Powrót do GAKu Logo GAK
Logo GAK

placówki

Projektornia

GAK

Projektornia

Projektornia GAK mieści się w Gdańsku Brzeźnie, w niewielkiej odległości od morza. Nazwa klubu wywodzi się od sali projekcyjnej, znajdującej się w placówce i tym samym nawiązuje do tradycji kinowej tego miejsca.

Działalność Projektorni ukierunkowana jest na społeczność lokalną, a także turystów, odwiedzających latem Brzeźno. Organizowane przez klub imprezy nawiązują często do dawnych historii z życia nadmorskiego kurortu, bądź też służą promocji artystów działających w dzielnicy.

Lipiec 2021

Kalendarz wydarzeń:

wyczyść filtry
[fragment uliczki; stare parterowe domki; na ulicy ludzie dorośli i dzieci w tanecznych pozach wraz z aktorami; po prawej aktor z akordeonem]

05 Lipiec - 31 Sierpień

Północna przez lata. Wystawa fotografii

Projektornia Gdańskiego Archipelagu Kultury zaprasza na wystawę "Północna przez lata"! W tym r...

wystawa

Północna przez lata. Wystawa fotografii

Logo placówki

data

05.07.21
poniedziałek

godzina

wstęp

bezpłatny

adres

ulica Północna 5

dla kogo?

dorośli młodzież seniorzy, Familijne

Główna grafika wpisu

Projektornia Gdańskiego Archipelagu Kultury zaprasza na wystawę „Północna przez lata”!

W tym roku w ramach Święta ulicy Północnej odbędzie się plenerowa wystawa zdjęć ze wszystkich wcześniejszych edycji imprezy. Ulica Północna ze względu na swoje wyjątkowe położenie doczekała się tradycji własnego święta, które przez lata stanowiło świetną okazję do integracji lokalnej społeczności oraz turystów.

Ze względu na bieżącą sytuację epidemiologiczną przyjęliśmy inną formę niż dotychczas, niemniej mamy nadzieję, że okaże się ona dla was równie interesująca. Na płocie przy budynku na ul. Północnej 5 zostaną wyeksponowane zdjęcia przez lata gromadzone w archiwach Projektornii. W drodze nad morze będziecie mogli zobaczyć jak ulica Północna zmienia się podczas swojego święta.

Wystawę można zobaczyć od 5 lipca do 31 sierpnia. Wstęp wolny.

 

[dwie kobiety w pozycji walki wręcz na tle czarnej ściany z naklejonymi papierowymi planszami; trzecia kobieta przygląda się ćwiczącym; w lewym dolnym rogu prostokąt z napisem Kultura na warsztacie; po środku na dole napis warsztaty wendo zapisy; w prawym dolnym rogu fragment logotypu Projektorni GAK]

31 Lipiec - 01 Sierpień

Warsztaty WenDo – budowanie pewności siebie, asertywność i samoobrona dla kobiet

Projektornia GAK zaprasza na "Warsztaty WenDo WenDo – budowanie pewności siebie, asertywność i sa...

warsztat

Warsztaty WenDo – budowanie pewności siebie, asertywność i samoobrona dla kobiet

Logo placówki

data

31.07.21
sobota

godzina

11.00 - 17.00

wstęp

bezpłatny

adres

ul. Dworska 29A, 80-506 Gdańsk Brzeźno

dla kogo?

Dorośli, Kobiety, Młodzież

Główna grafika wpisu

Projektornia GAK zaprasza na „Warsztaty WenDo WenDo – budowanie pewności siebie, asertywność i samoobrona dla kobiet” realizowane w ramach projektu „Kultura na warsztacie”.

 

Termin: 31 lipca – 1 sierpnia 2021 r. (sobota niedziela)

Godziny: 11.00 – 17.00

Projektornia GAK, ul. Dworska 29A, 80-506 Gdańsk Brzeźno

Osoba prowadząca: Anna Urbańczyk

Liczba miejsc: 8-12

Udział bezpłatny

Data zgłoszeń: 25.07.2021 r.

Formularz zgłoszeniowy prosimy wysłać na e-mail: projektornia@gak.gda.pl

Weź udział w warsztacie WenDo jeśli chcesz podnieść swoje umiejętności w zakresie:
• skutecznej, spójnej, asertywnej komunikacji
• rozpoznawania i diagnozowania sytuacji przekraczania granic
• podejmowania decyzji
• reagowania na sytuacje przekraczania granic, dyskryminację i przemoc ze względu na płeć i inne
• samoobrony fizycznej w sytuacjach ataku/napaści

 

Jeśli chcesz doświadczyć własnej siły fizycznej, uwolnić swój oddech i głos, wyraźniej dostrzec swoje możliwości i zasoby, odzyskać poczucie wpływu – koniecznie weź udział w WenDo.

 

Jeśli chcesz przestać czuć się bezradną i bezbronną wobec ataków słownych i fizycznych w miejscach publicznych, na ulicy, w szkole, w pracy, w domu – weź udział w WenDo.

 

Na WenDo kobiety i dziewczęta uczą się jak reagować na przemoc, na różne formy przekraczania granic. Wzmacniają poczucie pewności siebie, poczucie własnej wartości i sprawczości. WenDo jako metoda samoobrony psychicznej przekazuje wiedzę na temat skutecznych metod komunikowania się i wyrażania własnych potrzeb, emocji, zdania. Pomaga to rozwiązywać konflikty, przełamywać stereotypy i obawy, poczucie winy i wstyd.

 Aby wziąć udział w WenDo nie potrzeba siły, ani nadzwyczajnej sprawności. Każda kobieta może nauczyć się skutecznie bronić.

 WenDo to w polskim tłumaczeniu „Droga Kobiet”. WenDo jest jedyną w Polsce metodą samoobrony i asertywności opracowaną przez kobiety i dla kobiet, która łączy metody samoobrony fizycznej i psychicznej. Od „zwykłej” samoobrony WenDo różni się między innymi tym, że bardzo duże znaczenie przywiązuje do wzmacniania umiejętności związanych z asertywną komunikacją. WenDo to jedyna w Polsce metoda samoobrony uwzględniająca perspektywę płci społeczno – kulturowej (gender) i perspektywę feministyczną. W kontekście społeczno-politycznym uwrażliwia i pomaga identyfikować przypadki dyskryminacji i przemocy ze względu na płeć, kolor skóry, niepełnosprawność, orientację psychoseksualną i in. Daje możliwość przyjrzenia się własnej socjalizacji, narzuconym społecznie normom i rolom oraz własnym wyobrażeniom na ich temat.

 

Metody pracy

W czasie zajęć stosowane są ćwiczenia symulacyjne, dyskusje w małych grupach i plenarne, praca z oddechem i głosem, elementy psychodramy. W zakresie samoobrony fizycznej ćwiczymy m.in. ciosy, kopnięcia, uwolnienia, bloki. Zajęcia prowadzone będą w maksymalnie 12-osobowej grupie. Warsztaty WenDo są planowane jako całość, dlatego nie będzie możliwe dołączenie do grupy drugiego dnia lub tylko na kilka godzin pierwszego lub drugiego dnia.

 

Są to warsztaty dla kobiet dorosłych, od 18 roku życia, bez limitu wieku.
Nie jest polecany udział rodzin (z wyjątkiem sióstr, ale też prosimy o taką informację) i osób pracujących w hierarchicznych relacjach.

 

Osoba prowadząca: Anna Urbańczyk – trenerka równościowa i WenDo. Absolwentka wiedzy o kulturze, trzech dyplomowanych szkół trenerskich poświęconych edukacji praw człowieka i antyprzemocowych. Certyfikowana trenerka WenDo

Co ze sobą zabrać:

Na zajęcia najlepiej ubrać się w wygodne ubranie typu dres oraz buty na płaskiej podeszwie. W miejscu zajęć będzie można się przebrać.

Prosimy o przyniesienie ze sobą napojów, najlepiej wody oraz kanapek, przekąsek.

 

 Pytania można kierować do: Anna Urbańczyk tel. 604 48 19 69 e-mail: anna.urbanczyk@warsztatyrownosciowe.pl

 

 

Ankietę zgłoszeniową prosimy wysłać na e-mail: projektornia@gak.gda.pl

formularz zgloszeniowy_WenDo_Projektornia 2021

regulamin kultura na warsztacie, WenDo

Logo Projektornia

Aktualności

[grupa dzieci zwrócona przodem; dzieci pozują pokazując kolorowe marionetki; zdjęcie zrobione na sali gimnastycznej]

_20 lipca 2021

Projekt „Niema Opera” realizowany w ramach programu „Kultura Dostępna”

Z wielka przyjemnością pragniemy was poinformować, że Projektornia Gdańskiego Archipelagu Kultury...

Projekt „Niema Opera” realizowany w ramach programu „Kultura Dostępna”

[grupa dzieci zwrócona przodem; dzieci pozują pokazując kolorowe marionetki; zdjęcie zrobione na sali gimnastycznej]

Z wielka przyjemnością pragniemy was poinformować, że Projektornia Gdańskiego Archipelagu Kultury realizuje projekt „Niema Opera” dofinansowany przez Ministerstwo Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu w ramach programu dotacyjnego „Kultura dostępna”.

