Logo GAK

placówki

Zamyślenie Strzeliste – Koncert dla Jana Pawła II GAK

muzyka

Zamyślenie Strzeliste – Koncert dla Jana Pawła II

 1. data

  16.10.21
  sobota

 2. godzina

  19:00

 3. wstęp

  bezpłatny

 4. adres

  ul. Sobótki 20, Gdańsk Wrzeszcz

 5. dla kogo?

  Dorośli , Dzieci , Familijne , Młodzież , Seniorzy

16.10.2021, godz. 19.00

Kościół Sw. Piotra i Pawła, ul. Sobótki 20, Gdańsk Wrzeszcz

wstęp bezpłatny

Koncert wzbogacony fragmentami przemówienia Jana Pawła II, o znaczeniu kultury w życiu jednostek i społeczeństw, podczas historycznego przemówienia wygłoszonego w paryskiej siedzibie UNESCO.

Delta Scuti – nowy projekt Dominika Bukowskiego w duecie z Dominikiem Kisielem, to niezależna muzyka improwizowana dwóch muzyków; ich intymnej (jak przystało na duet) rozmowy na temat zjawisk kosmicznych. Tajemnice astronomii przełożone są na feerie współbrzmień pomiędzy wibrafonistą i pianistą. W ten koncepcyjny sposób zbudowana została imponująca przestrzeń dźwiękowa, a wszystko to, w oparciu o improwizację.

Nazwa Delta Scuti zainspirowana jest grupą gwiazd, które w kosmosie wydają niezbadane dźwięki. Przez wiele lat sądzono, że pulsacje Delta Scuti są chaotyczne i nic z nich nie wynika. Ostatnie badania wskazują jednak na pewną prawidłowość i powtarzalność „muzyki” wykonywanej przez te gwiazdy.

Dzięki tym schematom astronomowie mogą określić właściwości danej gwiazdy (np. ich wiek lub temperaturę). To bardzo celne odzwierciedlenie improwizacji, która dzieje się pomiędzy dwojgiem muzyków. Pozornie nic z niej nie wynika, jest chaotyczna, niedostępna i niezrozumiała. Wystarczy jednak poświęcić odrobinę uwagi, by dojrzeć koordynację i czytelną strukturę. A to zawsze jest interesujące.