Jesteś tutaj:

O nas Plama

Logo placówki

PLAMA GAK

Jest w Gdańsku dzielnica wieżowców i murali, a wśród nich niski, biały pawilon otoczony rzeźbami – to Plama GAK – kultura skoncentrowana w pigułce. Jest to kultowy klub o bogatej historii, w którym już od 30 lat (!) króluje zamiłowanie do sztuki, twórczości alternatywnej oraz edukacji artystycznej.

W sezonie klub Plama prowadzi repertuarowy Teatr w Blokowisku, prezentujący spektakle dla dzieci i dorosłych, organizuje koncerty, wystawy, kino plenerowe, spotkania z podróżnikami, slamy poetyckie, większe i mniejsze imprezy plenerowe oraz festiwale. Natomiast latem Plama rozlewa tę swoją skondensowaną kreatywność na cały Gdańsk, organizując Międzynarodowy Festiwal Teatrów Plenerowych i Ulicznych FETA!

Klub chętnie wspiera też ciekawe projekty artystyczne i promuje młodych artystów.

Jeśli kiedyś znajdziesz się w okolicy Pilotów 11 – wstąp do Plamy, warto nawet dla samego artystycznego stylu tego miejsca! Poczujesz się jak zaspiańska bohema.

W klubie działają:

Teatr w Blokowisku

Miejsce prezentacji teatralnych wchodzące w strukturę placówki. Od października do końca kwietnia wystawiane są spektakle teatralne dla dzieci oraz dorosłych.

Scena zainaugurowała swoją działalność 30 czerwca 2008 r. spektaklem „Szaleństwo we dwoje” na podstawie tekstu Eugene Ionesco. Rezydentem sceny jest autorski Teatr Zielony Wiatrak.

Scena od początku swojego istnienia działa repertuarowo. W każdą niedzielę prezentowane są spektakle dla dzieci, a w poniedziałki lub piątki dla dorosłych. Trzon repertuaru dla dorosłych stanowią produkcje Teatru Zielony Wiatrak. Jednak pojawiają się tu również spektakle gościnne, recitale i programy kabaretowe.

 

Biuro Międzynarodowego Festiwalu Teatrów Plenerowych i Ulicznych FETA.

Festiwal FETA organizowany jest od 1997 r. Pierwsza edycja festiwalu miała miejsce podczas obchodów 1000-lecia Gdańska. Jako zwycięzca plebiscytu na najlepsze wydarzenie obchodów, wszedł na stałe do letniego kalendarza gdańskich wydarzeń. FETA stanowi przegląd europejskich i światowych teatrów ulicznych i plenerowych. Rokrocznie na festiwal zapraszanych jest ok. 25 teatrów, które przyciągają ok. 40.000 widzów.

Festiwal FETA jest znaną i cenioną wśród mieszkańców miasta oraz turystów imprezą kulturalną. Wydarzenie wędruje po różnych dzielnicach miasta i ma udział w zmianie ich wizerunku.

 

Pracownie zajęć artystycznych:
Od października do maja w klubie odbywają się zajęcia artystyczne adresowane do różnych grup wiekowych: ceramika, rysunek, malarstwo, plastyka, tkanina, linoryt, warsztaty bębniarskie i kreatywne pisanie.

Wszystkich czekających na osobiste spotkanie ze sztuką zapraszamy do naszych pracowni: muzycznej, plastycznej i ceramicznej. Spotkacie dobrze znanych i lubianych oraz nowych inspirujących instruktorów. Do naszego grona dołączyli Ewelina Wajgert – ilustratorka książek, graficzka i podróżniczka; Czesław Fankindejski – artysta rzeźbiarz; oraz Marek „Ajssu” Malinowski – multiinstrumentalista, instruktor, muzyk trójmiejskiego zespołu Cocodjembe.

W tym roku działamy w nieco zmienionej formule, ale tylko do czasu odwołania obostrzeń związanych z pandemią COVID-19.

Śledźcie nas na Facebooku, Instagramie, YouTube  i SoundClaud.

Galeria:

Logo

Aktualności

zdjęcie; drewniana donica, w której zasadzone są zioła, po prawej stronie wbita tabliczka z napisem

_12 maja 2021

Otwieramy miejski zielnik przed Plamą!

Na trawniku przed GAK Plama pojawiły się drewniane skrzynki i donice, w których znajdziecie m.in....

Otwieramy miejski zielnik przed Plamą!

zdjęcie; drewniana donica, w której zasadzone są zioła, po prawej stronie wbita tabliczka z napisem
Na trawniku przed GAK Plama pojawiły się drewniane skrzynki i donice, w których znajdziecie m.in. oregano, tymianek, lawendę, rozmaryn czy pomidorki koktajlowe.
Z miejskiego zielnika może korzystać każdy mieszkaniec Zaspy, zioła są do powszechnego użytku,
Serdecznie zachęcamy do zrywania gałązek rozmarynu do herbaty czy szczypiorku na kanapki. Pięknie pachnąca lawenda nie tylko umili nam letnie spacery po Zaspie, świetnie sprawdzi się też jako dodatek do lemoniady.
Będzie nam bardzo miło, jeśli wspólnie z nami zadbacie o ten mały Zaspiański ogródek – to przestrzeń w której możecie zasadzić swoje zioła czy kwiaty ozdobne.
_
Projekt ma na celu promocję idei ogrodnictwa miejskiego, pragniemy zachęcić mieszkańców Zaspy do zaangażowania się w tworzenie tego miejsca, każdy może przyjść i współtworzyć tę przestrzeń razem z nami.

Galeria:

zdjęcie; trzy kobiety oraz dwóch mężczyzn stoją wokół drewnianej sztalugi, na której przezentowany jest plakat festiwalu feta 2021.

_8 marca 2021

Wybrano plakat tegorocznej FETY!

Rozstrzygnięto konkurs na plakat XXIV Międzynarodowego Festiwalu Teatrów Plenerowych. W piątek 5...

Wybrano plakat tegorocznej FETY!

zdjęcie; trzy kobiety oraz dwóch mężczyzn stoją wokół drewnianej sztalugi, na której przezentowany jest plakat festiwalu feta 2021.

Rozstrzygnięto konkurs na plakat XXIV Międzynarodowego Festiwalu Teatrów Plenerowych.

W piątek 5 marca, jury w składzie:

Krzysztof Dydo (Krakowska Galeria Plakatu)

Patryk Hardziej (ASP Gdańsk)

Monika Libera (Z-ca Dyrektora GAK ds. Merytorycznych)

Anita Wasik (ASP Gdańsk)

Anna Zbierska (Z-ca Dyrektora Biura Prezydenta Miasta Gdańska)

zebrało się, aby spośród 63 prac wyłonić plakat promujący XXIV Międzynarodowy Festiwal Teatrów Plenerowych i Ulicznych FETA.

Na konkurs wpłynęły 63 projekty, komisja odrzuciła 3 zgłoszenia niezgodne z regulaminem. Po wstępnej selekcji do drugiego etapu wybrano 25 projektów, które będzie można zobaczyć podczas wystawy pokonkursowej. Natomiast do ścisłego finału zakwalifikowano 4 prace. Jurorzy jednogłośnie podjęli decyzję o przyznaniu nagrody Markowi Maciejczykowi.

Laureatom serdecznie gratulujemy. Wszystkim biorącym udział w konkursie dziękujemy i zapraszamy na tegoroczną FETĘ.

Autorzy prac, które zostaną zaprezentowane na wystawie pokonkursowej, którą będzie można oglądać w galerii „Plamy” GAK:

Banaś Eliza, Bojczuk Justyna, Klepacka Julia, Koleśniak Aleksandra, Łacki Michał, Miękus Agata, Mysyrowicz Witold, Róg Dominik, Sokołów Bartosz, Srokosz Agnieszka, Szatkowska Joanna, Waligóra Aleksandra, Wardęga-Czaja Anna,Wawryk Weronika, Wawryk Zuzanna, Wieczorek Krzysztof, Zdrodowski Mirosław.

 

Galeria:

zdjęcie; kolorowa płyta CD i jej opakowanie

_5 stycznia 2021

„Miejski Kaszeba”

Mimo pandemii udało nam się zrealizować międzykulturowy projekt oparty na wspólnym tworzeniu muzy...

„Miejski Kaszeba”

zdjęcie; kolorowa płyta CD i jej opakowanie

Mimo pandemii udało nam się zrealizować międzykulturowy projekt oparty na wspólnym tworzeniu muzyki. Naszym współnym zaproszeniem do wysłuchania płyty jest video do szalonego utworu „Miejski Kaszeba”!

W projekcie udział wzięli :
Olek Gluszczenko – gitara, elektronika / guitar, electronics
Piotr Jacek Jacewicz – perkusja / drums
Robert Bolec Kamiński – syntezatory, wokal / synthesizer, vocals
John Leysner – gitara basowa, wokal / bass, vocals
Uładzimier Łazarčyk – gitara / guitar
Raman Ščerbaŭ – gitara, wokal / guitar, vocals
Małgorzata Szandrach – gitara akustyczna / acoustic giutar
Aneta Wadowska – wokal, ukulele / vocals, ukulele
Adam Walentkowski – gitara / guitar
Ignacy Jan Wiśniewski – instrumenty klawiszowe / keyboards
koordynacja i aranżacje / coordination and arrangement: Ignacy Jan Wiśniewski
realizacja nagrania, mix i masstering / realization of recordings, mix and masstering: Paweł Osicki
Videoclip: DantisCam