Jest to projekt niezwykły nie tylko ze względu na rozmach podejmowanych działań, ale przede wszystkim ze względu na swoją misję. Jego zadaniem jest prowadzenie interdyscyplinarnych działań edukacyjnych, łączących teatr, taniec i operę. Działania skierowane są do młodzieży z niepełnosprawnością słuchową oraz do młodzieży słyszącej. Projekt rozpoczyna się od przeprowadzenia licznych spotkań warsztatowych z obrębu twórczego pisania, teorii teatru, tańca oraz nauki języka migowego dla uczestników słyszących. Finał projektu stanowi przygotowanie i przedstawienie spektaklu „Niema Opera”, w którym to zagrają uczestnicy warsztatów. Zadaniem uczestników słyszących będzie napisanie recenzji teatralnej zawierającej wrażenia z obejrzanego spektaklu. Opisane wyzwania twórcze będą nie tylko cennym doświadczeniem dla uczestników, ale także stworzą pole do inspirującej wymiany perspektyw, przy wykorzystaniu swoich naturalnych predyspozycji i uwarunkowań.

Akcja dramatyczna spektaklu przedstawiona będzie z perspektywy osób z niepełnosprawnością słuchową w nawiązaniu do fabuły opery z muzyką Daniela Aubera oraz librettem autorstwa Eugène’a Scribe’a – „Niema z Portici”. Klasyczna opera opowiada tragiczną historię miłosną, w której to niema Fenella zostaje porzucona przez swojego kochanka – syna wicekróla Neapolu, co doprowadza ją do chęci odebrania sobie życia. Jej krzywda rodzi wściekłość mieszkańców, którzy sfrustrowani swawolą rządzących, wszczynają rewolucję.

Rewolucja jest ideą kluczową w projekcie „Niema Opera”. Jednak nie chodzi tu o rewolucję polityczną. Celem jest rewolucja w postrzeganiu osób niesłyszących – wyjście poza ramy niepełnosprawności na rzecz dostrzeżenia wyjątkowości odmiennej percepcji odbioru rzeczywistości.

Dalsze cele projektu „Niema Opera” to:

– budowanie kapitału społecznego i usuwanie różnić społeczno-mentalnych poprzez włączanie do aktywnego uczestnictwa w kulturze osób ze szczególnymi potrzebami i ich współdziałanie z młodzieżą pełnosprawną,

– wypracowanie niekomercyjnej oferty edukacyjno-kulturalnej dla osób dotąd niezaangażowanych w życie kulturalne,

– ukierunkowanie działań na młodzież szkolną i nawiązanie ze szkołami z Trójmiasta,

– niwelowanie barier ekonomicznych oraz kompetencyjnych poprzez stworzenie młodzieży możliwości pracy nad spektaklem inspirowanym wybitnym dziełem muzycznym pod nadzorem znanych i wykwalifikowanych twórców,

– budowanie kompetencji odbiorów kultury poprzez włączanie młodzieży pełnosprawnej do tworzenia własnych recenzji teatralnych,

– popularyzacja opery wśród młodzieży.

Czym wyróżnia się „Niema Opera”?

Jest to projekt, który przy pomocy języka migowego oraz języka teatru przedstawi opowieść uczestników z niepełnosprawnością słuchową o ich wrażliwości oraz o tym jak postrzegają otaczający świat. Rzeczywistość jest w znacznej mierze zdefiniowana i opisana przez osoby słyszące i przez pryzmat w jaki doświadczają różnych zjawisk i wyzwań dnia codziennego. „Niema opera” stwarza przestrzeń do ukazania świata oczami osób z niepełnosprawnością, co stanowić będzie wartościowe doświadczenie zarówno dla uczestników działań warsztatowych jak i dla publiczności, która zobaczy finałowe widowisko. Za jego reżyserię odpowiada Tomasz Valldal Czarnecki – znany i doceniany wśród trójmiejskiej publiczności aktor i reżyser, który w unikalnym dla siebie stylu potrafi poruszyć serce i wrażliwość odbiorców swoich widowisk.

Do tej pory Projektornia Gdańskiego Archipelagu Kultury zrealizowała następujące zadania przewidziane w ramach projektu „Niema Opera”:

  • Warsztaty teoretyczno-teatralne „Dłoń w teatrze” poprowadzone przez Jadwigę Możdżer, która realizuje projekty teatralne jako scenarzystka, aktorka i reżyserka. Celem warsztatów było zobrazowanie inspiracji projektowych, a także osadzenie działań grupy warsztatowej w historii teatru. W trakcie nich zostanie omówiona opera „Niema z Portici”, a także rola znaku w teatrze i operze Dalekiego Wschodu. Warsztaty zostały poprowadzone z dwoma grupami uczestników słyszących oraz z grupą uczestników z niepełnosprawnością słuchową.
  • Warsztaty z twórczego pisania z Barbara Piórkowską – pisarką, poetką. autorką powieści „Szklanka na pająki” i „Kraboszki” oraz prozy „Utkanki”. Celem warsztatów było zapoznanie uczestników słyszących z pisaniem recenzji teatralnych. Umiejętność ta będzie przydatna uczestnikom w kolejnych etapach projektu. Z kolei uczestnicy z niepełnosprawnością słuchową podzielili się  swoimi doświadczeniami i spostrzeżeniami, które będą stanowiły podstawę scenariusza „Niemej Opery”. Za pomocą skojarzeń i zabawy słowem uczestnicy stworzyli garść inspiracji, które zostaną przełożone na język teatru w finałowej części projektu.

Obecnie tworzona jest muzyka do spektaklu przez Ignacego Wiśniewskiego, pianisty jazzowego oraz kompozytora muzyki teatralnej i filmowej. Muzyka będzie nawiązywała do opery „Niema z Portici”, która stanowi punkt odniesienia do wszelkich podejmowanych w projekcie działań teatralnych. Powstaje także scenariusz widowiska, który również realizowany jest przez Barbarę Piórkowską.

Od września uczestnicy projektu wezmą udział w następujących zajęciach:

  • Kurs języka migowego dla uczestników słyszących poprowadzony przez tłumaczy ze Szkoły dla Dzieci Niesłyszących nr 49 w Gdyni.
  • Warsztaty taneczne, które poprowadzi Vilde Valldal Johannessen oraz Klara Rekowska. Będą one stanowiły wstęp do pracy nad finałowym spektaklem.

Od października realizowane będą próby do spektaklu na scenie w Stacji Orunia Gdańskiego Archipelagu Kultury, którego premiera datowana jest na koniec miesiąca.

 

Galeria:

[na ciemnym tle wielkie litery 3D ustawione w perspektywie tworzą napis Gmachy; pod nimi w perspektywie lekko rozmyty napis 3D inteligencja miasta]

_11 maja 2021

Gmachy – Inteligencja Miasta

Gdański Archipelag Kultury w ramach Weekendu Muzeów zaprasza na nietypowe wydarzenie, albowiem st...

Gmachy – Inteligencja Miasta

[na ciemnym tle wielkie litery 3D ustawione w perspektywie tworzą napis Gmachy; pod nimi w perspektywie lekko rozmyty napis 3D inteligencja miasta]

Gdański Archipelag Kultury w ramach Weekendu Muzeów zaprasza na nietypowe wydarzenie, albowiem staniemy się tej jednej nocy świadkami rozmowy budynków. Po raz pierwszy przemówi Urząd Miasta, Policja, Sąd oraz Szpital. Gmachy znaczących instytucji miejskich podzielą się swoimi spostrzeżeniami zdobytymi podczas długich lat pracy w służbie mieszkańców Gdańska. Wszystkie one od lat stoją obok siebie, obserwują życie mieszkańców i aktywnie w nim uczestniczą. Bez ich pomocy nam, obywatelom miasta trudno byłoby poradzić sobie z organizacją życia. Zresztą ludzie sami powołali do życia te instytucje i zbudowali dla nich budynki, żeby mieć gdzie załatwiać swoje sprawy. Budynki z uwagą przyglądają się poczynaniom obywateli i starają się im pomóc, każdy według swoich możliwości i przeznaczenia. Odnoszą się w bardzo przychylny sposób do wszelkich naszych poczynań. A że nierzadko przychodzimy do nich z trudnymi i skomplikowanymi sprawami potrzebują trochę czasu, aby móc nas zrozumieć i spełnić nasze oczekiwania.

 

[grafika; po lewej obraz; kobieta i mężczyzna przy zastawionym stole; po prawej na szarym tle tekst i fragment logo]

_16 lutego 2021

Ponownie otwarci!

Zgodnie z rozporządzeniem Rady Ministrów z 11. lutego i związanymi z tym obostrzeniami otwieramy ...

Ponownie otwarci!

[grafika; po lewej obraz; kobieta i mężczyzna przy zastawionym stole; po prawej na szarym tle tekst i fragment logo]

Zgodnie z rozporządzeniem Rady Ministrów z 11. lutego i związanymi z tym obostrzeniami otwieramy naszą galerię. Od 12 do 5 marca (od poniedziałku do piątku), w godz. od 10:00 do 17:00,  zapraszamy  na wystawę „Spotkanie przy stole” Barbary Marii Woźniak. W galerii obowiązuje rygor sanitarny, należy zachować odpowiednią odległość,  zakrywać nos i usta oraz stosować się do poleceń obsługi.

 

Przypominamy, że obrazy można zobaczyć również na naszej stronie https://gak.gda.pl/placowki/projektornia/galeria-online/

 

Galeria: