Powrót do GAKu Logo GAK
Logo GAK

placówki

Wyspa Skarbów

GAK

Wyspa
Skarbów

Wyspa Sobieszewska to kreatywny relaks i wolność tworzenia! Dodatkowo działa u nas małe muzeum Wincentego Pola.

GAK Wyspa Skarbów
ul. Turystyczna 3
80-680 Gdańsk

Godziny otwarcia:
w dni robocze: 10:00 – 18:00
w weekendy placówka nieczynna.

Na przełomie maja i czerwca organizujemy, na plaży w Sobieszewie, barwny, Karnawał Latawców. Co roku, ogłaszamy Międzynarodowy Konkurs na Ekslibris i Małą Formę Graficzną. Możesz wpaść do nas podczas Europejskiej Nocy Muzeów.

wrzesień 2022

Kalendarz wydarzeń:

wyczyść filtry
zdjęcie obejmujących się kobiety i mężczyzny w ludowych strojach na tle pola i drzew, niebieski filtr

11 wrzesień

Połączeni dziedzictwem

Europejskie Dni Dziedzictwa W programie: Zapad, oddwieczerz czy waga? - dzień otwarty Izby ...

spotkanie
wystawa

Połączeni dziedzictwem

Logo placówki

data

11.09.22
niedziela

godzina

9:00 - 16:00

wstęp

bezpłatny

adres

Wyspa Skarbów GAK, ul. Turystyczna 3

dla kogo?

Dorośli, Młodzież

Główna grafika wpisu

Europejskie Dni Dziedzictwa

W programie:

 1. Zapad, oddwieczerz czy waga? – dzień otwarty Izby Pamięci Wincentego Pola w ramach Rajdu rowerowego „Rowerowa Wyspa” Fundacji Familly Challenge
 2. „Wisła w dokumencie archiwalnym” – oprowadzanie z kustoszem
 3. Mapa dźwiękowa Wisły na Mazowszu Piotra Dąbrowskiego

Ponadto o godz. 12.00  zapraszamy na „Tkaniny Barwione Naturą” – prezentację prac uczestników warsztatów Katarzyny C Marciniak w ramach jej projektu „Natura i jej ślady” realizowanego w projekcie stypendialnym „Bliskość Natury” MKiDN. Autorami prac są: Zofia Malinowska, Ula Szubarczyk, Małgorzata Szubarczyk, Sabina Berlińska, Patrycja Jessa, Izabela Parkitna, Justyna Różycka – Łągwa, Anna Aniola, Marzena Kaczmarek, Wiola Grabowska, Hania Grabowska, Magdalena Hinz – Wójcicka, Małgorzata Karsznia, Anna Szyndlar, Ewelina Szkuat, Sandra Merki, Paweł Jarczewski.

Patronat medialny:

Gdansk.pl

tkanina z odbitymi wzorami liści w ciemnozielonych kolorach

27 sierpień - 03 wrzesień

Tkaniny barwione naturą

27 sierpnia (sobota) 2022 g 11:00-14:00 / 15:00 – 18:00 3 września (sobota) 2022 g 11:00-14:00...

warsztat

Tkaniny barwione naturą

Logo placówki

data

27.08.22
sobota

godzina

11:00

wstęp

bezpłatny

adres

Wyspa Skarbów GAK, ul. Turystyczna 3

dla kogo?

Dorośli, Młodzież, Seniorzy

Główna grafika wpisu

27 sierpnia (sobota) 2022

g 11:00-14:00 / 15:00 – 18:00

3 września (sobota) 2022

g 11:00-14:00

Zapraszamy na cykl warsztatów artystycznych pod tytułem “Natura i jej ślady” prowadzonych przez artystkę Katarzynę C Marciniak w ramach projektu stypendialnego “Bliskość Natury” Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Na 3 godzinnych warsztatach powstaną tkaniny przy użyciu jedynie surowca botanicznego (liście, zioła, rośliny).

„Podzielę się moją wieloletnią wiedzą i stworzymy tkaniny techniką  ecoprint nazywaną zamiennie drukiem botanicznym, ecodrukiem czy barwieniem kontaktowym. Technika ta polega na bezpośrednim przeniesieniu barwnika z surowca botanicznego na powierzchnię włókna. Dzięki temu uzyskamy szczegółową odbitkę rośliny jaką używamy do procesu bądź abstrakcyjny obraz. To będzie nasz powrót do tradycji posługiwania się barwnikami naturalnymi.” – mówi Katarzyna C Marciniak.

Warsztaty są bezpłatne, ale na zajęcia prosimy przynieść zebrane po drodze rośliny.

Wykonane podczas warsztatów prace pokażemy na wspólnej wystawie tkanin 11 września 2022. Gorąco prosimy o pozostawienie swoich prac do zakończenia wystawy.

Prowadząca: Katarzyna C Marciniak

Artysta plastyk ze specjalizacją z grafiki warsztatowej i dyplomem z rysunku w pracowni prof. Stanisława Góreckiego w roku 1995 roku na Wydziale Artystycznym UMCS w Lublinie. Członkini Związku Artystów Polska Sztuka Użytkowa w Warszawie. Od wielu lat poszukuje własnych form wyrazu w tkaninie artystycznej oraz prowadzi własną pracownię jedwabiu, skupiającą się na działalności artystycznej i edukacyjnej. Od kilku lat tworzy cykl tkanin w technice ecoprint, głównie jedwabnych, pod wspólnym tytułem Ślady Natury, w których tylko „maluje naturą”. Wystawy indywidualne i zbiorowe Lublin, Rzeszów, Ciechanowiec, Mielnik, Białowieża, Warszawa, Milanówek, Krosno, Gdańsk, Łomża, Lublin, Radomsko, Toruń, Słowacja, Ukraina.

Zapisy:

do 25.08 2022 na termin 27.08.2022
do 1.09.2022 na termin 3.09.2022
tel. 58 323 91 15 / e-mail: wyspaskarbow@gak.gda.pl
Ilość miejsc ograniczona

Patronat medialny:

Gdansk.pl, Trójmiasto.pl , Radio Gdańsk

Na lewej połowie ilustracja błękitnego kwiatu na niebieskim tle, po prawej stronie zdjęcie ceramicznej kuli z nieregularnymi wzorami w odcieniach brązu.

09 wrzesień - 30 wrzesień

Tajemniczy ogród / Kreatywne

W programie: Wernisaż wystawy Agnieszki Gewartowskiej „Tajemniczy ogród”. Ekspozycja wystawy...

wystawa

Tajemniczy ogród / Kreatywne

Logo placówki

data

09.09.22
piątek

godzina

18:00

wstęp

bezpłatny

adres

Wyspa Skarbów GAK, ul. Turystyczna 3

dla kogo?

Dorośli, Familijne, Młodzież

Główna grafika wpisu

W programie:

 1. Wernisaż wystawy Agnieszki Gewartowskiej „Tajemniczy ogród”. Ekspozycja wystawy do 30.09.2022
 2. Wernisaż wystawy ceramiki „Kreatywne”. Ekspozycja wystawy do 23.09.2022

Tajemniczy ogród

Agnieszka Gewartowska (ur. w  1975) Absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. Dyplom na Wydziale Malarstwa i Grafiki w 2001 roku. Stopień doktora uzyskała w 2022 roku na Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Artystka sztuk wizualnych, zajmująca się malarstwem, grafiką artystyczną, rysunkiem i instalacjami typu site specific. Uczestniczka ponad 90 wystaw indywidualnych i zbiorowych w kraju i za granicą, między innymi w Szwecji, Niemczech, Kanadzie, Japonii, Korei, Chinach, na Litwie. Wielokrotnie nagradzana stypendiami, nagrodami i wyróżnieniami. Jej prace znajdują się w kolekcjach prywatnych jak i w Muzeach Sztuki Współczesnej.

„(…) W jej artystycznym świecie powstają rzeczy, zjawiska, obiekty, które mogą pomóc nam myśleć głębiej, zobaczyć dalej przez to, że są one bardzo zmysłowe, wnoszą do naszej wyobraźni ów szczególny aspekt życia – archetypalną potrzebę materialności istnienia, wobec i mimo szerzącego się i reklamowanego materializmu post- postnowoczesności oraz potrzebę dotyku i wreszcie najważniejsze – ciągle się w nas odradzająca potrzeba piękna (…)”

Zbigniew Mańkowski, fragment do twórczości Agnieszki Gewartowskiej, wystawa pt.: „Piękno utracone”/ „Lost beauty”, Galeria Wydziału Grafiki ASP w Gdańsku, Dom Angielski, 2014 r.

Kreatywne

Wystawa prezentuje ceramikę powstałą głównie w alternatywnych wypałach raku, jak również – jako nowe doświadczenie – w eksperymentalnych technikach saggar i copper matte. Prace te, o unikalnym, niepowtarzalnych charakterze stanowią rezultat twórczych działań uczestniczek pracowni ceramicznej Wyspy Skarbów GAK. Autorki szlifowały swój warsztat m.in. pod kierunkiem artysty – rzeźbiarza Krystyny Andrzejewskiej-Marek, która prowadziła pracownię przez 16 lat.

Alicja Bielska – z wykształcenia biolog. Pracuje na Wyspie Sobieszewskiej i tutaj również od kilkunastu lat aktywnie realizuje swoją ceramiczną pasję. Ceni ceramikę powstałą w alternatywnych wypałach, dlatego wciąż jest otwarta na nowe wyzwania i eksperymenty. Ceramika na ścianie jest jej ulubioną formą prezentacji i artystycznego wyrazu. Uczestniczka wielu ceramicznych wystaw zbiorowych, jak również kilku indywidualnych: „W ceramicznej aurze” – Stary Spichlerz Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku (2016); „Pośród żywiołów” – Wyspa Skarbów GAK w Gdańsku Wyspa Sobieszewska (2016/17); „Głębokie zanurzenie” – Galeria artystyczna „Szary Ganek” w Pruszczu Gdańskim (2018); „Blisko Natury” – Centrum Informacji i Edukacji Ekologicznej w Gdańsku (2021/22).

Anna Rachocka – z wykształcenia specjalista chorób oczu. Po ukończeniu aktywności zawodowej czynnie realizuje się na malarskim, graficznym i ceramicznym polu.  Z pasją zakłada i uprawia ogród będący po części inspiracją jej artystycznych projektów, a po części miejscem ich ekspozycji. Uczestniczka wielu zbiorowych wystaw malarskich.
Członkini Nadbałtyckiego Stowarzyszenia Plastyków im. M. Mokwy w Gdańsku. W 2020 roku nagrodzona z rąk Prezydenta Miasta Gdańska za „Autoportret” w kategorii rysunek, w ramach 37 Przeglądu Twórczości NSP.

Justyna Różycka-Łągwa – inżynier elektronik, miłośniczka przyrody i żywiołów, od lat zafascynowana materią ceramiczną. Kocha eksperymentowanie, doświadczanie nowych rzeczy, poznawanie przez działanie. Ceramika jest dla niej przejawem niedeterministycznej natury świata, inspirującej do jeszcze większej otwartości na to, co przynosi życie. Wierząc w magiczną moc procesu tworzenia buduje z gliny elementy życia, które często mają dopiero w nim zaistnieć lub zadziałać. Uczestniczka wielu wystaw zbiorowych Pracowni Ceramicznej Wyspy Skarbów GAK

Anna Wiśniewska – z zawodu ekonomista. Tajniki ceramicznego warsztatu poznaje dopiero od roku, ale z zaangażowaniem i radością aktywnie działa w ceramicznej przestrzeni odkrywając w sobie nowe pokłady artystycznych możliwości. Inspiracje do swoich prac czerpie głownie z natury. Kocha góry, lubi podróżować, czytać książki i malować.

Patronat medialny:

Gdansk.pl, Trójmiasto.pl , Radio Gdańsk.pl

Logo Wyspa Skarbów

Aktualności

_2 października 2023

Zapisz się na zajęcia w domach kultury GAK.

Rozpoczął się nowy sezon zajęć i warsztatów artystycznych. Domy kultury GAK znajdują się w takich...

Zapisz się na zajęcia w domach kultury GAK.

Rozpoczął się nowy sezon zajęć i warsztatów artystycznych. Domy kultury GAK znajdują się w takich dzielnicach, jak: Zaspa, Wrzeszcz Dolny, Orunia Św. Wojciech – Lipce, Wyspa Sobieszewska, Brzeźno, Stogi i Letnica.

W tym roku przygotowaliśmy wyjątkowo bogaty program zajęć edukacyjnych, artystycznych i ruchowych. W naszej ofercie znajdziecie mnóstwo propozycji, zarówno dla dzieci jak i młodzieży oraz dorosłych. Jest w czym wybierać, prócz naszych stałych zajęć mamy też kilka nowości. Większość zajęć będzie odbywać się w godzinach popołudniowych, tak, aby każdy mógł z nich skorzystać. Wybraliśmy dla Was najlepszych, doświadczonych instruktorów i instruktorki, którzy poprowadzą zajęcia.

Prócz zajęć artystycznych i edukacyjnych w wybranych domach kultury prowadzone będą spotkania lokalnej społeczności oraz kluby pasjonatów, kluby seniora a dla młodzieży kluby gier planszowych.

Zaplanuj kulturalny rok z GAK. Wybierz coś dla siebie i Swojego dziecka:

 • zajęcia taneczne dla dzieci, dorosłych i młodzieży, a wśród nich: Flamenco, balet , taniec jazzowy i artystyczny, hip hop i wiele innych form tańca – Dom Sztuki, Stacja Orunia, Projektornia, Scena Muzyczna, Wyspa Skarbów
 • ceramika dla dzieci, młodzieży i dorosłych – Dom Sztuki, Plama, Winda, Wyspa Skarbów, Stacja Orunia
 • plastyka dla dzieci – Dom Sztuki, Stacja Orunia, Gama, Plama, Projektornia, Wyspa Skarbów
 • nauka gry na instrumencie (gitara klasyczna, pianino, fortepian, bębny, saksofon) – Dom Sztuki, Plama, Scena Muzyczna, Winda, Wyspa Skarbów
 • zajęcia ruchowe, a w wśród nich: Joga, fitness, streching, Zumba – Dom Sztuki, Gama, Scena Muzyczna, Wyspa Skarbów
 • rysunek  i malarstwo–  Plama, Scena Muzyczna, Winda, Dom Sztuki
 • rękodzieło, kreatywne zajęcia dla seniorów – Stacja Orunia, Gama, Scena Muzyczna, Wyspa Skarbów,
 • pracownia witrażu – Stacja Orunia,
 • warsztaty języków obcych – Scena Muzyczna,
 • fotografia – Scena Muzyczna,
 • różne zajęcie muzyczne w tym wspólne muzykowanie oraz zajęcia wokalne –  Projektornia, Winda, Wyspa Skarbów, Dom Sztuki.

W nadchodzącym sezonie mamy też kilka nowości, zarówno dla dzieci jak i dorosłych. Są to, między innymi:

 • sensoplastyka ® – zajęcia dla dzieci podczas których dziecko uczy się otaczającego świata poprzez smakowanie, dotykanie, wąchanie i obserwowanie. Głównym celem zajęć jest wspieranie samodzielności dzieci i ich kreatywności. Zajęcia prowadzone są w Domu Sztuki i Stacji Orunia.
 • tkactwo, tkanina artystyczna, moda na recykling, mozaika, linoryt – Stacja Orunia, Wyspa Skarbów
 • pracownia praktyk performatywnych, twórcze pisanie, tworzenie komiksów – Plama,
 • różne formy tańca dla dorosłych  w Stacji Orunia, Scenie Muzycznej i Projektorni, Wyspa Skarbów,
 • babska strona mocy  to zajęcia ruchowe dla matek i córek, które znajdziecie w Projektorni.

Wszelkie informacje o zapisach, kosztach uczestnictwa w zajęciach oraz harmonogramy znajdziecie na www.gak.gda.pl w zakładce: płatności

Uwaga! Zapisy na zajęcia do Stacji Orunia GAK i Projektorni oraz do Zespołu Pieśni i Tańca “Gdańsk” odbywają się tylko przez panel www.strefazajec.pl

U nas każdy znajdzie coś dla siebie. Polecamy nie czekać do ostatniej chwili, miejsca na zajęciach szybko się kończą.