Powrót do GAKu Logo GAK
Logo GAK

placówki

Projektornia

GAK

Projektornia

Projektornia GAK mieści się w Gdańsku Brzeźnie, w niewielkiej odległości od morza. Nazwa klubu wywodzi się od sali projekcyjnej, znajdującej się w placówce i tym samym nawiązuje do tradycji kinowej tego miejsca.

Działalność Projektorni ukierunkowana jest na społeczność lokalną, a także turystów, odwiedzających latem Brzeźno. Organizowane przez klub imprezy nawiązują często do dawnych historii z życia nadmorskiego kurortu, bądź też służą promocji artystów działających w dzielnicy.

grudzień 2022

Kalendarz wydarzeń:

wyczyść filtry

03 grudzień - 04 grudzień

Weekend Teatralny dla Wszystkich

Teatr, jaki jest, każdy widzi. Ale czy na pewno? Utarło się, że teatr to sztuka wysoka, podziwian...

spotkanie
taniec
teatr
warsztat

Weekend Teatralny dla Wszystkich

Logo placówki

data

03.12.22
sobota

godzina

12:00

wstęp

bezpłatny lub 5/10zł

adres

ul. Dworska 29a, 80-506 Gdańsk

dla kogo?

wszyscy

Główna grafika wpisu

Teatr, jaki jest, każdy widzi. Ale czy na pewno? Utarło się, że teatr to sztuka wysoka, podziwiania w konkretnych okolicznościach: w smokingu czy sukni wieczorowej, z lampką wina. Ale teatr tak naprawdę powinien być dla wszystkich. Dla młodszych i starszych, dla rodziców i dzieci, dla pełnosprawnych oraz osób z niepełnosprawnościami. Dla nas wszystkich. Dlatego chcemy Was zaprosić na nasz Weekend Teatralny dla Wszystkich – propozycję składającą się z pięciu wydarzeń łączących tematy teatru oraz perspektywy postrzegania świata przez osoby z ograniczeniami słuchowymi. Przewidujemy tłumaczenie na Polski Język Migowy (oprócz zajęć tanecznych, których forma nie wymaga takiego tłumaczenia).

Plan Weekendu:

3 grudnia sobota
– 12:00 czytanie performatywne „Urodziny prawie wszystkich”, dla dzieci 5+ i opiekunów, 5zł bilet ulgowy/10zł bilet normalny (tłumaczenie PJM)
– 13:00 Archiwum Społeczne – spotkanie z osobą niewidzącą na temat jej percepcji postrzegania świata, dla wszystkich, wstęp bezpłatny (tłumaczenie PJM)

4 grudnia niedziela
– 15:00 pokaz finałowy spektaklu zrealizowanego w ramach projektu „Niema opera vol.2″, dla wszystkich, wstęp bezpłatny (tłumaczenie PJM)
– 16:00 warsztaty malarskie pt. “Teatralność codzienności”, dla wszystkich, 5zł bilet ulgowy/10zł bilet normalny (tłumaczenie PJM)
– 17:00 taniec w ciszy – warsztat z wyobraźni, dla wszystkich, w tym dla osób z dysfunkcją słuchu, 5zł bilet ulgowy/10zł bilet normalny

W planie:
3 grudnia 12:00 czytanie performatywne „Urodziny prawie wszystkich”, dla dzieci 5+ i opiekunów, 5zł bilet ulgowy/10zł bilet normalny (tłumaczenie PJM), czytanie performatywne sfinansowano w ramach “WINDOWISKA Od Nowa”. Czytanie performatywne „Urodziny prawie wszystkich” to pomysł reżyserki Anny Wolszczak. Tę propozycję kierujemy do dzieci powyżej piątego roku życia i ich bliskich dorosłych. Wydarzenie będzie się składało z perfomatywnego czytania opowiadań ze zbioru Tona Tellegena o tytule „Urodziny prawie wszystkich” oraz następujących po nim warsztatów manualnych. Elementy przedstawienia przewidują aktywny udział dzieci.

