Powrót do GAKu Logo GAK
Logo GAK

placówki

Wyspa Skarbów

GAK

Wyspa
Skarbów

Wyspa Sobieszewska to kreatywny relaks i wolność tworzenia! Dodatkowo działa u nas małe muzeum Wincentego Pola.

GAK Wyspa Skarbów
ul. Turystyczna 3
80-680 Gdańsk

Godziny otwarcia:
w dni robocze: 10:00 – 18:00
w weekendy placówka nieczynna.

Na przełomie maja i czerwca organizujemy, na plaży w Sobieszewie, barwny, Karnawał Latawców. Co roku, ogłaszamy Międzynarodowy Konkurs na Ekslibris i Małą Formę Graficzną. Możesz wpaść do nas podczas Europejskiej Nocy Muzeów.

maj 2023

Kalendarz wydarzeń:

wyczyść filtry

04 marzec - 10 maj

Kultura ludowa Żuław, Mierzei Wiślanej i Kaszub

Wernisaż wystawy czasowej w Izbie Pamięci Wincentego Pola Tematem przewodnim wystawy będzie pr...

spotkanie
wystawa

Kultura ludowa Żuław, Mierzei Wiślanej i Kaszub

Logo placówki

data

04.03.23
sobota

godzina

16:00

wstęp

bezpłatny

adres

Wyspa Skarbów GAK, ul. Turystyczna 3

dla kogo?

Dorośli, Młodzież, Seniorzy

Główna grafika wpisu

Wernisaż wystawy czasowej w Izbie Pamięci Wincentego Pola

Tematem przewodnim wystawy będzie próba odnalezienia zmian, jakie zaszły w zurbanizowaniu Wybrzeża. Przedstawimy Państwu elementy życia codziennego oraz sztukę ludową Żuław, Mierzei Wiślanej i Kaszub. Na przestrzeni wieków, kolejne pokolenia tworzyły na tym terenie unikalny tygiel kulturowy, religijny, materialny i niematerialny oraz wytworzyły wyjątkowy styl, który był cechą charakterystyczną terenów delty Wisły.

Wernisaż wystawy uatrakcyjni WYKŁAD Anny Korpowskiej-Głowackiej autorki licznych książek – która przedstawi legendy gdańska z historycznego punktu widzenia. Dodatkowo, spotkanie zostanie wzbogacone pokazem krótkometrażowego filmu “Legendy Żuławskie” powstałym z inspiracji książką „Legendy z Żuław i Dolnego Powiśla” autorstwa Anny Korpowskiej-Głowackiej.

Ekspozycja wystawy do 10 maja 2023.

W programie:

 • „Legendy jako niematerialne dziedzictwo kulturowe”. Wykład.
  Legendy zawsze były ważnym mechanizmem w organizacji życia społeczno-kulturowego. We współczesnym świecie legendy są stawiane przeciw wiedzy naukowej i racjonalnemu myśleniu. Pomimo rozwoju nauki legendy wciąż istnieją w naszej pamięci. Czy słyszałeś coś o Pierścieniu świętej Brygidy? A co wiesz o czarownicach z Gdańska? Dzisiaj dzięki legendom możemy spojrzeć na przeszłość oczami ludzi, którzy żyli dawno temu. Możemy zrozumieć, jak postrzegali świat i jak wyjaśniali sobie różne sytuacje życiowe. Podczas wykładu porozmawiamy o legendach jako niematerialnym dziedzictwie kulturowym. Dowiemy się o takich legendach gdańskich jak Duch mnicha, Duchy z domu Adama i Ewy, Okrutny komtur i dzielna Anna, Pierścień świętej Brygidy, Sprytny kapitan, Ulrich i Eczelino.Gość specjalny wydarzenia: Anna Korpowska-Głowacka – absolwentka Historii Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Współorganizatorka konkursów przybliżających historię i kulturę państw Unii Europejskiej (EU). Autorka licznych książek: „Czarownice z Pomorza i Kujaw”, „Legendy z Żuław i Dolnego Powiśla”, „Magia ludowa z Pomorza i Kujaw”, „Rybak i diabeł. Legendy znad Morza Bałtyckiego”, „Panny wodne. O jeziornicach, morianach i wodnicach z Pomorza” itd. Członkini Związku Literatów Polskich oraz Stowarzyszenia Autorów i Wydawców.  W 2020 r. otrzymała Medal Jerzego Sulimy- Kamińskiego w uznaniu zasług dla kultury Pomorza i Kujaw, ZLP, Toruń, Kapituła

  W swoim wykładzie „Legendy jako niematerialne dziedzictwo kulturowe” postara się nam przybliżyć znaczenia legend i podań oraz opowie o legendach z historycznego punktu widzenia.

 • „Legendy Żuławskie” reż. Nikodem Maszota, Justyna Michalkiewicz-Waloszek, Mateusz Waloszek. Pokaz krótkometrażowego filmu powstałego z inspiracji książką „Legendy z Żuław i Dolnego Powiśla” autorstwa Anny Korpowskiej-Głowackiej
  Spotkanie poprowadzi Taisiia Huz – absolwentka Kulturoznawstwa Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie.  Kuratorka wystaw czasowych Galerii Wyspy Skarbów Gdańskiego Archipelagu Kultury oraz Centrum Wystawienniczego Wyspy Sobieszewskiej i Ujścia Wisły im. Wincentego Pola Gdańskiego Archipelagu Kultury.
Kobieta prowadząca dwie owce przy zachodzie słońca.

18 kwiecień - 28 czerwiec

Jelonki

Wernisaż wystawy czasowej fotografii reportażowej Renaty Dąbrowskiej w Galerii Wyspy Skarbów GAK....

wystawa

Jelonki

Logo placówki

data

18.04.23
wtorek

godzina

18:00

wstęp

bezpłatny

adres

Wyspa Skarbów GAK, ul. Turystyczna 3

dla kogo?

Dorośli, Młodzież, Seniorzy

Główna grafika wpisu

Wernisaż wystawy czasowej fotografii reportażowej Renaty Dąbrowskiej w Galerii Wyspy Skarbów GAK.

Zapraszamy na ekspozycję wystawy fotografii reportażowej p.t. Jelonki. Bohaterką reportażu jest Anna Kamińska (z Antosiem i Balbinką), która od 2013 roku prowadzi Ośrodek Okresowej Rehabilitacji Zwierząt Jelonki. Niesie pomoc zwierzętom dzikim, chorym i po wypadkach. Pozostawione w swoim naturalnym środowisku nie mają szans na powrót do zdrowia i na przeżycie. Potrzebują fachowej pomocy oraz opieki w bezpiecznym miejscu. Ania jest dla nich często ostatnią deską ratunku. Ma bogate doświadczenie w opiece nad dzikimi zwierzętami – ptakami i ssakami. Od lat opiekuje się rannymi zwierzętami. Wielu jej podopiecznych po wyleczeniu wróciło do swojego naturalnego środowiska.

Wystawa została nagrodzona w Gdańsk Press Photo 2019.

Renata Dąbrowska – absolwentka Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi. Wielokrotna laureatka polskich konkursów fotografii prasowej. W latach 2005–2018 współpracowała z trójmiejskim oddziałem „Gazety Wyborczej”. Wydała album autorski „Ja, Renata Dąbrowska – 100 portretów” oraz wykonała portrety do publikacji „Twarze gdańskiej kultury”, „Młodzi twórcy kultury”. Swoje prace prezentowała na wystawach indywidualnych w Warszawie, Bydgoszczy, Poznaniu oraz zbiorowych we Wrocławiu, Łodzi i Elblągu. Wykłada w Sopockiej Szkole Fotografii, współautorka kursu Sztuka Fotografowania. Stypendystka Marszałka Województwa Pomorskiego i Miasta Gdańska

Fragment negatywu mapy w języku niemieckim w odcieniach niebieskiego.

13 maj

Noc Muzeów na Wyspie Sobieszewskiej

Miejsce:  - Żuławska Zagroda gburska, ul. Świbnieńska 204, Przegalina Tegoroczna Noc Muzeów w ...

literatura
spotkanie

Noc Muzeów na Wyspie Sobieszewskiej

Logo placówki

data

13.05.23
sobota

godzina

14:00

wstęp

bezpłatny

adres

ul. Świbnieńska 204, Gdańsk Przegalina

dla kogo?

Dorośli, Seniorzy

Główna grafika wpisu

Miejsce:  – Żuławska Zagroda gburska, ul. Świbnieńska 204, Przegalina

Tegoroczna Noc Muzeów w Wyspie Skarbów GAK to doskonałą okazja aby lepiej poznać historię terenu Żuław i Mierzei Wiślanej. Zwiedzicie historyczną Zagrodę Gburską z XIX w. i dowiecie się ciekawych rzeczy o historii obiektu.

W programie:

 • 14:00 – autorska prelekcja Arkadiusza Lewickiego na temat historii Żuławskiej Zagrody gburskiej z 1873 roku.
  Zagroda Gburska z XIX wieku znajdująca się na terenie Wyspy Sobieszewskiej – to kompleks położony na 1,9ha składający się z domu mieszkalnego, spichlerza (częściowo mieszkalny), ruin dwóch obór, fundamentów stodoły, stawu, sadu i parku. Obecnie budynek przechodzi intensywne prace konserwatorsko-remontowe i nie jest ogólnodostępny, dlatego Noc Muzeów w Wyspie Skarbów GAK – to unikalna możliwość aby zwiedzić historyczny obiekt.
 • 14:30 – prezentacja książki „Przemoc i honor w życiu społecznym wsi na Mierzei Wiślanej w XVI-XVII w.” Jaśminy Korczak-Siedleckiej, (Pomorska Książka Roku 2022, Pomorska Nagroda Literacka „Wiatr od morza”)
  Jaśmina Korczak-Siedlecka – doktor nauk humanistycznych w dyscyplinie historia (Instytut Historii PAN), absolwentka Instytutu Historycznego UW. W latach 2014–2017 zatrudniona w Instytucie Historii i Kultury Europy Środkowej i Wschodniej w Lipsku (Geisteswissenschaftliches Zentrum Geschichte und Kultur Ostmitteleuropas – GWZO). Obecnie pracuje w Niemieckim Instytucie Historycznym w Warszawie. Specjalizuje się w historii społecznej epoki nowożytnej, z uwzględnieniem terenów niemieckojęzycznych. W swoich badaniach stara się zastosować różne podejścia metodologiczne oraz dorobek nauk społecznych. Laureatka konkursu „Monografie” Fundacji na Rzecz Nauki Polskiej za książkę „Przemoc i honor w życiu społecznym wsi na Mierzei Wiślanej w XVI-XVII w.” (2020),  za którą zdobyła także wyróżnienie w XI edycji Konkursu „Polska wieś – dziedzictwo i przyszłość” Fundacji na rzecz Rozwoju Polskiego Rolnictwa pod patronatem honorowym Polskiego Komitetu ds. UNESCO (2019).
 • 15:00 – premiera książki „Odwadnianie i osuszanie Żuław 1945-1950” Waldemara Nocnego, pisarza i historyka z Wyspy Sobieszewskiej
  Waldemar Nocny – historyk, pedagog, pisarz i urzędnik samorządowy. Urodził się w Gdańsku, w części, która do dnia dzisiejszego zachowała swój naturalny charakter – między dwoma odnogami ujścia rzeki Wisły – Wyspie Sobieszewskiej, w środowisku ludzi przybyłych z różnych stron Polski. Autor szeregu publikacji na temat poszczególnych dzielnic miasta Gdańska Brzeźno, Nowy Port, Stogi, Wyspa Sobieszewska, Jelitkowo, Letnica oraz Plaże i kąpieliska Mierzei Wiślanej i Trzecie ujście Wisły, Katastrofa. Ujście Wisły w czasach Przełomu. Wyspa Wspomnień, Przewodnik historyczny po Wyspie Sobieszewskiej oraz zbioru opowiadań Trzynasty kilometr i powieści Reguła trzech, Do wkrótce, Kobiety.
 • 15:30 – poczęstunek dla uczestników spotkania
 • 16:00 – spotkanie z duetem literackim, rozmowa z autorami wokół książek. Prowadzi: Paweł Jarczewski – kustosz Centrum Wystawienniczego Wyspy Sobieszewskiej i Ujścia Wisły im. Wincentego Pola GAK.
Kolorowy latawiec na turkusowym tle

21 maj

Warsztaty konstruowania latawców

W ramach 7. Karnawału Latawców „Latajcie w waszej-naszej bajce” Dlaczego latawiec lata? Do cze...

warsztat

Warsztaty konstruowania latawców

Logo placówki

data

21.05.23
niedziela

godzina

12:00 - 16:00

wstęp

płatny

adres

Wyspa Skarbów GAK, ul. Turystyczna 3

dla kogo?

Familijne

Główna grafika wpisu

W ramach 7. Karnawału Latawców „Latajcie w waszej-naszej bajce”

Dlaczego latawiec lata? Do czego potrzebny jest ogon? Jakich materiałów użyć do budowy latawca? Jaki kształt jest najlepszy? Odpowiedzi na wszystkie te pytania poznacie w trakcie naszych warsztatów! Profesjonalni instruktorzy z Fundacji Strefa Mocy zdradzą Wam tajniki konstruktorskiego fachu, a Wy wkroczycie na ścieżkę latawcowych zdobywców przestworzy! Na swych latających machinach pomknijcie wprost na sobieszewską plażę, gdzie podczas 7. Karnawału Latawców „Latajcie w waszej-naszej bajce” odbędzie się KONKURS na najciekawszy, własnoręcznie wykonany latawiec nawiązujący do tematu festiwalu. NAGRODY GŁÓWNE: I – 1000 zł, II – 700 zł, III – 400 zł. Zapraszamy!

Prowadzenie – Anna i Artur Milarscy. Pomysłodawcy, założyciele i członkowie Zarządu Fundacji Strefa Mocy. Od roku 2012, po przeprowadzce na Mierzeję Wiślaną, zajmują się działalnością społeczną. Są zaangażowani w rozwój trzeciego sektora w gminie Sztutowo, powiecie nowodworskim i województwie pomorskim. Artur Milarski – członek poprzedniej kadencji Pomorskiej Rady NGO, specjalista w dziedzinie ekonomii społecznej i ekonomizacji organizacji pozarządowych, absolwent Szkoły Liderów Polsko – Amerykańskiej Fundacji Wolności. Anna Milarska – animatorka środowiska lokalnego, Dyrektorka Biura Stowarzyszenia Żuławy, trenerka.

Łączy ich pasja latawcowa. Razem tworzą zgrany zespół. Mają duże doświadczenie w pracy społecznej i głowy wciąż pełne pomysłów na rozwój fundacji i miejsca w którym mieszkają.

Dofinansowano ze środków programu społecznego rozwoju Wyspy Sobieszewskiej realizowanego przez Miasto Gdańsk w ramach przygotowań do Światowego Jamboree Skautowego w 2027 roku.

Zapisy do: 19 maja

Wstęp: 50 zł od RODZINY

Płatność online na bilety24.pl

Uwaga:

 • Liczba miejsc ograniczona- obowiązuje kolejność zgłoszeń
 • Materiały zapewnia organizator
Kolorowy latawiec na turkusowym tle

28 maj

Warsztaty konstruowania latawców

W ramach 7. Karnawału Latawców „Latajcie w waszej-naszej bajce” Dlaczego latawiec lata? Do cze...

warsztat

Warsztaty konstruowania latawców

Logo placówki

data

28.05.23
niedziela

godzina

12:00 - 16:00

wstęp

płatny

adres

Wyspa Skarbów GAK, ul. Turystyczna 3

dla kogo?

Familijne

Główna grafika wpisu

W ramach 7. Karnawału Latawców „Latajcie w waszej-naszej bajce”

Dlaczego latawiec lata? Do czego potrzebny jest ogon? Jakich materiałów użyć do budowy latawca? Jaki kształt jest najlepszy? Odpowiedzi na wszystkie te pytania poznacie w trakcie naszych warsztatów! Profesjonalni instruktorzy z Fundacji Strefa Mocy zdradzą Wam tajniki konstruktorskiego fachu, a Wy wkroczycie na ścieżkę latawcowych zdobywców przestworzy! Na swych latających machinach pomknijcie wprost na sobieszewską plażę, gdzie podczas 7. Karnawału Latawców „Latajcie w waszej-naszej bajce” odbędzie się KONKURS na najciekawszy, własnoręcznie wykonany latawiec nawiązujący do tematu festiwalu. NAGRODY GŁÓWNE: I – 1000 zł, II – 700 zł, III – 400 zł. Zapraszamy!

Prowadzenie – Anna i Artur Milarscy. Pomysłodawcy, założyciele i członkowie Zarządu Fundacji Strefa Mocy. Od roku 2012, po przeprowadzce na Mierzeję Wiślaną, zajmują się działalnością społeczną. Są zaangażowani w rozwój trzeciego sektora w gminie Sztutowo, powiecie nowodworskim i województwie pomorskim. Artur Milarski – członek poprzedniej kadencji Pomorskiej Rady NGO, specjalista w dziedzinie ekonomii społecznej i ekonomizacji organizacji pozarządowych, absolwent Szkoły Liderów Polsko – Amerykańskiej Fundacji Wolności. Anna Milarska – animatorka środowiska lokalnego, Dyrektorka Biura Stowarzyszenia Żuławy, trenerka.

Łączy ich pasja latawcowa. Razem tworzą zgrany zespół. Mają duże doświadczenie w pracy społecznej i głowy wciąż pełne pomysłów na rozwój fundacji i miejsca w którym mieszkają.

Dofinansowano ze środków programu społecznego rozwoju Wyspy Sobieszewskiej realizowanego przez Miasto Gdańsk w ramach przygotowań do Światowego Jamboree Skautowego w 2027 roku.

Zapisy do: 26 maja

Wstęp: 50 zł od RODZINY

Płatność online na bilety24.pl

Uwaga:

 • Liczba miejsc ograniczona- obowiązuje kolejność zgłoszeń
 • Materiały zapewnia organizator
Logo Wyspa Skarbów

Aktualności

_2 października 2023

Zapisz się na zajęcia w domach kultury GAK.

Rozpoczął się nowy sezon zajęć i warsztatów artystycznych. Domy kultury GAK znajdują się w takich...

Zapisz się na zajęcia w domach kultury GAK.

Rozpoczął się nowy sezon zajęć i warsztatów artystycznych. Domy kultury GAK znajdują się w takich dzielnicach, jak: Zaspa, Wrzeszcz Dolny, Orunia Św. Wojciech – Lipce, Wyspa Sobieszewska, Brzeźno, Stogi i Letnica.

W tym roku przygotowaliśmy wyjątkowo bogaty program zajęć edukacyjnych, artystycznych i ruchowych. W naszej ofercie znajdziecie mnóstwo propozycji, zarówno dla dzieci jak i młodzieży oraz dorosłych. Jest w czym wybierać, prócz naszych stałych zajęć mamy też kilka nowości. Większość zajęć będzie odbywać się w godzinach popołudniowych, tak, aby każdy mógł z nich skorzystać. Wybraliśmy dla Was najlepszych, doświadczonych instruktorów i instruktorki, którzy poprowadzą zajęcia.

Prócz zajęć artystycznych i edukacyjnych w wybranych domach kultury prowadzone będą spotkania lokalnej społeczności oraz kluby pasjonatów, kluby seniora a dla młodzieży kluby gier planszowych.

Zaplanuj kulturalny rok z GAK. Wybierz coś dla siebie i Swojego dziecka:

 • zajęcia taneczne dla dzieci, dorosłych i młodzieży, a wśród nich: Flamenco, balet , taniec jazzowy i artystyczny, hip hop i wiele innych form tańca – Dom Sztuki, Stacja Orunia, Projektornia, Scena Muzyczna, Wyspa Skarbów
 • ceramika dla dzieci, młodzieży i dorosłych – Dom Sztuki, Plama, Winda, Wyspa Skarbów, Stacja Orunia
 • plastyka dla dzieci – Dom Sztuki, Stacja Orunia, Gama, Plama, Projektornia, Wyspa Skarbów
 • nauka gry na instrumencie (gitara klasyczna, pianino, fortepian, bębny, saksofon) – Dom Sztuki, Plama, Scena Muzyczna, Winda, Wyspa Skarbów
 • zajęcia ruchowe, a w wśród nich: Joga, fitness, streching, Zumba – Dom Sztuki, Gama, Scena Muzyczna, Wyspa Skarbów
 • rysunek  i malarstwo–  Plama, Scena Muzyczna, Winda, Dom Sztuki
 • rękodzieło, kreatywne zajęcia dla seniorów – Stacja Orunia, Gama, Scena Muzyczna, Wyspa Skarbów,
 • pracownia witrażu – Stacja Orunia,
 • warsztaty języków obcych – Scena Muzyczna,
 • fotografia – Scena Muzyczna,
 • różne zajęcie muzyczne w tym wspólne muzykowanie oraz zajęcia wokalne –  Projektornia, Winda, Wyspa Skarbów, Dom Sztuki.

W nadchodzącym sezonie mamy też kilka nowości, zarówno dla dzieci jak i dorosłych. Są to, między innymi:

 • sensoplastyka ® – zajęcia dla dzieci podczas których dziecko uczy się otaczającego świata poprzez smakowanie, dotykanie, wąchanie i obserwowanie. Głównym celem zajęć jest wspieranie samodzielności dzieci i ich kreatywności. Zajęcia prowadzone są w Domu Sztuki i Stacji Orunia.
 • tkactwo, tkanina artystyczna, moda na recykling, mozaika, linoryt – Stacja Orunia, Wyspa Skarbów
 • pracownia praktyk performatywnych, twórcze pisanie, tworzenie komiksów – Plama,
 • różne formy tańca dla dorosłych  w Stacji Orunia, Scenie Muzycznej i Projektorni, Wyspa Skarbów,
 • babska strona mocy  to zajęcia ruchowe dla matek i córek, które znajdziecie w Projektorni.

Wszelkie informacje o zapisach, kosztach uczestnictwa w zajęciach oraz harmonogramy znajdziecie na www.gak.gda.pl w zakładce: płatności

Uwaga! Zapisy na zajęcia do Stacji Orunia GAK i Projektorni oraz do Zespołu Pieśni i Tańca “Gdańsk” odbywają się tylko przez panel www.strefazajec.pl

U nas każdy znajdzie coś dla siebie. Polecamy nie czekać do ostatniej chwili, miejsca na zajęciach szybko się kończą.