Powrót do GAKu Logo GAK
Logo GAK

placówki

Wyspa Skarbów

GAK

Wyspa
Skarbów

Wyspa Sobieszewska to kreatywny relaks i wolność tworzenia! Dodatkowo działa u nas małe muzeum Wincentego Pola.

GAK Wyspa Skarbów
ul. Turystyczna 3
80-680 Gdańsk

Godziny otwarcia:
w dni robocze: 10:00 – 18:00
w weekendy placówka nieczynna.

Na przełomie maja i czerwca organizujemy, na plaży w Sobieszewie, barwny, Karnawał Latawców. Co roku, ogłaszamy Międzynarodowy Konkurs na Ekslibris i Małą Formę Graficzną. Możesz wpaść do nas podczas Europejskiej Nocy Muzeów.

marzec 2024

Kalendarz wydarzeń:

wyczyść filtry
Po środku - dwa małych drzewa z zielonymi liśćmi w szarych doniczkach. Z tyłu roślin wielkie białe koło z czarnymi cienkimi pasami. Żółto-pomarańczowe tło z niebieskim gradientem.

16 styczeń - 29 marzec

Od Abstrakcji do Pejzażu i Martwej Natury

Wystawa "Od Abstrakcji do Pejzażu i Martwej Natury" to zaproszenie do poznania różnorodności wspó...

spotkanie
wystawa

Od Abstrakcji do Pejzażu i Martwej Natury

Logo placówki

data

16.01.24
wtorek

godzina

18:00

wstęp

bezpłatny

adres

Wyspa Skarbów GAK, ul. Turystyczna 3

dla kogo?

Dorośli, Młodzież, Seniorzy

Główna grafika wpisu

Wystawa “Od Abstrakcji do Pejzażu i Martwej Natury” to zaproszenie do poznania różnorodności współczesnej sztuki poprzez prace członków Stowarzyszenia Artystów “MŁYN” ze Zgierza.

Wśród wystawianych prac znajduje się 16 odmiennych artystycznych wizji, które wyłaniają się z różnych dziedzin i perspektyw. Eksperymenty z abstrakcją przenikają się z tradycyjnymi pejzażami i jednocześnie z nowoczesną grafiką cyfrową. Każdy z artystów wnosi swoje elementy, tworząc zróżnicowany krajobraz wizualny. Ekspozycja stwarza przestrzeń, w której widzowie będą mogli prześledzić nie tylko zmiany stylu, ale także głębsze przemyślenia i inspiracje, które napędzają proces twórczy każdego z artystów.

Na wystawie swoje prace zaprezentują: Agnieszka Kaczmarek, Andrzej Nawrot, Andrzej Szadkowski, Bogdana Golczewska, Elżbieta Kędzia, Elżbieta Melchinkiewicz – Kiepel, Gabriela Nawrot, Hanna Walczak, Katarzyna Kędzia, Łukasz Nawrot, Maria Łuczak, Maria Styrzyńska, Mirosław Łuczak, Stanisław Łuczak, Tadeusz Wodziński, Zygmunt Kędzia.

*Jeżeli potrzebujesz dodatkowych narzędzi zwiększających dostępność wydarzenia – prosimy o informację najpóźniej na 7 dni przed wydarzeniem, a my postaramy się je zapewnić (tłumacz PJM, asystent_ka, specjalne miejsce itp. Itd.).

12 luty - 30 czerwiec

Lepiej na Wyspie / Warsztaty Ceramiczne do wyboru / NABÓR

Nie bójcie się – glina przyjmie wszystko! Zapraszamy na twórcze zajęcia ceramiczne dla dorosły...

spotkanie
warsztat
wystawa

Lepiej na Wyspie / Warsztaty Ceramiczne do wyboru / NABÓR

Logo placówki

data

12.02.24
poniedziałek

godzina

17:00

wstęp

płatny

adres

Wyspa Skarbów GAK, ul. Turystyczna 3

dla kogo?

Dorośli, Młodzież, Seniorzy, wszyscy

Główna grafika wpisu

Nie bójcie się – glina przyjmie wszystko!

Zapraszamy na twórcze zajęcia ceramiczne dla dorosłych, którzy chcieliby poznać różnorodne zakamarki ceramicznej pracowni.

Warsztaty dedykujemy osobom, które dopiero pragną spróbować swoich sił w ceramice, jak i tych praktykujących.  Można uczestniczyć we wszystkich lub swobodnie spróbować wybranych warsztatów.

Informacje i zapisy: 58 323 91 15 / wyspaskarbow@gak.gda.pl

Do czerwca  mamy dla was następujące propozycje:

SUSHI SUNSET warsztaty ceramiczne tworzenia zestawu naczyń do sushi
3 spotkania: 25 marca, 8, 15 kwietnia 2024 r. / poniedziałek 17:00-20:00 / 220 zł

Warsztaty ceramiczne, podczas których stworzycie własny zestaw naczynek do spożywania sushi (patera, talerzyki, miseczki, podstawki) Będzie możliwość stworzenia 2 kompletów.
2 spotkanie: tworzenie kompletu naczyń cd.
3 spotkanie: szkliwienie.

FRUITIERA tworzenie ceramicznego sita/patery na owoce
3 spotkania: 22, 29 kwietnia, 6 maja 2024 r. / poniedziałek 17:00-20:00 / 220 zł

Podczas warsztatów stworzycie własne sito lub kilka mniejszych na owoce. Sito/a tworzone z ceramiki mają zarówno praktyczny jak i dekoracyjny charakter, bo mogą być jednocześnie efektowną misą/paterą na owoce.
1 spotkanie: budowa sita
2 spotkanie: budowa sita i drążenie otworów cd.
3 spotkanie: szkliwienie (metodą natrysku)

SENSOCERAMIKA W PLENERZE dla dorosłych
1 spotkanie: 13 maja 2024 r./poniedziałek 17:00-20:00 / 120 zł

Spotkanie o charakterze twórczo-relaksacyjnym, podczas którego stworzymy prace z gliny w plenerze: w lesie i na plaży Wyspy Sobieszewskiej. Podczas spotkania będziecie mieli okazję do pobudzenia zmysłów, twórczego przebudzenia, zbalansowania emocji i relaksującego wyciszenia na łonie przyrody.

KURINUKI Z WYPAŁEM RAKU
2 spotkania: 20,27 maja 2024 r. / poniedziałek 17:00-20:00 / 220 zł

Kurinuki to japońska pradawna metoda budowania naczynek z jednolitej bryły gliny. Dekorowana naturalnymi metodami, czasem w połączeniu z innym tworzywem (np: drewnem), często wypalana metodą raku.
1 spotkanie: tworzenie kurinuki (możliwe w plenerze)
2 spotkanie: wypał plenerowy raku

SENSOCERAMIKA dla dorosłych
1 spotkanie: 03 czerwca 2024 r. / poniedziałek 17:00-20:00 / 120 zł

Spotkanie o charakterze twórczo-relaksacyjnym, podczas którego stworzymy prace z gliny w plenerze: w lesie i na plaży Wyspy Sobieszewskiej. Podczas spotkania będziecie mieli okazję do pobudzenia zmysłów, twórczego przebudzenia, zbalansowania emocji i relaksującego wyciszenia na łonie przyrody.

SGRAFFITO CERAMICZNE rzeźbienie w kolorowych glinach
2 spotkania : 10, 17 czerwca 2024 r. / poniedziałek 17:00-20:00 / 220 zł

Podczas warsztatów będziemy wydobywać określone formy odsłaniając gliniane warstwy kolorystyczne za pomocą specjalnych narzędzi. Proponowane formy do wyboru: duży talerz naścienny, obrazek ceramiczny, osłonka na donicę, kafelki/mozaika. Pomysły własne też mile widziane, ale muszą być w miarę proste, tak aby zrealizować je podczas 3h.
1 spotkanie: przygotowanie formy i pokrycie jej wybranymi warstwami kolorowych glin
2.spotkanie: tworzenie rysunku metodą sgraffito.

Warsztaty poprowadzi:
Weronika Wróbel – mama czwórki dzieci, artystką i pedagożką z zamiłowania.
Ukończyłam wydział rzeźby na ASP w Gdańsku ze specjalizacją ceramiki, Pedagogiczne Studia Podyplomowe, Kurs Terapii Ręki I i II stopnia, Kurs ceramiki w animacji i terapii zajęciowej oraz (najważniejszy dla mnie osobiście!!!) Kurs Arno Sterna Malort i Zabawa Malarska. To wszystko z pewnością wzbogaciło moje przygotowanie do twórczej pracy z dziećmi oraz dorosłymi. Jednak moją najważniejszą i najukochańszą szkołą jest Życie. Dlatego to, czym chciałabym się podzielić z Wami, dorosłymi podczas warsztatów, to przede wszystkim doświadczenie, obserwacje, sposoby, pomysły, które zdobyłam w ciągu 20 lat twórczego lepienia w glinie w rozmaitych okolicznościach i z ludźmi w każdym wieku.

W czasach gotowców, schematów i odtwórczego działania, pielęgnowanie twórczej postawy wydaje mi się nader ważne. To ona mocno rzutuje potem na wszystkie płaszczyzny życia. Jednocześnie to, co ujęłam w autorskim programie, zawiera sposób na przygodę, która poza twórczą postawą pięknie dba o szeroko pojęty rozwój człowieka. Towarzyszem tej drogi jest naturalnie glina.

Będzie mi niezwykle miło podzielić się swoim doświadczeniem, mając nadzieję na wzbogacenie Waszego warsztatu pracy i zabawy.

Do zobaczenia

Grafika przedstawia zdjęcie płótna na którym umieszczono zdjęcia figurek przedstawiających wyobrażenia kobiet z różnych epok.

02 marzec - 21 czerwiec

HER Story | wystawa / prelekcja | Marzec HERstorii w GAK

Marzec w Gdańskim Archipelagu Kultury to miesiąc, w którym w centrum naszych wydarzeń są kobiety....

spotkanie
wystawa

HER Story | wystawa / prelekcja | Marzec HERstorii w GAK

Logo placówki

data

02.03.24
sobota

godzina

11:00-17:00

wstęp

bezpłatny

adres

Wyspa Skarbów GAK, ul. Turystyczna 3

dla kogo?

Dorośli, Młodzież, Seniorzy, wszyscy

Główna grafika wpisu

Marzec w Gdańskim Archipelagu Kultury to miesiąc, w którym w centrum naszych wydarzeń są kobiety. W tym roku przygotowaliśmy cykl spotkań, które nie tylko skupiają się na kobietach, ale podkreślają ich znaczące i ważne miejsce w przeszłości.

Do 21 czerwca 2024 zapraszamy do Wyspy Skarbów GAK na wspólne odkrywanie tajemnic ewolucji roli i życia kobiet od pradziejów po średniowiecze! Dzięki wystawie czasowej wyruszymy z w podróż przez epoki, eksplorując codzienne życie i stroje kobiet na przestrzeni wieków.

Specjalnie na tę okazję przygotowaliśmy dla Was

– Ekspozycję unikalnych Wenus z Willendorfu- rzeźb Pracowni Ceramicznej Wyspy Skarbów GAK (2017 r.) powstałych pod kierunkiem Krystyny Andrzejewskiej-Marek.
– Ekspozycję tekstyliów, wzorów i krojów strojów kobiecych z epoki średniowiecza.
– Refleksję nad przeszłością: przyjrzyjmy się stereotypom, zgłębmy się w znaczeniu kobiet w różnych epokach, inspirując się ich pięknem, siłą i wytrwałością.

Podczas otwarcia wystawy czasowej 2 marca 2024 swoją obecnością zaszczycili nas Goście Specjalni:  prof. dr hab. Beata Możejko, która przybliżyła temat związany ze stereotypami i wyzwaniami kobiet w czasach średniowiecza oraz Olgierd Felczak, który zabrał nas w podróż przez epokę kamienia odkrywając codzienne życie i znaczenie kobiet w pradawnych społecznościach.

prof. dr hab. Beata Możejko – historyk, profesor nauk humanistycznych, (tytuł odebrała z rąk prezydenta RP Andrzeja Dudy w 2016 r.) Wykładowczyni na Uniwersytecie Gdańskim, specjalizuje się w historii średniowiecza. W kadencji 2020–2023 członek Komitetu Nauk Historycznych PAN. W 2022 r. powołana w skład Rady Muzeum Gdańska, została jej wiceprzewodniczącą. W tym samym roku została również dyrektorką Centrum Badań Memlingowskich, działającego w ramach Uniwersyteckiego Ośrodka Badań Stosowanych i Międzyobszarowych UG.

Olgierd Felczak – starszy kustosz oraz kierownik Działu Epoki Kamienia i Wczesnej Epoki Brązu w Muzeum Archeologiczne w Gdańsku. Prezes Gdańskiego Oddziału Stowarzyszenia Naukowego Archeologów Polskich.

Galeria:

Grafika na niebieskim tle przedstawia dwa ludziki zrobione z bursztynu, pomiędzy nimi leżą dwie walizki na których stoi trzecia walizka, ludzik w lewej strony trzyma walizki w obu rękach.

08 marzec

Bursztynki planują podróż… Przypowiastka dydaktyczna z okazji Dnia Kobiet

Zapraszamy na kolejną propozycję rozmiłowanych w sztuce dramatu aktywnych seniorów z Koła Emerytó...

teatr

Bursztynki planują podróż… Przypowiastka dydaktyczna z okazji Dnia Kobiet

Logo placówki

data

08.03.24
piątek

godzina

17:00

wstęp

bezpłatny

adres

Wyspa Skarbów GAK, ul. Turystyczna 3

dla kogo?

Dorośli, Seniorzy, wszyscy

Główna grafika wpisu

Zapraszamy na kolejną propozycję rozmiłowanych w sztuce dramatu aktywnych seniorów z Koła Emerytów i Rencistów nr 6 „Bursztynek”. Tym razem Bursztynki planują podróż po rejonach Polski, podążając trasą, na wchód od Wisły – od Wyspy Sobieszewskiej, aż po Kraków.

Podczas teatralnej wycieczki artyści przedstawią nie zawsze znane ciekawostki o ciekawych miastach i miasteczkach oraz ich mieszkańcach. Swoim entuzjazmem i poczuciem humoru ujmą niejedną obecną na widowni panią..

Zespół w składzie: Renardo Choszcz, Marzena Doner, Sabina Gurgul, Zofia Grzelachowska, Zbigniew Ferger, Zofia Majko, Teresa Radgowska.

Występowaliśmy na deskach Teatru Szekspirowskiego adaptacji tragedii „Ryszard III” pt. Wtedy i Dziś- Tok Szoł”, opracowaliśmy i prezentowaliśmy spektakl słowno-muzyczny „Miłość niejedno ma imię” według pomysłu i scenariusza Ireny Garlickiej, należącej do naszej grupy. Gramy do dziś.”

*Jeżeli potrzebujesz dodatkowych narzędzi zwiększających dostępność wydarzenia – prosimy o informację najpóźniej na 7 dni przed wydarzeniem, a my postaramy się je zapewnić (tłumacz PJM, asystent_ka, specjalne miejsce itp.) Kontakt: 58 323 91 15, wyspaskarbow@gak.gda.pl

Logo Wyspa Skarbów

Aktualności

_27 marca 2024

Święta

 

_12 marca 2024

Wypełnij ankietę!

Stwórz z nami ofertę zajęć w domach kultury GAK! Podziel się Swoimi pomysłami i stwórz razem z...

Wypełnij ankietę!

Stwórz z nami ofertę zajęć w domach kultury GAK!

Podziel się Swoimi pomysłami i stwórz razem z nami przyjazne domy kultury w Gdańsku.
Wypełnij krótką ankietę i pomóż nam przygotować ciekawą ofertę zajęć artystycznych i wydarzeń kulturalnych w naszych domach kultury.

Odpowiedzi w ankiecie zajmą nie więcej niż 5 minut.

Twoja opinia jest dla nas ważna i pomoże nam przygotować atrakcyjną ofertę.

Czekamy na Twoje propozycje – Ankieta

 

Dziękujmy,
Gdański Archipelag Kultury
Wasze domy kultury w Gdańsku.

 

_2 października 2023

Zapisz się na zajęcia w domach kultury GAK.

Rozpoczął się nowy sezon zajęć i warsztatów artystycznych. Domy kultury GAK znajdują się w takich...

Zapisz się na zajęcia w domach kultury GAK.

Rozpoczął się nowy sezon zajęć i warsztatów artystycznych. Domy kultury GAK znajdują się w takich dzielnicach, jak: Zaspa, Wrzeszcz Dolny, Orunia Św. Wojciech – Lipce, Wyspa Sobieszewska, Brzeźno, Stogi i Letnica.

W tym roku przygotowaliśmy wyjątkowo bogaty program zajęć edukacyjnych, artystycznych i ruchowych. W naszej ofercie znajdziecie mnóstwo propozycji, zarówno dla dzieci jak i młodzieży oraz dorosłych. Jest w czym wybierać, prócz naszych stałych zajęć mamy też kilka nowości. Większość zajęć będzie odbywać się w godzinach popołudniowych, tak, aby każdy mógł z nich skorzystać. Wybraliśmy dla Was najlepszych, doświadczonych instruktorów i instruktorki, którzy poprowadzą zajęcia.

Prócz zajęć artystycznych i edukacyjnych w wybranych domach kultury prowadzone będą spotkania lokalnej społeczności oraz kluby pasjonatów, kluby seniora a dla młodzieży kluby gier planszowych.

Zaplanuj kulturalny rok z GAK. Wybierz coś dla siebie i Swojego dziecka:

 • zajęcia taneczne dla dzieci, dorosłych i młodzieży, a wśród nich: Flamenco, balet , taniec jazzowy i artystyczny, hip hop i wiele innych form tańca – Dom Sztuki, Stacja Orunia, Projektornia, Scena Muzyczna, Wyspa Skarbów
 • ceramika dla dzieci, młodzieży i dorosłych – Dom Sztuki, Plama, Winda, Wyspa Skarbów, Stacja Orunia
 • plastyka dla dzieci – Dom Sztuki, Stacja Orunia, Gama, Plama, Projektornia, Wyspa Skarbów
 • nauka gry na instrumencie (gitara klasyczna, pianino, fortepian, bębny, saksofon) – Dom Sztuki, Plama, Scena Muzyczna, Winda, Wyspa Skarbów
 • zajęcia ruchowe, a w wśród nich: Joga, fitness, streching, Zumba – Dom Sztuki, Gama, Scena Muzyczna, Wyspa Skarbów
 • rysunek  i malarstwo–  Plama, Scena Muzyczna, Winda, Dom Sztuki
 • rękodzieło, kreatywne zajęcia dla seniorów – Stacja Orunia, Gama, Scena Muzyczna, Wyspa Skarbów,
 • pracownia witrażu – Stacja Orunia,
 • warsztaty języków obcych – Scena Muzyczna,
 • fotografia – Scena Muzyczna,
 • różne zajęcie muzyczne w tym wspólne muzykowanie oraz zajęcia wokalne –  Projektornia, Winda, Wyspa Skarbów, Dom Sztuki.

W nadchodzącym sezonie mamy też kilka nowości, zarówno dla dzieci jak i dorosłych. Są to, między innymi:

 • sensoplastyka ® – zajęcia dla dzieci podczas których dziecko uczy się otaczającego świata poprzez smakowanie, dotykanie, wąchanie i obserwowanie. Głównym celem zajęć jest wspieranie samodzielności dzieci i ich kreatywności. Zajęcia prowadzone są w Domu Sztuki i Stacji Orunia.
 • tkactwo, tkanina artystyczna, moda na recykling, mozaika, linoryt – Stacja Orunia, Wyspa Skarbów
 • pracownia praktyk performatywnych, twórcze pisanie, tworzenie komiksów – Plama,
 • różne formy tańca dla dorosłych  w Stacji Orunia, Scenie Muzycznej i Projektorni, Wyspa Skarbów,
 • babska strona mocy  to zajęcia ruchowe dla matek i córek, które znajdziecie w Projektorni.

Wszelkie informacje o zapisach, kosztach uczestnictwa w zajęciach oraz harmonogramy znajdziecie na www.gak.gda.pl w zakładce: płatności

Uwaga! Zapisy na zajęcia do Stacji Orunia GAK i Projektorni oraz do Zespołu Pieśni i Tańca “Gdańsk” odbywają się tylko przez panel www.strefazajec.pl

U nas każdy znajdzie coś dla siebie. Polecamy nie czekać do ostatniej chwili, miejsca na zajęciach szybko się kończą.