Jesteś tutaj:

O nas

Scena Muzyczna

Logo ___kalendarz wydarzeń

O nas Scena Muzyczna

Logo placówki

Scena Muzyczna GAK to najbardziej koncertowy oddział Gdańskiego Archipelagu Kultury, zlokalizowany w samym sercu urokliwego Parku Oruńskiego.

[zdjęcie; grupa osób na koncercie; w tle scena.]

Gdy na zewnątrz ziąb, działania filii skupiają się wokół wydarzeń w budynku przy ulicy Nowiny 2b, zaś gdy jest trochę cieplej – na deskach Amfiteatru Orana. W kręgu naszych zainteresowań znajduje się przede wszystkim realizacja projektów z zakresu kultury i edukacji kulturalnej.

 

Scena Muzyczna powstała w 1996 roku, a już rok później produkowaliśmy wielkie koncerty przy plaży w Brzeźnie z udziałem czołowych polskich gwiazd, na które przyjeżdżała publiczność z całej Polski. Przełomowym momentem było pozyskanie dla naszej działalności świetnie zlokalizowanego Placu Zebrań Ludowych, gdzie na początku przenieśliśmy koncerty z plaży. Na koncercie inauguracyjnym, który odbył się 07.07.2002 roku zagrał zespół The Animals.

W okresie letnim nasze działania skoncentrowane są wokół organizacji imprez plenerowych na terenie Miasta Gdańska, Placu Zebrań Ludowych oraz Parku Oruńskiego z przynależnym Amfiteatrem Orana. Posiadamy wieloletnie doświadczenie w organizacji dużych imprez masowych, które tworzymy, przygotowujemy i realizujemy własnymi siłami od a do z. Od lat jesteśmy organizatorem Gdańskiego Sylwestra Miejskiego i Nocy Świętojańskiej. Przez 10 sezonów tworzyliśmy, nieistniejący już, Festiwal Gdańsk Dźwiga Muzę, które zrzeszał tancerzy i muzyków z całego świata. Od wielu lat jesteśmy również współorganizatorem wielu wydarzeń miejskich, takich jak Dni Wilna, Święto Miasta, czy koncerty w ramach finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, przy których pracujemy od strony technicznej.

[zdjęcie; konsoleta realizatorska - świecące guziki i dwa monitory.]

Przez cały rok nasza aktywność skupiona jest natomiast głównie wokół działalności polegającej na realizowaniu zajęć z zakresu edukacji kulturalnej w siedzibie naszej placówki, tj. przy ul. Nowiny 2b w Parku Oruńskim. W naszej ofercie można znaleźć wachlarz różnych możliwości rozwoju, począwszy od tańca, gimnastyki, teatru, nauki gry na instrumentach, czy fotografii. Nasza placówka otwarta jest dla każdego, zapraszamy dzieci w wieku szkolnym, jak również te wymagające opieki rodzica, osoby w wieku produktywnym, jak również seniorów. W naszej siedzibie prężnie działa również Polski Związek Emerytów Rencistów i Inwalidów, Koło nr 11.

Od 2018 roku otrzymaliśmy pod opiekę amfiteatr zlokalizowany w Parku Oruńskim. Od tego momentu Orunia z Parkiem i Amfiteatrem stała się letnim centrum kulturalnym z zajęciami muzycznymi dla dzieci oraz koncertami piosenki aktorskiej.

Amfiteatr Orana z zadaszoną sceną i miejscami dla widzów to część inwestycji, w ramach której zrewitalizowano Park Oruński. Teren miał sprzyjać nie tylko relaksowi na świeżym powietrzu, ale także być miejscem spotkań ze sztuką i kulturą. I tak właśnie się stało, dzięki naszej działalności. Każdego roku w terminie od maja do sierpnia realizujemy plenerowe koncerty piosenki aktorskiej, wśród zaproszonych przez nas gości znaleźli się, m.in: Anna Dereszowska, Katarzyna Żak, Lech Dyblik, Hanna Śleszyńska, Piotr Polk, Karolina Piechota, Katarzyna Rogalska z programem „Polskie Drogi”, Dorota Stalińska w repertuarze „Ratuj się kto może…”, Sonia Bohosiewicz, Katarzyna Dąbrowska, Stanisława Celińska, Katarzyna Skrzynecka i wielu innych.

Park Oruński to również aktywności dla dzieci. Cykl tematycznych warsztatów muzycznych odbywał się w altanie Parku Oruńskiego, w każdą niedzielę okresu wakacyjnego w 2019 roku i był przeznaczony dla całych rodzin z dziećmi. Podczas warsztatów dzieci mają możliwość poznać różne instrumenty muzyczne oraz sprawdzić jakie dźwięki można z nich wydobyć. W 2020 r. warsztaty zostały zastąpione spektaklami najlepszych teatrów dla dzieci. Prezentowane były sztuki Białostockiego Teatru Lalek, Miejskiego Teatru Miniatura, A3 Teatru Kolekcjonerzy Wzruszeń, Teatru Qfer i Teatru Barnaby.

Scena Muzyczna to również zarządca bardzo popularnego w sezonie zimowym obiektu miejskiego – Lodowiska na Placu Zebrań Ludowych. Każdego roku z myślą o mieszkańcach Gdańska i okolic 2 listopada przekazujemy do dyspozycji naszych gości pełnowymiarową ślizgawkę, miejsce wspaniałej zabawy i rekreacji dla całych rodzin i zorganizowanych grup szkolnych. Nasze statystyki mówią same za siebie – codziennie odwiedza nas ok. 1000 osób, co oznacza 30 000 osób w miesiącu i 120 000 w sezonie, trwającym do 28 lutego! Wykorzystując nasze możliwości i potencjał przestrzeni, oprócz działalności stałej, z myślą o naszych gościach organizujemy również imprezy okolicznościowe m.in.: Halloween na Lodowisku, Mikołajki na Lodowisku i Walentynki na Lodowisku.

Jako jedna z wysp Gdańskiego Archipelagu Kultury uczymy, inspirujemy i integrujemy.

Galeria:

Logo

Aktualności

_1 października 2023

Konkurs poetycki dla uczniów szkół średnich w ramach projektu „Orunianki – Polki, patriotki, gdańszczanki”.

Kobiety z Oruni - żyły tu, mieszkały, pracowały przez wieki. Działaczki, nauczycielki, artystki, ...

Konkurs poetycki dla uczniów szkół średnich w ramach projektu „Orunianki – Polki, patriotki, gdańszczanki”.

Kobiety z Oruni – żyły tu, mieszkały, pracowały przez wieki. Działaczki, nauczycielki, artystki, filantropki – czy wiemy o nich wystarczająco dużo? Projekt “Orunianki – Polki, gdańszczanki, patriotki” jest okazją, by przyjrzeć się mieszkankom dzielnicy i temu, jak ich działalność wpłynęła na społeczne i kulturalne życie Oruni. Po spotkaniach, wykładach,   spacerach, a także warsztatach, przyszedł czas na konkurs na krótki tekst poetycki dla uczniów szkół ponadpodstawowych. Termin wysłania prac mija 25 października.  

W 2023 roku Orunia obchodzi podwójne urodziny: 685. rocznicę lokacji wsi oraz 90. rocznicę przyłączenia dzielnicy do Gdańska. Projekt “Orunianki – Polki, gdańszczanki, patriotki”, dofinansowany jest ze środków Muzeum Historii Polski w Warszawie w ramach programu „Patriotyzm Jutra” i realizowany przez dwie oruńskie filie GAK: Stację Orunia oraz Scenę Muzyczną. Działania projektowe popularyzować będą mniej znane dzielnicowe historie i wpisywać się w obchody dwóch jubileuszy, zwracając uwagę na kobiecą stronę dziejów tej historycznej dzielnicy.

W ramach projektu odbyły się już prelekcje i spotkania przybliżające mieszkańcom sylwetki zasłużonych orunianek, spacery historyczne po dzielnicy śladami kobiet i warsztaty historyczne kierowane do mieszkańców. Nadszedł więc czas na konkurs dla młodzieży na małą formę literacką dotyczącą znanych i nieznanych oruńskich bohaterek.

Zadanie konkursowe polega na stworzeniu utworu poetyckiego upamiętniającego dowolną kobietę z dziejów Oruni. Dozwolone jest wybranie postaci związanej z poprzednio prezentowanymi sylwetkami Orunianek w ramach niniejszego projektu lub także własnej postaci kobiecej związanej z tą dzielnicą Gdańska. Utwór nie powinien przekraczać 500 znaków ze spacjami i powinien zostać przesłany na adres e-mail: scenamuzyczna@gak.gda.pl w formie dokumentu MS Word lub OpenOffice. Osoby przystępujące do udziału w Konkursie mogą zgłosić dowolną liczbę różnych utworów. Termin przesłania pracy mija 25 października. 

Warto pamiętać, że oprócz pracy konkursowej, należy dołączyć do niej wypełnioną i podpisaną kartę zgłoszenia. Jej wzór oraz regulamin konkursu można znaleźć poniżej. Kartę zgłoszenia osób niepełnoletnich powinni wypełnić i podpisać ich opiekunowie prawni. 

Pięć najlepszych prac zostanie wydanych na dedykowanej pocztówce, a zwycięzcy otrzymają także ciekawe zestawy książek. w konkursie przewidziane są także wyróżnienia. Laureaci konkursu zostaną podani do publicznej wiadomości dnia 31 października na stronie internetowej GAK.

W przypadku jakichkolwiek pytań, zachęcamy do kontaktu mailowego ze Sceną Muzyczną GAK (scenamuzyczna@gak.gda.pl) lub Stacją Orunia GAK (stacjaorunia@gak.gda.pl).

Projekt dofinansowano ze środków Muzeum Historii Polski w Warszawie w ramach programu „Patriotyzm Jutra”.

Dokumenty do pobrania:

Żółte tło. Po lewej stronie niebieski, prostokątny element dekoracyjny zwieńczony kształtem muszli. Po jego prawej stronie różowa, duża kropka. Po prawej stronie obrazka fragment ceglanego muru, z którego wystaje białe popiersie głowa kobiety z różowymi włosami.

_5 czerwca 2023

Orunianki

Orunia jest kobietą. Projekt „Orunianki – Polki, gdańszczanki, patriotki”. Kobiety z Oruni - ż...

Orunianki

Żółte tło. Po lewej stronie niebieski, prostokątny element dekoracyjny zwieńczony kształtem muszli. Po jego prawej stronie różowa, duża kropka. Po prawej stronie obrazka fragment ceglanego muru, z którego wystaje białe popiersie głowa kobiety z różowymi włosami.

Orunia jest kobietą. Projekt „Orunianki – Polki, gdańszczanki, patriotki”.

Kobiety z Oruni – żyły tu, mieszkały, pracowały przez wieki. Działaczki, nauczycielki, artystki, filantropki – czy wiemy o nich wystarczająco dużo? Projekt “Orunianki – Polki, gdańszczanki, patriotki” jest okazją, by przyjrzeć się mieszkankom dzielnicy
i temu, jak ich działalność wpłynęła na społeczne i kulturalne życie Oruni. Działania projektowe rozpoczynają się 15 czerwca 2023 r.
i zakończą się w listopadzie tego roku.

W 2023 roku Orunia obchodzi podwójne urodziny: 685. rocznicę lokacji wsi oraz 90. rocznicę przyłączenia dzielnicy do Gdańska. Projekt “Orunianki – Polki, gdańszczanki, patriotki”, dofinansowany jest ze środków Muzeum Historii Polski w Warszawie w ramach programu „Patriotyzm Jutra” i realizowany przez dwa oruńskie domu kultury GAK: Stację Orunia oraz Scenę Muzyczną. Działania projektowe popularyzować będą mniej znane dzielnicowe historie i wpisywać się w obchody dwóch jubileuszy, zwracając uwagę na kobiecą stronę dziejów tej historycznej dzielnicy. W ramach projektu odbędą się prelekcje i spotkania przybliżające mieszkańcom sylwetki zasłużonych orunianek, spacery historyczne po dzielnicy śladami kobiet, warsztaty historyczne kierowane do mieszkańców, warsztaty dla nauczycieli, jak również konkurs dla młodzieży na małą formę literacką dotyczącą bohaterek projektu. Zwieńczeniem projektu będą mapy (zarówno składane, papierowe, jak i dostępne w aplikacji na telefon) do samodzielnego zwiedzania dzielnicy szlakami kobiet oraz pocztówki z biogramami wybranych orunianek. Wszystkie wykłady oraz jeden ze spacerów po dzielnicy tłumaczone będą na Polski Język Migowy (PJM).

Projekt rozpoczyna się w drugiej połowie czerwca cyklem wykładów i spotkań poświęconych kobietom związanym z Orunią.

Harmonogram prelekcji/spotkań:

  • 16.06.2023 Scena Muzyczna GAK, g. 18.00 Spotkanie autorskie z Anną Czerwińską-Rydel | Johanna Schopenhauer, Konstancja Czirenberg
  • 23.06.2023 Stacja Orunia GAK, g.17.00 Wykład Anny Zielińskiej-Fedoruk | Działaczki oruńskiej Polonii
  • 30.06.2023 Stacja Orunia GAK, g. 18.00 Spotkanie z prof. Ewą Graczyk | Stefania Augustyńska, Stanisława Przybyszewska
  • 28.07.2023 Scena Muzyczna GAK, g. 18.00 Wykład prof. Sławomira Kościelaka | Emilia Hoene

Zapis z tłumaczeniem PJM


Projekt dofinansowano ze środków Muzeum Historii Polski w Warszawie w ramach programu „Patriotyzm Jutra”