Projekty
- czytaj więcej
FETA
___wsteczFETA
Międzynarodowy Festiwal Teatrów Plenerowych i Ulicznych
FETA to jeden z największych i najważniejszych festiwali teatrów plenerowych i ulicznych w Polsce, który cieszy się dużym uznanie na europejskim i światowym forum. Festiwal daje widzom okazję do zapoznania się z najnowszymi światowymi i polskimi trendami współczesnej sztuki teatru plenerowego, ulicznego oraz teatru tańca.
Wydarzenie ma charakter otwarty dla publiczności, co gwarantuje bezpośrednie uczestnictwo w kulturze, a oferując program na wysokim poziomie artystycznym i o różnorodnej tematyce, podnosi wiedzę i wrażliwość odbiorców.
Niezbywalnym atutem festiwalu jest fakt, że oferujemy uczestnikom przestrzeń spotkania się na polu uczestnictwa w kulturze, a nie biesiadzie.
Prezentowane spektakle skierowane są do różnych grup wiekowych. Udział w festiwalu jest dla widzów najmłodszych, poza zabawą i odpoczynkiem, łatwo przyswajalną formą edukacji. Natomiast widzom dorosłym festiwal oferuje szeroki wachlarz spektakli bogatych w oryginalne i uniwersalne środki wyrazu artystycznego, inspirowane zarówno wielkimi dziełami literatury polskiej i światowej jak również oparte na autorskich pomysłach.
Międzynarodowy Festiwal Teatrów Plenerowych i Ulicznych FETA odbywa się w Gdańsku od 1997 roku i od początku organizowany jest przez GAK Plama.
Strona festiwalu: www.feta.pl
- czytaj więcej
Niema Opera
___wsteczNiema Opera
Projekt "Niema Opera vol. 2" dofinansowany przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu dotacyjnego „Kultura dostępna”.
To przedsięwzięcie artystyczne, które przy pomocy języka migowego oraz języka teatru przedstawia opowieść uczestników z niepełnosprawnością słuchową – jak postrzegają otaczający ich świat. Rzeczywistość jest w znacznej mierze zdefiniowana i opisana przez osoby słyszące i przez pryzmat w jaki doświadczają różnych zjawisk i wyzwań dnia codziennego. „Niema Opera” stwarza przestrzeń do ukazania świata oczami osób z niepełnosprawnościami, co stanowi wartościowe doświadczenie zarówno dla uczestników działań warsztatowych jak i dla publiczności, która zobaczy finałowy spektakl. Do drugiej edycji „Niemej Opery” dołączyły także osoby z niepełnosprawnością wzroku oraz niepełnosprawnością intelektualną.
- czytaj więcej
Windowisko
___wsteczWindowisko
Ogólnopolski Festiwal Sztuk Autorskich i Adaptacji
WINDOWISKO, czyli Ogólnopolski Festiwal Sztuk Autorskich i Adaptacji to spotkanie teatrów realizujących swoje spektakle w oparciu o własne nowatorskie teksty, napisane z myślą o konkretnym teatrze autorskim oraz teatry realizujące swoje spektakle w oparciu o teksty niesceniczne (proza, publicystyka, poezja) pochodzące z kręgu polskiej i światowej literatury klasycznej i współczesnej.
Festiwal WINDOWISKO organizowane przez GAK Winda już od 22 lat jest zdarzeniem oryginalnym i jedynym w Polsce, które nastawione jest przede wszystkim na prezentację i promocję teatru w pełni autorskiego.
- czytaj więcej
Nakręć się!
___wsteczNakręć się!
Ogólnopolski konkurs na krótki film dla twórców-amatorów
W konkursie biorą udział filmy wykonane ogólnodostępnym sprzętem (kamerą, cyfrowym aparatem fotograficznym lub telefonem). Film nie powinien przekraczać 3 minut. Tematem konkursu są zdarzenia lub fragmenty otaczającej nas rzeczywistości, które zainspirowały autorów/autorki do zaprezentowania ich w ujęciu artystycznym.
- czytaj więcej
Święto Ulicy Północnej
___wsteczŚwięto Ulicy Północnej
Zapoczątkowana w 2010 roku impreza organizowana corocznie w Gdańsku-Brzeźnie przez Projektornię GAK. Na wydarzenie składają się warsztaty artystyczne, wernisaże wystaw, koncerty lub parady muzyczne i spektakle. Co roku też organizatorzy wybierają temat przewodni kolejnej edycji. W organizację imprezy włączają się również inne instytucje i organizacje pozarządowe. Wstęp jest wolny.
