Powrót do GAKu Logo GAK
Logo GAK

placówki

Wyspa Skarbów

GAK

Wyspa
Skarbów

Wyspa Sobieszewska to kreatywny relaks i wolność tworzenia! Dodatkowo działa u nas małe muzeum Wincentego Pola.

GAK Wyspa Skarbów
ul. Turystyczna 3
80-680 Gdańsk

Godziny otwarcia:
w dni robocze: 10:00 – 17:00
w weekendy placówka nieczynna.

Na przełomie maja i czerwca organizujemy, na plaży w Sobieszewie, barwny, Karnawał Latawców. Co roku, ogłaszamy Międzynarodowy Konkurs na Ekslibris i Małą Formę Graficzną. Możesz wpaść do nas podczas Europejskiej Nocy Muzeów.

październik 2021

Kalendarz wydarzeń:

wyczyść filtry
Niebieski prostokąt z białymi rysunkami precli, pierogów, źdźbeł, na nim, po lewej czarno białe zdjęcie kobiety, w kształcie koła; u góry po prawej na niebieskim prostokącie biało niebieskie logo; na prostokącie białe napisy różnej wielkości

18 wrzesień - 28 luty

Smaki dziedzictwa

Wystawa i wywiady w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa Smaki dziedzictwa 20.09.-31.12.2021  -...

online
wystawa

Smaki dziedzictwa

Logo placówki

data

18.09.21
sobota

godzina

12:00

wstęp

bezpłatny

adres

ul. Turystyczna 3, Gdańsk

dla kogo?

Dorośli, Młodzież, Seniorzy

Główna grafika wpisu

Wystawa i wywiady w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa

Smaki dziedzictwa

20.09.-31.12.2021  – wystawa czasowa  w Izbie Pamięci Wincentego Pola

Smaki Wspomnień

 18.09.2021 / Fb. Wyspa Skarbów GAK

 • g. 12:00 Wideo rozmowa o smakach z przeszłości z Balbiną Kasowską,
 • g. 16:00 Wideo rozmowa o smakach z przeszłości z Sabiną Gurgul

Kulinarne Wyzwanie

19.09.2021 / Fb. Wyspa Skarbów GAK

 • 10:00– odtwarzamy słynną Wereszczakę!
  Gotują Paweł Jarczewski, Zuzanna Wronka animatorzy Wyspy Skarbów GAK

Wystawa Smaki dziedzictwa

Większość z nas z sentymentem wspomina ulubione dania przygotowywane przez nasze mamy i babcie. Smak świeżo wypieczonej drożdżówki popijanej mlekiem lub kakao dla wielu stanowi jedno z najpiękniejszych wspomnień z dzieciństwa. Podczas tegorocznych Europejskich Dni Dziedzictwa zapraszamy na sentymentalną podroż w czasie i po regionie Żuław Wiślanych. Fuśka, plince, klinki krajane, dzyndzałki z hreczką i skrzeczkami, marcepan królewiecki… to tylko niektóre potrawy jakie możemy spotkać na tym terenie. Zapraszamy na wystawę, która przybliży Wam bogactwo kulturowe jakimi są tradycje kulinarne. Dowiecie się  w jaki sposób gotowały nasze babcie. Zajrzymy do wnętrza domu podcieniowego aby dowiedzieć się jakie funkcje spełniały czarna i biała kuchnia. Czym wyróżniała się wielka izba? Gdzie lokowano wędzarnie, tak ważną dla przetwórstwa ryb i mięsa?

Wystawę dopełnią eksponaty świadczące o kulturze dawnej kuchni pochodzące z kolekcji Izby Pamięci Wincentego Pola.

Smaki Wspomnień – Wideo rozmowa o smakach z przeszłości

Czym było bogactwo smaków, składników i technik 20, 30, 40. lat temu? Czy kurczak w śmietanie smakuje tak samo jak w latach 70-tych? Czy żur polski obowiązkowo je się tylko od święta? Na te i inne pytania odpowiedzą bohaterki naszych filmów – Balbina Kasowska oraz Sabina Gurgul członkinie Koła Emerytów i Rencistów „Bursztynek”, przed którymi kuchnia nie kryje żadnych tajemnic.

Kulinarne Wyzwanie – odtwarzamy słynną Wereszczakę

Na filmowo – kulinarny finał poszukiwań Smaków Dziedzictwa specjalnie dla Państwa odtworzymy słynną za czasów Augusta III Sasa – Wereszczakę. Co to za potrawa? Kto jest jej autorem i od czyjego nazwiska pochodzi? Kiedy i w jakich okolicznościach ją jadano? I co najważniejsze – czy da się ją odtworzyć w zaciszu własnej kuchni?

Gdański Archipelag Kultury Wyspa Skarbów
Dom Kultury / Galeria / Muzeum
ul. Turystyczna 3, Gdańsk Sobieszewo
tel. 58 323 91 15, wyspaskarbow.gak.gda.pl

Prostokątna grafika utrzymana w szarej kolorystyce, przedstawiająca dwie postaci kobiece w szerokich czarnych kapeluszach i czarnych ubraniach

08 październik - 29 październik

Alchemia koloru

Bursztyn – to tajemne okna do nieznanego świata dotykalnej, fizycznie namacalnej poezji, śpiewnej...

wystawa

Alchemia koloru

Logo placówki

data

08.10.21
piątek

godzina

18:00

wstęp

bezpłatny

adres

ul. Turystyczna 3, Gdańsk

dla kogo?

Dorośli, Młodzież, Seniorzy

Główna grafika wpisu

Bursztyn – to tajemne okna do nieznanego świata dotykalnej, fizycznie namacalnej poezji, śpiewnej harmonii drzew, którego poblakłym odbiciem zdaje się świat rzeczywisty. Tętni w nich jądro  ożycia. Chłonąc ich barwy i formy, czujemy ich zniewalającą energetykę.  Potrafiłyby żyć bez ludzi w swoim utajonym trwaniu, ale nawet pod przelotnym spojrzeniem nawiązują z nami wielobarwny dialog i snują swoje długie kolorowe opowieści. Schowane, po latach powracały do światła z objęć ciszy i zapomnienia, pozwalając słońcu i księżycowi odbijać się w powierzchni swojego istnienia…

Światło – najczystsze światło bursztynu. Ale gdzie światło tam i smuga cienia wypełniona mową ptaków i odgłosami bursztynowego lasu złapanego w bursztynowa pułapkę. To źródło bólu i niepokoju jest wciąż gorącym w stadium krystalizacji tworzywem, to świat nieożywiony, jego przedmiot, wnętrze, który dotknął blasku przemienienia. To światy, które się zeszły , spotkały – przeszłość i teraźniejszość .A ile w tym wszystkim świeżości, ile dziwnych zaskakujących zestawień barwnych i kształtów, a wszystko to wbrew plastycznym kanonom .Ile tu wbrew wszelkiej logice artystycznych objawień…

 

Wystawa potrwa do 31.10.2021

W trosce o Państwa bezpieczeństwo w związku z pandemią Covid-19 przypominamy o konieczności przestrzegania zasadach obowiązujących podczas zwiedzania galerii: zachowaniu limitu osób i dystansu 1,5 m, dezynfekcji rąk i noszeniu maseczek.

Patronat medialny:

Gdańsk.pl, Radio Gdańsk, Trójmiasto.pl

Regulamin

GDAŃSKI ARCHIPELAG KULTURY WYSPA SKARBÓW
DOM KULTURY / GALERIA / MUZEUM
ul. Turystyczna 3, 80-680, Gdańsk Wyspa Sobieszewska
tel. 58 323 91 15, e-mail: wyspaskarbow@gak.gda.pl

 • ___pokaż cały opis

  Malarski świat Małgorzaty Rynarzewskiej jest klarownym obrazem jej samej kobiety delikatnej i wrażliwej, a równocześnie silnej i zdecydowanej, bo odważnie budującej siebie, własne życie i warsztat artystyczny (…) Bohaterka obrazów Małgorzaty Rynarzewskiej poszukuje siebie, tworzy i kreuje, bo tylko w ten sposób kobieta jest w stanie walczyć o swoje prawa. Świadoma swojego piękna i siły jest uosobieniem tego co dla artystki najważniejsze w kobiecie. Nie jest to obraz niebezpiecznego wampa, czy też słodko naiwnej dziewczynki. To kobieta elegancka, zwiewna, delikatna, znająca swoją wartość, nieujarzmiona, swobodna i wyzwolona z “gorsetu konwenansów i stereotypów”. Na wielkich płótnach są samotne, wychodzące na spotkanie albo po prostu kontemplujące swój wizerunek jak w lustrze. Mężczyzna rzadko pojawia się w obrazach Małgorzaty Rynarzewskiej, zwykle znajduje się gdzieś obok, jest ledwie nakreślony, anonimowy… funkcjonuje zawsze w tle zjawiskowej kobiety… Obrazy Małgorzaty Rynarzewskiej są sceną dla jednej aktorki i jej rekwizytów: kapeluszy, woalek, niezwykłych wachlarzy, barwnych futer i boa. Artystka z wielka dbałością oddaje kolor. Światłocienie, faktury strojów, puszystość piór, gładkość jedwabiu, aksamitność tkanin. W tych postaciach nie pojawiają się zindywidualizowane, wyraziste twarze postaci, tu najważniejsza jest teatralizacja ich gestów i póz.

  Małgorzata Rynarzewska studiowała na Akademii Ekonomicznej i Akademii Sztuk Wizualnych w Poznaniu – dyplom z projektowania wnętrz i ogrodów w pracowni prof. A . Oleksyn., oraz konserwacji obrazów. Przez wiele lat zajmowała się projektowaniem odzieży. Za malowniczość projektów dzianin otrzymała nagrodę niemieckiego domu towarowego HORTEN. Była pełnomocnikiem dyrektora ds. technicznych w Teatrze Polskim w Poznaniu, a także pełniła obowiązki dyrektora tego teatru. Obecnie pracuje jako plastyk w Muzeum Zamek Górków w Szamotułach. Prowadzi zajęcia plastyczne dla dzieci, również dzieci upośledzonych a także na Uniwersytecie III wieku. Jej autorski program edukacyjny zdobył pierwsze miejsce w Polsce w konkursie Towarzystwa Wschód „Edukacja Globalna przez sztukę”. Aranżuje wystawy muzealne, jest kuratorem wystaw malarskich.

https://gak.gda.pl/wp-content/uploads/2021/10/Regulamin-warsztatow-SS.pdf

23 październik

6. Święto światła

6. Święto światła 23 października 2021 (sobota) 17:00 – 18:30 ŻYCIE WARTE JEST ROZMOWY - deba...

muzyka
spotkanie

6. Święto światła

Logo placówki

data

23.10.21
sobota

godzina

17:00

wstęp

bezpłatny i płatny

adres

ul. Turystyczna 3, Gdańsk

dla kogo?

Dorośli, Młodzież, Seniorzy

Główna grafika wpisu

6. Święto światła

23 października 2021 (sobota)

17:00 – 18:30 ŻYCIE WARTE JEST ROZMOWY – debata
19:00 – Moc dźwięku: Z CIEMNOŚCI W ŚWIATŁO – koncert
Miejsce: Wyspa Skarbów GAK ul. Turystyczna 3

Na tydzień przed Sollemnitas Omnium Sanctorum GAK Wyspa Skarbów zachęca do wspólnego przeżywania czasu zadumy, odważnego stawiania egzystencjalnych pytań i cichej refleksji. Im bliżej Święta Zmarłych, tym częściej sięgamy myślami ku śmierci – tęsknimy za utraconymi bliskimi, zastanawiamy się nad własnym czasem spędzonym z bliskimi „tu i teraz”.

Pandemia COVID-19 przepełniona dramatycznymi obrazami ludzi umierającymi samotnie w szpitalach na całym świecie, dobitnie pokazała nam jak bardzo zagrożeni jesteśmy nagłą śmiercią bliskich. Dla człowieka w każdym wieku umieranie stało się dramatyczne jak nigdy wcześniej w XXI wieku. Doświadczamy odejścia członków naszych rodzin, grona  przyjaciół, znajomych, ale czy umiemy o tym rozmawiać? Jak zatroszczyć się o tych, którzy stracili nadzieję na dalsze życie?

Zapraszamy na wydarzenie kulturalne pełne ciepła, skupienia i atmosfery wyciszenia. W tym roku w ramach organizacji szóstej edycji „Święta Światła” postaramy się poszukać odpowiedzi na pytania:

 • jak rozmawiać o umieraniu, nieodwracalnym doświadczeniu czekającym każdego z nas, szczególnie bliskim w obliczu pandemii?
 • kto z nas jest najbardziej narażony na suicydalną formę śmierci w atmosferze społecznej izolacji?
 • w jakiej skali pandemia przyczyniła się do kryzysów psychicznych u dzieci i nastolatków zakończonych śmiercią samobójczą?
 • jak radzić sobie z nieodwracalnymi skutkami śmierci samobójczej wśród najbliższych?
 • jak zatroszczyć się o umysł zmęczony poczuciem zagubienia, zagrożenia, osamotnienia?
 • i wreszcie – jak budować swoje wewnętrzne „światło” w potrzebie duchowego ciepła i psychologicznej opieki w tym trudnym czasie?
 • co każdy z nas może zrobić dla siebie i swoich bliskich będących w kryzysie?

W programie:

 • 17:00 – 18:30 ŻYCIE WARTE JEST ROZMOWY
  Debata z udziałem gości: Marleny Stradomskiej (wiceprezes Polskiego Towarzystwa Suicydologicznego o. Lublin), Alicji Redlickiej – psychotraumatolog, dyrektor Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Sobieszewie), Renaty Naprawy (psychologa-terapeuty) oraz reprezentanta młodzieży. Prowadzenie – Tomasz Kot (pisarz, trójmiejski dziennikarz).
 • 19:00 – Moc dźwięku: Z CIEMNOŚCI W ŚWIATŁO.
  Bilety 20 zł – podróż dźwiękowa w wykonaniu Radosława Bekielera (RB Sound Touch) z użyciem RAV Drum, mis tybetańskich oraz gongu.

Życie jest warte rozmowy

mgr Marlena Stradomska – wiceprezes Polskiego Towarzystwa Suicydologicznego (o.Lublin), wykładowca akademicki UMCS w Lublinie oraz WSE w Krakowie, pedagog, psycholog, trener, terapeuta. Autorka ponad 100 publikacji naukowych w obszarze problemów społecznych, zagrożeń cywilizacyjnych XXI wieku, a także pracy z osobami po próbie samobójczej.

mgr Alicja Redlicka – psychotraumatolog, nauczyciel z 37 doświadczeniem. Dyrektor  Szkoły Podstawowej Specjalnej nr 28 w Sobieszewie, trener oświaty, ekspert w dziedzinie edukacji ogólnej, specjalnej oraz wspomagania MEN. Koordynator pomocy psychologiczno – pedagogicznej. Uhonorowana tytułem Najsypmatyczniejszego Nauczyciela w mieście w plebiscycie organizowanym przez Gazetę Malborską.

Renata Naprawa – psycholog-terapeuta, pracownik Szkoły Podstawowej Specjalnej nr 28 w Sobieszewie

Prowadzenie – Tomasz Kot – trójmiejski dziennikarz, fotograf.

Radosław Bekieler. Moc dźwięku: Z CIEMNOŚCI W ŚWIATŁO – koncert

Zapraszamy na jesienną podróż dźwiękową z cyklu Moc Dźwięku, w którą zabierze Was Radosław Bekieler. Z ciemności w światło i znów ze światła w ciemność, to nieodłączna część naszej życiowej wędrówki. Czy to w postaci dnia i nocy, zmieniających się stanów emocjonalnych, wyzwań i ich rozwiązań, inspiracji, kreacji, działania i różnych zastojów lub blokad, czy może ciepła i zimna, bliskości i jej braku, a także śmierci i narodzin. Wszystkie te kontrastujące elementy potrzebują siebie nawzajem, bo aby jeden z nich zauważyć, musi się pojawić ten drugi. I jest w tym pewna nieskończoność, bezczasowość, ciągłość, które z jakiegoś powodu brną do przodu, kreując ruch… Tych różnych jakości ciemności i światła spróbujemy poszukać dźwiękowo podczas naszej wspólnej podróży.

Radek Bekieler oferuje doświadczenie lub doświadczanie z dźwiękiem. Używając intuicji, mis, Rav Drum, głosu, bębnów pozwala sobie być mocno w tu i teraz. Tworzy przestrzeń dźwiękową, która może pomóc Ci w głębszym spotkaniu ze sobą, w połączeniu się z Twoim ciałem, czy w uwolnieniu wspomnień, emocji i blokad, w zmianie fal mózgowych na te subtelniejsze i wolniejsze. Może także wspomóc ciało w procesach samouzdrawiania, jeśli tylko zechcesz. Ponieważ improwizuje, każda podróż dźwiękowa daje niepowtarzalne doświadczenie i może być bardzo medytacyjna, delikatna lub ekspresyjna, abstrakcyjna, a może i trochę zwariowana.

„Jestem muzykiem, multiinstrumentalistą, od kilku lat zainteresowanym nowymi instrumentami metalowymi typu tongue drum, handpan, jak również samym dźwiękiem i jego jakościami. Pod szyldem RB Sound Touch wykonuję intuicyjne masaże dźwiękowe za pomocą mis tybetańskich, głosu i innych instrumentów, jak również gram improwizowane koncerty relaksacyjne – Moc Dźwięku. Wspomagam dźwiękowo zajęcia ruchowe typu joga i inne, oraz produkuję i komponuję muzykę. Praktykuję również tradycyjny masaż tajski. Od jakiegoś już czasu dojrzewa materiał na instrumentalną płytę, na której wykorzystam nowy instrument – RAV Drum. Mieszkając wiele lat w Danii, miałem przyjemność uczęszczania do dwóch wyjątkowych duńskich szkół, tzw. ludowych: Vestjyllands Højskole i Den Rytmiske Højskole, gdzie uczyłem się muzyki, śpiewu i tańca. Studiowałem także w Det Jyske Musikkonservatorium w Aarhus, na wydziale muzyki rytmicznej i ruchu oraz brałem udział w wielu warsztatach rozwijając świadomość ciała, ruchu, muzykalności i głosu…”
– mówi o sobie artysta Radosław Bekieler.

Więcej o Radku Bekielerze:
Soundcloud
Radek Bekieler na Facebooku
Rbsoundtouch na Facebooku
Youtube 1
Youtube 2

Partner wydarzenia:

m 400 logo1

Patronat Medialny:

es gd tr

Logo Wyspa Skarbów

Aktualności

Grafika ilustracyjna do tekstu. Treśc tekstwa grafiki jest zwarta w opisie.

_18 stycznia 2021

Wspieramy seniorów

Potrzebujesz pomocy lub wsparcia? Czekamy na Twój telefon.   Jesteś osobą 70+, a mo...

Wspieramy seniorów

Grafika ilustracyjna do tekstu. Treśc tekstwa grafiki jest zwarta w opisie.

Potrzebujesz pomocy lub wsparcia?

Czekamy na Twój telefon.

 

Jesteś osobą 70+, a może masz kogoś z rodziny, przyjaciół, sąsiadów, którzy tego wsparcia potrzebują?

Przebywasz na kwarantannie lub po prostu w obawie o swoje zdrowie wolisz pozostać w domu?

Potrzebujesz zakupów, wyjścia z psem lub realizacji recepty?

Zadzwoń na numer 507 281 256.

 

Znajdź asystenta odpowiadającego Twojej dzielnicy i zadzwoń! Jesteśmy dla Ciebie i do Twojej dyspozycji.
Więcej o akcji Gdańsk Pomaga.

 

Napis Wyspa fantazji, X Międzynarodowy konkurs na Małą Formę Graficzną. W tle piasek. W dolnym prawym rogu biały romb.

_4 stycznia 2021

Wyniki konkursu na małą formę graficzną

Udostępniamy wyniki 10. Międzynarodowego Konkursu na Małą Formę Graficzną "Wyspa Fantazji". Go...

Wyniki konkursu na małą formę graficzną

Napis Wyspa fantazji, X Międzynarodowy konkurs na Małą Formę Graficzną. W tle piasek. W dolnym prawym rogu biały romb.

Udostępniamy wyniki 10. Międzynarodowego Konkursu na Małą Formę Graficzną „Wyspa Fantazji”.

Gorąco dziękujemy za udział i życzymy samych sukcesów.

Protokół z obrad jury.