Powrót do GAKu Logo GAK
Logo GAK

placówki

Wyspa Skarbów

GAK

Wyspa
Skarbów

Wyspa Sobieszewska to kreatywny relaks i wolność tworzenia! Dodatkowo działa u nas małe muzeum Wincentego Pola.

GAK Wyspa Skarbów
ul. Turystyczna 3
80-680 Gdańsk

Godziny otwarcia:
w dni robocze: 10:00 – 18:00
w weekendy placówka nieczynna.

Na przełomie maja i czerwca organizujemy, na plaży w Sobieszewie, barwny, Karnawał Latawców. Co roku, ogłaszamy Międzynarodowy Konkurs na Ekslibris i Małą Formę Graficzną. Możesz wpaść do nas podczas Europejskiej Nocy Muzeów.

listopad 2022

Kalendarz wydarzeń:

wyczyść filtry
Hinduskie kobiety pracujące przy maszynach do szycia.

25 listopad

Moda – prawdziwe koszty

Pokaz filmu „The True Cost” wraz z dyskusją The True Cost (Moda. Prawdziwe koszty) to pełnomet...

kino

Moda – prawdziwe koszty

Logo placówki

data

25.11.22
piątek

godzina

17:00

wstęp

bezpłatny

adres

Wyspa Skarbów GAK, ul. Turystyczna 3

dla kogo?

Dorośli, Młodzież, Seniorzy

Główna grafika wpisu

Pokaz filmu „The True Cost” wraz z dyskusją

The True Cost (Moda. Prawdziwe koszty) to pełnometrażowy film dokumentalny z 2015 r. Pokazuje prawdziwe koszty generowane przez przemysł szybkiej mody.

Przez ostatnie dekady ceny odzieży stopniowo malały. Jednocześnie koszty powiązane z tą branżą, ponoszone przez ludzi i środowisko, wzrosły drastycznie. Film The True Cost w reżyserii Andrew Morgan pokazuje prawdziwy koszt wytworzenia naszych ubrań i odsłania kulisy przemysłu tekstylnego. Z jednej strony to ogromne zyski, a z drugiej skandaliczne warunki pracy wytwórców i niszczący wpływ na środowisko naturalne. To będzie opowieść o ubraniach, które nosimy, o ludziach, którzy je szyją oraz o tym, jak to wpływa na świat. Opowieść o chciwości i strachu, władzy i biedzie. Spadające od lat ceny odzieży nie oznaczają spadku zysków tekstylnych gigantów, lecz wyłącznie pogorszenie warunków produkcji i większą eksploatację środowiska. To przełomowy dokument zachęcający do refleksji nad naszymi postawami konsumenckimi.

Po seansie zapraszamy na rozmowę.

Współorganizatorem pokazu jest organizacja Fashion Revolution Polska działająca na rzecz edukacji, popularyzowania transparentności łańcucha dostaw i zachęcania firm z branży odzieżowej do wprowadzenia etycznych standardów i zrównoważonego rozwoju. Jest częścią międzynarodowej organizacji Fashion Revolution założonej w Wielkiej Brytanii po tragicznych wydarzeniach w kompleksie fabrycznym Rana Plaza w Bangladeszu, gdzie w kwietniu 2013 r. zginęło ponad 1100 pracowników fabryki odzieżowej, a kolejne 2500 odniosło obrażenia.”

Współorganizator:

Fashion Revolution Polska

Czarnobiała fotografia śpiewających seniorek. Na dole czerwone róże.

26 listopad

ODWOŁANE – Filmowe love story

Koncert dla seniorów zespołu Jesienne Róże. PRZYKROŚCIĄ ZMUSZENI JESTEŚMY ODWOŁAĆ KONCERT JESI...

muzyka

ODWOŁANE – Filmowe love story

Logo placówki

data

26.11.22
sobota

godzina

17:00

wstęp

bezpłatny

adres

Wyspa Skarbów GAK, ul. Turystyczna 3

dla kogo?

Dorośli, Młodzież, Seniorzy

Główna grafika wpisu

Koncert dla seniorów zespołu Jesienne Róże.

PRZYKROŚCIĄ ZMUSZENI JESTEŚMY ODWOŁAĆ KONCERT JESIENNYCH RÓŻ. MAMY NADZIEJĘ NA SPOTKANIE W INNYM TERMINIE.

Zespół Jesienne Róże już od lat dba o nasz dobry nastrój jesienną porą. Tym razem zabierze nas w sentymentalną podróż muzycznymi śladami najpiękniejszych historiach miłosnych. Wysłuchamy między innymi utworów ze znanych filmów i seriali takich jak: „Noce i dnie”, „Szpieg w masce”; „Love story”, „Ostatni walc”, „Jan Serce”, „Zranione ptaki”.

Jesienne Róże – Zespół wokalny działający przy Sekcji Emerytów i Rencistów ZNP już ponad trzydzieści lat. Składa się z nauczycieli emerytów. Na przestrzeni lat zmieniali się członkowie, jak i prowadzący. Zespół przygotowuje programy tematycznie związane z Dniem Kobiet, Konstytucją 3 Maja, Dniem Nauczyciela, rocznicą odzyskania Niepodległości. Zespół oprócz wymienionych już uroczystości, występuje na spotkaniu wigilijnym i śniadaniu wielkanocnym dla samotnych nauczycieli emerytów, oraz na Zlotach Gwiaździstych.

„Wielką radość sprawia nam to, że możemy dostarczyć widzom trochę radości i wzruszeń, że jesteśmy potrzebne emerytom, którzy nie wyobrażają sobie świąt bez naszego udziału.” – mówią o sobie artyści.

 

Duże zbliżenie na bursztyn z pęcherzykami powietrza i zarysowaniami.

05 listopad

Finał 11. Międzynarodowego konkursu na Ekslibris i Małą Formę Graficzną.

FINAŁ 11. Międzynarodowego Konkursu na Ex Libris i Małą Formę Graficzną „Bursztyn – złoto Morza ...

wystawa

Finał 11. Międzynarodowego konkursu na Ekslibris i Małą Formę Graficzną.

Logo placówki

data

05.11.22
sobota

godzina

12:00

wstęp

bezpłatny

adres

Muzeum Bursztynu / oddział Muzeum Gdańska ul. Wielkie Młyny 16

dla kogo?

Dorośli, Familijne, Młodzież, Seniorzy

Główna grafika wpisu

FINAŁ 11. Międzynarodowego Konkursu na Ex Libris i Małą Formę Graficzną
„Bursztyn – złoto Morza Bałtyckiego / AMBER- the Gold of the Baltic Sea”

W programie:

• Uroczyste ogłoszenie wyników konkursu
• „Bursztyn bałtycki (sukcynit) – chemiczny majstersztyk natury” – prelekcja dr hab. inż. Ewy Wagner-Wysieckiej, prof. Politechniki Gdańskiej
• wernisaż wystawy pokonkursowej – prace 77 autorów z całego świata
• degustacja artystycznej instalacji bursztynowej autorstwa Joanny Stachowiak (ASP Gdańsk)

Ekspozycja wystawy do 31 grudnia 2022 r.

Tegoroczna edycja 11. Międzynarodowego Konkursu na Ex Libris i Małą Formę Graficzną pt. „Bursztyn – złoto Morza Bałtyckiego” ogłoszona w lipcu 2022 r. zgromadziła 123 autorów, pochodzących zarówno z Polski, krajów europejskich jak i tych reprezentujących najodleglejsze zakątki świata: Chiny, Tajlandia, Argentyna, USA, Meksyk. Profesjonalni twórcy nadesłali blisko 250 prac w najróżniejszych technikach graficznych m.in. linoryt, miedzioryt, sucha igła czy techniki komputerowe, mieszane. Spoiwem, które łączyło wszystkie prace był temat zmagań konkursowych – bursztyn. Ich efektem jest wystawa pokonkursowa, na której zaprezentujemy artystyczne interpretacje bałtyckiej kropli bursztynu, jej koloryt oraz to jak artyści graficy poradzili sobie z uchwyceniem życia zastygłego miliony lat temu w tym niezwykłym kruszcu…

Kapituła Konkursu przyznała po 3 główne nagrody i wyróżnienia w dwóch kategoriach: techniki tradycyjne (suma nagród 9000 PLN Fundator Gdański Archipelag Kultury) oraz techniki komputerowe (suma nagród 3700 PLN, Fundator Fundacja Wspólnota Gdańska). Obok nagród za zajęcie I, II i III miejsca zostały przyznane również Nagrody Specjalne:
• Nagroda Specjalna Gdańskiego Archipelagu Kultury
• Nagroda Specjalna Andrzeja Stelmasiewicza, Założyciela Fundacji Wspólnota Gdańska
• Nagroda Specjalna dr Anny Walczak, Dyrektora PAN Biblioteki Gdańskiej
• Nagroda Specjalna prof. ASP dr hab. Krzysztofa Polkowskiego, Rektora Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku
• Nagroda Specjalna Ryszarda Ulińskiego, Prezesa Międzynarodowego Stowarzyszenia Bursztynników
• Nagroda Specjalna Muzeum Bursztynu / oddział Muzeum Gdańska

Wydarzenia uświetni prelekcja dr hab. inż. Ewy Wagner-Wysieckiej, prof. Politechniki Gdańskiej pt. „Bursztyn bałtycki (sukcynit) – chemiczny majstersztyk natury”. Piękno i właściwości bursztynu bałtyckiego, inspirujące artystów są efektem jego złożonej i fascynującej budowy chemicznej, która kształtowała się przez miliony lat i nadal podlega przemianom. Związkom pomiędzy wybranymi właściwościami bursztynu bałtyckiego a naturą chemiczną tej substancji poświęcony zostanie wspomniany wykład, który autorka przedstawi możliwie “niechemicznym” językiem.

Dr hab. inż. Ewa Wagner-Wysiecka to prof. Politechniki Gdańskiej, pracownik naukowo-dydaktyczny i kierownik Katedry Chemii i Technologii Materiałów Funkcjonalnych na Wydziale Chemicznym Politechniki Gdańskiej. Specjalizuje się w organicznej i analitycznej chemii supramolekularnej. (Współ)autorka licznych publikacji i komunikatów poświęconych bursztynowi bałtyckiemu i innym żywicom świata. Wiceprezes Międzynarodowego Stowarzyszenia Bursztynników. Laureatka licznych nagród i wyróżnień: Medal Prezydenta Miasta Gdańska za badania właściwości chemicznych bursztynu bałtyckiego i innych żywic kopalnych oraz za promocję Miasta Gdańska jako Światowej Stolicy Bursztynu; „Bursztynnik Roku 2015”; Złoty Medal im. Jana Kilińskiego za wkład w rozwój Rzemiosła Polskiego.

Partnerzy Konkursu:

Fundacja Wspólnota Gdańska, Międzynarodowe Stowarzyszenie Bursztynników, Muzeum Bursztynu Muzeum Gdańska, Akademia Sztuk Pięknych w Gdańsku, Polska Akademia Nauk Biblioteka Gdańska

Haftowana chusta na starych deskach.

07 listopad - 30 listopad

Nitką malowane

Wystawa haftu ukraińskiego Natalii Kovalyshyny. Haft to ważna część niewyczerpanych skarbów ku...

wystawa

Nitką malowane

Logo placówki

data

07.11.22
poniedziałek

godzina

18:00

wstęp

bezpłatny

adres

Wyspa Skarbów GAK, ul. Turystyczna 3

dla kogo?

Dorośli, Familijne, Młodzież, Seniorzy

Główna grafika wpisu

Wystawa haftu ukraińskiego Natalii Kovalyshyny.

Haft to ważna część niewyczerpanych skarbów kultury duchowej Ukrainy. Łączy się z nim cała wielowiekowa historia narodu ukraińskiego, jego twórcze poszukiwanie, radość i smutek, jego zwycięstwa i porażki, nadzieje na przyszłość. Wyszywanka – jest duchowym symbolem narodu ukraińskiego, ojczyzny, domu rodzinnego ciepła rąk matki. Dla Ukraińca wyszywanka to nie tylko ubrania. To coś bardzo wyjątkowego – osobistego, rodzimego, świętego. Haft traktowany jest jako symbol, który zachowuje swoje korzenie, tożsamość, zrozumienie siebie. To nasza historia: mitologia, religia, starożytna sztuka naszych przodków, dusza naszego ludu. Co więcej, nasz kod genetyczny jest szyfrowany w hafcie.

„Od kiedy pamiętam, podziwiałam prace artystów malarzy, zazdrościłam im talentu, a zwłaszcza umiejętności przenoszenia emocji na płótno. Do haftu zachęciła mnie moja siostra. Powiedziała: Skoro nie potrafisz machać pędzlem, to może z igłą pójdzie ci łatwiej. I tak w wieku 12 lat zaczęłam przygodę z wyszywaniem, która po dziś dzień stanowi ważną część mojego życia.”

