Natalia Żuk „Znad chińskiej rzeki i gór”
data
04.12.24
środa
godzina
18:00
wstęp
bezpłatny
adres
Plama GAK, ul. Pilotów 11, Gdańsk Zaspa
Wystawa malarstwa i linorytów Natalii Żuk, wykonanych podczas rezydencji artystycznej w Tao Hua Tan w Chinach oraz innych nowych prac inspirowanych podróżą.
Od autorki:
„Wrażenia, krajobrazy, dźwięki, ludzie, światło, zapachy, smaki i kolory… Kiedy jesteśmy w jakimś dalekim i obcym miejscu, (w moim przypadku w Chinach), w pierwszej chwili wszystko wydaje się zupełnie nowe, przytłaczające i oszałamiające. Zajmuje dosłownie całą uwagę.
Aby wyjść z tego szoku warto tworzyć. To właśnie robiłam- w ciągu trzech tygodni spod mojego pędzla wychodziły obrazy inspirowane tym co widziałam i czułam. Kiedy wróciłam do domu Chiny długo mnie nie opuszczały. Okazało się, że kolory ścian budynków i padające na nie światło, rozmowy ze spotkanymi ludźmi oraz widok taoistycznych świątyń w górach zostały ze mną i rozgościły się na pracach- w formie ekspresji oraz barw. Teraz możecie to zobaczyć i poczuć sami.”
Artystka podczas otwarcia wystawy zaprezentuje slajdy z podróży i pokrótce o niej opowie, nadając kontekst przedstawionym pracom.
Natalia Żuk
Absolwentka Grafiki na ASP w Gdańsku, gdzie obroniła dyplom w pracowni prof. Janusza Akermana – serię linorytów „Sarajewskie impresje” zainspirowanych pobytem w stolicy Bośni i Hercegowiny, a także podróżami po Bałkanach.
Tworzy też grafiki kolaże, autorską biżuterię, maluje, fotografuje, piesze i improwizuje poezję.
Ma na koncie wiele indywidualnych wystaw linorytu, malarstwa oraz fotografii. Od 2021 roku współtworzy trójmiejską fundację „Sztukowirówka – centrum inicjatyw artystycznych. Stypendystka Miasta Gdańska oraz uczestniczka rezydencji artystycznych.
W listopadzie 2023 uczestniczyła w rezydencji artystycznej „The 6th International Artist Retreat and Residency, Tao Hua Tan” w Chinach, z której pochodzi część prezentowanych prac.
W sierpniu 2024 roku miała okazję zaprezentować swój wielkoformatowy linoryt – flagę podczas Inter3Lab Tbilisi Artwalk, gdzie wisiał na balkonie jednego z mieszkań dzielnicy Bagebi, nawiązując do gniazdujących tam jaskółek. Praca spodobała się mieszkańcom bloku tak bardzo, że została w Gruzji i można oglądać ją do tej pory.
_
Wstęp wolny
Wernisaż: 4.12.2024 godz. 18:00
Wystawa: 4.12.2024-31.12.2024 / od poniedziałku do piątku w godz. 10-18
Kontakt: plama@gak.gda.pl
_
Jak dojechać do Plamy?
Plama mieści się na osiedlu Zaspa Młyniec.
Najbliższe przystanki komunikacji miejskiej:
– SKM (6 min pieszo od Plamy): Gdańsk Zaspa
– autobus (5 min pieszo od Plamy):
Zaspa SKM 01: 127, 158, 227, 258
Zaspa SKM 02: 127, 158, 227, 258
– tramwaj (11 min pieszo od Plamy):
Startowa 01: 2, 4, 8
Startowa 02: 2, 4, 8, 12