Wyspa Sobieszewska to kreatywny relaks i wolność tworzenia! Dodatkowo działa u nas małe muzeum Wincentego Pola.
GAK Wyspa Skarbów ul. Turystyczna 3 80-680 Gdańsk
Godziny otwarcia: w dni robocze: 10:00 – 18:00 w weekendy placówka nieczynna.
Na przełomie maja i czerwca organizujemy, na plaży w Sobieszewie, barwny, Karnawał Latawców. Co roku, ogłaszamy Międzynarodowy Konkurs na Ekslibris i Małą Formę Graficzną. Możesz wpaść do nas podczas Europejskiej Nocy Muzeów.
The True Cost (Moda. Prawdziwe koszty) to pełnometrażowy film dokumentalny z 2015 r. Pokazuje prawdziwe koszty generowane przez przemysł szybkiej mody.
Przez ostatnie dekady ceny odzieży stopniowo malały. Jednocześnie koszty powiązane z tą branżą, ponoszone przez ludzi i środowisko, wzrosły drastycznie. Film The True Cost w reżyserii Andrew Morgan pokazuje prawdziwy koszt wytworzenia naszych ubrań i odsłania kulisy przemysłu tekstylnego. Z jednej strony to ogromne zyski, a z drugiej skandaliczne warunki pracy wytwórców i niszczący wpływ na środowisko naturalne. To będzie opowieść o ubraniach, które nosimy, o ludziach, którzy je szyją oraz o tym, jak to wpływa na świat. Opowieść o chciwości i strachu, władzy i biedzie. Spadające od lat ceny odzieży nie oznaczają spadku zysków tekstylnych gigantów, lecz wyłącznie pogorszenie warunków produkcji i większą eksploatację środowiska. To przełomowy dokument zachęcający do refleksji nad naszymi postawami konsumenckimi.
Po seansie zapraszamy na rozmowę.
Współorganizatorem pokazu jest organizacja Fashion RevolutionPolska działająca na rzecz edukacji, popularyzowania transparentności łańcucha dostaw i zachęcania firm z branży odzieżowej do wprowadzenia etycznych standardów i zrównoważonego rozwoju. Jest częścią międzynarodowej organizacji Fashion Revolution założonej w Wielkiej Brytanii po tragicznych wydarzeniach w kompleksie fabrycznym Rana Plaza w Bangladeszu, gdzie w kwietniu 2013 r. zginęło ponad 1100 pracowników fabryki odzieżowej, a kolejne 2500 odniosło obrażenia.”
PRZYKROŚCIĄ ZMUSZENI JESTEŚMY ODWOŁAĆ KONCERT JESIENNYCH RÓŻ. MAMY NADZIEJĘ NA SPOTKANIE W INNYM TERMINIE.
Zespół Jesienne Róże już od lat dba o nasz dobry nastrój jesienną porą. Tym razem zabierze nas w sentymentalną podróż muzycznymi śladami najpiękniejszych historiach miłosnych. Wysłuchamy między innymi utworów ze znanych filmów i seriali takich jak: „Noce i dnie”, „Szpieg w masce”; „Love story”, „Ostatni walc”, „Jan Serce”, „Zranione ptaki”.
Jesienne Róże – Zespół wokalny działający przy Sekcji Emerytów i Rencistów ZNP już ponad trzydzieści lat. Składa się z nauczycieli emerytów. Na przestrzeni lat zmieniali się członkowie, jak i prowadzący. Zespół przygotowuje programy tematycznie związane z Dniem Kobiet, Konstytucją 3 Maja, Dniem Nauczyciela, rocznicą odzyskania Niepodległości. Zespół oprócz wymienionych już uroczystości, występuje na spotkaniu wigilijnym i śniadaniu wielkanocnym dla samotnych nauczycieli emerytów, oraz na Zlotach Gwiaździstych.
„Wielką radość sprawia nam to, że możemy dostarczyć widzom trochę radości i wzruszeń, że jesteśmy potrzebne emerytom, którzy nie wyobrażają sobie świąt bez naszego udziału.” – mówią o sobie artyści.
FINAŁ 11. Międzynarodowego Konkursu na Ex Libris i Małą Formę Graficzną „Bursztyn – złoto Morza Bałtyckiego / AMBER- the Gold of the Baltic Sea”
W programie:
• Uroczyste ogłoszenie wyników konkursu • „Bursztyn bałtycki (sukcynit) – chemiczny majstersztyk natury” – prelekcja dr hab. inż. Ewy Wagner-Wysieckiej, prof. Politechniki Gdańskiej • wernisaż wystawy pokonkursowej – prace 77 autorów z całego świata • degustacja artystycznej instalacji bursztynowej autorstwa Joanny Stachowiak (ASP Gdańsk)
Ekspozycja wystawy do 31 grudnia 2022 r.
Tegoroczna edycja 11. Międzynarodowego Konkursu na Ex Libris i Małą Formę Graficzną pt. „Bursztyn – złoto Morza Bałtyckiego” ogłoszona w lipcu 2022 r. zgromadziła 123 autorów, pochodzących zarówno z Polski, krajów europejskich jak i tych reprezentujących najodleglejsze zakątki świata: Chiny, Tajlandia, Argentyna, USA, Meksyk. Profesjonalni twórcy nadesłali blisko 250 prac w najróżniejszych technikach graficznych m.in. linoryt, miedzioryt, sucha igła czy techniki komputerowe, mieszane. Spoiwem, które łączyło wszystkie prace był temat zmagań konkursowych – bursztyn. Ich efektem jest wystawa pokonkursowa, na której zaprezentujemy artystyczne interpretacje bałtyckiej kropli bursztynu, jej koloryt oraz to jak artyści graficy poradzili sobie z uchwyceniem życia zastygłego miliony lat temu w tym niezwykłym kruszcu…
Kapituła Konkursu przyznała po 3 główne nagrody i wyróżnienia w dwóch kategoriach: techniki tradycyjne (suma nagród 9000 PLN Fundator Gdański Archipelag Kultury) oraz techniki komputerowe (suma nagród 3700 PLN, Fundator Fundacja Wspólnota Gdańska). Obok nagród za zajęcie I, II i III miejsca zostały przyznane również Nagrody Specjalne: • Nagroda Specjalna Gdańskiego Archipelagu Kultury • Nagroda Specjalna Andrzeja Stelmasiewicza, Założyciela Fundacji Wspólnota Gdańska • Nagroda Specjalna dr Anny Walczak, Dyrektora PAN Biblioteki Gdańskiej • Nagroda Specjalna prof. ASP dr hab. Krzysztofa Polkowskiego, Rektora Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku • Nagroda Specjalna Ryszarda Ulińskiego, Prezesa Międzynarodowego Stowarzyszenia Bursztynników • Nagroda Specjalna Muzeum Bursztynu / oddział Muzeum Gdańska
Wydarzenia uświetni prelekcja dr hab. inż. Ewy Wagner-Wysieckiej, prof. Politechniki Gdańskiej pt. „Bursztyn bałtycki (sukcynit) – chemiczny majstersztyk natury”. Piękno i właściwości bursztynu bałtyckiego, inspirujące artystów są efektem jego złożonej i fascynującej budowy chemicznej, która kształtowała się przez miliony lat i nadal podlega przemianom. Związkom pomiędzy wybranymi właściwościami bursztynu bałtyckiego a naturą chemiczną tej substancji poświęcony zostanie wspomniany wykład, który autorka przedstawi możliwie “niechemicznym” językiem.
Dr hab. inż. Ewa Wagner-Wysiecka to prof. Politechniki Gdańskiej, pracownik naukowo-dydaktyczny i kierownik Katedry Chemii i Technologii Materiałów Funkcjonalnych na Wydziale Chemicznym Politechniki Gdańskiej. Specjalizuje się w organicznej i analitycznej chemii supramolekularnej. (Współ)autorka licznych publikacji i komunikatów poświęconych bursztynowi bałtyckiemu i innym żywicom świata. Wiceprezes Międzynarodowego Stowarzyszenia Bursztynników. Laureatka licznych nagród i wyróżnień: Medal Prezydenta Miasta Gdańska za badania właściwości chemicznych bursztynu bałtyckiego i innych żywic kopalnych oraz za promocję Miasta Gdańska jako Światowej Stolicy Bursztynu; „Bursztynnik Roku 2015”; Złoty Medal im. Jana Kilińskiego za wkład w rozwój Rzemiosła Polskiego.
Partnerzy Konkursu:
Fundacja Wspólnota Gdańska, Międzynarodowe Stowarzyszenie Bursztynników, Muzeum Bursztynu Muzeum Gdańska, Akademia Sztuk Pięknych w Gdańsku, Polska Akademia Nauk Biblioteka Gdańska
Haft to ważna część niewyczerpanych skarbów kultury duchowej Ukrainy. Łączy się z nim cała wielowiekowa historia narodu ukraińskiego, jego twórcze poszukiwanie, radość i smutek, jego zwycięstwa i porażki, nadzieje na przyszłość. Wyszywanka – jest duchowym symbolem narodu ukraińskiego, ojczyzny, domu rodzinnego ciepła rąk matki. Dla Ukraińca wyszywanka to nie tylko ubrania. To coś bardzo wyjątkowego – osobistego, rodzimego, świętego. Haft traktowany jest jako symbol, który zachowuje swoje korzenie, tożsamość, zrozumienie siebie. To nasza historia: mitologia, religia, starożytna sztuka naszych przodków, dusza naszego ludu. Co więcej, nasz kod genetyczny jest szyfrowany w hafcie.
„Od kiedy pamiętam, podziwiałam prace artystów malarzy, zazdrościłam im talentu, a zwłaszcza umiejętności przenoszenia emocji na płótno. Do haftu zachęciła mnie moja siostra. Powiedziała: Skoro nie potrafisz machać pędzlem, to może z igłą pójdzie ci łatwiej. I tak w wieku 12 lat zaczęłam przygodę z wyszywaniem, która po dziś dzień stanowi ważną część mojego życia.”
Nataliia Kovalyshyna
Ukrainka z urodzenia, mieszkanka Gdańska z wyboru. Haftem zainteresowała się w szkole podstawowej, uczyła się go od nauczycielki techniki oraz od mamy i siostry. Swoje umiejętności doskonaliła między innymi w szkole artystycznej. Dziś uczy młodszych i starszych ozdabiania serwet, obrusów, pościeli, a nawet garderoby.
Zapraszamy do wzięcia udziału w projekcie „Jak powstaje film?” Wydarzenie jest skierowane do uczniów szkół ponadpodstawowych z terenu Trójmiasta.
“Jak powstaje film?” to warsztaty z zakresu edukacji filmowej, łączące w sobie tematy nowych mediów i ekologii. W ramach wydarzenia odbędą się projekcje i warsztaty filmowe oraz rozmowy z twórcami. Finałem przedsięwzięcia będą pokazy krótkich filmów zrealizowanych przez uczestników podczas trwania projektu. Warsztaty przeprowadzą wykwalifikowani specjaliści i specjalistki z dziedziny sztuki filmowej.
Program zakłada 5 spotkań z uczniami, każde spotkanie będzie dotyczyło poszczególnych bloków tematycznych (produkcja, reżyseria, scenariusz, storyboard, oświetlenie, montaż, aktorstwo).
Spotkania odbędą się w jednym z oddziałów Gdańskiego Archipelagu Kultury, w zależności od dzielnicy, w której znajdują się zgłoszone do udziału szkoły. Poszczególne części projektu zaplanowane są w czasie godzin lekcyjnych, aby umożliwić wsparcie procesu edukacji i wzbogacić podstawę programową realizowaną w szkołach, jednocześnie dając możliwość poszerzenia wiedzy zarówno uczniów jak i nauczycieli.
—
Jak zgłosić klasę do projektu?
To proste! Za pomocą wybranej formy (video/prezentacja/tekst) przekonajcie nas, że to właśnie Wy powinniście wziąć udział w projekcie! Do zgłoszenia należy dołączyć kartę zgłoszeniową oraz zgodę na wykorzystanie wizerunku (w przypadku zgłoszenia video lub prezentacji, na której znajdują się Wasze zdjęcia). Formularze znajdują się poniżej.
W związku z pracami technicznymi (wymiana ogrzewania) uprzejmie informujemy, że dom kultury Wyspa Skarbów GAK wraz z Izbą Pamięci Wincentego Pola są tymczasowo zamknięte.
Będziemy Państwa na bieżąco informować o zakończeniu prac.
PLIKI COOKIE
Używamy plików cookie na naszej stronie internetowej, aby zapewnić Ci najbardziej odpowiednie wrażenia, zapamiętując Twoje preferencje i powtarzając wizyty. Klikając „Akceptuj wszystko”, wyrażasz zgodę na użycie WSZYSTKICH plików cookie. Możesz jednak odwiedzić „Ustawienia plików cookie”, aby wyrazić kontrolowaną zgodę.
Ta strona korzysta z plików cookie, aby poprawić wrażenia podczas poruszania się po witrynie. Spośród nich pliki cookie, które są sklasyfikowane jako niezbędne, są przechowywane w przeglądarce, ponieważ są niezbędne do działania podstawowych funkcji witryny. Używamy również plików cookie stron trzecich, które pomagają nam analizować i rozumieć, w jaki sposób korzystasz z tej witryny. Te pliki cookie będą przechowywane w Twojej przeglądarce tylko za Twoją zgodą. Masz również możliwość rezygnacji z tych plików cookie. Jednak rezygnacja z niektórych z tych plików cookie może wpłynąć na wygodę przeglądania.
Funkcjonalne pliki cookie pomagają w wykonywaniu pewnych funkcji, takich jak udostępnianie zawartości witryny na platformach mediów społecznościowych, zbieranie informacji zwrotnych i inne funkcje stron trzecich.
Cookie
Duration
Description
wd
1 tydzień
Cookie od Facebooka. Okres ten pokazuje długość, w którym usługa może przechowywać i/lub odczytywać określone dane z Twojego komputera za pomocą pliku cookie, piksela, interfejsu API, śledzenia bez plików cookie lub innych zasobów.
Wydajnościowe pliki cookie służą do zrozumienia i analizy kluczowych wskaźników wydajności witryny, co pomaga zapewnić lepsze wrażenia użytkownika dla odwiedzających.
Analityczne pliki cookie służą do zrozumienia, w jaki sposób odwiedzający wchodzą w interakcję ze stroną internetową. Te pliki cookie pomagają dostarczać informacje o wskaźnikach liczby odwiedzających, współczynniku odrzuceń, źródle ruchu itp.
Reklamowe pliki cookie służą do dostarczania odwiedzającym odpowiednich reklam i kampanii marketingowych. Te pliki cookie śledzą odwiedzających w witrynach i zbierają informacje w celu dostarczania dostosowanych reklam.
Cookie
Duration
Description
_fbp
3 miesiące
Cookie od Facebook. Do przechowywania i śledzenia wizyt na stronach internetowych.
Datr
2 lata
Cookie od Facebook, aby zapewnić zapobieganie oszustwom.
Sb
2 lata
Cookie od Facebook. Do przechowywania danych przeglądarki.
Niezbędne pliki cookie są absolutnie niezbędne do prawidłowego funkcjonowania witryny. Te pliki cookie zapewniają anonimowe działanie podstawowych funkcji i zabezpieczeń witryny.
Cookie
Duration
Description
cookielawinfo-checkbox-analityka
11 miesięcy
Ten plik cookie jest ustawiany przez wtyczkę RODO Cookie Consent. Plik cookie służy do przechowywania zgody użytkownika na pliki cookie w kategorii „Analityka”.
cookielawinfo-checkbox-funkcjonalny
11 miesięcy
Plik cookie jest ustawiany przez zgodę na pliki cookie RODO, aby rejestrować zgodę użytkownika na pliki cookie w kategorii „Funkcjonalne”.
cookielawinfo-checkbox-inne
11 miesięcy
Ten plik cookie jest ustawiany przez wtyczkę RODO Cookie Consent. Plik cookie służy do przechowywania zgody użytkownika na pliki cookie w kategorii „Inne”.
cookielawinfo-checkbox-niezbedny
11 miesięcy
Ten plik cookie jest ustawiany przez wtyczkę RODO Cookie Consent. Pliki cookie służą do przechowywania zgody użytkownika na pliki cookie w kategorii „Niezbędne”.
cookielawinfo-checkbox-wydajnosc
11 miesięcy
Ten plik cookie jest ustawiany przez wtyczkę RODO Cookie Consent. Plik cookie służy do przechowywania zgody użytkownika na pliki cookie w kategorii „Wydajność”.
CookieLawInfoConsent
11 miesięcy
CookieLawInfoConsent — rejestruje domyślny stan przycisku odpowiedniej kategorii i stan CCPA. Działa tylko w koordynacji z podstawowym plikiem cookie.
viewed_cookie_policy
11 miesięcy
Plik cookie jest ustawiany przez wtyczkę RODO Cookie Consent i służy do przechowywania informacji, czy użytkownik wyraził zgodę na korzystanie z plików cookie. Nie przechowuje żadnych danych osobowych.
wfwaf-authcookie
11 godzin
Do czego służy: Ten plik cookie jest używany przez zaporę sieciową Wordfence do sprawdzania możliwości bieżącego użytkownika przed załadowaniem WordPressa. Kto otrzymuje ten plik cookie: Jest ustawiony tylko dla użytkowników, którzy są w stanie zalogować się do WordPress. Jak pomaga ten plik cookie: Ten plik cookie umożliwia zaporze Wordfence wykrywanie zalogowanych użytkowników i zapewnianie im zwiększonego dostępu. Pozwala także Wordfence wykrywać niezalogowanych użytkowników i ograniczać ich dostęp do bezpiecznych obszarów. Plik cookie informuje również zaporę ogniową, jaki poziom dostępu ma odwiedzający, aby pomóc zaporze ogniowej podejmować mądre decyzje o tym, komu zezwolić, a komu zablokować.
wp-settings-1
12 miesięcy
WordPress używa tego pliku cookie, aby dostosować widok interfejsu administratora, a być może także głównego interfejsu witryny.
wp-settings-time-1
12 miesięcy
WordPress używa tego pliku cookie, aby dostosować widok interfejsu administratora, a być może także głównego interfejsu witryny.