Nataliia Kovalyshyna

Ukrainka z urodzenia, mieszkanka Gdańska z wyboru. Haftem zainteresowała się w szkole podstawowej, uczyła się go od nauczycielki techniki oraz od mamy i siostry. Swoje umiejętności doskonaliła między innymi w szkole artystycznej. Dziś uczy młodszych i starszych ozdabiania serwet, obrusów, pościeli, a nawet garderoby.

Ekspozycja wystawy do 30 listopada 2022 r.

Patronat medialny:

Gdansk.pl, Trójmiasto.pl , Radio Gdańsk.pl

na zielonym tle z lewej strony wychodzą żółte kwiatki a po prawej trzykrotnie powielona postać mężczyny w płaszczu z kamerą przy oku.

21 październik - 02 listopad

Jak powstaje film? Zgłoś klasę do projektu!

Zapraszamy do wzięcia udziału w projekcie „Jak powstaje film?” Wydarzenie jest skierowane do ucz...

kino
konkurs
warsztat

Jak powstaje film? Zgłoś klasę do projektu!

Logo placówki

data

21.10.22
piątek

godzina

wstęp

bezpłatny

adres

jeden z oddziałów Gdańskiego Archipelagu Kultury

dla kogo?

Młodzież

Główna grafika wpisu

Zapraszamy do wzięcia udziału w projekcie „Jak powstaje film?”
Wydarzenie jest skierowane do uczniów szkół ponadpodstawowych z terenu Trójmiasta.

“Jak powstaje film?” to warsztaty z zakresu edukacji filmowej, łączące w sobie tematy nowych mediów i ekologii.
W ramach wydarzenia odbędą się projekcje i warsztaty filmowe oraz rozmowy z twórcami.
Finałem przedsięwzięcia będą pokazy krótkich filmów zrealizowanych przez uczestników podczas trwania projektu.
Warsztaty przeprowadzą wykwalifikowani specjaliści i specjalistki z dziedziny sztuki filmowej.

Program zakłada 5 spotkań z uczniami, każde spotkanie będzie dotyczyło poszczególnych bloków tematycznych (produkcja, reżyseria, scenariusz, storyboard, oświetlenie, montaż, aktorstwo).

Spotkania odbędą się w jednym z oddziałów Gdańskiego Archipelagu Kultury, w zależności od dzielnicy, w której znajdują się zgłoszone do udziału szkoły. Poszczególne części projektu zaplanowane są w czasie godzin lekcyjnych, aby umożliwić wsparcie procesu edukacji i wzbogacić podstawę programową realizowaną w szkołach, jednocześnie dając możliwość poszerzenia wiedzy zarówno uczniów jak i nauczycieli.

Jak zgłosić klasę do projektu?

To proste! Za pomocą wybranej formy (video/prezentacja/tekst) przekonajcie nas, że to właśnie Wy powinniście wziąć udział w projekcie! Do zgłoszenia należy dołączyć kartę zgłoszeniową oraz zgodę na wykorzystanie wizerunku (w przypadku zgłoszenia video lub prezentacji, na której znajdują się Wasze zdjęcia). Formularze znajdują się poniżej.

 

Zgłoszenia należy wysłać na adres: edukacja@gak.gda.pl

 

Do kiedy należy wysłać zgłoszenie?
Na zgłoszenia czekamy do 2.11.2022 r.
Informacje o kwalifikacji prześlemy najpóźniej do 7.11.2022 r.

 

 

Karta zgłoszenia

Zgoda na wykorzystanie wizerunku

Regulamin


Projekt finansowany z dotacji Miasta Gdańska.
Logotyp Edukacja Do Kultury. Gdańsk

Logo Wyspa Skarbów

Aktualności

para nóg z pędzlami w dłoniach

_15 września 2023

Wyspa Skarbów GAK tymczasowo zamknięta

W związku z pracami technicznymi  (wymiana ogrzewania) uprzejmie informujemy, że dom kultury Wysp...

Wyspa Skarbów GAK tymczasowo zamknięta

para nóg z pędzlami w dłoniach

W związku z pracami technicznymi  (wymiana ogrzewania) uprzejmie informujemy, że dom kultury Wyspa Skarbów GAK wraz z Izbą Pamięci Wincentego Pola są tymczasowo zamknięte.

Będziemy Państwa na bieżąco informować o zakończeniu prac.