3 grudnia 13:00
Archiwum Społeczne – spotkanie z osobą niewidzącą na temat jej percepcji postrzegania świata, dla wszystkich, wstęp bezpłatny (tłumaczenie PJM)
Archiwum Społeczne w ramach Weekendu Teatralnego dla Wszystkich – spotkanie z osobą niewidzącą na temat jej percepcji postrzegania świata. Po części rozmowy będzie możliwość zadawania pytań, a jeszcze później część doświadczalna w której osoby widzące w towarzystwie przewodnika, osoby niewidzącej, będą mogły wykonać zadania polegające na rozpoznawaniu rzeczy bez użycia zmysłu wzroku.

4 grudnia 15:00 pokaz finałowy spektaklu zrealizowanego w ramach projektu „Niema opera vol.2″, dla wszystkich, wstęp bezpłatny (tłumaczenie PJM)
W ramach Weekendu Teatralnego dla Wszystkich odbędzie się pokaz finałowy spektaklu zrealizowanego w ramach projektu „Niema opera vol. 2”. Był to interdyscyplinarny i integracyjny projekt edukacyjny, łączący w sobie elementy teatru, tańca. Występują w nim dzieci i młodzież z dysfunkcją słuchu oraz bez niepełnosprawności.
Projekt wyróżnia wykorzystanie języka migowego jako specyficznego języka teatru, tj. połączenie ruchu scenicznego z opowieścią miganą przez aktorów-amatorów. Pozostałe działania miały na celu włączenie do projektu również osoby z niepełnosprawnością wzrokową oraz intelektualną, które przedstawią swój świat za pomocą sztuki muzycznej i plastycznej, przygotowując wraz z artystami oprawę muzyczną i scenografię spektaklu.

4 grudnia 16:00 warsztaty malarskie pt. “Teatralność codzienności”, dla wszystkich, 5zł bilet ulgowy/10zł bilet normalny (tłumaczenie PJM)
Podczas warsztatów Julia Tymańska stworzy z uczestnikami obrazy teatralne inspirowane surrealizmem. Warsztaty mają charakter międzypokoleniowy.

4 grudnia 17:00 taniec w ciszy – warsztat z wyobraźni, dla wszystkich, w tym dla osób z dysfunkcją słuchu, 5zł bilet ulgowy/10zł bilet normalny
To warsztat z wyobraźni, dostępny również dla osób z dysfunkcją słuchu.

Jeśli masz specjalne potrzeby, daj nam znać przy okazji zapisów.

Na wszystkie wydarzenia obowiązują zapisy:

projektornia@gak.gda.pl

58 343 46 91

Regulamin

Czytanie performatywne sfinansowano w ramach “WINDOWISKA Od Nowa”.

03 grudzień

Archiwum społeczne o niewidzeniu – ZOBACZ INNYMI ZMYSŁAMI

W ramach Archiwum społecznego zapraszamy na spotkanie o niewidzeniu - ZOBACZ INNYMI ZMYSŁAMI. Goś...

spotkanie

Archiwum społeczne o niewidzeniu – ZOBACZ INNYMI ZMYSŁAMI

Logo placówki

data

03.12.22
sobota

godzina

13:00

wstęp

bezpłatny

adres

ul. Dworska 29a, 80-506 Gdańsk

dla kogo?

wszyscy

Główna grafika wpisu

W ramach Archiwum społecznego zapraszamy na spotkanie o niewidzeniu – ZOBACZ INNYMI ZMYSŁAMI. Gośćmi spotkania będą pan Krzysztof Polaszek i jego pies przewodnik. Pan Krzysztof opowie o swojej percepcji świata i funkcjonowaniu w codzienności.
Podczas spotkania będzie można również uruchomić i wypróbować inne zmysły: dotyk, węch czy poczucie przestrzeni. Doświadczyć i przekonać się, do czego mogą się nam przydać. Jakie tkwią w nich możliwości i czy na co dzień w pełni z nich korzystamy?
Przekonamy się o tym podczas wykonywania prostych zadań z zamkniętymi oczami.
Zastanowimy się też nad tym, czy można odgadnąć kolor nie widząc go? W jaki sposób odczuwamy ciepło i do czego ta informacja może się nam przydać.

Kontakt:
projektornia@gak.gda.pl
58 343 46 91

Regulamin

zdjęcie; dziewczyna siedzi na kamiennej plaży nad rzeką w peruwiańskiej Amazonii

07 grudzień

Animizm, a rozumienie chorób w Amazonii | Spotkanie podróżnicze z Sarą Szwedą

7 grudnia (środa), o godz. 18:00 zapraszamy na spotkanie podróżnicze z Sarą Szwedą, która opowie ...

spotkanie

Animizm, a rozumienie chorób w Amazonii | Spotkanie podróżnicze z Sarą Szwedą

Logo placówki

data

07.12.22
środa

godzina

18:00

wstęp

Bezpłatny

adres

ul. Dworska 29a, 80-506 Gdańsk Brzeźno

dla kogo?

wszyscy

Główna grafika wpisu

7 grudnia (środa), o godz. 18:00 zapraszamy na spotkanie podróżnicze z Sarą Szwedą, która opowie o swoich doświadczeniach z podróży i pobytu w Amazonii.

Kilka słów od Sary:
Co to znaczy, że ktoś choruje w wyniku ataku demona? Czy istnieją choroby duszy i choroby ciała? Jaką relację ze środowiskiem mają mieszkańcy Amazonii? Jakie choroby doskwierają im dziś i co może oznaczać wzrost czarownictwa? Na te i inne pytania postaram się odpowiedzieć podczas prezentacji, którą opieram zarówno na literaturze etnograficznej, jak i doświadczeniach z terenu.

Wstęp wolny.

09 grudzień

Dziady artystyczne / Przegląd form teatralno-muzycznych / pokaz finałowy

9 grudnia o godz. 19:00 zapraszamy do Projektorni GAK na wydarzenie teatralno-muzyczne inspirowan...

konkurs
muzyka
teatr

Dziady artystyczne / Przegląd form teatralno-muzycznych / pokaz finałowy

Logo placówki

data

09.12.22
piątek

godzina

19:00

wstęp

Płatny

adres

ul. Dworska 29a, 80-506 Gdańsk Brzeźno

dla kogo?

Dorośli, Młodzież, Seniorzy

Główna grafika wpisu

9 grudnia o godz. 19:00 zapraszamy do Projektorni GAK na wydarzenie teatralno-muzyczne inspirowane twórczością polskich artystek i artystów działających do pierwszej połowie XX wieku, czyli Dziady artystyczne!

Podczas I etapu nasze Jury wyłoniło 9 osób, artystów i artystek z całej Polski, którzy tego wieczora wystąpią na naszej scenie i zaprezentują twórczość poetów i literatów zmarłych do 1952 roku. Prezentacje odbywać się będą w formie piosenek, etiud teatralnych oraz pokazów teatralno-muzycznych.

Jurorami będą reprezentanci i reprezentantki dzielnicy – mieszkańcy i mieszkanki Brzeźna, i to Oni zdecydują o zwycięzcach w dwóch kategoriach: teatralnej i muzycznej.

Wieczór umili nam także krótki recital fortepianowy w wykonaniu Marcina Skały, który odbędzie się podczas narady Jury.

Zapraszamy!

Bilety:
10 zł (ulgowy)
15 zł (normalny)

Kontakt:

projektornia@gak.gda.pl
58 343 46 91

Regulamin

Szare tło, na środku czerwone koło, na nim czarno-biała postać kobieca na rowerze, grająca na trąbce.

12 grudzień - 19 grudzień

Ekokabaret

12 oraz 19 grudnia w godzinach 19:30 - 21:00 GAK Projektornia zaprasza na Ekokabaret! Ekokabaret...

muzyka
spotkanie
teatr

Ekokabaret

Logo placówki

data

12.12.22
poniedziałek

godzina

19:30

wstęp

Bezpłatny

adres

ul. Dworska 29a, 80-506 Gdańsk Brzeźno

dla kogo?

Dorośli, Młodzież, Seniorzy

Główna grafika wpisu

12 oraz 19 grudnia w godzinach 19:30 – 21:00 GAK Projektornia zaprasza na Ekokabaret!

Ekokabaret to wydarzenie stworzone przez artystów, amatorów twórczości muzyczno-teatralnej oraz inne osoby zainteresowane tematem ekologii.

Projekt ma na celu stworzenie krótkich form teatralno-muzycznych popularyzujących tematykę ekologiczną. Artyści z chętnymi uczestnikami stworzą proste i zabawne etiudy na tematy trudne (konsumpcjonizm, upcykling), jak również nie do końca zrozumiałe (globalne ocieplenie, recykling), aczkolwiek ważne w walce z kryzysem klimatycznym.

Zapraszamy!

zdjęcie; zielone rośliny wiszące na kwietnikach ze sznurka. Białe tło.

14 grudzień

Upleć kwietnik na świąteczny prezent! | warsztaty z makramy

14 grudnia o godz. 18:00 zapraszamy do Projektorni GAK na warsztaty z makramy, które odbędą się w...

warsztat

Upleć kwietnik na świąteczny prezent! | warsztaty z makramy

Logo placówki

data

14.12.22
środa

godzina

18:00

wstęp

Płatny

adres

ul. Dworska 29a, 80-506 Gdańsk Brzeźno

dla kogo?

Dorośli, Młodzież

Główna grafika wpisu

14 grudnia o godz. 18:00 zapraszamy do Projektorni GAK na warsztaty z makramy, które odbędą się w ramach Warsztatów z odpoczywania.

Święta zbliżają się wielkimi krokami, dlatego warto zacząć już myśleć o prezentach!

Podczas warsztatów nauczysz się podstawowych splotów makramowych, tak aby stworzyć uniwersalny kwietnik na roślinę, który będzie na pewno wyjątkowym prezentem pod choinkę! Do wyplatania będziemy używać bawełnianych sznurków z recyklingu i drewnianych kółek.

Warsztaty poprowadzą Adrian i Róża, którzy tworzą rękodzielniczy profil Ciepłoczułość:
ig: https://www.instagram.com/cieploczulosc/
fb: https://www.facebook.com/cieploczulosc/

Koszt udziału w warsztatach: 20zł (w cenę biletu wliczone są wszystkie materiały)

 

Liczba miejsc ograniczona, obowiązują zapisy:
projektornia@gak.gda.pl
58 343 46 91

Regulamin

Zdjęcie przedstawia grupę osób siedzących na krzesłach w okręgu. Na zdjęcie nałożony jest filtr w odcieniach czerwieni, zieleni, żółci i niebieskiego, a także efekt podwójnej ekspozycji.

16 grudzień

Mafia | Budzi się miasto

16 grudnia (piątek), o godz. 18:30 serdecznie zapraszamy na kolejną, przedświąteczną od...

spotkanie

Mafia | Budzi się miasto

Logo placówki

data

16.12.22
piątek

godzina

18:30

wstęp

Płatny

adres

ul. Dworska 29a, 80-506 Gdańsk Brzeźno

dla kogo?

Dorośli, Młodzież

Główna grafika wpisu

16 grudnia (piątek), o godz. 18:30 serdecznie zapraszamy na kolejną, przedświąteczną odsłonę gry w Mafię | Budzi się miasto.

Obowiązują zapisy, więcej informacji niżej.

Jeśli nigdy nie grałeś/aś w Mafię, to już tłumaczymy co i jak:
mówiąc najprościej, w Mafii chodzi o to, żeby uratować obywateli miasta, zanim zajmą się nimi mafiozi.

Nasze rozgrywki w Mafię są częścią cyklu integracyjnych warsztatów z pobudzania wyobraźni, które w zależności od wydarzenia będą przybierać różne formy. Do uczestnictwa zapraszamy każdego, kto ukończył 15 rok życia. Stawiamy na zabawę i grę towarzyską, w której każdy może wczuć się w rolę wyznaczoną losowaniem postaci na początku gry. Nie ma się czego bać, wystarczy przyjąć swoją nową rolę i zacząć żyć rzeczywistością np. policjanta tropiącego złoczyńców.
Zapewniamy Mistrza Ceremonii i niepowtarzalny klimat.

