Logo GAK

placówki

Solidarność GAK

wystawa

Solidarność

 1. data

  16.05.22
  poniedziałek

 2. godzina

  18:00

 3. wstęp

  Występ wolny

 4. adres

  ul. Turystyczna 3, Gdańsk

 5. dla kogo?

  Dorośli

Wystawa rysunku Irene Vidal Cal

16 maja – 27 maja  2022
Wernisaż: 16 maja (poniedziałek) g. 18.00
Miejsce: Wyspa Skarbów GAK, ul. Turystyczna 3

Wstęp Wolny

 

W wystawie artystka bada problem zawłaszczenia słowa „wolność” przez skrajnie prawicowe partie i ruchy na całym świecie. Autorka zmierzy się z językiem obrazów, technik i strategii stosowanych w polityce (powtarzanie, błędne cytowanie, kojarzenie pomysłów faktycznych bądź fikcyjnych oraz fałszerstwo) i w wyniku tych badań buduje własną narrację. Każda z prac rysowanych grafitem czerpie inspirację z książek, artykułów i innych materiałów archiwalnych. W procesie twórczym przetwarza zebrane materiały źródłowe w programach graficznych, by potem przełożyć efekty na język rysunku grafitem i ołówkiem.

Wystawa jest otwarcie antyfaszystowska i zachęca publiczność do refleksji i identyfikacji sposobów, w jakie skrajnie prawicowa polityka manifestuje się w ich otoczeniu.

Irene Vidal Cal – pochodząca z hiszpańskiej Galicji, choć mieszkająca w Falmouth w Kornwalii rysowniczka i ilustratorka. Ukończyła Universidad Santiago de Compostela w Santiago de Compostela w Hiszpanii ze stopniem magistra w zakresie sztuki współczesnej, muzykologii i krytyki artystycznej. Następnie ukończyła Falmouth University – otrzymując stopień magistra z wyróżnieniem – gdzie od  roku 2015 pracuje jako wykładowca – gość w zakresie rysunku, ilustracji i kuratowania. W latach 2014 – 2016 należała do artystycznego kolektywu Cassiopeia, biorąc udział w rezydencjach i wystawach w Wielkiej Brytanii, a także prowadziła warsztaty i wykłady w takich znanych miejscach jak the Southbank Center w Londynie. Brała też udział w tak interesujących rezydencjach jak sześciomiesięczny projekt w the Cable&Wireless Archive at the Porthcurno Telegraf Museum i otrzymała QGrant na lokalne badania naukowe w zakresie literatury i nauk pokrewnych. Obecnie Irene Vidal pracuje w swojej pracowni w Fish Factory w Penryn, gdzie wykonuje ilustracje i projekty wzornicze na zamówienia.

Patronat medialny:

Gdansk.pl, Trójmiasto.pl , Radio Gdańsk.pl

Regulamin wydarzenia