Powrót do GAKu Logo GAK
Logo GAK

placówki

Wyspa Skarbów

GAK

Wyspa
Skarbów

Wyspa Sobieszewska to kreatywny relaks i wolność tworzenia! Dodatkowo działa u nas małe muzeum Wincentego Pola.

GAK Wyspa Skarbów
ul. Turystyczna 3
80-680 Gdańsk

Godziny otwarcia:
w dni robocze: 10:00 – 18:00
w weekendy placówka nieczynna.

Na przełomie maja i czerwca organizujemy, na plaży w Sobieszewie, barwny, Karnawał Latawców. Co roku, ogłaszamy Międzynarodowy Konkurs na Ekslibris i Małą Formę Graficzną. Możesz wpaść do nas podczas Europejskiej Nocy Muzeów.

kwiecień 2023

Kalendarz wydarzeń:

wyczyść filtry

04 marzec - 10 maj

Kultura ludowa Żuław, Mierzei Wiślanej i Kaszub

Wernisaż wystawy czasowej w Izbie Pamięci Wincentego Pola Tematem przewodnim wystawy będzie pr...

spotkanie
wystawa

Kultura ludowa Żuław, Mierzei Wiślanej i Kaszub

Logo placówki

data

04.03.23
sobota

godzina

16:00

wstęp

bezpłatny

adres

Wyspa Skarbów GAK, ul. Turystyczna 3

dla kogo?

Dorośli, Młodzież, Seniorzy

Główna grafika wpisu

Wernisaż wystawy czasowej w Izbie Pamięci Wincentego Pola

Tematem przewodnim wystawy będzie próba odnalezienia zmian, jakie zaszły w zurbanizowaniu Wybrzeża. Przedstawimy Państwu elementy życia codziennego oraz sztukę ludową Żuław, Mierzei Wiślanej i Kaszub. Na przestrzeni wieków, kolejne pokolenia tworzyły na tym terenie unikalny tygiel kulturowy, religijny, materialny i niematerialny oraz wytworzyły wyjątkowy styl, który był cechą charakterystyczną terenów delty Wisły.

Wernisaż wystawy uatrakcyjni WYKŁAD Anny Korpowskiej-Głowackiej autorki licznych książek – która przedstawi legendy gdańska z historycznego punktu widzenia. Dodatkowo, spotkanie zostanie wzbogacone pokazem krótkometrażowego filmu “Legendy Żuławskie” powstałym z inspiracji książką „Legendy z Żuław i Dolnego Powiśla” autorstwa Anny Korpowskiej-Głowackiej.

Ekspozycja wystawy do 10 maja 2023.

W programie:

  • „Legendy jako niematerialne dziedzictwo kulturowe”. Wykład.
    Legendy zawsze były ważnym mechanizmem w organizacji życia społeczno-kulturowego. We współczesnym świecie legendy są stawiane przeciw wiedzy naukowej i racjonalnemu myśleniu. Pomimo rozwoju nauki legendy wciąż istnieją w naszej pamięci. Czy słyszałeś coś o Pierścieniu świętej Brygidy? A co wiesz o czarownicach z Gdańska? Dzisiaj dzięki legendom możemy spojrzeć na przeszłość oczami ludzi, którzy żyli dawno temu. Możemy zrozumieć, jak postrzegali świat i jak wyjaśniali sobie różne sytuacje życiowe. Podczas wykładu porozmawiamy o legendach jako niematerialnym dziedzictwie kulturowym. Dowiemy się o takich legendach gdańskich jak Duch mnicha, Duchy z domu Adama i Ewy, Okrutny komtur i dzielna Anna, Pierścień świętej Brygidy, Sprytny kapitan, Ulrich i Eczelino.Gość specjalny wydarzenia: Anna Korpowska-Głowacka – absolwentka Historii Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Współorganizatorka konkursów przybliżających historię i kulturę państw Unii Europejskiej (EU). Autorka licznych książek: „Czarownice z Pomorza i Kujaw”, „Legendy z Żuław i Dolnego Powiśla”, „Magia ludowa z Pomorza i Kujaw”, „Rybak i diabeł. Legendy znad Morza Bałtyckiego”, „Panny wodne. O jeziornicach, morianach i wodnicach z Pomorza” itd. Członkini Związku Literatów Polskich oraz Stowarzyszenia Autorów i Wydawców.  W 2020 r. otrzymała Medal Jerzego Sulimy- Kamińskiego w uznaniu zasług dla kultury Pomorza i Kujaw, ZLP, Toruń, Kapituła

    W swoim wykładzie „Legendy jako niematerialne dziedzictwo kulturowe” postara się nam przybliżyć znaczenia legend i podań oraz opowie o legendach z historycznego punktu widzenia.

  • „Legendy Żuławskie” reż. Nikodem Maszota, Justyna Michalkiewicz-Waloszek, Mateusz Waloszek. Pokaz krótkometrażowego filmu powstałego z inspiracji książką „Legendy z Żuław i Dolnego Powiśla” autorstwa Anny Korpowskiej-Głowackiej
    Spotkanie poprowadzi Taisiia Huz – absolwentka Kulturoznawstwa Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie.  Kuratorka wystaw czasowych Galerii Wyspy Skarbów Gdańskiego Archipelagu Kultury oraz Centrum Wystawienniczego Wyspy Sobieszewskiej i Ujścia Wisły im. Wincentego Pola Gdańskiego Archipelagu Kultury.
Brązowe, malowane czerwonymi liniami jajko na niebieskim tależyku

01 kwiecień

Pisanki – malowanki

Rodzinne warsztaty pisankarstwa Pisanka jest symbolem życia, a Zmartwychwstanie to symbol naro...

warsztat

Pisanki – malowanki

Logo placówki

data

01.04.23
sobota

godzina

13:00 - 16:00

wstęp

bezpłatny

adres

Wyspa Skarbów GAK, ul. Turystyczna 3

dla kogo?

Dorośli, Dzieci, Familijne, Młodzież, Seniorzy

Główna grafika wpisu

Rodzinne warsztaty pisankarstwa

Pisanka jest symbolem życia, a Zmartwychwstanie to symbol narodzin i wyjścia z ciemności. Dlatego czas około Świąt Wielkiej Nocy to doskonała okazja do tego, aby nowi mieszkańcy Gdańska z Ukrainy mogli opowiedzieć o swoich tradycjach i zwyczajach. Warsztaty utrzymane w atmosferze wzajemnego szacunku i otwartości pozwolą na lepsze poznanie wzajemnych kultur.

Zwyczaj malowania jajek znany był już od czasów cesarstwa rzymskiego. Na ziemiach polskich najstarsze pisanki pochodzą z X wieku. Tradycja ukraińskiego pisankarstwa również sięga  dalekich czasów sprzed tysiąca lat. Tradycyjnie wzory tworzone są roztopionym woskiem, a kolory są pozyskiwane dzięki naturalnym barwnikom – łupinom cebuli lub ochrą.

Malowanie pisanek jest rozrywką, dzięki której poznamy tradycję, a dekoracyjne jajka, które rozpiszecie w autorskie wzory, staną się unikalną świąteczną dekoracją lub oryginalnym prezent dla ich bliskich.

W programie:

  • TRADYCJA PISANIA JAJEK – wykład
  • WARSZTATY RODZINNE. Zapewniamy materiały oraz poczęstunek 😉

Prowadzenie – Hanna Drobchenko. Pochodzi z Ukrainy, ma korzenie łemkowskie. Jej dziadek i pradziadek zajmowali się rzeźbą na drewnie, co stało się dla Hanny inspiracją do podjęcia własnej twórczości. Oprócz rysowania pisanek Hanna zajmuje się ceramiką, tworzy wycinanki. Artystka szyje odzież oraz akcesoria, na których pojawiają się motywy sztuki łemkowskiej. To zarówno haft krzyżykowy, jak i wzory wykonane stemplami.

Zapisy:

Prosimy dokonywać zapisów do czwartku 13 stycznia 2023.
Tel. 58 323-91-15 od poniedziałku  do piątku w godz. 10.00- 18.00
e-mail wyspaskarbow@gak.gda.pl. (w tytule ZAPISY)

15 kwiecień

Dzień Sztuki w Wyspie Skarbów GAK

15 kwietnia przypada Światowy Dzień Sztuki! Dzień ten upamiętnia narodziny Leonarda da Vinci, jed...

spotkanie
warsztat

Dzień Sztuki w Wyspie Skarbów GAK

Logo placówki

data

15.04.23
sobota

godzina

12:00 - 15:00

wstęp

bezpłatny

adres

Wyspa Skarbów GAK, ul. Turystyczna 3

dla kogo?

