawionym stole; po prawej na szarym tle tekst i fragment logo]

Zgodnie z rozporządzeniem Rady Ministrów z 11. lutego i związanymi z tym obostrzeniami otwieramy naszą galerię. Od 12 do 5 marca (od poniedziałku do piątku), w godz. od 10:00 do 17:00,  zapraszamy  na wystawę „Spotkanie przy stole” Barbary Marii Woźniak. W galerii obowiązuje rygor sanitarny, należy zachować odpowiednią odległość,  zakrywać nos i usta oraz stosować się do poleceń obsługi.

 

Przypominamy, że obrazy można zobaczyć również na naszej stronie https://gak.gda.pl/placowki/projektornia/galeria-online/

 

Galeria: