Logo GAK

placówki

Kim jesteśmy GAK

Kim jesteśmy

Gdański Archipelag Kultury (GAK) to sieć 8 miejskich domów kultury oraz 2 zespołów twórczych, działających w 7 dzielnicach Gdańska. Chcemy i staramy się być przestrzeniami otwartymi na potrzeby mieszkanek i mieszkańców, tworzyć miejsca, w których bez względu na wiek, płeć, dysfunkcje, wyznanie, narodowość możesz rozwijać zainteresowania, nabywać kompetencji kulturowych , poznać sąsiadki i sąsiadów.
Dajemy przestrzeń do działania i tworzenia formalnym i nieformalnym grupom mieszkańców – działa przy nas chór ukraiński Vyrij oraz grupy młodzieży i seniorów, które mają możliwość rozwijania swoich kreatywnych pasji.

Dodatkowo, zimą otwieramy gdańskie lodowisko dbając o kulturę fizyczną gdańszczan. Natomiast latem organizujemy Mobilny Dom Kultury, docierający do tych dzielnic Gdańska, gdzie na co dzień nie działają instytucje kultury.
Chcemy tworzyć KULTURĘ SZEROKĄ.


„Kultura szeroka jest dopełnieniem, przeciwwagą i kontrapunktem dla kultury znanej i uznanej […]. O ile kultura mainstreamowa szuka doskonałości w wąskiej specjalizacji i tworzy podział na artystów i publiczność, o tyle kultura szeroka rozwija się horyzontalnie. Jest bliska, dostępna, włącza, uczy, zachęca do aktywności

( cytat za Marcin Skrzypek. Kultura szeroka. Księga wyjścia.)

 

 

NASZE ODZIAŁY:

GAMA GAK
to kameralny dom kultury blisko sąsiadów – mieszkańców niewielkiej, ale z tradycjami i dynamicznie rozbudowującej się dzielnicy Letnica. Oferuje artystyczne i integrujące działania międzypokoleniowe. Zaprasza do współpracy trójmiejskich artystów i animatorów. Bez względu na wiek można tu rozwijać zainteresowania plastyczne, muzyczne i teatralne oraz uczestniczyć w kulturalnych spotkaniach sąsiedzkich. Najważniejsze projekty to cykl ,,Wystawa w oknie”, Zjazd Letniczan oraz popularne w Trójmieście warsztaty homerecordingu. GAMA planuje rozwijanie artystycznych działań w przestrzeniach publicznych dzielnicy. Działa tu także chór ukraiński Vyrij.

 

 

W świetle scenicznym stoi 6 tancerek ubranych w ciemne bluzki i spodnie. Tancerki przyjmują taneczną pozę pochylając się do przodu.DOM SZTUKI GAK
znajduje się w nadmorskiej dzielnicy Stogi. Naszym głównym celem jest zapewnienie lokalnej społeczności bogatej oferty kulturalnej, w tym warsztatów, wystaw, koncertów i projektów edukacyjnych. Oprócz wydarzeń związanych ze sztuką i rzemiosłem, muzyką i sportem, które są otwarte dla wszystkich bez względu na wiek, oferujemy również zajęcia skierowane do seniorów. Skupiamy się jednak głównie na tańcu: jesteśmy dumni z prawie 200 uczniów w każdym wieku, którzy uczą się hip hop i nowoczesnych stylów tanecznych. Nasze zespoły taneczne BLITZ i TRAFIC regularnie zdobywają nagrody w ogólnopolskich konkursach! Bycie instytucją publiczną, dbanie o lokalną społeczność i poszukiwanie partnerstwa jest częścią naszej misji. Jesteśmy otwarci na dzielenie się swoimi kreatywnymi pomysłami. Staramy się szerzyć przekonanie, że sztuka służy całej społeczności, pomagając jej się rozwijać i zbliżając ludzi. Zachęcamy wszystkich do pielęgnowania z nami swojej swoich twórczych potrzeb, czucia się potrzebnym, docenionym i szczęśliwym.

 

Między zielonymi krzewami widać mężczyznę grającego na fortepianie.SCENA MUZYCZNA GAK znajduje się
w jednym z najspokojniejszych i najpiękniejszych miejsc południowej części Gdańska – w Parku Oruńskim. Nasze działania skupiają się na organizacji różnorodnych wydarzeń kulturalnych – można do nas przyjść posłuchać koncertów, podyskutować na spotkaniu Klubu Filmowego Kosmos, czy uczestniczyć w ciekawych zajęciach artystycznych
i ruchowych oraz w warsztatach. Gdy przychodzi lato, zapraszamy naszych odbiorców na wydarzenia plenerowe w Parku Oruńskim im. Emilii Hoene gdzie można posłuchać muzyki Chopina w ramach cyklu „Romantyka Fryderyka”, śpiewających aktorów w Amfiteatrze Orana, a także zabrać dzieci na spektakle teatrów dziecięcych w ramach projektu „Teatr w samo południe”. Jesteśmy producentem Gdańskiej Nocy Sylwestrowej, która odbywa się w kilku dzielnicach,
a także corocznego Festiwalu Nocy Świętojańskiej.  Przez cały rok działamy także na Placu Zebrań Ludowych, gdzie zimą organizowane jest miejskie lodowisko, latem zaś odbywają się największe w Gdańsku wydarzenia plenerowe.

 

Spektakl w plenerze. Na tle dużej grupy ludzi (widowni) biegnie kobieta w dżinsach i białej bluzce. W rękach trzyma teatralne, duże maski.PLAMA GAK to dom kultury o bogatej historii, ulokowany w dzielnicy wieżowców i murali. Od 30 lat króluje tu zamiłowanie do sztuki, twórczości alternatywnej oraz edukacji artystycznej. W sezonie PLAMA prowadzi Teatr w Blokowisku – prezentujący spektakle dla dzieci i dorosłych, który od początku istnienia (2008) działa repertuarowo i jest otwarty na wydarzenia niezależne, artystów działających na pograniczu różnych form oraz inicjatywy zaangażowane społecznie. Plama organizuje też koncerty, wystawy, kino plenerowe, spotkania z podróżnikami, slamy poetyckie, lokalne imprezy plenerowe. Natomiast latem rusza w miasto organizując Międzynarodowy Festiwal Teatrów Plenerowych i Ulicznych FETA, który od 25 lat stanowi przegląd europejskich i światowych widowisk plenerowych. Rokrocznie zapraszanych jest ok. 25 teatrów, które przyciągają ok. 40.000 widzów. FETA jest znaną w całej Polsce imprezą kulturalną, cenioną w międzynarodowym środowisku teatrów ulicznych. Klub prowadzi też pracownie zajęć artystycznych oraz chętnie wchodzi w partnerstwa i promuje młodych artystów.

 

Kadr ze spektaklu Niema Opera. Na ścianie wyświetlany jest obraz Michała Anioła Stworzenie Adama. Na tle obrazu stoi grupa dzieci.PROJEKTORNIA GAK
położona jest w Brzeźnie – nadmorskiej dzielnicy Gdańska. W każdym z naszych działań projektujemy specjalną przestrzeń,
w której nasi uczestnicy mogą z odbiorcy przeobrazić się w twórcę. To najważniejszy proces, nad którym pracujemy. Jednym z projektów społecznych, który realizowaliśmy był Projekt My! Obejmował on warsztaty z wyobraźni i odpoczywania, gry w Mafię, działania reporterskie archiwum społecznego. Organizujemy rezydencje artystyczne, których finałem jest wspólne działanie animacyjne dla społeczności lokalnej prowadzone przez zaproszonych artystów. Prowadzimy projekty interdyscyplinarne z udziałem osób z niepełno sprawnościami. Ważnym dla nas cyklicznym projektem teatralnym jest dla nas „Niema opera” tworzona wspólnie przez osoby niesłyszące, niewidzące, z niepełnosprawnością intelektualną. Dla miłośników sztuki filmowej co roku ogłaszamy konkurs na krótki film o swoich pasjach „Nakręć się”, a we wrześniu zapraszamy na plenerowe seanse filmowe. Organizujemy także plastyczno – muzyczne imprezy edukacyjne dla szkół i przedszkoli.

 

W parku na trawie siedzi młoda kobieta w okularach. Za jej plecami stoi mała dziewczynka w białym kapelusiku. Dziewczynka dotyka pleców kobiety.STACJA ORUNIA GAK położona jest na Oruni – dawnym podmiejskim obszarze Gdańska. Nasz dom kultury działa tutaj od lat 50-tych XX wieku, od początku stanowiąc główne centrum kulturalne dzielnicy. Nasz budynek znajduje się w miejscu, w którym kiedyś znajdowała się posiadłość Andreasa Schopenhauera, dziadka słynnego filozofa. Sąsiadujemy z linią kolejową (stąd nazwa naszej placówki) oraz historycznym Parkiem Schopenhauera – dbamy o to dziedzictwo, organizując corocznie urodziny słynnego filozofa i pikniki filozoficzne. Działamy z myślą o społeczności lokalnej – organizując spotkania sąsiedzkie, wydając gazetę o życiu i historii dzielnicy i pracując na archiwach społecznych. Udostępniamy nasze progi dla kół seniorów, grup artystycznych i nieformalnych. Bliskie są nam kwestie społeczne: ekologii, odpowiedzialnej mody, ogrodów społecznych i ochrony przyrody. Promujemy lokalnych twórców w dwóch naszych galeriach – Galerii Peron i Galerii na Piętrze, organizując wystawy zarówno profesjonalnych artystów, jak i amatorów. Prowadzimy zajęcia edukacyjne dla różnych grup wiekowych: proponujemy zajęcia z ceramiki, witrażu, rysunku i malarstwa, a także zajęcia ruchowe.

 

aktorka w kostiumie czarnego kota z namalowanymi na twarzy wąsami opowiada grupce stojących przed nią dzieci bajkę.TEATR GAK rezyduje przy Scenie Muzycznej GAK. W ramach Teatru działają dwie grupy teatralne: dziecięca „GAK Junior” i grupa dla dorosłych „Talia” oraz grupa wokalna piosenki aktorskiej. Wokół Teatru skupieni są artyści różnych specjalności – muzycy, szczudlarze, tancerze, artyści plastycy, mimowie i kuglarze. W swoich działaniach łączymy założenia typowe dla commedia dell’arte bazujące na improwizacji i żywym kontakcie z widzem, commedia erudita operującej słowem, muzyką i śpiewem, z elementami teatru ulicznego – popisami szczudlarskimi, żonglerką i pantomimą. Prowadzimy również działalność edukacyjną. Dbamy o oprawę artystyczną ważnych dla Gdańska wydarzeń jak: Gdańska Choinka, Gdańska Wigilia, Orszak Trzech Króli, Święto Miasta Gdańska, Rozpoczęcie
i Zakończenie Jarmarku Dominikańskiego oraz Bożonarodzeniowego.

 

WINDA GAK to miejski dom kultury od ponad 20 lat działający w Dolnym Wrzeszczu. Jesteśmy również gospodarzem Teatru Leśnego, w którym latem organizujemy koncerty. Wydarzenia w Teatrze cechuje różnorodność, odbywają się tam koncerty rockowe, muzyki poważnej, jazzowe, bluesowe, muzyki alternatywnej. Dużą popularnością cieszą się Gdańskie Noce Jazzowe, na których gościmy wybitnych muzyków jazzowych z Polski i zagranicy. Naszą tradycją jest też Ogólnopolski Festiwal Sztuk Autorskich i Adaptacji „Windowisko”. W naszej siedzibie we Wrzeszczu dysponujemy bogatą ofertą zajęć dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Nasi instruktorzy uczą gry na gitarze, ukulele, fortepianie. Prowadzone są zajęcia wokalne, plastyczne i baletowe. Regularnie organizujemy okolicznościowe warsztaty rękodzieła. Niedawno zainaugurowaliśmy w Windzie działalność sali kinowej, w której organizujemy maratony filmowe. Nie zapominamy o seniorach, którzy także chętnie uczestniczą w naszych zajęciach i dla których Winda jest miejscem integracji.

 

Zielony ogród z drzewami. W ogrodzie stoi metalowa drabina. Wokół drabiny stoją ludzie. Mężczyzna trzyma nad głową girlandy z papierowych kwiatów.WYSPA SKARBÓW GAK położona jest w nadmorskiej wypoczynkowej dzielnicy Gdańska – Sobieszewie, która swoją działalność rozpoczęła w 2004 roku. Jesteśmy związani bezpośrednio z historią ujścia Wisły do Morza Bałtyckiego i nawiązujemy do tego dziedzictwa, opiekując się Centrum Wystawienniczym Wyspy Sobieszewskiej i Ujścia Wisły im. Wincentego Pola. Wyspa Skarbów to też miejsce kreatywnego spędzania czasu, relaksu i tworzenia w obszarze różnorodnych dziedzin sztuki. Ważna jest dla nas twórczość lokalna, którą chcemy wspierać
i rozwijać,  jesteśmy wrażliwi na kwestie ekologiczne oraz „etno”. Tworzymy możliwości udziału w życiu społecznym i kulturalnym, organizując festiwale (Kultura w Bliskości, Karnawał Latawców), wystawy, konkursy (Międzynarodowy Konkurs  na Exlibris i Małą Formę Graficzną), warsztaty artystyczne, muzealne
i kulinarne, a także spotkania, wywiady i prelekcje.

 

Dwie kobiety w ludowych strojach wirują w tańcu.Zespół Pieśni i Tańca „ Gdańsk” GAK jest zespołem Gdańskiego Archipelagu Kultury, który z krótkimi przerwami istnieje już od 1972 roku. Długie tradycje pozwoliły na wypracowanie stylu i charakteru naszych programów. Prezentujemy pieśni i tańce różnych regionów Polski, a także Polskie Tańce Narodowe. Nasze kompozycje oparte są na rodzimym folklorze, zarówno pod względem muzycznym, jak i choreograficznym. Występujemy w tradycyjnych strojach regionalnych.
Zespół tworzą ludzie różnych zawodów i w różnym wieku – miłośnicy i entuzjaści śpiewu, tańca i polskiego folkloru. Obecnie w skład Zespołu wchodzi także grupa dziecięca. Od września 2022 r. opiekę artystyczną nad Zespołem Pieśni i Tańca “Gdańsk” sprawuje: uznany i charyzmatyczny choreograf Wojciech Chylewski.