MENU

Powrót do GAKu Logo

Projektornia

GAK

Projektornia

Projektornia GAK mieści się w Gdańsku Brzeźnie, w niewielkiej odległości od morza. Nazwa klubu wywodzi się od sali projekcyjnej, znajdującej się w placówce i tym samym nawiązuje do tradycji kinowej tego miejsca.

Działalność Projektorni ukierunkowana jest na społeczność lokalną, a także turystów, odwiedzających latem Brzeźno. Organizowane przez klub imprezy nawiązują często do dawnych historii z życia nadmorskiego kurortu, bądź też służą promocji artystów działających w dzielnicy.

Marzec 2021

Kalendarz wydarzeń:

10 Luty - 05 Marzec

Wystawa online | „Spotkanie przy stole” Barbara Maria Woźniak

Projektornia Gdańskiego Archipelagu Kultury zaprasza na wystawę online autorstwa Barbary Marii Wo...

wystawa

Wystawa online | „Spotkanie przy stole” Barbara Maria Woźniak

data

10.02.21
środa

godzina

17:00

wstęp

bezpłatny

adres

online

dla kogo?

Dorośli, Młodzież, Seniorzy

Projektornia Gdańskiego Archipelagu Kultury zaprasza na wystawę online autorstwa Barbary Marii Woźniak „Spotkanie przy stole”. Wystawa będzie dostępna od 10 lutego (środa) 2021r., od godz. 17:00.

 

Wystawa dostępna będzie na stronie https://gak.gda.pl/placowki/projektornia/

 • ___pokaż cały opis

  /O wystawie/

  Cykl obrazów, jaki prezentuję, powstał na podstawie fotografii, wykonanych przez mojego ojca Wojciecha Woźniaka, między innymi w domu rodzinnym mojej matki, Marii Woźniak z domu Gajewskiej we wsi Zblewo w okolicach Starogardu Gdańskiego w województwie pomorskim, w 1982 roku. Fotografie te, jako szkice pamięci oka, są dla mnie reminiscencją zjazdu rodzinnego, które skłoniło mnie do refleksji artystycznej nad spotkaniem człowieka z człowiekiem, twarzą w twarz.
  Odnajduję Boga w obliczu drugiego człowieka, bliskiego, obcego, innego, cierpiącego, w spotkaniu – bez przemocy, która będąc zaprzeczeniem miłości bliźniego, ustanawia go biernym podmiotem w cierpieniu.1

  Bohaterami obrazów są moi krewni: moja babcia i dziadek – Wanda i Jan Gajewscy, ciotka Urszula Puttkamer z domu Gajewska z córkami Aliną i Grażyną oraz moja matka i ojciec. Cała moja rodzina, jak wiele innych, dotknięta była niestabilnymi okolicznościami i przemianami społecznymi, politycznymi oraz historycznymi. Zaczynając od zaborów, poprzez II Rzecząpospolitą Polską, I i II wojną światową a na Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej kończąc.

  Dziadek Jan doświadczył represji stając się biernym podmiotem w cierpieniu, między innymi jako więzień niemieckich nazistowskich obozów koncentracyjnych w Stutthof, w okupowanej przez Niemców podczas II wojny światowej Polsce, Sachsenhausen i Dachau w Niemczech oraz Mauthausen-Gusen w Austrii. Przed II wojną światową był przedsiębiorcą, przez krótki czas po wojnie piastował urząd wójta Zblewa. Później stał się ofiarą szeregu represji, takich jak pozbawienie stanowiska wójta, uwięzienie przez Urząd Bezpieczeństwa Publicznego oraz konieczność szukania pracy poza powiatem starogardzkim. Z takich historii rodzi się resentyment, ale nie zawsze…

  Ten malarski „album rodzinny” jest więc dla mnie również świadectwem Historii, tej indywidualnej, tej narodowej i tej powszechnej, gdzie w twarzy, postaci, spotkaniu przy stole, odnajdywana jest  przeszłość i teraźniejszość, starość i młodość, każda chwila i każde doświadczenie. Jest świadectwem czasu, który już nie powróci, a miłość, rozumiana jako caritas, zdaje się  tym spotkaniem z Bogiem i z drugim człowiekiem…

  1 Por. E. Lévinas, „Całość i nieskończoność. Esej o zewnętrzności.” PWN Warszawa 2020. s. 288-289.

  Więcej o wystawie: Marta Modrzejewska_Ptak_opis // Spotkanie studium relacji

  /O artystce/

  Barbara  Maria Woźniak

  Artysta malarz, grafik, fotografik. Urodzona 15 listopada 1983 roku w Gdańsku. Ukończyła  Wydział Malarstwa w Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku w 2012 roku. Od 2017 roku jest członkiem Związku Artystów Plastyków – Okręg Gdańsk.

  Wystawy i osiągnięcia:
  02/2021 Spotkanie przy stole, wystawa indywidualna malarstwa, Gdańsk, Projektornia GAK
  07 – 12/2020 Stypendium Twórcze Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego
  06/2014 Ślady obecności, wystawa indywidualna grafiki i ceramiki, Gdańsk, Projektornia GAK
  10/2013 Witryny, wystawa indywidualna malarstwa, Gdańsk, Galeria Klubu Żak
  2013 Stypendium Kulturalne Miasta Gdańska
  12/2012  Reminiscencje – prof. Maciej Świeszewski i studenci ASP w Gdańsku, wystawa zbiorowa, Chojnice, Kościół  Zwiastowania N.M.P.
  11/2012  grafika + grafika, wystawa zbiorowa profesorów i studentów ASP w Gdańsku, Gdańsk, Filharmonia Bałtycka
  2011 Wystawa zbiorowa pracowni wklęsłodruku prof. zw. Aliny Jackiewicz- Kaczmarek, Gdańsk, Stacja Orunia
  2011 Przedaukcyjna  wystawa zbiorowa, Sopocki Dom Aukcyjny
  03/2010 Wystawa  zbiorowa pracowni wklęsłodruku prof. zw. Aliny Jackiewicz-Kaczmarek, Gdańsk, Galeria Güntera Grassa
  2009 I Konkurs Plastyczny Młodych i Dojrzałych Twórców IX Chopiniady 2008, II nagroda w kategorii malarstwo
  2007 Defekt,wystawa zbiorowa koła naukowego studentów ASP w Gdańsku, Gdańsk, Ratusz Staromiejski
  2007 Wystawa zbiorowa pracowni malarstwa i rysunku Anny Niewiarowskiej-Zawilskiej i Małgorzaty Krakowiak, Gdańsk, Pałac Młodzieży
  2005 Młodzi graficy z Polski i Litwy spotkanie III, wyróżnienie w konkursie
  2005 Dyplomy 2005, wystawa  zbiorowa, Gdynia, Zespół Szkół Plastycznych
  2005 Wystawa indywidualna plakatu teatralnego, Gdańsk,Teatr Znak
  1998 Stypendium Prezydenta Miasta Gdańska dla uczniów szczególnie uzdolnionych

   

  Zrealizowano w ramach stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego

05 Marzec

ONLINE | Nakręć się

Projektornia Gdańskiego Archipelagu Kultury zaprasza na spotkanie online podczas, którego poznamy...

online

ONLINE | Nakręć się

data

05.03.21
piątek

godzina

18:00

wstęp

bezpłatny

adres

online

dla kogo?

Dorośli, Dzieci, Młodzież, Seniorzy

Projektornia Gdańskiego Archipelagu Kultury zaprasza na spotkanie online podczas, którego poznamy zwycięzców jedenastej edycji ogólnopolskiego konkursu „Nakręć się” i zobaczymy najlepsze filmy.

 

 

Tematem konkursu są obrazy, które dotyczą pasji lub wydarzeń, inspirujących autorów do działania. Główna nagroda w konkursie to 1000zł, autorzy, którzy zajmą drugie i trzecie miejsce otrzymają nagrody rzeczowe.

Kiedy? 5 marca 2021 (piątek), godz. 18:00
Gdzie? Z powodu pandemii i związanych z nią obostrzeniami przenosimy naszą coroczną galę do przestrzeni wirtualnej.

Link: https://us02web.zoom.us/j/87426681522?pwd=RVk5Sm5iaDdxaEtlZjI3WEQrVGZhZz09

Galeria:

08 Marzec

ONLINE | Koncert Kantata Jazzowa

Projektornia Gdańskiego Archipelagu Kultury zaprasza na wyjątkowy koncert online z okazji Dnia Ko...

online

ONLINE | Koncert Kantata Jazzowa

data

08.03.21
poniedziałek

godzina

18:00

wstęp

bezpłatny

adres

Facebook

dla kogo?

Dorośli, Młodzież, Seniorzy

Projektornia Gdańskiego Archipelagu Kultury zaprasza na wyjątkowy koncert online z okazji Dnia Kobiet ”Kantata Jazzowa”. W duecie wystąpią Ignacy Wiśniewski – fortepian oraz Kamil Dominiak – śpiew. Zapraszamy 8 marca (poniedziałek), godz. 18:00.

Duet specjalizujący się w wykonywaniu utworów musicalowych oraz autorskiej poezji śpiewanej. Duet ma na swoim koncie płytę „Kantata Jazzowa” nagraną w 2018 roku z muzyką Ignacego Wiśniewskiego do słów Michała Rusinka, sekretarza Wisławy Szymborskiej. Na ich koncertach można usłyszeć songi z takich musicali jak: Les Miserables, The Last Five Years, Newsies, Charlie i Fabryka Czekolady, Carousel, Kinky Boots i in.

 

 • ___pokaż cały opis

  Kamil Dominiak, aktor, wokalista, pedagog. Ukończył Akademię Teatralną im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie oraz kurs Drama Summer School: Acting in Musical Theatre w Guildhall School of Music and Drama w Londynie. Jest pierwszym w Polsce certyfikowanym trenerem  metody pracy z głosem – Estill Voice Training (EVT). Współpracował z teatrami dramatycznymi i muzycznymi występując m.in. w musicalach Shrek, The Rocky Horror Show, Jerry Springer – The Opera , La Cage aux Folles, Sweeney Todd. Demoniczny golibroda z Fleet Street oraz spektaklach Chory z urojenia, Panny Wilka i Balladyna. Przez kilka ostatnich lat był związany z Teatrem Muzycznym w Łodzi, gdzie stworzył role w musicalu Les Miserables oraz Jesus  Christ Super Star. Współpracuje ze Studiem Accantus.

  Ignacy Jan Wiśniewski pianista, akompaniator, kompozytor, lider Ignacy Wiśniewski Trio – Jazz Shirim (2016) i Kantata Jazzowa / z Kamilem Dominiakiem i tekstami Michała Rusinka (2018). Współzałożyciel Almost Jazz Group – Accordina (2012), Na Kaszebach (2014) oraz Fade Out (2017). Kompozytor muzyki filmowej i kierownik muzyczny spektakli teatralnych. Wykładowca Akademii Muzycznej w Gdańsku. Współzałożyciel fundacji wydawniczej WOOD and MOOD. Stypendysta programu ministerialnego Młoda Polska 2018. Specjalizuje się w akompaniowaniu tancerzom, aktorom i śpiewakom

   

  Wiśniewski / Dominiak DUO

  Premiera koncertu: Facebook GAK Projektornia

Galeria:

Aktualności

_16 lutego 2021

Ponownie otwarci!

Zgodnie z rozporządzeniem Rady Ministrów z 11. lutego i związanymi z tym obostrzeniami otwieramy ...

Ponownie otwarci!

Zgodnie z rozporządzeniem Rady Ministrów z 11. lutego i związanymi z tym obostrzeniami otwieramy naszą galerię. Od 12 do 5 marca (od poniedziałku do piątku), w godz. od 10:00 do 17:00,  zapraszamy  na wystawę „Spotkanie przy stole” Barbary Marii Woźniak. W galerii obowiązuje rygor sanitarny, należy zachować odpowiednią odległość,  zakrywać nos i usta oraz stosować się do poleceń obsługi.

 

Przypominamy, że obrazy można zobaczyć również na naszej stronie https://gak.gda.pl/placowki/projektornia/galeria-online/

 

Galeria: