Powrót do GAKu Logo GAK
Logo GAK

placówki

Projektornia

GAK

Projektornia

Projektornia GAK mieści się w Gdańsku Brzeźnie, w niewielkiej odległości od morza. Nazwa klubu wywodzi się od sali projekcyjnej, znajdującej się w placówce i tym samym nawiązuje do tradycji kinowej tego miejsca.

Działalność Projektorni ukierunkowana jest na społeczność lokalną, a także turystów, odwiedzających latem Brzeźno. Organizowane przez klub imprezy nawiązują często do dawnych historii z życia nadmorskiego kurortu, bądź też służą promocji artystów działających w dzielnicy.

maj 2022

Kalendarz wydarzeń:

wyczyść filtry

07 kwiecień - 08 maj

Rezydencja Artystyczna Północ

Gdański Archipelag Kultury Projektornia ogłasza nabór do Rezydencji Artystycznej PÓŁNOC. Przedłuż...

konkurs

Rezydencja Artystyczna Północ

Logo placówki

data

07.04.22
czwartek

godzina

18:30

wstęp

bezpłatny

adres

ul. Dworska 29a, 80-506 Gdańsk

dla kogo?

Dorośli, wszyscy

Główna grafika wpisu

Gdański Archipelag Kultury Projektornia ogłasza nabór do Rezydencji Artystycznej PÓŁNOC. Przedłużony nabór do 5 maja 2022

 

Konkurs skierowany jest do NGO, kolektywów artystycznych, grup nieformalnych oraz artystów i artystek oraz animatorek i animatorów kultury zainteresowanych rozwojem twórczym oraz partycypacją mieszkańców Brzeźna.

Hasłem przewodnim konkursu jest Północ, gdyż inspiracją do działań realizowanych w trakcie rezydencji jest ul. Północna w Gdańsku, jej historia, jej teraźniejszość i przyszłość, jej mieszkańcy i goście, jej opowieści i legendy.

Uczestnicy konkursu mają za zadanie opracowanie koncepcji na projekt artystyczny dedykowany wszystkim mieszkańcom Brzeźna (małym i dużym, miejscowym i turystom). Zgłaszany projekt ma mieć charakter artystyczno-animacyjny, zakładający partycypację/uczestnictwo mieszkańców dzielnicy.

Finał projektu ma odbywać się przy ul. Północnej w Gdańsku i odwoływać się do hasła PÓŁNOC. Preferowane będą inicjatywy włączające społeczność lokalną w projekt lub nawiązujące do idei budowania wspólnoty.

 

W pierwszym etapie realizacji projektu przyjmowane są zgłoszenia udziału w konkursie, na które składa się: koncepcja projektu rezydencyjnego oraz udokumentowane w formie audio/wideo inne wydarzenie wcześniej zrealizowane przez kandydatów. Preferowane są wydarzenia kierowane do szerokiej publiczności np.: spektakle familijne, wystawy międzypokoleniowe, koncerty o tematyce społecznej, akcje animatorskie łączące młodzież i seniorów, performance angażujące społeczność itd..

Do drugiego etapu zaprosimy trzy najlepsze propozycje projektowe. Grupy będą miały możliwość poznać mieszkańców Brzeźna i pokazać na żywo nadesłaną przez siebie inicjatywę (nadesłaną wcześniej w formie pliku audio/wideo) przed projektorniową publicznością podczas obchodów Dnia Sąsiada.

Jury złożone z przedstawicieli GAKu, jak również mieszkańców dzielnicy, wyłoni zwycięską grupę, która w ramach nagrody zrealizuje swój projekt rezydencyjny w Projektorni GAK. Zwycięska grupa otrzyma 5 000 zł na produkcje wydarzenia, którego finał odbędzie się w połowie lipca przy ulicy Północnej.

 

Harmonogram:

05.05.2022 r. – ostateczny termin nadsyłania zgłoszeń drogą on-line;

5.05.2022 r. – Wybór trzech najciekawszych propozycji projektowych, które zostaną zaproszone do zaprezentowania nadesłanych inicjatyw video, na żywo w Projektorni GAK;

28, 29.05.2022 r. – prezentacja zrealizowanej wcześniej przez twórców/twórczynie inicjatyw oraz wybór Laureatów/Laureatek Konkursu.

24.06.2022 – 15.07.2022 r. – praca rezydencyjna w Projektorni GAK – realizacja nadesłanego projektu;

16/17.07.2022 r. – prezentacja inicjatywy.

Dlaczego PÓŁNOC ?

Po pierwsze,
Projektornia GAK jest ze wszystkich placówek Gdańskiego Archipelagu Kultury najbardziej wysunięta na PÓŁNOC. Znajduje się w Brzeźnie – dzielnicy nadmorskiej z tradycjami, jak również dzielnicy otwartej na nowe wyzwania.

Po drugie i najważniejsze,
Obchody Święta Ulicy Północnej. Jest to co roczna impreza organizowana dla mieszkańców Brzeźna i turystów.

Po trzecie,
Jest to dwunasta edycja święta. Na wskazówkach zegara dwunasta w nocy zwiastuje nam północ, kolejny dzień i nowe nadzieje.

Po czwarte,
inspiracji znajdzie się jeszcze więcej, więc czekamy na Wasze pomysły!

Co oferujemy:
– 20 dniową rezydencję w Projektorni GAK
– Miejsce do pracy i wsparcie merytoryczno – techniczne w Projektorni GAK
– Środki na realizację w wysokości 5000 zł brutto
Z wielką radością zapraszamy Was Artystów, Artystki, Animatorki, Animatorzy do naszej Projektorni!

27 kwiecień - 25 maj

Widok z okna / wernisaż Doroty Wójcik

27 kwietnia o godz. 18:00 zapraszamy na wernisaż Doroty Wójcik, brzeźnieńskiej artystki i archite...

wystawa

Widok z okna / wernisaż Doroty Wójcik

Logo placówki

data

27.04.22
środa

godzina

18:00

wstęp

bezpłatny

adres

ul. Dworska 29a, 80-506 Gdańsk

dla kogo?

Dorośli, Dzieci, Familijne, Młodzież, Seniorzy

Główna grafika wpisu

27 kwietnia o godz. 18:00 zapraszamy na wernisaż Doroty Wójcik, brzeźnieńskiej artystki i architektki.

Tematem obrazów jest widok z okna, który przedstawia ulicę Dworską w Brzeźnie. Wzdłuż niej ustawione są bloki mieszkalne tzw. hotelowce, zbudowane z wielkiej płyty. Tworzą one oś kompozycyjną zwieńczoną również blokiem. To wnętrze urbanistyczne jest wyjątkowo zaniedbane, chaotyczne, brzydkie, posiada znikomą zawartość zieleni oraz sklep monopolowy 24h i kebab bistro. Jednakże widok z okna jest dla Doroty niepowtarzalny ponieważ widzi w nim niebo oraz światło, które łączy ze sobą wszystkie elementy architektury oraz mieszkańców i przede wszystkim czuje w nim żywioł powietrza. Na zasadzie kontrastu z tkanką architektoniczną czuje ten żywioł w opozycji z naturą i podkreśla przestrzeń wolną i niezagospodarowaną która jest oddechem.

Wszystkie prace malarskie zostały stworzone na podobraziu o formacie 1x1m. Jest to dosłowne przeniesienie wymiaru ramy okiennej z widoku z okna, która również zawiera się w kwadracie.
Figura ta jest dla artystki archetypem architektury, przez który rozumie pierwotny wzorzec przestrzeni. Gdyż już w starożytności budowano centra miasta na planie najprostszych figur geometrycznych. Jednocześnie ta najprostsza figura geometryczna stanowi ramę dla widoku z okna. Ten Okienny pejzaż zostaje ujęty w syntetyczne przestawienia malarskie. Temat jest ukryty i niewidoczny ale ciągle ten sam, z tego jednego konkretnego widoku z okna, który jest dla Doroty źródłem inspiracji nieświadomości zbiorowej. Celowo rezygnuje z figuratywnych i realistycznych przedstawień jednak zachowana zostaje jej pespektywa. Ta subiektywna doznaniowość paradoksalnie zbliża do tego co uniwersalne odsłaniając archetypalny wymiar malarstwa Doroty.

ANEKS – prace wykonane w technice tuszu

Do współpracy nad aneksem zaprosiłam swoją 6-cio letnią córeczkę Olę. Proces tworzenia prac w tym wypadku na papierze i przy użyciu tuszu polegał na tym, że zasiadałyśmy razem przy oknie i w tym samym momencie malowałyśmy ten sam motyw. Starałyśmy się oddać nastrój panujący w dzielnicy, który był poprzedzony porą dnia lub roku. Na początku były to prace o monochromatycznej gamie, ale z czasem został wprowadzony do nich kolor. Największą wartością było spędzanie wspólnego czasu, jednak celem artystycznym aneksu było ukazanie tego, iż dziecięca optyka jest bliska źródłom nieświadomości zbiorowej. Z kolei wartością badawczą było porównanie postrzegania dziecięcego i człowieka dojrzałego. W ten sposób mogłam się nauczyć od mojej córki Oli braku schematyzmu i konwenansów wynikających z naszej kultury wizualnej, w której zostałam ukształtowana. Natomiast ja podarowałam mojej córce narzędzia malarskie takie jak pędzle, które umożliwiły jej pokazanie bezpośredniości, dziecięcej prostoty i szczerości. Ta dziecięca szczerość nieprzefiltrowana przez kulturowo wymagane formy jest z kolei lekcją dla mnie i daje wskazówki i zbliża do pokładów nieświadomości, które ukazują archetypalną strukturę rzeczywistości.

O artystce:
Dorota Wójcik (ur. 1987 w Gdańsku) jest artystką wizualną oraz architektką. Ukończyła Politechnikę Gdańską z wyróżnieniem otrzymując 2 nagrody za najlepiej obroniony dyplom magisterski na wydziale Architektury i Urbanistyki w 2014r. W między czasie podjęła studia na Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku na wydziale malarstwa w pracowni prof. J. Baucia, gdzie w 2021 r. obroniła tytuł magisterski. Połączenie architektury i malarstwa stworzyły jej możliwości do podjęcia pracy przy wielu muralach w całej Polsce, min. miała możliwość uczestniczyć w produkcji prestiżowego muralu autorstwa E. Dwurnika w Warszawie. Jej prace malarskie zaprezentowano min. na Ogólnopolskiej wystawie konkursowej Fundacji im. Franciszki Eibisch w Warszawie. Dorota głównie zajmuje się malarstwem olejnym abstrakcyjnym, a inspiracje czerpie z natury (drzewa, morze, chmury). Od 2000 roku związana z Pracownią artystyczna Henryka Sokalskiego.

01 maj

Weekend muzyczny – PIEŚNI NEAPOLITAŃSKIE

Akademia Kulturalnego Człowieka zaprasza na Weekend Muzyczny w Projektorni GAK. Co czeka Was w s...

muzyka
warsztat

Weekend muzyczny – PIEŚNI NEAPOLITAŃSKIE

Logo placówki

data

01.05.22
niedziela

godzina

13:00

wstęp

Płatny

adres

Dworska 29A, Gdańsk

dla kogo?

Dorośli, Dzieci, Młodzież, Seniorzy

Główna grafika wpisu

Akademia Kulturalnego Człowieka zaprasza na Weekend Muzyczny w Projektorni GAK.

Co czeka Was w sobotę 1.05.2022 o godz. 13:00?

Muzyka wiele ma imion, jednak w ten dwudzionek chcemy zaproponować Wam męskie głosy przy różnych akompaniamentach. Drugiego dnia, podczas koncertu z komentarzem usłyszycie PIEŚNI NEAPOLITAŃSKIE, przy akompaniamencie fortepianu.

PIEŚNI NEAPOLITAŃSKIE to cykl popularnych pieśni nawiązujących do muzyki ludowej z okolic Neapolu. Na pewno znane jest Wam „O sole mio”, czy „Santa Lucia”. Przyjdźcie i sprawdźcie, jak brzmią na żywo! W podróż po niuansach neapolitańskiej muzyki zabierze nas baryton Liang Yu oraz pianistka Anna Mikolon, która zagra na naszym wspaniałym fortepianie Sommerfeld.

Prowadzenie koncertu: Przemysław Piskozub

Bezpośrednio po przedstawieniu odbędą się warsztaty dla dzieci i dorosłych.

Wiek: 5+
Bilety:
normalny – 10 zł
ulgowy (uczniowie, studenci, seniorzy) – 5 zł

1.05.2022, około godz.14:00

Po koncercie dzieci zostaną zaproszone do sali obok, gdzie specjalnie otworzymy Świetlicę Kulturalną, a w niej zajęcia z ZABAWY SZTUKĄ.
Łączyliście kiedyś malarstwo z muzyką?
To świetna zabawa! Będziemy delektować się muzyką na różne sposoby!
Zajęcia dla dzieci od 5 do 9 roku życia.
Wstęp bezpłatny*, obowiązuje rezerwacja miejsc.

Dorośli w tym czasie pozostaną w sali koncertowej na warsztatach! Wspólnie pomuzykujemy – rozpracujemy po nutkach jeden popularny utwór. Wspólnie poszukamy w sobie dźwięków i zwrócimy uwagę jak śpiewamy. Nauczymy się prawidłowo brać oddech podczas śpiewu, tak by nie zedrzeć gardła. Spróbujemy wypuszczać z siebie piękne dźwięki i powoli rozgryzać utwór.
_
*ROZWIJAJMY SIĘ WSPÓLNIE!
Zdajemy sobie sprawę, że rozwój najmłodszych jest najważniejszy. Dlatego często sobie odpuszczamy niektóre aktywności, ze względu na pociechy. My jednak zadbamy o Was pod hasłem: TWÓJ ROZWÓJ, TO ROZWÓJ TWOJEGO DZIECKA. Dlatego z oferty Świetlicy Kulturalnej można skorzystać po zakupie biletu na koncert. Pozwólmy sobie na spędzenie czasu w Akademii Kulturalnego Człowieka. Pokażmy swoim pociechom, jak ważny jest rozwój bez względu na wiek.

Wykonawcy

Liang Yu – baryton
Absolwent studiów licencjackich w College of Fine Arts of Guizhou University (Chiny) oraz studiów magisterskich na Wydziale Wokalno-Aktorskim Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku, które ukończył z wyróżnieniem w klasie śpiewu solowego dr. hab. Roberta Kaczorowskiego (2021). Finalista wielu konkursów wokalnych: Ogólnonarodowy Konkurs Wokalny (II miejsce, Pekin / Chiny, 2016), Międzynarodowy Konkurs Wokalny (I miejsce, Hongkong, 2017), z pianistką dr hab. Anną Mikolon: World Open Music Competition (I miejsce, Belgrad / Serbia, 2021), Deutsche Philharmonie Musikwettbewerb 2021. Final Online Division in China (II miejsce, Pekin / Chiny, 2021), King’s Peak International Music Competition (I miejsce, Kalifornia / USA, 2022), Neapolitan Masters Competition (finalista, Neapol / Italia, 2022), London Classical Music Competition (III miejsce, Londyn / Wielka Brytania, 2022). Prowadzi ożywioną działalność artystyczną. Występuje podczas koncertów solowych, oratoryjnych oraz krajowych i międzynarodowych festiwali muzycznych.

Anna Mikolon – polska pianistka
Absolwentka Akademii Muzycznej w Gdańsku. Odbyła staż artystyczny w zakresie kameralistyki fortepianowej w UMFC w Warszawie. W 2016 r. uzyskała stopień doktora habilitowanego w dyscyplinie artystycznej – instrumentalistyka. Profesor Akademii Muzycznej i nauczyciel dyplomowany SM II st. w Gdańsku. Pianista podczas wielu kursów mistrzowskich, często nagradzana jako akompaniator na konkursach. Autorka monografii: Język muzyczny Dymitra Szostakowicza jako forma osobistej wypowiedzi (dysertacja doktorska 2011) oraz Specyfika pracy pianisty-korepetytora wokalistów. Ma w swoim dorobku liczne publikacje i nagrania, m.in. twórczość fortepianową Z. Noskowskiego, J. Gablenza, H. Pachulskiego, R. Boisdeffre czy II sonatę fortepianową D. Szostakowicza. Prowadzi różnorodną działalność koncertową – kameralną i solową – współpracując zarówno z wokalistami, jak i z instrumentalistami (1200 koncertów w Polsce, Austrii, Danii, Czechach, na Białorusi i w Rosji). Uczestniczy w sesjach artystyczno-naukowych i festiwalach muzycznych, takich jak: Gdańskie Lato Muzyczne – Chopin nad wodami Motławy, Gdański Festiwal Muzyczny, Międzynarodowy Festiwal Duetów Fortepianowych, Gdynia Classica Nova, Sopockie Dni Sztuki Wokalnej, Sonosfera, Dobrodzień Classic Festival, Letnie Spotkania Kameralne w Drezdenku i Krzyżu Wlkp., Festiwal Muzyki Współczesnej Nowe Fale, Gdańskie Dni Wokalistyki, 3 City Piano Days, Muzyczne Dni Drozdowo-Łomża, Kalejdoskop Form Muzycznych i Festiwal Muzyki Sakralnej w Sopocie. Przez 11 lat była pianistą-korepetytorem solistów w Operze Bałtyckiej. W 2017 otrzymała Stypendium Kulturalne Miasta Gdańska.


Instruktorka w Świetlicy Kulturalnej
Cześć! Jestem Sandra. Prowadzę profil na Facebooku i Instagramie pod nazwą Mały Słonecznik. Na co dzień jestem wychowawczynią w placówce edukacyjnej creoGedania. Zajmuję się młodzieżą w duchu NVC – porozumienia bez przemocy. W tej drodze towarzyszy mi spojrzenie takich osobistości jak: J. Juul , M. Rosenberg i Z. Fruda. Fascynuję się psychologią i wszelkiego rodzaju terapią. Z wykształcenia jestem nauczycielką wczesnej edukacji i terapeutką. Kocham psy, książki i granie w gry.


Przemysław Piskozub – prowadzenie koncertu i warsztatów
Absolwent wydziału wokalno-aktorskiego Akademii Muzycznej w Krakowie. Stypendysta MKiDN oraz programu Erasmus, podczas którego uczył się w Universität Mozarteum w Salzburgu. Współpracował z dyrygentami takimi jak Lesław Sałacki, Kai Röhrig, prof. dr hab. Adam Korzeniowski, prof. dr hab. Jacek Delekta czy Paul Esswood. Brał udział w wielu kursach mistrzowskich. Aktor w spektaklach stworzonych w kooperacji Stowarzyszenia Spiżarnia Form Artystycznie Nieoczywistych z Instytutem im. Jerzego Grotowskiego we Wrocławiu.
_
Wiek: 5+
Bilety:
normalny – 10 zł
ulgowy (uczniowie, studenci, seniorzy) – 5 zł

Kontakt i zapisy:
projektornia@gak.gda.pl
58 343 46 91

na pomarańczowym tle sześć grafik czarno białych postaci grających na instrumentach muzycznych

04 maj - 20 maj

Muzykujesz, grasz na instrumencie?! Wystąp podczas Dni Sąsiada! Zgłoszenia do 20.05.2022

Grasz na instrumencie? A może w zespole muzycznym? Chciał*byś wystąpić podczas Dni Sąsiada? Zapra...

muzyka
spotkanie

Muzykujesz, grasz na instrumencie?! Wystąp podczas Dni Sąsiada! Zgłoszenia do 20.05.2022

Logo placówki

data

04.05.22
środa

godzina

10:00 - 20:00

wstęp

Bezpłatny

adres

Projektornia GAK, ul. Dworska 29 a, 80-506 Gdańsk

dla kogo?

Dorośli, Dzieci, Młodzież, Seniorzy

Główna grafika wpisu

Grasz na instrumencie? A może w zespole muzycznym? Chciał*byś wystąpić podczas Dni Sąsiada? Zapraszamy do zaprezentowania swojego ulubionego kawałka. Może wykonywana przez Ciebie muzyka wprawi innych w dobry nastrój, rozrusza albo da chwilę refleksji. Mogą to być utwory pop, rock, własne aranże, czy kompozycje, a także utwory muzyki klasycznej. Każdy z uczestników będzie miał ok.3 do 5 minut na scenie. Po występach planujemy wspólne zagranie jednej ogólnie znanej piosenki lub kawałka muzycznego, które poprowadzi zaproszony specjalnie dyrygent.

Zapraszamy do przesyłania prezentacji w formie filmiku lub audio na adres: projektornia@gak.gda.pl.

Termin nadsyłania zgłoszeń: 20 maja 2022 roku

Organizator zastrzega sobie prawo do wyboru osób, które będą występować podczas Dni Sąsiada.

Dni Sąsiada w Gdańsku Brzeźnie

Termin: 28 maja 2022  godz. 13.00 -16.00

Miejsce: plener Plac Sąsiedzki przy Projektorni GAK ul. Dworska 29 A

07 maj

Kukakike dla Ukrainy – warsztaty muzyczne, taneczne, jam session

7 maja (sobota) Projektornia GAK serdecznie zaprasza na dzień pełen wrażeń zapewnionych przez zes...

muzyka
taniec
warsztat

Kukakike dla Ukrainy – warsztaty muzyczne, taneczne, jam session

Logo placówki

data

07.05.22
sobota

godzina

15:00

wstęp

płatny

adres

ul. Dworska 29a, 80-506 Gdańsk

dla kogo?

Dorośli, Dzieci, Młodzież

Główna grafika wpisu

7 maja (sobota) Projektornia GAK serdecznie zaprasza na dzień pełen wrażeń zapewnionych przez zespół KUKAKIKE.

Cały dochód z wydarzenia zostanie przekazany na rzecz pomocy Ukrainie.

Rozkład dnia:

15:00 -15:50 warsztaty gry na bębnach afrykańskich djembe dla dzieci od 7 do 13 lat, prowadzenie Adam Akerman (Kukakike)
16:00 -17:00 warsztaty tańca Tribal fusion, prowadzenie Marianna Drygas (Samudra Tribe, Kukakike)
17:15 -18:15 warsztaty afro dance z muzyką na żywo, prowadzenie Anna Borecka i Maja Kurant (Kukakike)
18:30 -19:45 warsztaty gry na bębnach afrykańskich djembe dla dorosłych, prowadzenie Ksawery Kuligowski (Kukakike)
20:00 Muzyczne jam session z udziałem muzyków Kukakike

Wstęp: 30zł (lub więcej)
Cegiełki na rzecz Ukrainy będą zbierane do puszki Art Not War, dlatego prosimy o przygotowanie gotówki.

13 maj - 15 maj

Bezdech / Anna Myszkowiak i Bartłomiej Puch / Europejska Noc Muzeów

Projektornia GAK zaprasza na wystawę pt. "Bezdech" autorstwa Anny Myszkowiak i Bartłomieja Pucha....

wystawa

Bezdech / Anna Myszkowiak i Bartłomiej Puch / Europejska Noc Muzeów

Logo placówki

data

13.05.22
piątek

godzina

18:00

wstęp

bezpłatny / 1 zł

adres

ul. Dworska 29a, 80-506 Gdańsk

dla kogo?

Dorośli, Młodzież, Seniorzy

Główna grafika wpisu

Projektornia GAK zaprasza na wystawę pt. „Bezdech” autorstwa Anny Myszkowiak i Bartłomieja Pucha.

Wernisaż wystawy odbędzie się 13.05.2022 o godz. 18:00 w Projektorni GAK. Wystawa potrwa do 15.05.2022 do godziny 15:00. Wydarzenie dla osób od 12 roku życia.

Wystawa “Bezdech”
Wdech

Sen. Zachwyt, nadmiar bodźców, napięcie, granica (wytrzymałości, świadomości, bycia i niebycia). Zatrzymanie.
Bezdech najczęściej kojarzy nam się z uczuciem braku możliwości wzięcia oddechu. Zazwyczaj podczas snu. W czasie, gdy nie do końca mamy kontrolę nad naszym ciałem. Czy tylko wtedy? Skąd się wzięło powiedzenie “zapierać dech w piersiach”? Czy bezdech może być czymś pozytywnym?

Wystawa dotyka tematu dwoistości snów – mogą być przyjemne, ale również koszmarem. Obiekty i instalacje powstały podczas obserwacji tytułowego bezdechu. Są próbą zmierzenia się ze zmiennością oddechu, cielesnością oraz tym co my, jako ludzie, skrywamy w swojej podświadomości.

Podczas wieczoru przewidziane są działania performatywne.
Wydech

Realizacja studentów Uniwersytetu Artystycznego im. Magdaleny Abakanowicz w Poznaniu:

Anna Myszkowiak – studentka Wydziału Rzeźby. Pracuje głównie w obszarze szeroko pojętej rzeźby, obiektu, rysunku, instalacji – jednym słowem przestrzeni. Inspiruje ją zastana rzeczywistość i świat wewnętrzny, który coraz śmielej eksploruje. Stypendystka MKiDN w 2019r.

Bartłomiej Puch – student Fotografii Intermedialnej. Antropolog Kultury. Twórca audio-wizualny oraz instalacji. Interesuje się dokumentem i relacyjnością. W drugim życiu parzy kawę w jednej z poznańskich kawiarni.

Godziny otwarcia wystawy:
13.05.2022 18:00 – 21:00 wstęp wolny
14.05.2022 godz. 20.00 – 1.00 – Wydarzenie w ramach Europejskiej Nocy Muzeów (bilet 1 zł)
15.05.2022 godz. 13:00 – 16:00, wstęp wolny

 

podczas prac ogrodowych jedna para rąk podaje drugiej parze rąk zieloną roślinę

21 maj

Ogródek po sąsiedzku

Drodzy Sąsiedzi z Brzeźna i okolic! Zapraszamy Was do stworzenia wspólnego zielonego miejsca, cz...

spotkanie
warsztat

Ogródek po sąsiedzku

Logo placówki

data

21.05.22
sobota

godzina

10:00-18:00

wstęp

bezpłatny

adres

ul. Dworska 29a, 80-506 Gdańsk

dla kogo?

Dorośli, Dzieci, Familijne, Młodzież, Seniorzy

Główna grafika wpisu

Drodzy Sąsiedzi z Brzeźna i okolic!
Zapraszamy Was do stworzenia wspólnego zielonego miejsca, czyli Ogródka ‘po sąsiedzku’.
Jeśli interesujecie się ekologią, lubicie ogrodnictwo, bądź chcielibyście wspólnie spędzić czas i bliżej się poznać, wpadnijcie do Projektorni w sobotę 21.05.2022 r.
Ogrody społeczne to inicjatywa, która zyskuje popularność na całym świecie, a my chcemy ją Wam przybliżyć. Pragniemy stworzyć przestrzeń, która będzie miejscem integracji lokalnej społeczności, a także początkiem kolejnych zielonych projektów!

Rola i zalety ogrodu społecznego:
/wspólnotowy charakter – miejskie zielone oazy są miejscem integracji lokalnych społeczności
/kształtowanie u członków społeczności postawy proaktywnej poprzez pielęgnację ogrodu
/nauka współpracy dla osiągnięcia wspólnego celu oraz budowanie odpowiedzialności za najbliższą okolicę
/uniwersalny wymiar – korzystać mogą z nich wszyscy członkowie społeczności, bez względu na wiek, wykonywany zawód czy stan zdrowia
/zwiększanie walorów dekoracyjnych i przyrodniczych okolicy, rewitalizacja otoczenia
/podnoszenie świadomości ekologicznej i wiedzy przyrodniczej; doskonała forma edukacji dla dzieci
/możliwość korzystania z dobrodziejstw ogródka!

Plan dnia:
10:00 – spotykamy się przed Projektornią i zaczynamy prace stolarskie. Do zbudowania donic wykorzystamy materiały z drugiej ręki, a we wszystkim pomoże nam profesjonalny stolarz;
14:00 – przerwa na wspólny poczęstunek, by zebrać energię do dalszej pracy;
15:00 – po wykończeniu donic i wypełnieniu ich podłożem przejdziemy do sadzenia roślin. Pomogą nam w tym dziewczyny ze sklepu roślinnego Chruśniak Gdynia.
Podczas wydarzenia będzie również dostępny kącik plastyczny dla dzieci, gdzie będą mogły stworzyć własnoręcznie etykiety z nazwami roślin.

Jak możesz pomóc?
Jeśli masz w domu zbędne i czyste czarno-białe gazety lub tekturę, przynieś je ze sobą! Wykorzystamy je jako jedną z warstw podłoża w skrzyniach.
Jeśli masz sadzonki warzyw lub ziół, którymi możesz się podzielić, będzie nam miło! Posadzimy je wspólnie w ogródku.
Jeśli posiadasz własną szlifierkę, możesz ją przynieść i pomóc nam przy obróbce drewna.

Zapraszamy!

28 maj

Święto Sąsiadów

I udało się! Po pandemicznych latach ponownie spotkamy się na obchodach DNI SĄSIADÓW W BRZEŹNIE. ...

spotkanie

Święto Sąsiadów

Logo placówki

data

28.05.22
sobota

godzina

12:00-18:00

wstęp

bezpłatny

adres

ul. Dworska 29a, 80-506 Gdańsk

dla kogo?

Dorośli, Dzieci, Familijne, Młodzież, Seniorzy, wszyscy

Główna grafika wpisu

I udało się! Po pandemicznych latach ponownie spotkamy się na obchodach DNI SĄSIADÓW W BRZEŹNIE.

28 maja wraz z Radą Dzielnicy Brzeźno, Fundacją Sprawni Inaczej oraz Hevelianum Domem Zdrojowym zapraszamy na boisko za Projektornią GAK, gdzie od godz. 12:00 będziemy wspólnie świętować, biesiadować i dobrze się bawić. Wszystko po sąsiedzku.

PROGRAM
12:00 Spektakl familijny „Kosz” Teatru Czwarte Miasto
13:00 sąsiedzkie powitanie i pokazy taneczne
13:30 Otwarty Dom Zdrojowy – zwiedzanie z przewodnikiem /ul. Zdrojowa 2/
13:40 Wspólny taniec sąsiadów
14:00 Scena muzyków Brzeźna
14:40 Sąsiedzka gimnastyka + animacja grupy Street Bus
15:00 Otwarty Dom Zdrojowy – zwiedzanie z przewodnikiem /ul. Zdrojowa 2/
16:00 Koncert zespołu Inkolinia

A co oprócz tego?
W godzinach 13:00-16:00 zapraszamy na celebrowanie wspólnego stołu sąsiedzkiego (zachęcamy do przyniesienia własnych wypieków, sałatek, lub innych przekąsek!), grillowanie z Radą Dzielnicy, warsztaty tworzenia bomb kwietnych /Hevelianum/, warsztaty plastyczne z Fundacją Sprawni Inaczej, występy Klubu Seniora „Pod cisem i Północna 5”, warsztaty kuglarskie z Marcinem Krzywańskim, konkurs plastyczny „Namaluj sąsiada”, wymiennik roślinny oraz ławeczka sąsiedzkich historii Archiwum społecznego.
Naszymi darczyńcami są: Supersam Lewiatan, „Czarnej Kozy Zagroda”, Salon fryzjerski „Matrix”, „Przystanek Kawa”, piekarnia „Muszelka”, którym bardzo dziękujemy za ufundowanie nagród.

Do 20 maja czekamy na zgłoszenia osób, które muzykują i chciałyby wystąpić na scenie plenerowej w czasie imprezy. Szczegóły: https://www.facebook.com/events/1209357239871516/?ref=newsfeed

Logo Projektornia

Aktualności