Powrót do GAKu Logo GAK
Logo GAK

placówki

Wyspa Skarbów

GAK

Wyspa
Skarbów

Wyspa Sobieszewska to kreatywny relaks i wolność tworzenia! Dodatkowo działa u nas małe muzeum Wincentego Pola.

GAK Wyspa Skarbów
ul. Turystyczna 3
80-680 Gdańsk

Godziny otwarcia:
w dni robocze: 10:00 – 18:00
w weekendy placówka nieczynna.

Na przełomie maja i czerwca organizujemy, na plaży w Sobieszewie, barwny, Karnawał Latawców. Co roku, ogłaszamy Międzynarodowy Konkurs na Ekslibris i Małą Formę Graficzną. Możesz wpaść do nas podczas Europejskiej Nocy Muzeów.

maj 2022

Kalendarz wydarzeń:

wyczyść filtry
Szaro różowa forma rzeźbiarska otoczona biało czerwonymi sztucznymi kwiatami.

27 kwiecień - 13 maj

14

Wystawa grupy artystycznej Terytoria Stowarzyszone 27 kwietnia – 13  maja  2022 Wernisaż: 27 kw...

wystawa

14

Logo placówki

data

27.04.22
środa

godzina

18:00

wstęp

bezpłatny

adres

ul. Turystyczna 3, Gdańsk

dla kogo?

Dorośli, Młodzież, Seniorzy

Główna grafika wpisu

Wystawa grupy artystycznej Terytoria Stowarzyszone

27 kwietnia – 13  maja  2022

Wernisaż: 27 kwietnia (środa) g. 18.00

Miejsce: Wyspa Skarbów GAK, ul. Turystyczna 3

Wstęp Wolny

Terytoria Stowarzyszone to niezależna grupa artystyczna, która składa się obecnie ze zmiennej ilości artystek – z Trójmiasta, Kornwalii (UK), Lotaryngii (Francja), Jutlandii (Dania).

Pracują w różnych technikach i dyscyplinach t.j.: fotografia, rysunek, malarstwo, ilustracja, tkanina, rzeźba, collage, techniki mieszane. Tematy, które interesują artystki w ich pracy twórczej są także różnorodne.

„Ta różnorodność, to nasze indywidualne terytoria, które „stowarzyszamy” w ramach wspólnych wystaw, to potencjał naszej nieformalnej grupy. Nie łączą nas wspólne hasła, idee, filozofie. To, co nas stowarzysza, to podobne nastawienie do naszej pracy i potrzeba współdziałania.

Z takiego podejścia do twórczości wynikają nasze długoletnie przyjaźnie artystyczne, wspólne działania i osiągane cele. Dzięki takiej postawie rozwijamy własną twórczość, wspieramy innych artystów zapraszając ich do współpracy, organizujemy wymianę… co pozwala nam  poszerzyć nasze poszukiwania artystyczne.”

Artystki przez wiele lat współpracowały przy realizacji różnych projektów, jak np. Sans Frontieres, Sans Limites we Francji, wystawy w ART@GDANSK GALLERY, organizowały wystawy  artystek  z Danii. Od  roku 2016 współpracują ze stowarzyszeniem Fish Factory Art Space w Kornwalii.

„Wszystkie w jakimś stopniu i w jakimś sensie jesteśmy liderkami, ale jednocześnie chcemy dzielić się naszą pracą, doświadczeniami i działać twórczo, łącząc nasze indywidualne terytoria.”

Terytoria Stowarzyszone tworzą:

Joanna Borof, Dorota Spłocharska, Elżbieta Tęgowska, Irene Vidal Cal, Kosmo Nauty, Magdalena Nowak, Rose Hatcher.

Patronat medialny:

Gdansk.pl, Trójmiasto.pl , Radio Gdańsk.pl

Zdjęcie blodwłosej kobiety w niebieskiej bluzce zwróconej profilem w lewą stronę, w tle skały, morze

14 maj

Praktyka Jogi Kundalini

14 maja 2022 (sobota) g. 12:00 – 14:00 Praktyka Jogi Kundalini Koszt: 40 zł Zapisy i wpłaty...

warsztat

Praktyka Jogi Kundalini

Logo placówki

data

14.05.22
sobota

godzina

12:00

wstęp

płatny

adres

ul. Turystyczna 3, Gdańsk

dla kogo?

Dorośli

Główna grafika wpisu

14 maja 2022 (sobota) g. 12:00 – 14:00

Praktyka Jogi Kundalini

Koszt: 40 zł
Zapisy i wpłaty do 11.05.22

Miejsce: Wyspa Skarbów GAK, ul. Turystyczna 3

Czakra to ośrodek energetyczny sprawujący kontrolę i energetyzujący wybrany obszar ciała. U człowieka siedem najważniejszych czakr umieszczonych jest wzdłuż kręgosłupa. Każda z nich reprezentuje określoną przestrzeń w życiu. Dodatkowo na poziomie fizycznym są one połączone z gruczołami dokrewnymi. Jakie pełnią funkcję? Za jakie sfery odpowiadają w naszym życiu oraz jak je wzmocnić poprzez praktykę Kundalini Jogi opowie prowadząca –  Zuzanna Wojciszke.

Jak się przygotować do zajęć?

 • Co najmniej 1,5 godziny przed zajęciami zjedz lekki posiłek. Załóż wygodny niekrępujący ruchów strój najlepiej z naturalnych materiałów.
 • Wszystkie ćwiczenia wykonujemy na boso, skarpetki przydadzą się do końcowego relaksu. Weź ze sobą matę do ćwiczeń oraz koc. Jeśli będą to Twoje pierwsze zajęcia bądź dla siebie wyrozumiała. Podejdź do ćwiczeń z otwartością, ciekawością oraz z pełnym szacunkiem dla swojego ciała. Joga to czas dla Ciebie i najlepsze co możesz dla siebie zrobić to skupić się na sobie, własnym oddechu oraz sygnałach dobiegających z Twojego ciała.
 • W zajęciach mogą uczestniczyć wszystkie osoby niezależnie od stopnia zaawansowania.

Prowadzenie – Zuzanna Wojciszke:

„Jestem psychologiem i psychoonkologiem. Ukończyłam również podyplomowe studia na Akademii Wychowania Fizycznego w Warszawie o kierunku ,,Joga i Relaksacja’’ oraz Studium Terapii przez Sztukę w Teatrze Ludowym w Krakowie. W 2011 uzyskałam certyfikat Kundalini Reserch Institute wg Yogiego Bhajana.

Z Jogą po raz pierwszy zetknęłam się w 2008 roku. Z różnych ścieżek Kundalini Joga wydała mi się najciekawszą formą praktyki ponieważ łączy w sobie pracę nad sferą ciała, duszy i umysłu. Od ponad dziesięciu lat prowadzę zajęcia relaksacyjne oraz jogiczne dla różnych grup wiekowych począwszy od dzieci. Podczas zajęć przykładam dużą wagę do połączenia oddechu z ruchem oraz wizualizacją. Pasjonuje mnie poznawanie wiedzy na temat podwyższanie własnej energetyki. Obecnie prowadzę sesje indywidualne oraz grupowe dla kobiet.”…mówi o sobie.

UWAGA:

Liczba miejsc ograniczona. Udział w warsztatach zapewni Ci dokonanie zapisu wraz z uiszczeniem opłaty. Zapisy  i potwierdzenie przelewu wyślij na adres e-mail wyspaskarbow@gak.gda.pl. Numer konta dostępny na stronie www.wsypaskarbow.gak.gda.pl

Patronat medialny:

Gdansk.pl, Trójmiasto.pl, Eska.pl

młoda kobieta w turkusowym bobie, żółtych okularach i różowej bluzce trzyma zarzucone na ramię kolorowe torebki zakupowe; żółte tło;

14 maj

Do przodu żyj, żyj KOLOROWO!

Teoria i psychologia koloru – wykład 14 maja (sobota) g. 14:00 – 15:30 Wstęp 15 zł Jaką moc w ...

warsztat

Do przodu żyj, żyj KOLOROWO!

Logo placówki

data

14.05.22
sobota

godzina

14:00

wstęp

bezpłatny

adres

ul. Turystyczna 3, Gdańsk

dla kogo?