Grałeś już w Mafię? Super! Przyjdź i zabaw się z nami kolejny raz.
Nigdy o tym nie słyszałeś? Jeszcze lepiej, pozwól nam wprowadzić Cię w tajemniczy świat obywateli, policjantów, tajnych agentów no i oczywiście włoskiej mafii.

Dla zwolenników jasnych wyjaśnień podajemy definicję Mafii z Wikipedii:
“Mafia – towarzyska gra fabularna symulująca walkę pomiędzy poinformowaną mniejszością i niepoinformowaną większością. Gra charakteryzuje się ogromną elastycznością zasad, dzięki czemu można ją rozgrywać w niemal dowolnie licznej grupie. Gra wymaga i rozwija umiejętności obserwacji i analizy zachowań, wyciągania wniosków, przekonywania, a także kontroli mowy ciała oraz innych sygnałów niewerbalnych.”

! UWAGA !
18:30 – tłumaczenie zasad nowym uczestnikom i uczestniczkom
19:00 – start!

Wstęp: 5zł
Wiek: 15+

Z uwagi na ograniczoną liczbę miejsc, obowiązują zapisy:
projektornia@gak.gda.pl
58 343 46 91

Regulamin

fragment obrazu; widać pociągnięcia pędzlem; kolorowe farby

06 październik - 09 grudzień

Galeria Otwarta

Galeria Otwarta Zapraszamy do prezentowania swojej twórczości w Galerii Otwartej. To już dziewią...

spotkanie
wystawa

Galeria Otwarta

Logo placówki

data

06.10.22
czwartek

godzina

10.00 - 20.00

wstęp

bezpłatny

adres

ul Dworska 29 A Gdańsk Brzeźno

dla kogo?

Dorośli, Młodzież, Seniorzy

Główna grafika wpisu

Galeria Otwarta

Zapraszamy do prezentowania swojej twórczości w Galerii Otwartej. To już dziewiąta edycja naszej akcji skierowanej do osób, których pasją są sztuki plastyczne, i które chciałyby zaprezentować swoje dzieła na wystawie. Malujesz, rysujesz, tworzysz – to miejsce dla Ciebie.

Do 2 listopada 2022 roku czekamy na zgłoszenia uczestnictwa we wspólnej wystawie.
Prace należy dostarczać do Projektorni GAK, Gdańsk Brzeźno ul. Dworska 29a, tel.58 343 46 91

Dnia 16 listopada 2022 zapraszamy na spotkanie wernisażowe, podczas którego będzie okazja do wymiany doświadczeń i zdobycia nowych inspiracji. Będziemy też gościć profesjonalnego artystę i historyka sztuki, który podzieli się swoim doświadczeniem artystycznym.

Wystawa potrwa do 9 grudnia.

Galeria Otwarta to miejsce dla osób, które tworzą i chcą zaprezentować swoją twórczość w szerszym gronie. Nie ograniczamy wizji uczestników, zachęcamy do prezentacji swoich przemyśleń w dowolnej formie sztuk plastycznych i poznania innych osób, które mają podobną pasję. W Projektorni GAK zaaranżujemy przyjazne miejsce dla prezentacji Twojej twórczości.

Logo Projektornia

Aktualności

_2 października 2023

Zapisz się na zajęcia w domach kultury GAK.

Rozpoczął się nowy sezon zajęć i warsztatów artystycznych. Domy kultury GAK znajdują się w takich...

Zapisz się na zajęcia w domach kultury GAK.

Rozpoczął się nowy sezon zajęć i warsztatów artystycznych. Domy kultury GAK znajdują się w takich dzielnicach, jak: Zaspa, Wrzeszcz Dolny, Orunia Św. Wojciech – Lipce, Wyspa Sobieszewska, Brzeźno, Stogi i Letnica.

W tym roku przygotowaliśmy wyjątkowo bogaty program zajęć edukacyjnych, artystycznych i ruchowych. W naszej ofercie znajdziecie mnóstwo propozycji, zarówno dla dzieci jak i młodzieży oraz dorosłych. Jest w czym wybierać, prócz naszych stałych zajęć mamy też kilka nowości. Większość zajęć będzie odbywać się w godzinach popołudniowych, tak, aby każdy mógł z nich skorzystać. Wybraliśmy dla Was najlepszych, doświadczonych instruktorów i instruktorki, którzy poprowadzą zajęcia.

Prócz zajęć artystycznych i edukacyjnych w wybranych domach kultury prowadzone będą spotkania lokalnej społeczności oraz kluby pasjonatów, kluby seniora a dla młodzieży kluby gier planszowych.

Zaplanuj kulturalny rok z GAK. Wybierz coś dla siebie i Swojego dziecka:

 • zajęcia taneczne dla dzieci, dorosłych i młodzieży, a wśród nich: Flamenco, balet , taniec jazzowy i artystyczny, hip hop i wiele innych form tańca – Dom Sztuki, Stacja Orunia, Projektornia, Scena Muzyczna, Wyspa Skarbów
 • ceramika dla dzieci, młodzieży i dorosłych – Dom Sztuki, Plama, Winda, Wyspa Skarbów, Stacja Orunia
 • plastyka dla dzieci – Dom Sztuki, Stacja Orunia, Gama, Plama, Projektornia, Wyspa Skarbów
 • nauka gry na instrumencie (gitara klasyczna, pianino, fortepian, bębny, saksofon) – Dom Sztuki, Plama, Scena Muzyczna, Winda, Wyspa Skarbów
 • zajęcia ruchowe, a w wśród nich: Joga, fitness, streching, Zumba – Dom Sztuki, Gama, Scena Muzyczna, Wyspa Skarbów
 • rysunek  i malarstwo–  Plama, Scena Muzyczna, Winda, Dom Sztuki
 • rękodzieło, kreatywne zajęcia dla seniorów – Stacja Orunia, Gama, Scena Muzyczna, Wyspa Skarbów,
 • pracownia witrażu – Stacja Orunia,
 • warsztaty języków obcych – Scena Muzyczna,
 • fotografia – Scena Muzyczna,
 • różne zajęcie muzyczne w tym wspólne muzykowanie oraz zajęcia wokalne –  Projektornia, Winda, Wyspa Skarbów, Dom Sztuki.

W nadchodzącym sezonie mamy też kilka nowości, zarówno dla dzieci jak i dorosłych. Są to, między innymi:

 • sensoplastyka ® – zajęcia dla dzieci podczas których dziecko uczy się otaczającego świata poprzez smakowanie, dotykanie, wąchanie i obserwowanie. Głównym celem zajęć jest wspieranie samodzielności dzieci i ich kreatywności. Zajęcia prowadzone są w Domu Sztuki i Stacji Orunia.
 • tkactwo, tkanina artystyczna, moda na recykling, mozaika, linoryt – Stacja Orunia, Wyspa Skarbów
 • pracownia praktyk performatywnych, twórcze pisanie, tworzenie komiksów – Plama,
 • różne formy tańca dla dorosłych  w Stacji Orunia, Scenie Muzycznej i Projektorni, Wyspa Skarbów,
 • babska strona mocy  to zajęcia ruchowe dla matek i córek, które znajdziecie w Projektorni.

Wszelkie informacje o zapisach, kosztach uczestnictwa w zajęciach oraz harmonogramy znajdziecie na www.gak.gda.pl w zakładce: płatności

Uwaga! Zapisy na zajęcia do Stacji Orunia GAK i Projektorni oraz do Zespołu Pieśni i Tańca “Gdańsk” odbywają się tylko przez panel www.strefazajec.pl

U nas każdy znajdzie coś dla siebie. Polecamy nie czekać do ostatniej chwili, miejsca na zajęciach szybko się kończą.