Logo GAK

placówki

Skąd się wzięła sztuka? Warsztaty w ramach Akademii Kulturalnego Człowieka GAK

warsztat

Skąd się wzięła sztuka? Warsztaty w ramach Akademii Kulturalnego Człowieka

 1. data

  04.06.22
  sobota

 2. godzina

  13:00-15:00

 3. wstęp

  bezpłatny

 4. adres

  ul. Dworska 29a, 80-506 Gdańsk

 5. dla kogo?

  Dorośli , Dzieci , Familijne , Młodzież , Seniorzy

Akademia Kulturalnego Człowieka i Projektornia GAK zaprasza na kolejną odsłonę. Tym razem zajmiemy się sztukami wizualnymi i plastycznymi. Wydarzenia pt.: “Skąd się wzięła sztuka? Czyli kilka słów o prehistorii.” poprowadzi Maria Szachnowska. Podczas warsztatów będzie funkcjonować Świetlica Kulturalna dla dzieci.

Część teoretyczna:
Wstęp z wiedzy o sztuce prehistorycznej. Omówienie najbardziej znanych i rozpoznawalnych dzieł paleolitu, takich jak malowidła naskalne w Lascaux, Altamirze czy Wenus z Willendorfu. Zwrócenie uwagi na to, jak człowiek pierwotny przedstawia ludzi, a jak zwierzęta w malowidłach naskalnych i jakie cechy uwypuklone są w sylwetce kobiety w przypadku Wenus. Wspólna grupowa dyskusja, dlaczego, zdaniem uczestników warsztatu, właśnie takich wyborów artystycznych dokonywał twórca i jaki był cel i przeznaczenie tych malunków. W odniesieniu do intuicji uczestników, przedstawienie najważniejszych teorii archeologicznych i antropologicznych dotyczących zagadnienia. Przedstawienie koncepcji szamanizmu wg. Davida Lewisa-Williamsa, magii sympatycznej wg. Frazera i innych teorii interpretacji: edukacyjnej i estetycznej (John Halverson).

Część praktyczna:
Uczestnicy zostaną poproszeni o stworzenie wspólnego “malowidła naskalnego”. Na wielkoformatowym arkuszu gniecionego papieru (który swoją fakturą ma za zadanie przywodzić na myśl fakturę skały) będą mieli namalować tuszem i pędzlami kaligraficznymi swoje własne, wcześniej wspólnie ustalone grupowo, zaklęcie czy też intencję najbardziej tożsamą dla pragnień człowieka współczesnego świata, zgodnie z ideą magii sympatycznej, czyli zaklinania w obraz swoich pragnień.

Chcesz przyjść na “Skąd się wzięła sztuka?”, ale nie możesz zostawić dziecka w domu? Pomożemy! W sali obok, podczas wydarzenia, specjalnie otworzymy Świetlicę Kulturalną!

Zajęcia dla dzieci od 5 do 9 roku życia.
Obowiązuje rezerwacja miejsc.
_
ROZWIJAJMY SIĘ WSPÓLNIE!
Zdajemy sobie sprawę, że rozwój najmłodszych jest najważniejszy. Dlatego często sobie odpuszczamy niektóre aktywności, ze względu na pociechy. My jednak zadbamy o Was pod hasłem: TWÓJ ROZWÓJ, TO ROZWÓJ TWOJEGO DZIECKA. Dlatego z oferty Świetlicy Kulturalnej można korzystać po rezerwacji miejsca na warsztatach. Pozwólmy sobie na spędzenie czasu w Akademii Kulturalnego Człowieka. Pokażmy swoim pociechom, jak ważny jest rozwój bez względu na wiek.

O dr Marii Szachnowskiej, prowadzącej warsztat “Skąd wzięła się sztuka?”
Doktor sztuki w dyscyplinie sztuki plastyczne i konserwacja dzieł sztuki.
Ukończyła Malarstwo na Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku ze specjalizacją ze scenografii teatralnej. Absolwentka pracowni prof. Macieja Świeszewskiego, gdzie pracowała również jako asystent w latach 2015-2017. Finalistka licznych konkursów malarskich, w tym: kilkukrotnie „Grand Prix Fundacji Franciszki Eibisch”, „Promocje 2014”, IV Piotrkowskie Biennale Sztuki, kilkukrotna laureatka konkursu im. Leona Wyczółkowskiego, „Gdańskie Biennale Sztuki”, “Ale Sztuka!”, itd. Jej obrazy można było oglądać na licznych pokazach, w tym indywidualnych: w Gdyńskim Centrum Filmowym, wystawie wraz z Anną Waligórską w Galerii El w Elblągu, Galerii Warzywniak w Gdańsku, Galerii L przy Domu Literatury w Łodzi i Teatrze Szekspirowskim w Gdańsku. Brała udział w kilkudziesięciu wystawach zbiorowych w Polsce. Jej obrazy uczestniczyły w targach sztuki w Londynie, Barcelonie i Edynburgu. Cykl jej obrazów “Phone Contact” został zaprezentowany na wystawie zbiorowej “Fresh reality” w Wersalu, w Paryżu. Jest autorką scenografii i kostiumów do spektakli: „W 80 dni dookoła świata” w reżyserii K. Szachnowskiego, w Teatrze im. A. Seweruka w Elblągu, „Iwan, carski syn” w reżyserii K. Szachnowskiego w Centrum Kultury w Gdyni, “Terroryści” I. Iredyńskiego w reżyserii K. Szachnowskiego w Centrum Kultury w Gdyni scenografii i “Tajemniczy ogród”, na podstawie powieści F. H. Burnett, w reżyserii A. Klucznika, w Teatrze Lalki i Aktora w Wałbrzychu. W ramach stypendium dla twórców kultury Marszałka Województwa Pomorskiego, które otrzymała w roku 2020, zaprojektowała scenografię, kostiumy i animacje do do recitalu aktorskiego Oli Lis pt. “Piosenki portowe”. W ramach projektu dofinansowanego przez Ministerstwo Kultury Dziedzictwa Narodowego i Sportu w ramach programu dotacyjnego „Kultura dostępna” zaprojektowała wizualizacje i kostiumy do spektaklu “Niema Opera” w reżyserii T. Valldala Czarneckiego, w Gdańskim Archipelagu Kultury. W latach 2018-2021 pracowała w z Osiedlowym Klubem Kultury SM “Bałtyk”, jako instruktor zajęć rysunku i malarstwa. Autorka licznych projektów okładek literackich Wydawnictwa “Od do”.