Dorośli

Główna grafika wpisu

Teoria i psychologia koloru – wykład

14 maja (sobota) g. 14:00 – 15:30

Wstęp 15 zł

Jaką moc w naszym życiu odgrywa kolor? Jak postrzegają nas inni i czy mogą robić to rzez pryzmat koloru? Odpowiedź na te pytania znajdziesz na naszym wielobarwnym wykładzie! Natomiast w części praktycznej (11 czerwca) dowiesz się jak określić swój typ urody i zaoszczędzić czas na zakupach oraz pieniądze na „nietrafione” dobór kolorystyczny naszej garderoby.

W programie:

 • wprowadzenie do świata kolorów oraz ich poszczególne znaczenie
 • rola koloru z punktu widzenia psychologicznego – związek kolorów z emocjami
 • zastosowanie koloru w świecie reklamy, przemyśle perfumeryjnym
 • koloroterapia
 • podstawy analizy kolorystycznej
 • zastosowanie koloru w kobiecej garderobie

Prowadzenie –  Aleksandra Cieszyńska, współzałożycielka Klubu Kaszubskich Kobiet, członkini Stowarzyszenia Otwarte Kaszuby,  Fundacji Instytut Nowoczesnej Edukacji. Uwielbia prace społeczną, pracą z ludźmi i dla ludzi. Wykładała w TEB EDUKACJA w Gdańsku na kierunku wizaż i stylizacja, prowadziła zajęcia ze stylizacji (Klub Żak). Czynnie zajmuje się analizą kolorystyczną, interesuje się psychologią koloru, wizażystka i personal shopper z wieloletnim stażem.

UWAGA:

Liczba miejsc ograniczona. Udział w warsztatach zapewni Ci dokonanie zapisu wraz z uiszczeniem opłaty. Zapisy  i potwierdzenie przelewu wyślij na adres e-mail wyspaskarbow@gak.gda.pl. Numer konta dostępny na stronie www.wsypaskarbow.gak.gda.pl

Patronat medialny:

Gdansk.pl, Trójmiasto.pl, Radio Gdańsk

Regulamin wydarzenia

Na tle nocnego nieba głowa rzeźby antycznej. Tonacja całości ciemno granatowa.

14 maj

Muzeum. Dotknij!

Wydarzenie w ramach Europejskiej Nocy Muzeów 14 maja (sobota) 2022 g. 17:00-20:00 Miejsce: Wysp...

spotkanie
wystawa

Muzeum. Dotknij!

Logo placówki

data

14.05.22
sobota

godzina

17:00 - 20:00

wstęp

bezpłatny

adres

ul. Turystyczna 3, Gdańsk

dla kogo?

Dorośli, Młodzież, Seniorzy

Główna grafika wpisu

Wydarzenie w ramach Europejskiej Nocy Muzeów

14 maja (sobota) 2022 g. 17:00-20:00
Miejsce: Wyspa Skarbów GAK, ul. Turystyczna 3,

Wstęp wolny

Europejska Noc Muzeów to wydarzenie wyjątkowe. Muzea na całym świecie przygotowują dla swoich gości zupełnie inne sposoby doświadczania ich wystaw i w naszym przypadku nie jest inaczej. W tym roku zwiedzicie wystawę naszego Muzeum – Izby Pamięci Wincentego Pola w sposób wielozmysłowy. Opowiemy Ci o historii i tożsamości tego miejsca. Miejsca, które może intrygować i zaskakiwać.

Eksponaty, które przygotowaliśmy nabiorą zupełnie nowego charakteru. Staną się nieoczywiste i tajemnicze,  poznasz je od nowej, niespodziewanej i intrygującej strony.

W pobudzającą zmysły podróż po zbiorach naszego Muzeum zabierze Cię Stowarzyszenie Invisibilia. Poznasz perspektywę osób niewidomych i niedowidzących, dzięki czemu doświadczysz jednego, wspólnego świata, a Izba Pamięci Wincentego Pola stanie się bliższa, niż myślisz.

W programie:

 • 17:00 – 17:45 PORUSZANIE SIĘ OSÓB Z NIEPEŁNOSPRAWNOŚCIAMI WZORKU W MIEŚCIE: WYZWANIA, DOBRE PRAKTYKI”
  Debata live z udziałem członków Stowarzyszenie Invisibilia. Prowadzenie: Beata Szalkowska- Kierownik Wyspy Skarbów i Paweł Jarczewski
 • 18:00 – 20.00 Zwiedzanie Izby Pamięci Wincentego Pola

UWAGA:

 • Zwiedzanie będzie odbywać się w pięcioosobowych grupach w półgodzinnych odstępach- 18:00, 18:30, 19:00, 19:30.
 • Ilość miejsc ograniczona – obowiązują zapisy! Zachęcamy do kontaktu na wyspaskarbow@gak.gda.pl lub pod numer telefonu (58) 323 91 15.

Regulamin wydarzenia

Rysunek korony królewskiej z napisem libertad.

16 maj - 27 maj

Solidarność

Wystawa rysunku Irene Vidal Cal 16 maja – 27 maja  2022 Wernisaż: 16 maja (poniedziałek) g. 18....

wystawa

Solidarność

Logo placówki

data

16.05.22
poniedziałek

godzina

18:00

wstęp

Występ wolny

adres

ul. Turystyczna 3, Gdańsk

dla kogo?

Dorośli

Główna grafika wpisu

Wystawa rysunku Irene Vidal Cal

16 maja – 27 maja  2022
Wernisaż: 16 maja (poniedziałek) g. 18.00
Miejsce: Wyspa Skarbów GAK, ul. Turystyczna 3

Wstęp Wolny

 

W wystawie artystka bada problem zawłaszczenia słowa „wolność” przez skrajnie prawicowe partie i ruchy na całym świecie. Autorka zmierzy się z językiem obrazów, technik i strategii stosowanych w polityce (powtarzanie, błędne cytowanie, kojarzenie pomysłów faktycznych bądź fikcyjnych oraz fałszerstwo) i w wyniku tych badań buduje własną narrację. Każda z prac rysowanych grafitem czerpie inspirację z książek, artykułów i innych materiałów archiwalnych. W procesie twórczym przetwarza zebrane materiały źródłowe w programach graficznych, by potem przełożyć efekty na język rysunku grafitem i ołówkiem.

Wystawa jest otwarcie antyfaszystowska i zachęca publiczność do refleksji i identyfikacji sposobów, w jakie skrajnie prawicowa polityka manifestuje się w ich otoczeniu.

Irene Vidal Cal – pochodząca z hiszpańskiej Galicji, choć mieszkająca w Falmouth w Kornwalii rysowniczka i ilustratorka. Ukończyła Universidad Santiago de Compostela w Santiago de Compostela w Hiszpanii ze stopniem magistra w zakresie sztuki współczesnej, muzykologii i krytyki artystycznej. Następnie ukończyła Falmouth University – otrzymując stopień magistra z wyróżnieniem – gdzie od  roku 2015 pracuje jako wykładowca – gość w zakresie rysunku, ilustracji i kuratowania. W latach 2014 – 2016 należała do artystycznego kolektywu Cassiopeia, biorąc udział w rezydencjach i wystawach w Wielkiej Brytanii, a także prowadziła warsztaty i wykłady w takich znanych miejscach jak the Southbank Center w Londynie. Brała też udział w tak interesujących rezydencjach jak sześciomiesięczny projekt w the Cable&Wireless Archive at the Porthcurno Telegraf Museum i otrzymała QGrant na lokalne badania naukowe w zakresie literatury i nauk pokrewnych. Obecnie Irene Vidal pracuje w swojej pracowni w Fish Factory w Penryn, gdzie wykonuje ilustracje i projekty wzornicze na zamówienia.

Patronat medialny:

Gdansk.pl, Trójmiasto.pl , Radio Gdańsk.pl

Regulamin wydarzenia

Ręce i stopy położone po okręgu na zielonej trawie

27 maj - 29 maj

Kultura w bliskości

PRAKTYKA – WYMIANA - INTEGRACJA 27 - 29 MAJA 2022 Miejsca wydarzenia: Wyspa Skarbów GAK, ul. T...

kino
muzyka
spotkanie
teatr
warsztat

Kultura w bliskości

Logo placówki

data

27.05.22
piątek

godzina

18:00

wstęp

bezpłatny i płatny

adres

Wyspa Skarbów GAK, ul. Turystyczna 3, Drogowiec Wyspa, ul. Turystyczna 1

dla kogo?

Dorośli, Familijne, Młodzież, Seniorzy

Główna grafika wpisu

PRAKTYKA – WYMIANA – INTEGRACJA

27 – 29 MAJA 2022

Miejsca wydarzenia:
Wyspa Skarbów GAK, ul. Turystyczna 3, Gdańsk
Drogowiec Wyspa, ul. Turystyczna 1, Gdańsk

Wstęp Wolny

 „Świat, w którym żyjemy powstaje z jakości – jakości BLISKOŚCI…”
Beata Szalkowska, pomysłodawca festiwalu, kierownik Wyspy Skarbów GAK

Misją Festiwalu „Kultura w bliskości” jest promowanie idei kultury inkluzywnej (społeczności włączającej). Podczas festiwalu skoncentrujemy swoją uwagę na ideach otwartości, kulturowej dostępności, sprawiedliwości społecznej, krzywdzących stereotypach czy pokonywaniu uprzedzeń. Wraz z profesjonalnymi organizacjami wspierającymi, specjalistami humanistycznych dziedzin t.j językoznawcami, arte-terapeutami, psychologami, artystami stworzymy platformę wymiany praktyk, by móc uczyć i poznawać SIEBIE nawzajem, tworzyć wysokie jakości aktywnego uczestnictwa w kulturze, poznawać oraz łączyć potrzeby osób ze szczególnymi potrzebami. Zmierzymy się z tematem budowania otwartości, wzmacniającej roli języka, postaw tolerancyjnych, by rzeczywistość, którą tworzymy miała jeszcze bardziej przyjazny, pełen wsparcia i empatii charakter.

ikonki, audiodeskrypcji, pętli indykcyjnej, tłumacza języka migowego

 

Przeczytaj opis dostępności wydarzenia.

W programie:

27.05.2022 (PIĄTEK) / Otwarcie festiwalu

 • 18:00 – SALON POEZJI ANNY DYMNEJ
  Krakowski Salon Poezji to kulturalna inicjatywa Anny Dymnej. Aktorka Narodowego Starego Teatru w Krakowie, wspólnie z małżonkiem, prof. Krzysztofem Orzechowskim, zapoczątkowała ją 20 stycznia 2002 roku. W trakcie poetyckiego spotkania w ramach Festiwalu aktorka zaprezentuj poezję ks. Jana Twardowskiego oraz wybrane utwory laureatów Ogólnopolskiego Konkursu Poezji „Słowa, dobrze, że jesteście” organizowanego przez Fundację Anny Dymnej „Mimo Wszystko”.
  Miejsce: Galeria Wyspy Skarbów GAK
  Dostępność: dla osób z niepełnosprawnością ruchową, pętla indukcyjna + wsparcie wolontariuszy. Liczba miejsc ograniczona. Wstęp na zapisy.

28.05.2022 (SOBOTA)

 • 13:00-14:30 RÓŻNI, ALE TACY SAMI. JĘZYKIEM TOLERANCJI
  Spotkanie z książką „Płomyczek uczy się ziać ogniem” warsztaty literackie + malowanie skrzydeł + nauka ziania (bańkami mydlanymi)!
  Prowadzenie – Lidia Ławicka, kierownik Biblioteki na Wyspie i Mirella Makurat, WiMBP
  Miejsce: Ogród.
  Dostępność – dla osób z niepełnosprawnością ruchową + wsparcie wolontariuszy.
 • 13:00-15:00- KULTURA POMOSTEM DIALOGU MIĘDZYLUDZKIEGO / DEBATA
  Debata z udziałem gości: Jadwigi Owczarz (współzałożycielki Stowarzyszenia Nadzieja Dla Rodziny), Alicji Redlickiej (Dyrektor Szkoły Podstawowej Specjalnej nr 28 w Gdańsku), Jarosława Rebelińskiego i Doroty Bielskiej (Teatru Razem), Anny Jazgarskiej. Gość Specjalny – ANNA DYMNA (Fundacja Anny Dymnej „Mimo Wszystko”).
  Prowadzenie – Robert Więckowski, dziennikarz, literaturoznawca i kulturoznawca, współtwórca i wiceprezes Fundacji Kultury bez Barier.
  Miejsce: Wyspa Drogowiec.
  Dostępność – dla osób z niepełnosprawnością ruchową, tłumacz języka migowego na żywo + wsparcie wolontariuszy + dostępność cyfrowa po publikacji spotkania via Facebook/Wyspa Skarbów GAK.
 • 15:00 – 17:00 WIELOZMYSŁOWE ZWIEDZANIE IZBY PAMIĘCI WINCENTEGO POLA wraz z kuratorami Gdańskiej Galerii Zmysłów
  W ramach festiwalu zwiedzicie wystawę naszego Muzeum – Izby Pamięci Wincentego Pola w sposób wielozmysłowy. Opowiemy Ci o historii i tożsamości tego miejsca. Eksponaty, które przygotowaliśmy nabiorą zupełnie nowego charakteru. Staną się nieoczywiste i tajemnicze, poznasz je od nowej, niespodziewanej i intrygującej strony. W pobudzającą zmysły podróż po zbiorach naszego Muzeum zabierze Cię Stowarzyszenie Invisibilia. Poznasz perspektywę osób niewidomych i niedowidzących, dzięki czemu doświadczysz jednego, wspólnego świata, a Izba Pamięci Wincentego Pola stanie się bliższa, niż myślisz.
  Miejsce: Izba Pamięci Wincentego Pola.
  Dostępność – dla osób z niepełnosprawnością wzroku + wsparcie wolontariuszy. Brak dostępności dla osób poruszających się na wózkach (schody).
 • 15:00 WIELCY ARTYŚCI, WAŻNE SPRAWY
  Wystawa prac beneficjentów Stowarzyszenia Nadzieja dla Rodziny i uczniów Szkół Podstawowych nr 87 i 88 w Gdańsku

  Miejsce: Drogowiec.
  Dostępność – dla osób z niepełnosprawnością ruchową + wsparcie wolontariuszy
 • 17:00 – DUCLE VITIUM na podstawie książki Marie Desplechin i Emmanuelle Houdart „Cyrkowcy” – prezentacja filmowa projektu teatralnego + rozmowa z Dyrektorem Teatru RAZEM oraz twórcami.
  Miejsce: Galeria Wyspy Skarbów GAK.
  Dostępność: napisy + dla osób z niepełnosprawnością ruchową + pętla indukcyjna + wsparcie wolontariuszy. 
 • 18:00 REMONT POMP / koncert
  Remont Pomp – zespół grający muzykę etniczną, awangardową i improwizowaną, który powstał w 2003 roku przy Polskim Stowarzyszeniu na rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną koło w Gdańsku. Inspiracją zespołu jest muzyka etniczna z naciskiem na bogactwo muzyki afrykańskiej. Remont Pomp odkrywa także przestrzenie muzyki eksperymentalnej grając na nietypowych instrumentach oraz przedmiotach na co dzień nie kojarzonych z muzyką. W skład zespołu wchodzą: Magdalena Spaleniak, Wojciech Birtus, Sebastian Włodarek, Jacek Cieślicki, Jan Skiba, Miriam Porębska, Jarosław Marciszewski, Francisco Amorim, Lea Ewers, Leonie Eberl.
  Miejsce: Drogowiec.
  Dostępność – dla osób z niepełnosprawnością ruchową + wsparcie wolontariuszy.
 • 19:00 SOUND OF METAL (2019) / Dyskusyjny Klub Filmowy
  Prowadzenie dyskusji: Wojtek Zejda (Klub Filmowy KOSMOS Sceny Muzycznej GAK) oraz Robert Więckowski.
  Miejsce: Galeria Wyspy Skarbów GAK.
  Dostępność: dla osób z niepełnosprawnością ruchową, napisy + pętla indukcyjna + audiodeskrypcja + wsparcie wolontariuszy.

29.05.2022 (NIEDZIELA)

 • 12:00 – 14:00 SŁOWNIK EMPATYCZNEGO JĘZYKA POLSKIEGO – DEBATA
  Debata z udziałem gościń: dr hab. Doroty Krzemińskiej, prof. Uniwersytetu Gdańskiego (swoje zainteresowania naukowe i badawcze koncentruje wokół zjawiska niepełnosprawności, w szczególności niepełnosprawności intelektualnej), prof.dr hab. Ewy Graczyk (literaturoznawczyni i działaczka społeczna, nominowana do Literackiej Nagrody Nike za 2004), Moniki Domagalskiej – Ilińskiej (Prezeski Stowarzyszenie Invisiblia, Muzeum Niewidzialny Gdańsk) dr hab. Katarzyna Kłosińska (pracownik naukowy w Instytucie Języka Polskiego Uniwersytetu Warszawskiego, specjalistka w zakresie językoznawstwa normatywnego (poprawność językowo-stylistyczna i ortograficzna), socjolingwistyki, politolingwistyki i etnolingwistyki.
  Prowadzenie – Robert Więckowski, dziennikarz, wiceprezes Fundacji Kultury bez Barier.
  Miejsce: Galeria / Streaming na żywo na portalu FB.
  Dostępność: dla osób z niepełnosprawnością ruchową, tłumacz języka migowego, dostępność cyfrowa po publikacji spotkania via Facebook/Wyspa Skarbów GAK + wsparcie wolontariuszy.
 • 14:00 DOŚWIADCZANIE SMAKU – DEGUSTACJA W CIEMNO
  „Doświadczanie Smaku” uwrażliwi Twoje kubki smakowe na wszystkie doznania, które uciekają ze świadomości podczas pospiesznego posiłku. Zwolnij, posmakuj, poczuj…a rozsmakujesz się w gładkości, chropowatości, kwaskowatości czy świeżości roślinnych przysmaków.
  Prowadzenie – Janusz Arrasz, promotor zdrowia
  Miejsce: Ogród.
  Dostępność: wsparcie wolontariuszy.
 • 15:00 – 17:00 WIELOZMYSŁOWE ZWIEDZANIE IZBY PAMIĘCI WINCENTEGO POLA wraz z kuratorami Gdańskiej Galerii Zmysłów
  W ramach festiwalu zwiedzicie wystawę naszego Muzeum – Izby Pamięci Wincentego Pola w sposób wielozmysłowy. Opowiemy Ci o historii i tożsamości tego miejsca. Eksponaty, które przygotowaliśmy nabiorą zupełnie nowego charakteru. Staną się nieoczywiste i tajemnicze, poznasz je od nowej, niespodziewanej i intrygującej strony. W pobudzającą zmysły podróż po zbiorach naszego Muzeum zabierze Cię Stowarzyszenie Invisibilia. Poznasz perspektywę osób niewidomych i niedowidzących, dzięki czemu doświadczysz jednego, wspólnego świata, a Izba Pamięci Wincentego Pola stanie się bliższa, niż myślisz.
  Miejsce: Izba Pamięci Wincentego Pola.
  Dostępność – dla osób z niepełnosprawnością wzroku + wsparcie wolontariuszy. Brak dostępności dla osób poruszających się na wózkach (schody).
 • 15:30-17:00 POZNAJ KOD GENETYCZNY SWOJEJ OSOBOWOŚCI, CZYLI KLUCZ DO SAMEGO SIEBIE (STRUCTOGRAM) – WYKŁAD
  W trakcie wykładu dowiecie się, jak praca mózgu wpływa na życie, potrzeby i wybory, a także co czyni nas indywidualnymi jednostkami i na co mamy wpływ, niezależnie od naszych norm i dysfunkcji.
  Prowadzenie wykładu – Katarzyna Polachowska – Właścicielka Warsztatowni „Efekt Motyla”. Coach, terapeutka, psychopedagog, psychograntolog, trenerka komunikacji opartej na empatii oraz structogramu.
  Miejsce: Galeria.
  Dostępność: dla osób z niepełnosprawnością ruchową + tłumacz języka migowego + wsparcie wolontariuszy. 
 • 17:00 NA OSTATNI GUZIK – ceramiczne warsztaty artystyczne
  Integracja w plenerze ogrodu Wyspy Skarbów GAK podczas której złączymy nie tylko kawałki tkaniny, ale także nas wszystkich ze sobą nawzajem. Sprawnych- niepełnosprawnych, małych- dużych, amatorów-profesjonalistów. Podczas festiwalu „Kultura w bliskości” guzik- ten prosty przedmiot, będzie symbolem idei inkluzywności, otwartości oraz łączenia. Zachęcamy do wspólnej zabawy!
  Prowadzenie – Agnieszka Weis, mgr wzornictwa (ASP Gdańsk), tworzy obiekty przy pomocy technik ceramicznych. Jej prace zostały docenione m. in. w Międzynarodowym Konkursie „Make me!”. Obecnie prowadzi pracownię ceramiczną w Kolonii Artystów (Dolne Miasto), gdzie toczy naczynia na kole garncarskim. Instagram: @weis.ceramics.
  Miejsce: Ogród.
  Dostępność: dla osób z niepełnosprawnością ruchową + wsparcie wolontariuszy. Liczba miejsc ograniczona. Wstęp na zapisy.
 • 17:00 – 19:00 POROZUMIENIE BEZ PRZEMOCY, CZYLI KOMUNIKACJA OPARTA NA EMPATII / Warsztaty
  W trakcie warsztatów Katarzyna Polachowska pokaże, jak być z drugim człowiekiem w taki sposób, aby ten kontakt był wartościowy nawet pomimo różnic. Dowiecie się jak dbać o potrzeby drugiego człowieka, nie zapominając o własnych. Opowie o tym, że świat osób ze specjalnymi potrzebami – seniorów, chorujących na choroby otępienne i inne – jest różny od tego, który znamy i pokaże, jak go zrozumieć, oswoić i zintegrować się we wspólnym życiu.
  Miejsce: Sala Rady Dzielnicy. Liczba miejsc ograniczona. Wstęp na zapisy. Koszt 15 zł (płatne na miejscu lub przelewem).
  Dostępność: wsparcie wolontariuszy.
 • 19:00 SOKÓŁ Z MASŁEM ORZECHOWYM (2019); SUKIENKA (2020) / Dyskusyjny klub filmowy
  Prowadzenie dyskusji: Weronika Orzechowska (Klub Filmowy KOSMOS Sceny Muzycznej GAK)
  Miejsce: Galeria Wyspy Skarbów GAK.
  Dostępność: napisy + audiodeskrypcja.

UWAGA:

Liczba miejsc ograniczona – na poszczególne atrakcje obowiązują zapisy . Udział zapewni Ci dokonanie zapisu wraz z obowiązkowym zapoznaniem się z REGULAMINEM. Zapisy: tel: 58 323 91 15, e-mail wyspaskarbow@gak.gda.pl.

PARTNERZY:

Scena Muzyczna Gdańskiego Archipelagu Kultury
Fundacja Kultury bez Barier
Fundacja Anny Dymnej „Mimo Wszystko”
Fundacja Kulawa Warszawa
Polskie Stowarzyszenie na rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną Koło w Gdańsku
Stowarzyszenie Nadzieja dla Rodziny
Fundacja 4 Sztuki
Stowarzyszenie Invisibilia
Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Gdańsku
Stowarzyszenie Organizacji Obozów „Cieciorka”
Szkoła Podstawowa Specjalna nr 28 w Gdańsku
Szkoła Podstawowa nr 87 w Gdańsku
Szkoła Podstawowa nr 88 im. Daniela Gabriela Fahrenheita w Gdańsku

SPONSORZY UPOMINKÓW

Miasto Gdańsk
Visit Gdańsk
Gdańska Galeria Miejska
Muzeum Archeologiczne w Gdańsku

PATRONAT MEDIALNY

Gdańsk.pl, Trójmiasto.pl, Radio Gdańsk, PRESTIŻ MAGAZYN TRÓJMIEJSKI

ORGANIZATOR

Gdański Archipelag Kultury Wyspa Skarbów
Dom Kultury / Galeria / Muzeum
ul. Turystyczna 3, Gdańsk Sobieszewo
tel. 58 323 91 15,
wyspaskarbow.gak.gda.pl

Logo Wyspa Skarbów

Aktualności