Powrót do GAKu Logo GAK
Logo GAK

placówki

Wyspa Skarbów

GAK

Wyspa
Skarbów

Wyspa Sobieszewska to kreatywny relaks i wolność tworzenia! Dodatkowo działa u nas małe muzeum Wincentego Pola.

GAK Wyspa Skarbów
ul. Turystyczna 3
80-680 Gdańsk

Godziny otwarcia:
w dni robocze: 10:00 – 18:00
w weekendy placówka nieczynna.

Na przełomie maja i czerwca organizujemy, na plaży w Sobieszewie, barwny, Karnawał Latawców. Co roku, ogłaszamy Międzynarodowy Konkurs na Ekslibris i Małą Formę Graficzną. Możesz wpaść do nas podczas Europejskiej Nocy Muzeów.

wrzesień 2024

Kalendarz wydarzeń:

wyczyść filtry

12 wrzesień - 27 wrzesień

Ceramika na Wyspie

Podczas ubiegłorocznych warsztatów ceramicznych poza tradycyjnym traktowaniem ceramiki, uczetnicy...

wystawa

Ceramika na Wyspie

Logo placówki

data

12.09.24
czwartek

godzina

18:00

wstęp

bezpłatny

adres

Wyspa Skarbów GAK, ul. Turystyczna 3

dla kogo?

Dzieci, Familijne, Młodzież, Seniorzy, wszyscy

Główna grafika wpisu

Podczas ubiegłorocznych warsztatów ceramicznych poza tradycyjnym traktowaniem ceramiki, uczetnicy/czki mieli okazję poznać jej sensoceramiczne aspekty. W sensoceramice nie chodzi jedynie o efekt końcowy, do którego wszyscy jesteśmy przywiązani. Tu główną rolę odgrywa PROCES, innymi słowy DROGA, podczas której można doświadczyć wiele wartościowych doznań, poczuć bardziej świadomie zmysły, regulować emocje, doświadczyć twórczego relaksu.

Zajęcia stały się okazją, aby oddać się swobodnej, nieskrępowanej sztywnymi zasadami zabawie, co wzmacnia twórczą postawę, poczucie własnej wartości, rozwija kreatywność i wrażliwość. Jej plenerowa wersja była świetną okazją, aby uzupełniać deficyty ruchu i przyrody, wzmacniając tym samym więź człowieka z naturą. Sensoceramika wspaniale wzmacnia rozwój psychomotoryczny dzieci i dorosłych, wspomaga integrację sensoryczną, wpływa na rozwój wyobraźni przestrzennej i wspiera budowanie relacji. Jest wspaniałym sposobem na wyciszenie i odzyskanie równowagi psychofizycznej i emocjonalnej.

Na wystawie obok fotografii zaprezentujemy również wybrane prace ceramiczne wykonane przez młodych adeptów w Pracowni Ceramicznej Wyspy Skarbów GAK prowadzonej przez Weronikę Wróbel w sezonie artystycznym 2023/2024.

 

Weronika Wróbel – mama czwórki dzieci, artystką i pedagożką z zamiłowania. Ukończyła wydział rzeźby na ASP w Gdańsku ze specjalizacją ceramiki, Pedagogiczne Studia Podyplomowe, Kurs Terapii Ręki I i II stopnia, Kurs ceramiki w animacji i terapii zajęciowej oraz (najważniejszy dla mnie osobiście!!!) Kurs Arno Sterna Malort i Zabawa Malarska, co przyczyniło się przygotowania do twórczej pracy z dziećmi oraz dorosłymi. Jednak jej najważniejszą i najukochańszą szkołą jest Życie. Podczas zajęć i warsztatów doświadczeniem, obserwacjami, sposobami, pomysłami, które zdobyła w ciągu 20 lat twórczego lepienia w glinie w rozmaitych okolicznościach i z ludźmi w każdym wieku.

Jak zaznacza artystka: W czasach gotowców, schematów i odtwórczego działania, pielęgnowanie twórczej postawy wydaje mi się nader ważne. To ona mocno rzutuje potem na wszystkie płaszczyzny życia. Jednocześnie to, co ujęłam w autorskim programie, zawiera sposób na przygodę, która poza twórczą postawą pięknie dba o szeroko pojęty rozwój człowieka. Towarzyszem tej drogi jest naturalnie glina…

Galeria:

Logo Wyspa Skarbów

Aktualności

na różwym tle szablony kolorowych głów MArka Hłaski. Czarny napis: jak brzmi hłasko?

_12 września 2024

Muzyczna interpretacja prozy Marka Hłaski

Czy można oddać charakter literatury Marka Hłaski za pomocą dźwięków? Odpowiedź na to pytanie usł...

Muzyczna interpretacja prozy Marka Hłaski

na różwym tle szablony kolorowych głów MArka Hłaski. Czarny napis: jak brzmi hłasko?

Czy można oddać charakter literatury Marka Hłaski za pomocą dźwięków? Odpowiedź na to pytanie usłyszymy podczas wyjątkowego wydarzenia „Jak brzmi Hłasko”, które odbędzie się 21 września o godz. 20:00 na Skwerze Świętopełka w Gdańsku.

 

Podczas emisji zostaną zaprezentowane kompozycje muzyczne inspirowane twórczością Hłaski, będące wynikiem Open Calla, który GAK ogłosił w maju. Zadaniem konkursowym było stworzenie autorskich interpretacji muzycznych prozy Marka Hłaski, które będą uwzględniać współczesne konteksty. Wydarzenie będzie niepowtarzalną okazją, by na nowo odkryć świat Hłaski poprzez różnorodne brzmienia muzyczne, od poezji i hip hopu, po ambient i rock.
Prezentowane utwory, które napłynęły z całej Polski, charakteryzują się bogactwem cytatów z literatury Hłaski, fragmentami z wywiadów z twórcą oraz fragmentami ścieżek dźwiękowych z filmów, do których pisał scenariusze. Kompozycje poruszają egzystencjalne i społeczne wątki, takie jak samotność, tęsknota czy bunt, w sposób głęboki i refleksyjny. Wybrane utwory zostaną również wydane w formie albumu audio.
Dodatkowym atutem wydarzenia będzie oprawa świetlna, która wzbogaci atmosferę Skweru Świętopełka i wprowadzi w klimat literackiej i muzycznej podróży.

Laureaci konkursu:

  • Zuzanna Szmidt, utwór „Miał słońce na głowie”
  • Krzysztof Paul, utwór „Loops”
  • Jakub Ambroziak, utwór „bliski_jk”
  • Paweł Lasota, utwór „Pętla”
  • Mateusz Klimek, utwór „Wszyscy jesteśmy wymyśleni”
  • Hubert Wencel, utwór „Hłasko 2”
  • Pola Trąbińska, utwór „Noose”
  • Jakub Śliwiński, utwór „Ekspedycja”

Utwory wyróżnione udziałem w emisji:

  • Daniel Kosiński, utwór „Pętla”
  • Zespół The silver moon, utwór “Krzyż”
  • Andrzej Kędzierski, utwór “Śliczna dziewczyna”
  • Adrian Domagała, utwór „Marek Hłasko 2”
  • Adam Szwajcowski, utwór „Sposoby na przetrwanie człowieka piszącego”
  • Mykyta Platonov, utwór „Każdy ma w sobie Hłasko”

Zapraszamy do wspólnego odkrywania literackiego świata Hłaski w nowym, dźwiękowym wymiarze!

Wstęp wolny!

 

Regulamin Wydarzenia Jak brzmi Hłasko

_9 września 2024

Zapisz się na zajęcia w domach kultury GAK.

Nowy sezon ART. Zajęć! W tym roku przygotowaliśmy wyjątkowo bogaty program, który obejmuje niema...

Zapisz się na zajęcia w domach kultury GAK.

Nowy sezon ART. Zajęć!

W tym roku przygotowaliśmy wyjątkowo bogaty program, który obejmuje niemal 100 różnorodnych zajęć, w tym aż 25 zupełnie nowych propozycji. Nasza oferta skierowana jest zarówno do dzieci, młodzieży jak i dorosłych, co gwarantuje, że każdy znajdzie coś dla siebie. Zajęcia poprowadzą doświadczeni instruktorzy i instruktorki, a większość zajęć odbędzie się w godzinach popołudniowych, aby umożliwić udział jak największej liczbie osób.

Spotkania społeczności i kluby pasjonatów

Nasze domy kultury to także przestrzeń dla lokalnej społeczności. W wybranych domach kultury będą organizowane spotkania sąsiedzkie, działają też kluby pasjonatów oraz kluby seniora, które umożliwią mieszkańcom/mieszkankom integrację i rozwijanie wspólnych zainteresowań.

Łatwe zapisy i płatności online

Zapisy na wszystkie zajęcia oraz płatności odbywają się online. Dzięki temu proces rejestracji jest szybki, wygodny i bezpieczny.

Znajdź pasję blisko domu!

Nie czekaj. Wybierz coś dla siebie i Swojego dziecka:

TANIEC

CERAMIKA

SZTUKI WIZUALNE

MUZYKA

KULTURA FIZYCZNA

RĘKODZIEŁO

TEATR I PERFORMANCE

 

_26 sierpnia 2024

Poszukujemy Waszych Wspomnień

Tworzymy wystawę - Sieci i węzły: dziedzictwo rybaków Mierzei Wiślanej, którą zaprezentujemy w ra...

Poszukujemy Waszych Wspomnień

Tworzymy wystawę – Sieci i węzły: dziedzictwo rybaków Mierzei Wiślanej, którą zaprezentujemy w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa 2024.

Chcemy, aby główną narracją tej wystawy były autentyczne opowieści osób, mieszkańców, rybaków, którzy przez lata tworzyli historię tego regionu. Chcemy, aby ekspozycja była nie tylko opowieścią o historii, ale przede wszystkim o ludziach, ich codziennych zmaganiach z morzem, tradycjach i wspomnieniach, które przekazywane były / są z pokolenia na pokolenie.

Chcielibyśmy usłyszeć Wasze historie i podzielić się nimi podczas wyjątkowej wystawy w Izbie Pamięci Wincentego Pola.

Zapraszamy do kontaktu!

Przeprowadzimy z Tobą wywiad (nagranie głosowe). Twoja historia stanie się częścią naszej ekspozycji, przybliżając odwiedzającym codzienność i dziedzictwo rybaków z Sobieszewa.

Zachęcamy też do użyczenia na czas wystawy zdjęć lub przedmiotów, które służyły rybakom w ich codziennej pracy.

Zainteresowanych prosimy o kontakt: 58 323 91 15 lub e-mail:  wyspaskarbow@gak.gda.pl