Logo GAK

placówki

HER Story | wystawa / prelekcja | Marzec HERstorii w GAK GAK

spotkanie
wystawa

HER Story | wystawa / prelekcja | Marzec HERstorii w GAK

 1. data

  02.03.24
  sobota

 2. godzina

  11:00-17:00

 3. wstęp

  bezpłatny

 4. adres

  Wyspa Skarbów GAK, ul. Turystyczna 3

 5. dla kogo?

  Dorośli , Młodzież , Seniorzy , wszyscy

Marzec w Gdańskim Archipelagu Kultury to miesiąc, w którym w centrum naszych wydarzeń są kobiety. W tym roku przygotowaliśmy cykl spotkań, które nie tylko skupiają się na kobietach, ale podkreślają ich znaczące i ważne miejsce w przeszłości.

Do 21 czerwca 2024 zapraszamy do Wyspy Skarbów GAK na wspólne odkrywanie tajemnic ewolucji roli i życia kobiet od pradziejów po średniowiecze! Dzięki wystawie czasowej wyruszymy z w podróż przez epoki, eksplorując codzienne życie i stroje kobiet na przestrzeni wieków.

Specjalnie na tę okazję przygotowaliśmy dla Was

– Ekspozycję unikalnych Wenus z Willendorfu- rzeźb Pracowni Ceramicznej Wyspy Skarbów GAK (2017 r.) powstałych pod kierunkiem Krystyny Andrzejewskiej-Marek.
– Ekspozycję tekstyliów, wzorów i krojów strojów kobiecych z epoki średniowiecza.
– Refleksję nad przeszłością: przyjrzyjmy się stereotypom, zgłębmy się w znaczeniu kobiet w różnych epokach, inspirując się ich pięknem, siłą i wytrwałością.

Podczas otwarcia wystawy czasowej 2 marca 2024 swoją obecnością zaszczycili nas Goście Specjalni:  prof. dr hab. Beata Możejko, która przybliżyła temat związany ze stereotypami i wyzwaniami kobiet w czasach średniowiecza oraz Olgierd Felczak, który zabrał nas w podróż przez epokę kamienia odkrywając codzienne życie i znaczenie kobiet w pradawnych społecznościach.

prof. dr hab. Beata Możejko – historyk, profesor nauk humanistycznych, (tytuł odebrała z rąk prezydenta RP Andrzeja Dudy w 2016 r.) Wykładowczyni na Uniwersytecie Gdańskim, specjalizuje się w historii średniowiecza. W kadencji 2020–2023 członek Komitetu Nauk Historycznych PAN. W 2022 r. powołana w skład Rady Muzeum Gdańska, została jej wiceprzewodniczącą. W tym samym roku została również dyrektorką Centrum Badań Memlingowskich, działającego w ramach Uniwersyteckiego Ośrodka Badań Stosowanych i Międzyobszarowych UG.

Olgierd Felczak – starszy kustosz oraz kierownik Działu Epoki Kamienia i Wczesnej Epoki Brązu w Muzeum Archeologiczne w Gdańsku. Prezes Gdańskiego Oddziału Stowarzyszenia Naukowego Archeologów Polskich.

Galeria: