Logo GAK

placówki

Teatr w Blokowisku GAK

Teatr w Blokowisku

NAJBLIŻSZE WYDARZENIA:

 • 19.03.2023 o 17:00 HOP W KOSMOS – muzyczny spektakl o Układzie Słonecznym dla dzieci powyżej 3. roku życia
 • 20.03.2023 o 19:00 MI ESTAS LIDIA – monodram Pauli Czarneckiej inspirowana biografią córki Ludwika Zamenhofa
 • 26.03.2023 o 17:00 URODZINY PRAWIE WSZYSTKICH – spektakl dla dzieci zakładający aktywną zabawę widzów
 • 26.03.2023 (POZNAŃ!) HOP W KOSMOS (gościnne pokazy w Teatrze Animacji w Poznaniu)
 • 27.03.2023 o 11:00 SUPERNOVA LIVE – muzyczny kryminał+warsztaty (MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ TEATRU)
 • 27.03.2023 o 19:00 SUPERNOVA LIVE – muzyczny spektakl kryminalny (MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ TEATRU)
 • 23.04.2023 o 17:00 URODZINY PRAWIE WSZYSTKICH – spektakl dla dzieci zakładający aktywną zabawę widzów
 • 24.04.2023 o 11:00 SUPERNOVA LIVE – muzyczny kryminał+warsztaty
 • 24.04.2023 o 19:00 SUPERNOVA LIVE – muzyczny spektakl kryminalny
 • 8.05.2023 o 19:00 WSCHÓD KSIĘŻYCA – spektakl dyplomowy Karoliny Wesołowskiej i Marty Kurzacz, studentek UG (szczegóły wkrótce)
 • 13-14.05.2023 (POZNAŃ!) HOP W KOSMOS (gościnne pokazy w Teatrze Animacji w Poznaniu)
 • 15.05.2023 o 19:00 KAPŁANKA – spektakl dyplomowy Aleksandry Knitter, studentki UG (szczegóły wkrótce)
 • 22.05.2023 o 19:00 WYKRZYCZEĆ BÓL – spektakl dyplomowy studentów UG (szczegóły wkrótce)

Scena Teatru w Blokowisku działa w Gdańskim Archipelagu Kultury PLAMA. Otwieramy się na wydarzenia niezależne, szczególnie na artystów działających na pograniczu różnych form: teatru ożywionej formy, koncertów performatywnych, przedstawień małoobsadowych, monodramów, slamów poetyckich i inicjatyw zaangażowanych społecznie.
Od roku akademickiego 2022/2023 planujemy ścisłą współpracę ze studentami Wiedzy o Teatrze oraz Zarządzania i Komunikacji w Sztukach Scenicznych oraz pracownikami naukowymi Uniwersytetu Gdańskiego (pokazy spektakli dyplomowych studentów w maju 2023). Sezon 2022/2023 to również czas współpracy z Akademią Teatralną im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie – w jej ramach studenci aktorstwa w białostockiej filii AT, przyszłe gwiazdy teatru, kina i telewizji, na scenie Teatru w Blokowisku prezentują swoje spektakle egzaminacyjne. W październiku 2022 był to brawurowy “Stand Up” Aleksandry Gosławskiej, w listopadzie – “Płuca” pod opieką reżyserską Łukasza Lewandowskiego a w lutym 2023 – “Spotkanie” Ewy Doan. Ponadto spektakle gościnne ze szkoły teatralnej w Białymstoku obudowywane są wydarzeniami kontekstowymi, takimi jak rozmowy po przedstawieniach z publicznością: po spektaklu “Stand Up” odbyła się poprowadzona przez dr Martę Ceberę (UG) rozmowa z dziekanem białostockiej filii AT, dr hab. Arturem Dwulitem, dr Błażejem Piotrowskim (wykładowcą AT, opiekunem egzaminu) oraz autorką spektaklu. Po “Płucach” aktorzy i widzowie połączyli się online z dr hab. Łukaszem Lewandowskim podczas rozmowy moderowanej przez Tomasza Kaczorowskiego, kuratora Teatru w Blokowisku. Po “Spotkaniu” dyskusję z elementami performatywnej prezentacji możliwości teatru ożywionej formy poprowadzi Wiktoria Bronk (studentka UG).

Staramy się również współpracować z niezależnymi artystami, którym udostępniamy przestrzeń sceny do prezentacji swoich przedstawień i projektów. W 2022 rezydentami Teatru w Blokowisku była Małgorzata Polakowska ze Stowarzyszeniem FEERIA, która realizowała spektakle w formule teatru forum i LARPu dotykające najbardziej palących tematów otaczającej rzeczywistości (“PRL – Polska Republika Lękowa”, “WF – Wyobcowanie Fizyczne” i “Migrantów”). Dzięki pozyskanemu stypendium artystycznemu miasta Gdańska Paulina Eryka Masa zrealizowała czytanie performatywne “Delta Wenus”. Widzowie ponadto zobaczyli gościnne spektakle Mariusza Babickiego (“(Nie)Cierpienia Młodego Wertera”) oraz Fundacji Banina (“Obca”).

Chcemy by Teatr w Blokowisku był przestrzenią przyjazną i inspirującą dla mieszkańców Zaspy oraz dla środowiska studenckiego i akademickiego sąsiadującego z Zaspą kampusu Uniwersytetu Gdańskiego oraz odpowiadał na wyzwania otaczającej rzeczywistości dając przestrzeń do działania młodym twórcom kultury a także wypełniał lukę na trójmiejskiej mapie kulturalnej wysokiej jakości teatrem młodego widza.

Sezon artystyczny 2022/2023 został zainaugurowany 29.08.2022 prapremierowym czytaniem performatywnym “…moja śmierć to kwestia czasu…” w wykonaniu Marty Kalmus-Jankowskiej. Zapraszamy do zapoznania się z fotorelacją z wydarzenia tutaj. Pierwszą produkcją własną Teatru w Blokowisku jest spektakl dla dzieci powyżej 3. roku życia i bliskich im dorosłych “Hop w kosmos!”, drugą premierą jest spektakl “SMUTEK & MELANCHOLIA” dla młodzieży i dorosłych, trzecią zaś – “SUPERNOVA LIVE” – muzyczny spektakl kryminalny, który bierze udział Ogólnopolskim Konkursie na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej.

Zdjęcie ze spektaklu HOP W KOSMOS, fot. Kinga Jarocka.

SMUTEK & MELANCHOLIA, zdjęcie z próby - fot. Grzegorz Mehring / gdansk.pl

zdjęcie z próby SMUTKU&MELANCHOLII: fot. Grzegorz Mehring / gdansk.pl

Fot. Piotr Wittan / gdansk.pl

zdjęcie z próby SUPERNOVEJ LIVE: fot. Piotr Wittman / gdansk.pl

Gdańsk. Opowieści ludzi z Mariupola. Inauguracja nowego sezonu w Teatrze w Blokowisku. "...moja śmierć to kwestia czasu…" - czytanie performatywne tekstów zebranych z opowieści ludzi z Mariupola. Nz. Marta Kalmus-Jankowska. fot. Grzegorz Mehring / www.gdansk.pl

“…moja śmierć to kwestia czasu…” / fot. G. Mehring / gdansk.pl

Tomasz Kaczorowski, kurator Teatru w Blokowisku

tomasz.kaczorowski@gak.gda.pl

***

Szukasz ciekawych propozycji dla grup zorganizowanych? Jesteś nauczycielem szkół ponadpodstawowych? Prowadzisz swoją grupę teatralną lub jesteś wykładowcą i chcesz uatrakcyjnić proces dydaktyczny? A może szukasz okazjonalnego spektaklu dla dzieci na urodziny swojej pociechy? Zapraszamy do zapoznania się z ofertą Teatru w Blokowisku TUTAJ.

***

Linki do materiałów prasowych:

 

Zapraszamy również do korzystania z bezpłatnych materiałów edukacyjnych przygotowanych do spektaklu “SMUTEK & MELANCHOLIA” przez Małgorzatę Fijas (Edukacja do Kultury):

MATERIAŁY EDUKACYJNE DO SPEKTAKLU SMUTEK&MELANCHOLIA_oprac. Magłorzata Fijas

Logotyp Edukacja Do Kultury. Gdańsk