Dorośli, Młodzież

Główna grafika wpisu

15 kwietnia przypada Światowy Dzień Sztuki! Dzień ten upamiętnia narodziny Leonarda da Vinci, jednego z największych artystów w historii. Święto jest idealną okazją do przypomnienia, jak ważną rolę w naszym życiu odgrywa sztuka…i jak znamienitych, rozwijających się twórców i pasjonatów artystycznych działań  mamy obok siebie. 😉

W programie:

  • #historie „Ceramika. Inspiracje i tajemnice warsztatu” – wykład Alicji Bielskiej, uczestniczki Pracowni Ceramicznej Wyspy Skarbów GAK (25 min.)
  • #warsztaty „Piękno malarstwa” – warsztaty familijne malarstwa petrykiwskiego w ramach finisażu wystawy Marty Zwarycz “Serce w kwiaty” (2h)
  • #MłodziTwórcy – pokazy artystyczne adeptów ART zajęć: gitarzyści, balet (pokaz grupowy), taniec współczesny (pokaz solo)  (30 min)

Alicja Bielska – z wykształcenia biolog. Pracuje na Wyspie Sobieszewskiej i tutaj również od kilkunastu lat aktywnie realizuje swoją ceramiczną pasję. Ceni ceramikę powstałą w alternatywnych wypałach, dlatego wciąż jest otwarta na nowe wyzwania i eksperymenty. Ceramika na ścianie jest jej ulubioną formą prezentacji i artystycznego wyrazu. Uczestniczka wielu ceramicznych wystaw zbiorowych, jak również kilku indywidualnych: „W ceramicznej aurze” – Stary Spichlerz Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku (2016); „Pośród żywiołów” – Wyspa Skarbów GAK w Gdańsku Wyspa Sobieszewska (2016); „Głębokie zanurzenie” – Galeria artystyczna „Szary Ganek” w Pruszczu Gdańskim (2018); „Blisko Natury” – Centrum Informacji i Edukacji Ekologicznej w Gdańsku (2021).

Marta Zwarycz – Zajmuje się malarstwem od 15 lat, jednakże już jako kilkuletnia dziewczyna zachwyciła swoim rodzącym się talentem profesorów z Akademii Sztuk Pięknych. Jej sztuka czerpie z bogactwa malarstwa petrykiwskiego: magicznego, pełnego kolorów i detali, zachwycającego swoją różnorodnością. Oprócz malarstwa artystka projektuje wnętrza, prowadzi warsztaty integracyjne, bierze udział w projektach kulturowych. Jest także tatuażystką preferującą styl folkart.

Kobieta prowadząca dwie owce przy zachodzie słońca.

18 kwiecień - 28 czerwiec

Jelonki

Wernisaż wystawy czasowej fotografii reportażowej Renaty Dąbrowskiej w Galerii Wyspy Skarbów GAK....

wystawa

Jelonki

Logo placówki

data

18.04.23
wtorek

godzina

18:00

wstęp

bezpłatny

adres

Wyspa Skarbów GAK, ul. Turystyczna 3

dla kogo?

Dorośli, Młodzież, Seniorzy

Główna grafika wpisu

Wernisaż wystawy czasowej fotografii reportażowej Renaty Dąbrowskiej w Galerii Wyspy Skarbów GAK.

Zapraszamy na ekspozycję wystawy fotografii reportażowej p.t. Jelonki. Bohaterką reportażu jest Anna Kamińska (z Antosiem i Balbinką), która od 2013 roku prowadzi Ośrodek Okresowej Rehabilitacji Zwierząt Jelonki. Niesie pomoc zwierzętom dzikim, chorym i po wypadkach. Pozostawione w swoim naturalnym środowisku nie mają szans na powrót do zdrowia i na przeżycie. Potrzebują fachowej pomocy oraz opieki w bezpiecznym miejscu. Ania jest dla nich często ostatnią deską ratunku. Ma bogate doświadczenie w opiece nad dzikimi zwierzętami – ptakami i ssakami. Od lat opiekuje się rannymi zwierzętami. Wielu jej podopiecznych po wyleczeniu wróciło do swojego naturalnego środowiska.

Wystawa została nagrodzona w Gdańsk Press Photo 2019.

Renata Dąbrowska – absolwentka Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi. Wielokrotna laureatka polskich konkursów fotografii prasowej. W latach 2005–2018 współpracowała z trójmiejskim oddziałem „Gazety Wyborczej”. Wydała album autorski „Ja, Renata Dąbrowska – 100 portretów” oraz wykonała portrety do publikacji „Twarze gdańskiej kultury”, „Młodzi twórcy kultury”. Swoje prace prezentowała na wystawach indywidualnych w Warszawie, Bydgoszczy, Poznaniu oraz zbiorowych we Wrocławiu, Łodzi i Elblągu. Wykłada w Sopockiej Szkole Fotografii, współautorka kursu Sztuka Fotografowania. Stypendystka Marszałka Województwa Pomorskiego i Miasta Gdańska

Wisława Szymborska i Wincenty Pol w niebieskich tonacjach.

22 kwiecień

Limeryki z Wyspy

W ramach projektu Polem- Wisłą- Wyspą Układanie limeryków bywa zaraźliwe... Zaczyna ktoś z rodzi...

spotkanie

Limeryki z Wyspy

Logo placówki

data

22.04.23
sobota

godzina

16:00

wstęp

bezpłatny

adres

Wyspa Skarbów GAK, ul. Turystyczna 3

dla kogo?

Dorośli, Młodzież, Seniorzy

Główna grafika wpisu

W ramach projektu Polem- Wisłą- Wyspą

Układanie limeryków bywa zaraźliwe… Zaczyna ktoś z rodziny, później dołącza następny. Limerykujmy w pojedynkę i zespołowo! W towarzystwie męskim i koedukacyjnie, w gronie rówieśników i międzypokoleniowo, w domu, podróży i Wyspie Skarbów. Czeladniczki  i czeladnicy limerycznego rzemiosła – łączmy się! Zapraszamy na twórcze spotkanie swobodnych myśli kulturystów-limerystów :)\

W programie:

  • 16.00-17.15
    • słowa wstępu spotkania twórczego „Limeryki z Wyspy” omówienie projektu POLEM-WISŁĄ-WYSPĄ / Beata Szalkowska, Wyspa Skarbów
    • pokaz fragmentu filmu „Chwilami życie bywa znośne” Wisława Szymborska
    • historia limeryku* i ABS (warunki formalne) tego gatunku epigramatyki* / Mirella Makurat, WiMBP
    • klika słów o literaturze pomocniczej „Limeryki, czyli o plugawości i promienistych szczytach nonsensu”, „Rymowanki dla dużych dzieci” / Beata Szalkowska
    • o konkursie Limerykowisko – GOŚĆ SPECJALNY / Katarzyna Burakowska, Winda GAK
  • 17.15- 19.00 – część praktyczna 🙂
    • trening swobodnej twórczości i pierwsze kroki w tworzeniu limeryków

*[gr. epígramma ‘napis’], epigram, krótki, zazwyczaj lekki i dowcipny utwór poet., zakończony wyrazistą puentą, często o charakterze satyrycznym lub refleksyjnym, nieraz przybierający kształt aforyzmu.

Pewien wieszcz znad zimnego Bałtyku
Rzekł: “Choć Wilno ma też wiele szyku,
W sercu mym dzierży prymat
Krakowa słynny klimat,
Chodzę tu półnago, jak w tropiku”.

(Tomas Venclova, przekład Stanisław Barańczak)

Daty kolejnych spotkań: 20.05 oraz 10.06 godz. 16.00-18.00

Logo Wyspa Skarbów

Aktualności

para nóg z pędzlami w dłoniach

_15 września 2023

Wyspa Skarbów GAK tymczasowo zamknięta

W związku z pracami technicznymi  (wymiana ogrzewania) uprzejmie informujemy, że dom kultury Wysp...

Wyspa Skarbów GAK tymczasowo zamknięta

para nóg z pędzlami w dłoniach

W związku z pracami technicznymi  (wymiana ogrzewania) uprzejmie informujemy, że dom kultury Wyspa Skarbów GAK wraz z Izbą Pamięci Wincentego Pola są tymczasowo zamknięte.

Będziemy Państwa na bieżąco informować o zakończeniu prac.