Powrót do GAKu Logo GAK
Logo GAK

placówki

Wyspa Skarbów

GAK

Wyspa
Skarbów

Wyspa Sobieszewska to kreatywny relaks i wolność tworzenia! Dodatkowo działa u nas małe muzeum Wincentego Pola.

GAK Wyspa Skarbów
ul. Turystyczna 3
80-680 Gdańsk

Godziny otwarcia:
w dni robocze: 10:00 – 18:00
w weekendy placówka nieczynna.

Na przełomie maja i czerwca organizujemy, na plaży w Sobieszewie, barwny, Karnawał Latawców. Co roku, ogłaszamy Międzynarodowy Konkurs na Ekslibris i Małą Formę Graficzną. Możesz wpaść do nas podczas Europejskiej Nocy Muzeów.

luty 2023

Kalendarz wydarzeń:

wyczyść filtry
Kwieciste motywy w kolorach białym, żółtym, czerwonym, niebieskim z zielonymi łodygami i liśćmi.

10 styczeń - 28 marzec

Serce w kwiaty – wystawa malarstwa petrykiwskiego Marty Zwarycz

Wystawa przedstawia głównie obrazy postaci kobiecych pokazując piękno tradycji, miłości do natury...

wystawa

Serce w kwiaty – wystawa malarstwa petrykiwskiego Marty Zwarycz

Logo placówki

data

10.01.23
wtorek

godzina

18:00

wstęp

bezpłatny

adres

Wyspa Skarbów GAK, ul. Turystyczna 3

dla kogo?

Dorośli, Młodzież, Seniorzy

Główna grafika wpisu

Wystawa przedstawia głównie obrazy postaci kobiecych pokazując piękno tradycji, miłości do natury, obrzędów i sztuki petrykiwskiej. Sztuka petrykiwska pochodzi z obwodu dniepropietrowskiego wioski Petrykiwka. Jest to dawna technika która polegała na dekorowaniu i ozdabianiu chat i elementów wnętrza, później i przedmiotów użytku codziennego. Dominują w niej motywy kwiatowe, zwierzęce, pejzaż oraz ludzie.

Niesamowita kolorystyka oraz nietypowe techniki malowania przedstawiają nam magiczny świat sztuki petrykiwskiej, która została uznana w 2013 roku przez UNESCO jako Niematerialne Dziedzictwo Kulturowe.

Marta Zwarycz o sobie:

Zajmuję się malarstwem od 15 lat. Malarstwo petrykiwskie (sztuka ludowa) jest naprawdę magiczne, pełne kolorów. Uczy cierpliwości do sztuki, skupienia nad każdym detalem. Zachwyca swoją różnorodnością tworzenia niesamowitych obrazów. Oprócz malarstwa projektuję wnętrza, prowadzę warsztaty integracyjne, biorę udział w projektach kulturowych, jestem tatuażystką preferującą styl folkart.

Podczas wernisażu wysłuchamy ukraińskich piosenek w wykonaniu Andrija Shymbry oraz wierszy Tomasza Lipskiego z tomiku Prymityw czytanych przez autora.

Andrij Shymbra to młody artysta pochodzący ze Lwowa. Pierwszą nauczycielką Andrija była jego matka, która zaszczepiła w nim miłość do muzyki, śpiewu i Ukrainy. Andrij śpiewa w stylach akademickich i popowych. Brał udział w ogólnoukraińskich i międzynarodowych konkursach. Uczestnik jednego z największych ukraińskich festiwali w Polsce JarmaRock FEST. Od 24 lutego bierze czynny udział w akcjach charytatywnych i publicznych. „Piosenka ukraińska to potęga jednoczy nas wokół jednego celu – Zwycięstwa” – mówi piosenkarz.

Tomasz Lipski – ur. w Gdańsku. Poeta, muzyk, animator kultury. Członek Zarządu Pomorskiego Stowarzyszenia Integracji Kultur i Sztuki “Jeden Świat” w Sopocie, w którym prowadził spotkania i warsztaty poetyckie. Członek zespołu Ikenga Drummers oraz współzałożyciel zespołu Lipi & Czemuś, z którym wydał płytę “Więzień miłości”. Ma na swoim koncie cztery książki poetyckie. Publikował w prasie lokalnej oraz w pismach literackich w kraju. Jest laureatem wielu konkursów poetyckich. Przez kilka lat prowadził audycje autorskie w radiowęźle w Areszcie Śledczym. W 2014 roku wydał dzięki dofinansowaniu Służby Więziennej w Gdańsku, antologię poezji osób osadzonych w Areszcie Śledczym w Gdańsku p.t. “Powiew wolności.” W 2015 r. otrzymał wyróżnienie nagrodą ufundowaną przez POLCUL- Jerzy Boniecki Foundation, za wieloletnią działalność na rzecz animacji kultury w środowisku lokalnym Trójmiasta i propagowanie polskiej kultury za granicą.

Patronat medialny:

Gdańsk.pl, Trójmiasto.pl, Radio Gdańsk

Seniorzy śpiewający do mikrofonu. Na pierwszym planie czerwone róże.

11 luty

Filmowe Love Story

Koncert dla seniorów zespołu Jesienne Róże Luty to miesiąc miłości, obfitujący w romantyczne Wyd...

muzyka

Filmowe Love Story

Logo placówki

data

11.02.23
sobota

godzina

16:00

wstęp

bezpłatny

adres

Wyspa Skarbów GAK, ul. Turystyczna 3

dla kogo?

Dorośli, Seniorzy

Główna grafika wpisu

Koncert dla seniorów zespołu Jesienne Róże

Luty to miesiąc miłości, obfitujący w romantyczne Wydarzenia. To doskonały czas, by wraz z zespołem Jesienne Róże podążyć sentymentalnym szlakiem najpiękniejszych historii miłosnych z ukochanych filmów i seriali. Nasze serca ponownie rozgrzeją romanse bohaterów takich tytułów jak: „Noce i dnie”, „Szpieg w masce”; „Love story”, „Ostatni walc”, „Jan Serce”, „Zranione ptaki”.

Jesienne Róże – Zespół wokalny działający przy Sekcji Emerytów i Rencistów ZNP już ponad trzydzieści lat. Składa się z nauczycieli emerytów. Na przestrzeni lat zmieniali się członkowie, jak i prowadzący. Zespół przygotowuje programy tematycznie związane z Dniem Kobiet, Konstytucją 3 Maja, Dniem Nauczyciela, rocznicą odzyskania Niepodległości. Zespół oprócz wymienionych już uroczystości, występuje na spotkaniu wigilijnym i śniadaniu wielkanocnym dla samotnych nauczycieli emerytów, oraz na Zlotach Gwiaździstych.

„Wielką radość sprawia nam to, że możemy dostarczyć widzom trochę radości i wzruszeń, że jesteśmy potrzebne emerytom, którzy nie wyobrażają sobie świąt bez naszego udziału.” – mówią o sobie artyści.

Patronat medialny:

Gdansk.pl

Logo Wyspa Skarbów

Aktualności

_16 września 2024

Wilno w Gdańsku 2024 | Vilnius Gdanske 2024

Pokazy filmowe, wystawy, spotkania autorskie, wykłady, warsztaty poetyckie, czyli 3 dni pełne kul...

Wilno w Gdańsku 2024 | Vilnius Gdanske 2024

Pokazy filmowe, wystawy, spotkania autorskie, wykłady, warsztaty poetyckie, czyli 3 dni pełne kultury i sztuki prosto z Wilna. Miejsca spotkań i wydarzeń: Stacja Orunia GAK i Instytut Kultury Miejskiej. Na wszystkie wydarzenia wstęp wolny.

 

Przed nami już dwudziesta pierwsza edycja Wilna w Gdańsku! Od 4 do 6 października zapraszamy między Neris a Motławę na nasze interdyscyplinarne wydarzenie.

Spotkajmy się!

To niesamowita przygoda dla wszystkich, którzy chcą zrozumieć wyjątkowy charakter relacji gdańsko-wileńskich a także jedyna okazja, by doznać atmosfery litewskiej stolicy nad Motławą.

Co Was czeka?

Program jest pojemny: mieści dwa miasta, wydarzenia filmowe, literackie, koncerty i wystawy.

Przygotowaliśmy prelekcje i spotkania, podczas których będziemy opowiadać o kulturze i sztuce Wilna, a tematyka wileńska będzie obecna także w dyskusjach i rozmowach nieoficjalnych.

Sprawdzonym i najprzyjemniejszym sposobem na poznanie innej kultury i rozsmakowanie się
w niej jest po prostu bliski kontakt z jej dziedzinami i twórcami oraz obecność: zapraszamy więc na koncerty współczesnej muzyki litewskiej, spotkania z wileńskimi pisarkami i pisarzami.

Uczestniczyć można aktywnie: w performansie, w warsztatach poetyckich lub z dystansu jako obserwator i widz: seansów filmowych, wystawy fotograficznej.

Co nas łączy?

Miasta partnerskie łączy postać Czesława Miłosza, który jest patronem roku 2024.

Przypomnimy twórczość noblisty, opowiemy o jego związkach z Litwą, porozmawiamy z gośćmi, którzy znali poetę osobiście. To będzie niezwykłe spotkanie dla czytelników Miłosza. Posłuchamy o interesujących faktach z jego biografii, zapraszamy z pytaniami i do dyskusji.

Między Neris a Motławą

W tym roku kreujemy symbolicznie dorzecze Neris (Wilii) i Motławy. Zbliżamy ponownie Gdańsk i Wilno, Polskę i Litwę.

Każda odsłona festiwalu jest wspaniałym doświadczeniem wspólnej przestrzeni, kultury i przyjaźni.

Szczegółówy program znajdziesz na gak.gda.pl/wilnowgdansku/

Do zobaczenia podczas Wilna w Gdańsku!

Dyrektorem artystycznym festiwalu jest dr Tomasz Snarski.

Organizatorami festiwalu są: Miasto Gdańsk, Miasto Wilno i GAK.

na różwym tle szablony kolorowych głów MArka Hłaski. Czarny napis: jak brzmi hłasko?

_12 września 2024

Muzyczna interpretacja prozy Marka Hłaski

Czy można oddać charakter literatury Marka Hłaski za pomocą dźwięków? Odpowiedź na to pytanie usł...

Muzyczna interpretacja prozy Marka Hłaski

na różwym tle szablony kolorowych głów MArka Hłaski. Czarny napis: jak brzmi hłasko?

Czy można oddać charakter literatury Marka Hłaski za pomocą dźwięków? Odpowiedź na to pytanie usłyszymy podczas wyjątkowego wydarzenia „Jak brzmi Hłasko”, które odbędzie się 21 września o godz. 20:00 na Skwerze Świętopełka w Gdańsku.

 

Podczas emisji zostaną zaprezentowane kompozycje muzyczne inspirowane twórczością Hłaski, będące wynikiem Open Calla, który GAK ogłosił w maju. Zadaniem konkursowym było stworzenie autorskich interpretacji muzycznych prozy Marka Hłaski, które będą uwzględniać współczesne konteksty. Wydarzenie będzie niepowtarzalną okazją, by na nowo odkryć świat Hłaski poprzez różnorodne brzmienia muzyczne, od poezji i hip hopu, po ambient i rock.
Prezentowane utwory, które napłynęły z całej Polski, charakteryzują się bogactwem cytatów z literatury Hłaski, fragmentami z wywiadów z twórcą oraz fragmentami ścieżek dźwiękowych z filmów, do których pisał scenariusze. Kompozycje poruszają egzystencjalne i społeczne wątki, takie jak samotność, tęsknota czy bunt, w sposób głęboki i refleksyjny. Wybrane utwory zostaną również wydane w formie albumu audio.
Dodatkowym atutem wydarzenia będzie oprawa świetlna, która wzbogaci atmosferę Skweru Świętopełka i wprowadzi w klimat literackiej i muzycznej podróży.

Laureaci konkursu:

  • Zuzanna Szmidt, utwór „Miał słońce na głowie”
  • Krzysztof Paul, utwór „Loops”
  • Jakub Ambroziak, utwór „bliski_jk”
  • Paweł Lasota, utwór „Pętla”
  • Mateusz Klimek, utwór „Wszyscy jesteśmy wymyśleni”
  • Hubert Wencel, utwór „Hłasko 2”
  • Pola Trąbińska, utwór „Noose”
  • Jakub Śliwiński, utwór „Ekspedycja”

Utwory wyróżnione udziałem w emisji:

  • Daniel Kosiński, utwór „Pętla”
  • Zespół The silver moon, utwór “Krzyż”
  • Andrzej Kędzierski, utwór “Śliczna dziewczyna”
  • Adrian Domagała, utwór „Marek Hłasko 2”
  • Adam Szwajcowski, utwór „Sposoby na przetrwanie człowieka piszącego”
  • Mykyta Platonov, utwór „Każdy ma w sobie Hłasko”

Zapraszamy do wspólnego odkrywania literackiego świata Hłaski w nowym, dźwiękowym wymiarze!

Wstęp wolny!

 

Regulamin Wydarzenia Jak brzmi Hłasko

_9 września 2024

Zapisz się na zajęcia w domach kultury GAK.

Nowy sezon ART. Zajęć! W tym roku przygotowaliśmy wyjątkowo bogaty program, który obejmuje niema...

Zapisz się na zajęcia w domach kultury GAK.

Nowy sezon ART. Zajęć!

W tym roku przygotowaliśmy wyjątkowo bogaty program, który obejmuje niemal 100 różnorodnych zajęć, w tym aż 25 zupełnie nowych propozycji. Nasza oferta skierowana jest zarówno do dzieci, młodzieży jak i dorosłych, co gwarantuje, że każdy znajdzie coś dla siebie. Zajęcia poprowadzą doświadczeni instruktorzy i instruktorki, a większość zajęć odbędzie się w godzinach popołudniowych, aby umożliwić udział jak największej liczbie osób.

Spotkania społeczności i kluby pasjonatów

Nasze domy kultury to także przestrzeń dla lokalnej społeczności. W wybranych domach kultury będą organizowane spotkania sąsiedzkie, działają też kluby pasjonatów oraz kluby seniora, które umożliwią mieszkańcom/mieszkankom integrację i rozwijanie wspólnych zainteresowań.

Łatwe zapisy i płatności online

Zapisy na wszystkie zajęcia oraz płatności odbywają się online. Dzięki temu proces rejestracji jest szybki, wygodny i bezpieczny.

Znajdź pasję blisko domu!

Nie czekaj. Wybierz coś dla siebie i Swojego dziecka:

TANIEC

CERAMIKA

SZTUKI WIZUALNE

MUZYKA

KULTURA FIZYCZNA

RĘKODZIEŁO

TEATR I PERFORMANCE