- czytaj więcej
Jodowanie
___wsteczJodowanie
Cykl letnich koncertów klasycznych i rozrywkowych, organizowanych w nadmorskim Parku im. J.J. Haffnera w Gdańsku-Brzeźnie przez Projektornię GAK. Wydarzenie nawiązuje do dawnych koncertów w kurorcie. W organizację wydarzenia zwykła włączać się Akademia Muzyczna w Gdańsku. Wstęp jest wolny.
- czytaj więcej
Cykl warsztatów audio-wizualnych
___wsteczCykl warsztatów audio-wizualnych
homerecording, mapping, veejay, DJ
Cykl warsztatów audio-wizualnych w Gamie GAK wieńczy koncert uczestników. To impreza, która prezentuje najciekawsze zjawiska polskiej sceny alternatywnej i włącza w nią amatorów, którzy niekiedy mają pierwszy raz styczność ze sceną i po raz pierwszy dzielą się swoją twórczością z szerszym gronem odbiorców.
Cykl warsztatów obejmuje:
- zajęcia produkcji muzycznej (homerecordingu), podczas których uczestnicy uczą się jak nagrywać, komponować i produkować muzykę za pomocą jednego z najpopularniejszych DAWów – programu Ableton. Zajęcia prowadzi zwycięzca Fryderyka za płytę Reni Jusis – Maciej Wojcieszkiewicz znany również jako Stendek lub LASY.
- zajęcia VJskie, podczas których uczestniczy uczą się realizacji wizualek, mappingu i obsługi programu Resolume i Adobe AE. Zajęcia prowadzi Michał Garnowski, którego twórczość można było zobaczyć między innymi na festiwalu Opener, Soundrive, czy na Scenie Odkryć.
- Zajęcia DJskie. Uczestnicy uczą się jak korzystać z kontrolerów DJskich, jak miksować ze sobą różne kompozycje i wszystkich innych kompetencji, które musi posiadać dobry DJ. Grupę prowadzi Piotr Fiuk aka DJ Rabit – który rezydował między innymi w Absyncie, 3 siostrach, czy klubu Atelier.
Wszyscy uczestnicy warsztatów prezentują podczas koncertu umiejętności które zdobyli podczas 3 miesięcznych kursów, a koncert wieńczy występ gwiazdy wieczoru takich jak: Niemoc, JAAA, Immortal Onion, LASY czy Hatti Vatti z Live bandem.
.
- czytaj więcej
Kino w Blokowisku
___wsteczKino w Blokowisku
Kino w Blokowisku to pomysł na filmowe ożywienie gdańskiej Zaspy. To cykl plenerowych pokazów filmowych odbywających się na trawniku przed klubem „Plama” od 2012 roku. A od roku 2016 również przed bliźniaczą placówką Gdańskiego Archipelagu Kultury – “Projektornia” z Brzeźna.
Choć wrzesień nie kojarzy się z projekcjami plenerowymi, postanowiliśmy odczarować jesienną aurę i zaproponować naszej publiczności seanse pod chmurką, które zaczynają się tuż po zachodzie słońca.
Co roku imprezie towarzyszy temat przewodni, wokół którego zbudowany jest program. Stawiamy głównie na repertuar niekomercyjny, produkcje, które prezentują wysoki poziom artystyczny. Filmy stanowią świetne uzupełnienie oferty kin studyjnych, których w Gdańsku pozostało niewiele.
Równie ważna jest dla nas kwestia edukacji filmowej, dlatego w ciągu roku, nawiązując do cyklu Kino w Blokowisku, organizujemy liczne wykłady i warsztaty filmowe.
- czytaj więcej
Mobilny Dom Kultury
___wsteczMobilny Dom Kultury
Mobilny Dom Kultury to wakacyjna oferta Gdańskiego Archipelagu Kultury, koordynowana przez Dom Sztuki GAK. Główną grupą odbiorców są dzieci i młodzież szkolna. Ofertę uzupełniają działania skierowane do dorosłych, w tym seniorów i rodziców z dziećmi (aktywności rodzinne). Za realizację programu i produkcję projektu odpowiada zespół składający się ze stałych pracowników GAK, uzupełnionych animatorami zewnętrznymi oraz profesjonalnymi instruktorami.
Mobilny Dom Kultury oparty jest na mobilnej infrastrukturze, umożliwiającej organizację wydarzeń kulturalnych i edukacyjnych w różnych dzielnicach Gdańska. Przy projektowaniu MDK oparto się na motywie „cyrku”, czyli wędrującego obiektu, stanowiącego atrakcję już przez sam fakt swojej mobilności, podróżowania, pojawiania się w nowych miejscach jako nowy obiekt.
Program projektu opracowany jest każdorazowo na podstawie najatrakcyjniejszych i najpopularniejszych zajęć i wydarzeń organizowanych w placówkach Gdańskiego Archipelagu Kultury specjalnie dopasowanych do charakteru projektu i miejsc, gdzie jest realizowany. Opiera się na najatrakcyjniejszych aktywnościach realizowanych w ciągu roku przez placówki GAK, wzbogaconych działaniami dedykowanymi projektowi i współorganizowanymi z partnerami lokalnymi. Koncentrujemy się przede wszystkim na ofercie dla dzieci i młodzieży, uzupełniając program aktywnościami dla rodzin, seniorów i odbiorców dorosłych. W programie są zawsze warsztaty artystyczne (plastyczne, teatralne, muzyczne, taneczne, ekologiczne itp.), happeningi i widowiska uliczne, spektakle teatralne dla dzieci, koncerty muzyczne dla dzieci i dorosłych, spotkania, wystawy, wycieczki, aktywności realizowane z partnerami lokalnymi.
Do chwili obecnej odbyły się już cztery edycje tego projektu. Z naszymi propozycjami gościliśmy już w Nowym Porcie, na Przymorzu, Jasieniu, Chełmie, Łostowicach, Przeróbce, w Gdańsku Osowie, Śródmieściu.
- czytaj więcej
Karnawał Latawców
___wsteczKarnawał Latawców
KARNAWAŁ LATAWCÓW to radosna, nadmorska zabawa skierowana dla rodzin, osób hobbystycznie zajmujących się modelarstwem oraz miłośników spędzania czasu wolnego na świeżym powietrzu. Festiwalowi, tradycyjnie odbywającemu się na pięknej plaży Wyspy Sobieszewskiej (przełom maja/czerwca) towarzyszy Konkurs na unikatowy, własnoręcznie skonstruowany latawiec. Pomysł nawiązuje do tematów festiwalu: „Fruwające Ryby”, „Taniec owadów”, „Podniebna orkiestra” czy nieograniczony…„Kosmos”. Uczestnictwo w wydarzeniu to nie tylko familijna zabawa (warsztaty konstruktorskie, konkurs, muzyka), ale także nauka przyrodniczo-artystyczna (stoiska edukacyjne) czy beztroskie rywalizacje sportowe.
Misja festiwalu – JAK SKIEROWAĆ KU NIEBU SWOJE MYŚLI, MARZENIA, TWÓRCZOŚĆ?
Pragniemy, by Karnawał Latawców niebo nad sobieszewską plażą zamieniał w nieskończoną przestrzeń wyobraźni oraz surrealistyczny obraz tworzony na żywo… Zachęcamy gdańszczan, turystów i innych marzycieli podniebnych lotów, spragnionych słonecznej muzyki i atmosfery dobrej zabawy do wspólnego tworzenia miejsca autentycznego, kreatywnego relaksu. Z Wyspą Skarbów GAK sezon nad morzem rozpoczniesz fruwająco. Niech moc wiatru będzie z nami!
- czytaj więcej
Międzynarodowy Konkurs na Ekslibris i Małą Formę Graficzną
___wsteczMiędzynarodowy Konkurs na Ekslibris i Małą Formę Graficzną
MIĘDZYNARODOWY KONKURS NA EKSLIBRIS I MAŁĄ FORMĘ GRAFICZNĄ ma już 10-letnią historię, którą z dumą współtworzą Wyspa Skarbów Gdańskiego Archipelagu Kultury wraz z Fundacją Wspólnota Gdańska.
Tematy minionych edycji to:
• 200. rocznica urodzin Wincentego Pola (2007),
• Gdańskie Lwy (2008),
• Duch Gdańskiej Architektury (2009),
• Solidarność Ludzi. Solidarność Narodów (2010),
• Człowiek-Ziemia-Kosmos (2011),
• Sport (2012),
• Tajemnice Chłodnego Morza (2014),
• Sny Gdańskiego Neptuna (2016),
• Zwierzęta Morza Bałtyckiego (2018),
• Wyspa Fantazji (2020).
W Radzie Artystycznej Konkursu zasiadają światowej klasy artyści graficy tacy jak prof. Martin R. Baeyens (Królewska Akademia Sztuki w Gandawie, Belgia), prof. dr Hasip Pektaş (Uniwersytet Nişantaşı w Stambule, Turcja), dr Senih Çavuşoğlu, dziekan Wydziału Sztuk Wizualnych i Komunikacji Wizualnej, Północny Cypr) oraz rodzimi eksperci księgoznaku tacy jak Bogumiła Omieczyńska, dr Dariusz Syrkowski, dr hab. Magdalena Hanysz Stefańska i dr Agnieszka Fluda-Krokos.
Wśród Partnerów Konkursu znalazły się takie osobistości jak Andrzej Januszajtis, instytucje (Akademia Sztuk Pięknych w Gdańsku, Polska Akademia Nauk Biblioteka Gdańska) oraz media takie jak Rynek i Sztuka czy TVP Kultura.
Zmagania konkursowe przyciągają szerokie grono artystów oraz grafików z całego świata. Nadsyłane prace pochodzą m.in. z Japonii, Turcji, Norwegii, Włoch, Francji, USA, Meksyku czy Argentyny. Jako Organizatorów Konkursu niezmiernie cieszy nas fakt, że sztuka ex librisu wciąż cieszy się niesłabnącą popularnością, a szeregi Konkurs zasilają coraz to młodsi miłośnicy jej kunsztu. - czytaj więcej
Wasze Historie po Oruńsku
___wsteczWasze Historie po Oruńsku
gazeta o dzielnicy Orunia
Wasze Historie po Oruńsku powstały w 2014 roku jako kulturalno-społeczny projekt skierowany do wszystkich mieszkańców i pasjonatów dzielnicy Orunia. Zadaniem koordynatorów zadania było zebranie opowieści, zdjęć, ale też aktywizacja oruńskiej społeczności. Punktem kulminacyjnym kilkumiesięcznego projektu był, wystawiony w przestrzeni publicznej dzielnicy 28 listopada 2014 roku, spektakl teatralny „Ohra, Ora, Orana”. Za inspirację do stworzenia scenariusza posłużyły reżyserce Ricie Jankowskiej, zebrane opowieści, a współautorami i współtwórcami spektaklu byli sami mieszkańcy.
Koordynatorki projektu Aleksandra Abakanowicz i Dorota Dombrowska na podstawie zebranych historii stworzyły pierwsze wydanie lokalnej gazety Wasze historie po oruńsku. Przez następne lata udało nam się zrealizować kilka wydań gazety, której autorami byli mieszkańcy dzielnicy, a ich opowieści spisały i opatrzyły zebranymi od mieszkańców fotografiami Dorota Dombrowska i Aleksandra Abakanowicz. Powstał niezwykły obraz dzielnicy widziany oczami Oruniaków. - czytaj więcej
Urodziny Schopenhauera
___wsteczUrodziny Schopenhauera
Z okazji urodzin słynnego filozofa Artura Schopenhauera, od trzech lat w Stacji Orunia GAK odbywają się spotkania poświęcone filozofii – wykłady, rozmowy, wspólne jedzenie tortu urodzinowego. Wydarzenie nieprzypadkowo odbywa się w Stacji Orunia GAK, to tu bowiem dziadek filozofa miał okazałą posiadłość. Za budynkiem domu kultury do dnia dzisiejszego zachowały się pozostałości po pięknym parku, w którym zapewne mały Artur bawił się jako dziecko.
Wydarzenie bezpłatne. Filozof był wielbicielem psów dlatego z tek okazji odbywa się konkurs nierasowych “psich piękności”. - czytaj więcej
Pikniki filozoficzne
___wsteczPikniki filozoficzne
Pikniki filozoficzne to cykl spotkań ukazujących filozofię z punktu widzenia życia codziennego. Idea ta zrodziła się z innego wydarzenia kulturalnego – wykładu performatywnego pokazanego w “Stacji Orunia” z okazji 232 urodzin Artura Schopenhauera. Punktem wyjścia spotkań są myśli gdańskiego filozofa, a do rozmów zapraszamy współczesnych naukowców związanych z filozofią, kulturą i sztuką. Pikniki odbywają się w ogródku Stacji Orunia i w Parku Schopenhauera.
Wydarzenia bezpłatne. - czytaj więcej
Święto Światła
___wsteczŚwięto Światła
Święto światła
warsztaty / rozmowa / relaks“Święto Światła” to ciepłe, jesienne wydarzenie, które organizujemy od 2015 roku. Jego ideą jest stworzenie przestrzeni na mentalne „zwolnienie obrotów”, poddanie się zadumie, nostalgii czy osobistym refleksjom na temat przemijania. Im bliżej Sollemnitas Omnium Sanctorum (Święta Zmarłych), tym częściej sięgamy myślami ku śmierci. Tęsknimy za utraconymi bliskimi, zastanawiamy się nad własnym czasem spędzonym na ziemi.
Święto światła to
• warsztaty artystyczne wokół żywiołu ognia;
• rozmowy ze specjalistami (filozofowie, psychologowie, przewodnicy duchowi)
• atmosfera relaksu wytworzona za pomocą kąpieli w subtelnych, spokojnych uzdrawiających dźwiękach.
Formuła spotkania zachęca do odważnego stawiania egzystencjalnych pytań, pozwala nieśpiesznie poszukiwać odpowiedzi na pytania takie jak:
• co kryje tajemnica życia i śmierci?
• jak rozmawiać o umieraniu – nieodwracalnym doświadczeniu czekającym każdego z nas?
• jak trudny czas żałoby, straty przeżywa dziecko/nastolatek?
• jak wyciszyć umysł zmęczony wymuszoną izolacją, poczuciem zagrożenia, czy osamotnienia
• jak budować swoje wewnętrzne “światło” w potrzebie duchowego ciepła i psychologicznej opiekiŚwięto światła koi lęki, uczucie wyobcowania w myśleniu o śmiertelności człowieka, uczy wspólnotowości i daje moc cichej refleksji.
- czytaj więcej
Koncerty w Amfiteatrze Parku Oruńskiego
___wsteczKoncerty w Amfiteatrze Parku Oruńskiego
Cykl koncertów piosenki aktorskiej realizowane w Amfiteatrze Orana
Park Oruński – jeden z najstarszych parków i drugi co do wielkości park miejski w Gdańsku – dzięki Scenie Muzycznej GAK, od trzech sezonów staje się wakacyjnym miejscem spotkań artystów z gdańską publicznością. Jest to jedyne takie miejsce w Trójmieście, w którym mieszkańcy mogą na świeżym powietrzu za darmo posłuchać najlepszych koncertów piosenki aktorskiej. W poprzednich latach na deskach Amfiteatru Orana wystąpili m.in Sonia Bohosiewicz, Emilian Kamiński, Stanisława Celińska, Katarzyna Skrzynecka, Anna Dereszowska, Katarzyna Żak, Lech Dyblik, Hanna Śleszyńska, Piotr Polk, Mariusz Drężek oraz Dorota Stalińska. W tym roku, ze względu na pandemię COVID-19, koncerty odbyły się dopiero we wrześniu. Wystąpili: Andrzej Seweryn, Joanna Trzepiecińska, Patrycja Makowska, Piotr Zubek, Anna Guzik, Zbigniew Zamachowski oraz Natasza Urbańska.
- czytaj więcej
Talenty
___wsteczTalenty
Ogólnopolski Konkurs Tańca
Talenty to ogólnopolski konkurs tańca organizowany przez Dom Sztuki GAK. Inicjatorką i motorem konkursu jest Agnieszka Humięcka – trenerka, instruktorka, wieloletnia pracowniczka Domu Sztuki oraz serce naszych zespołów tanecznych. Co roku gościmy młodych tancerzy z całej Polski, którzy mierzą się na parkiecie.
Przegląd skierowany jest do szkół i placówek pozaszkolnych amatorsko zajmujących się tańcem.
Konkurs obejmuje występy debiutantów, solistów, duetów i formacji w kilku kategoriach wiekowych. Uczestnicy konkurują m.in. w kategoriach: taniec z przyborem gimnastycznym, taniec współczesny (modern, jazz) oraz inne formy tańca.