Logo GAK

placówki

Serce w kwiaty – wystawa malarstwa petrykiwskiego Marty Zwarycz GAK

wystawa

Serce w kwiaty – wystawa malarstwa petrykiwskiego Marty Zwarycz

 1. data

  10.01.23
  wtorek

 2. godzina

  18:00

 3. wstęp

  bezpłatny

 4. adres

  Wyspa Skarbów GAK, ul. Turystyczna 3

 5. dla kogo?

  Dorośli , Młodzież , Seniorzy

Wystawa przedstawia głównie obrazy postaci kobiecych pokazując piękno tradycji, miłości do natury, obrzędów i sztuki petrykiwskiej. Sztuka petrykiwska pochodzi z obwodu dniepropietrowskiego wioski Petrykiwka. Jest to dawna technika która polegała na dekorowaniu i ozdabianiu chat i elementów wnętrza, później i przedmiotów użytku codziennego. Dominują w niej motywy kwiatowe, zwierzęce, pejzaż oraz ludzie.

Niesamowita kolorystyka oraz nietypowe techniki malowania przedstawiają nam magiczny świat sztuki petrykiwskiej, która została uznana w 2013 roku przez UNESCO jako Niematerialne Dziedzictwo Kulturowe.

Marta Zwarycz o sobie:

Zajmuję się malarstwem od 15 lat. Malarstwo petrykiwskie (sztuka ludowa) jest naprawdę magiczne, pełne kolorów. Uczy cierpliwości do sztuki, skupienia nad każdym detalem. Zachwyca swoją różnorodnością tworzenia niesamowitych obrazów. Oprócz malarstwa projektuję wnętrza, prowadzę warsztaty integracyjne, biorę udział w projektach kulturowych, jestem tatuażystką preferującą styl folkart.

Podczas wernisażu wysłuchamy ukraińskich piosenek w wykonaniu Andrija Shymbry oraz wierszy Tomasza Lipskiego z tomiku Prymityw czytanych przez autora.

Andrij Shymbra to młody artysta pochodzący ze Lwowa. Pierwszą nauczycielką Andrija była jego matka, która zaszczepiła w nim miłość do muzyki, śpiewu i Ukrainy. Andrij śpiewa w stylach akademickich i popowych. Brał udział w ogólnoukraińskich i międzynarodowych konkursach. Uczestnik jednego z największych ukraińskich festiwali w Polsce JarmaRock FEST. Od 24 lutego bierze czynny udział w akcjach charytatywnych i publicznych. „Piosenka ukraińska to potęga jednoczy nas wokół jednego celu – Zwycięstwa” – mówi piosenkarz.

Tomasz Lipski – ur. w Gdańsku. Poeta, muzyk, animator kultury. Członek Zarządu Pomorskiego Stowarzyszenia Integracji Kultur i Sztuki “Jeden Świat” w Sopocie, w którym prowadził spotkania i warsztaty poetyckie. Członek zespołu Ikenga Drummers oraz współzałożyciel zespołu Lipi & Czemuś, z którym wydał płytę “Więzień miłości”. Ma na swoim koncie cztery książki poetyckie. Publikował w prasie lokalnej oraz w pismach literackich w kraju. Jest laureatem wielu konkursów poetyckich. Przez kilka lat prowadził audycje autorskie w radiowęźle w Areszcie Śledczym. W 2014 roku wydał dzięki dofinansowaniu Służby Więziennej w Gdańsku, antologię poezji osób osadzonych w Areszcie Śledczym w Gdańsku p.t. “Powiew wolności.” W 2015 r. otrzymał wyróżnienie nagrodą ufundowaną przez POLCUL- Jerzy Boniecki Foundation, za wieloletnią działalność na rzecz animacji kultury w środowisku lokalnym Trójmiasta i propagowanie polskiej kultury za granicą.

Patronat medialny:

Gdańsk.pl, Trójmiasto.pl, Radio Gdańsk