MENU

Powrót do GAKu Logo

Wyspa Skarbów

GAK

Wyspa
Skarbów

Wyspa Sobieszewska to kreatywny relaks i wolność tworzenia! Dodatkowo działa u nas małe muzeum Wincentego Pola, poświęcone temu pisarzowi i światowej klasy geografowi.

Na przełomie maja i czerwca organizujemy, na plaży w Sobieszewie, barwny, Karnawał Latawców. Pamiętajcie – wejście nr 16!
Dla artystów, co roku, ogłaszamy Międzynarodowy Konkurs na Ekslibris i Małą Formę Graficzną.
Możesz wpaść do nas podczas Europejskiej Nocy Muzeów albo podczas akcji Wyspa na Ludowo.

Grudzień 2020

Kalendarz wydarzeń:

09 Grudzień - 31 Grudzień

Jedna Wyspa – Wiele Wspomnień

W ramach Europejskich Dni Dziedzictwa 2020 zapraszamy na grę literacką Jedna Wyspa – Wiele Wspomnień. Z pozoru zwykłe miejsca na Wyspie Sobieszewskiej odkryją przed Wami swoje tajemnice ukryte dotąd we wspomnieniach dawnych i aktualnych mieszkańców.

konkurs

Jedna Wyspa – Wiele Wspomnień

data

09.12.20
środa

godzina

10:00 - 15:00

wstęp

bezpłatny

adres

ul. Turystyczna 3 80-680 Gdańsk

dla kogo?

Dorośli

jak dojechać?

Wyspa Skarbów Gdańskiego Archipelagu Kultury oraz Izba Pamięci Wincentego Pola zapraszają na

Jedna Wyspa – Wiele Wspomnień

06.09.-31.12.2020

UWAGA! Wystawa jest tymczasowo niedostępna. Prosimy o śledzenie naszych wystaw online na FB.

W ramach Europejskich Dni Dziedzictwa 2020 zapraszamy na grę literacką Jedna Wyspa – Wiele Wspomnień. Z pozoru zwykłe miejsca na Wyspie Sobieszewskiej odkryją przed Wami swoje tajemnice ukryte dotąd we wspomnieniach dawnych i aktualnych mieszkańców.

Tegoroczna edycja Europejskich Dni Dziedzictwa 2020 odbywająca się pod hasłem „Moja droga”, zainspirowała nas do podążenia śladami, nieznanych dotąd losów mieszkańców Wyspy Sobieszewskiej. Dowiecie się jak wyglądało życie w Bohnsack, zanim stało się znaną osadą letniskową, poznacie historie związane z przeprawą promową, pierwszymi ośrodkami wypoczynkowymi.

Waszym przewodnikiem po tej wyprawie będzie NAJNOWSZA książka Waldemara Nocnego – Wyspa wspomnień, przedstawiająca trzydzieści osobistych wspomnień mieszkańców Wyspy Sobieszewskiej ukazujących przekrój ludzkich doświadczeń. Zbiór powstał z myślą o zachowaniu i utrwaleniu czasu zmian kulturowych i materialnych u ujścia Wisły. Wspomnienia te odsłaniają historię Wyspy Sobieszewskiej, dzisiaj terenu Gdańska, jej dramatyczne początki aż po współczesność, gdzie ekologia, rekreacja i dbałość o standard życia mieszkańców okazały się dla nich wiodącym elementem życia na tle rodzącej się turystyki.

Wystawa czasowa

Całemu wydarzeniu będzie towarzyszyć wystawa czasowa w Izbie Pamięci Wincentego Pola. Tematem przewodnim ekspozycji będzie wyżej wspomniana książka Waldemara Nocnego. Złożą się na nią wspomnienia bohaterów gry literackiej oraz inne, warte uwagi, przypomnienia i zapamiętania. Całość zostanie zilustrowana archiwalnymi fotografiami Wyspy Sobieszewskiej. Jej dodatkowym atutem będzie możliwość odsłuchania wybranych wspomnień nagranych przez aktora Teatru Miniatura Andrzeja Żaka oraz Alicję Bielską, biolożkę, artystkę plastyka, która każda wolną chwilę poświęca pasji ceramiki. Wystawa będzie udostępniona do 31 grudnia 2020.

Ekspozycja wystawy do 31 grudnia 2020
w Izbie Pamięci Wincentego Pola, ul. Turystyczna 3
pn – pt godz.10:00 – 16:00
/Wejście od strony placu zabaw/

12 Grudzień

Kłębkominy – online!

Warsztaty dziewiarskie w ramach projektu Twój Wymarzony Dom Kultury 12 grudnia 2020 Jeszcze do ...

Kłębkominy – online!

data

12.12.20
sobota

godzina

12:00

wstęp

Bezpłatny

adres

ul. Turystyczna 3

dla kogo?

Dorośli

Warsztaty dziewiarskie w ramach projektu Twój Wymarzony Dom Kultury

12 grudnia 2020

Jeszcze do niedawna początków historii dziewiarstwa ręcznego badacze dopatrywali się w średniowieczu. Ostatnie odkrycia w postaci wełnianych skarpet, znalezionych na terenie starożytnego Egiptu wskazują, że sięga ona początków naszej ery. Nie używano jeszcze typowej pary drutów lecz techniki nalebindingu – dziergano przy pomocy jednego igłodrutu. Przeważnie z runa zwierząt, czasem również z włókien roślinnych.
W średniowieczu, źródłem poznania historii dzianiny ręcznej są nie tylko zabytki w postaci fragmentów odzieży, ale w dużej mierze dzieła malarskie. W tym okresie chętnie przedstawiano osoby święte podczas dziergania właśnie. W 1589 roku pastor William Lee wynalazł maszynę dziewiarską, która miała zastąpić pracę rąk ludzkich.  Nie wzbudziła ona jednak jeszcze zbyt wielkiego zainteresowania. Robienie na drutach dalej miało się dobrze i ma się dobrze do dziś, prawda?

Nie ma lepszej pory na wspólne dzianie – jesienne słońce, aromatyczna herbata, ulubiony fotel i praca rąk. Uczestnicy naszych warsztatów online dostają przygotowany specjalnie dla nich film instruktażowy. Poznają (po otrzymaniu dziewiarskich pakietów)  podstawowe rodzaje runa dziewiarskiego, narzędzia, wzory i kroje. Będzie przestrzeń na rozmowę i pytania. Następnie, z pomocą drutów na żyłce wydziejemy z grubej, ciepłej wełny komin – bezszwową tubę, pełniącą funkcję modnego dziś ocieplacza na szyję.

Warsztaty odbędą się 12 grudnia 2020 w formie online.
Lista uczestników jest już zamknięta.
Materiały do warsztatów będą do odbioru przed Wyspą Skarbów w dniach 8-11 grudnia 2020.

  • ___pokaż cały opis

    Agnieszka Orlena Baaske – Urodziła się, mieszka i tworzy w Gdańsku. Jest artystką, projektantką, edukatorką oraz arteterapeutką. Absolwentka Wzornictwa na ASP w Gdańsku oraz Arteterapii na Gdańskim Uniwersytecie Medycznym. Od 10 lat jest związana z Gdańską Galerią Miejską, gdzie od 2019 roku zajmuje się edukacją artystyczną i kulturową.
    Prowadzi szereg autorskich warsztatów rękodzielniczych i arteterapeutycznych.
    Założycielka i właścicielka marki „Prulla”. Fanka Matki Natury. Piewczyni rzemiosła. Orędowniczka minimalizmu. Uwielbia sushi.

Aktualności

_18 stycznia 2021

Wspieramy seniorów

Potrzebujesz pomocy lub wsparcia? Czekamy na Twój telefon.   Jesteś osobą 70+, a mo...

Wspieramy seniorów

Potrzebujesz pomocy lub wsparcia?

Czekamy na Twój telefon.

 

Jesteś osobą 70+, a może masz kogoś z rodziny, przyjaciół, sąsiadów, którzy tego wsparcia potrzebują?

Przebywasz na kwarantannie lub po prostu w obawie o swoje zdrowie wolisz pozostać w domu?

Potrzebujesz zakupów, wyjścia z psem lub realizacji recepty?

Zadzwoń na numer 507 281 256.

 

Znajdź asystenta odpowiadającego Twojej dzielnicy i zadzwoń! Jesteśmy dla Ciebie i do Twojej dyspozycji.
Więcej o akcji Gdańsk Pomaga.

 

_4 stycznia 2021

Wyniki konkursu na małą formę graficzną

Udostępniamy wyniki 10. Międzynarodowego Konkursu na Małą Formę Graficzną "Wyspa Fantazji". Go...

Wyniki konkursu na małą formę graficzną

Udostępniamy wyniki 10. Międzynarodowego Konkursu na Małą Formę Graficzną „Wyspa Fantazji”.

Gorąco dziękujemy za udział i życzymy samych sukcesów.

Protokół z obrad jury.

_17 grudnia 2020

Wyspa Online

W wyniku rządowych obostrzeń związanymi z pandemią działamy w trybie ONLINE do odwołania. Zaprasz...

Wyspa Online

W wyniku rządowych obostrzeń związanymi z pandemią działamy w trybie ONLINE do odwołania. Zapraszamy do śledzenia Facebooka GAK Wyspy Skarbów. Część zajęć i wydarzeń zostaje odwołana lub tymczasowo zawieszona.