Logo GAK

placówki

Rezydencja Artystyczna Północ GAK

konkurs

Rezydencja Artystyczna Północ

 1. data

  07.04.22
  czwartek

 2. godzina

  18:30

 3. wstęp

  bezpłatny

 4. adres

  ul. Dworska 29a, 80-506 Gdańsk

 5. dla kogo?

  Dorośli , wszyscy

Gdański Archipelag Kultury Projektornia ogłasza nabór do Rezydencji Artystycznej PÓŁNOC. Przedłużony nabór do 5 maja 2022

 

Konkurs skierowany jest do NGO, kolektywów artystycznych, grup nieformalnych oraz artystów i artystek oraz animatorek i animatorów kultury zainteresowanych rozwojem twórczym oraz partycypacją mieszkańców Brzeźna.

Hasłem przewodnim konkursu jest Północ, gdyż inspiracją do działań realizowanych w trakcie rezydencji jest ul. Północna w Gdańsku, jej historia, jej teraźniejszość i przyszłość, jej mieszkańcy i goście, jej opowieści i legendy.

Uczestnicy konkursu mają za zadanie opracowanie koncepcji na projekt artystyczny dedykowany wszystkim mieszkańcom Brzeźna (małym i dużym, miejscowym i turystom). Zgłaszany projekt ma mieć charakter artystyczno-animacyjny, zakładający partycypację/uczestnictwo mieszkańców dzielnicy.

Finał projektu ma odbywać się przy ul. Północnej w Gdańsku i odwoływać się do hasła PÓŁNOC. Preferowane będą inicjatywy włączające społeczność lokalną w projekt lub nawiązujące do idei budowania wspólnoty.

 

W pierwszym etapie realizacji projektu przyjmowane są zgłoszenia udziału w konkursie, na które składa się: koncepcja projektu rezydencyjnego oraz udokumentowane w formie audio/wideo inne wydarzenie wcześniej zrealizowane przez kandydatów. Preferowane są wydarzenia kierowane do szerokiej publiczności np.: spektakle familijne, wystawy międzypokoleniowe, koncerty o tematyce społecznej, akcje animatorskie łączące młodzież i seniorów, performance angażujące społeczność itd..

Do drugiego etapu zaprosimy trzy najlepsze propozycje projektowe. Grupy będą miały możliwość poznać mieszkańców Brzeźna i pokazać na żywo nadesłaną przez siebie inicjatywę (nadesłaną wcześniej w formie pliku audio/wideo) przed projektorniową publicznością podczas obchodów Dnia Sąsiada.

Jury złożone z przedstawicieli GAKu, jak również mieszkańców dzielnicy, wyłoni zwycięską grupę, która w ramach nagrody zrealizuje swój projekt rezydencyjny w Projektorni GAK. Zwycięska grupa otrzyma 5 000 zł na produkcje wydarzenia, którego finał odbędzie się w połowie lipca przy ulicy Północnej.

 

Harmonogram:

05.05.2022 r. – ostateczny termin nadsyłania zgłoszeń drogą on-line;

5.05.2022 r. – Wybór trzech najciekawszych propozycji projektowych, które zostaną zaproszone do zaprezentowania nadesłanych inicjatyw video, na żywo w Projektorni GAK;

28, 29.05.2022 r. – prezentacja zrealizowanej wcześniej przez twórców/twórczynie inicjatyw oraz wybór Laureatów/Laureatek Konkursu.

24.06.2022 – 15.07.2022 r. – praca rezydencyjna w Projektorni GAK – realizacja nadesłanego projektu;

16/17.07.2022 r. – prezentacja inicjatywy.

Dlaczego PÓŁNOC ?

Po pierwsze,
Projektornia GAK jest ze wszystkich placówek Gdańskiego Archipelagu Kultury najbardziej wysunięta na PÓŁNOC. Znajduje się w Brzeźnie – dzielnicy nadmorskiej z tradycjami, jak również dzielnicy otwartej na nowe wyzwania.

Po drugie i najważniejsze,
Obchody Święta Ulicy Północnej. Jest to co roczna impreza organizowana dla mieszkańców Brzeźna i turystów.

Po trzecie,
Jest to dwunasta edycja święta. Na wskazówkach zegara dwunasta w nocy zwiastuje nam północ, kolejny dzień i nowe nadzieje.

Po czwarte,
inspiracji znajdzie się jeszcze więcej, więc czekamy na Wasze pomysły!

Co oferujemy:
– 20 dniową rezydencję w Projektorni GAK
– Miejsce do pracy i wsparcie merytoryczno – techniczne w Projektorni GAK
– Środki na realizację w wysokości 5000 zł brutto
Z wielką radością zapraszamy Was Artystów, Artystki, Animatorki, Animatorzy do naszej Projektorni!