
Mimo pandemii udało nam się zrealizować międzykulturowy projekt oparty na wspólnym tworzeniu muzyki. Naszym współnym zaproszeniem do wysłuchania płyty jest video do szalonego utworu „Miejski Kaszeba”!
Jest w Gdańsku dzielnica wieżowców i murali, a wśród nich niski, biały pawilon otoczony rzeźbami – to Plama GAK – kultura skoncentrowana w pigułce. Jest to kultowy klub o bogatej historii, w którym już od 30 lat (!) króluje zamiłowanie do sztuki, twórczości alternatywnej oraz edukacji artystycznej.
W sezonie klub Plama prowadzi repertuarowy Teatr w Blokowisku, prezentujący spektakle dla dzieci i dorosłych, organizuje koncerty, wystawy, kino plenerowe, spotkania z podróżnikami, slamy poetyckie, większe i mniejsze imprezy plenerowe oraz festiwale. Natomiast latem Plama rozlewa tę swoją skondensowaną kreatywność na cały Gdańsk, organizując Międzynarodowy Festiwal Teatrów Plenerowych i Ulicznych FETA!
Klub chętnie wspiera też ciekawe projekty artystyczne i promuje młodych artystów.
Jeśli kiedyś znajdziesz się w okolicy Pilotów 11 – wstąp do Plamy, warto nawet dla samego artystycznego stylu tego miejsca! Poczujesz się jak zaspiańska bohema.
W klubie działają:
Teatr w Blokowisku
Miejsce prezentacji teatralnych wchodzące w strukturę placówki. Od października do końca kwietnia wystawiane są spektakle teatralne dla dzieci oraz dorosłych.
Scena zainaugurowała swoją działalność 30 czerwca 2008 r. spektaklem „Szaleństwo we dwoje” na podstawie tekstu Eugene Ionesco. Rezydentem sceny jest autorski Teatr Zielony Wiatrak.
Scena od początku swojego istnienia działa repertuarowo. W każdą niedzielę prezentowane są spektakle dla dzieci, a w poniedziałki lub piątki dla dorosłych. Trzon repertuaru dla dorosłych stanowią produkcje Teatru Zielony Wiatrak. Jednak pojawiają się tu również spektakle gościnne, recitale i programy kabaretowe.
Biuro Międzynarodowego Festiwalu Teatrów Plenerowych i Ulicznych FETA.
Festiwal FETA organizowany jest od 1997 r. Pierwsza edycja festiwalu miała miejsce podczas obchodów 1000-lecia Gdańska. Jako zwycięzca plebiscytu na najlepsze wydarzenie obchodów, wszedł na stałe do letniego kalendarza gdańskich wydarzeń. FETA stanowi przegląd europejskich i światowych teatrów ulicznych i plenerowych. Rokrocznie na festiwal zapraszanych jest ok. 25 teatrów, które przyciągają ok. 40.000 widzów.
Festiwal FETA jest znaną i cenioną wśród mieszkańców miasta oraz turystów imprezą kulturalną. Wydarzenie wędruje po różnych dzielnicach miasta i ma udział w zmianie ich wizerunku.
Pracownie zajęć artystycznych:
Od października do maja w klubie odbywają się zajęcia artystyczne adresowane do różnych grup wiekowych: ceramika, rysunek, malarstwo, plastyka, tkanina, linoryt, warsztaty bębniarskie i kreatywne pisanie.
Wszystkich czekających na osobiste spotkanie ze sztuką zapraszamy do naszych pracowni: muzycznej, plastycznej i ceramicznej. Spotkacie dobrze znanych i lubianych oraz nowych inspirujących instruktorów. Do naszego grona dołączyli Ewelina Wajgert – ilustratorka książek, graficzka i podróżniczka; Czesław Fankindejski – artysta rzeźbiarz; oraz Marek „Ajssu” Malinowski – multiinstrumentalista, instruktor, muzyk trójmiejskiego zespołu Cocodjembe.
W tym roku działamy w nieco zmienionej formule, ale tylko do czasu odwołania obostrzeń związanych z pandemią COVID-19.
Śledźcie nas na Facebooku, Instagramie, YouTube i SoundClaud.