Logo GAK

placówki

wystawa TRZYMATERIE GAK

wystawa

wystawa TRZYMATERIE

 1. data

  19.05.22
  czwartek

 2. godzina

  18:00

 3. wstęp

  bezpłatny

 4. adres

  Galeria Peron, Stacja Orunia GAK, Dworcowa 9

 5. dla kogo?

  Dorośli , Młodzież , Seniorzy

Trzymaterie to wystawa uczestniczek i uczestników zajęć Pracowni Ceramiki oraz Malarstwa i Rysunku, prowadzonej w Stacji Orunia GAK przez artystkę Grażkę Kunicką.

Otwarcie wystawy Trzymaterie odbędzie się 19 maja o godz. 18:00 w Ogrodzie Stacji Orunia GAK (zależy od pogody), natomiast ekspozycja będzie mieć miejsce w Galerii Peron.
Wystawa czynna będzie w dni powszednie od 08:00 do 20:00 i potrwa do 30 czerwca 2022 roku.

Autorzy prac:

Krystyna Białek / Elżbieta Chorzelska / Beata Dąbrowska / Izabela Dragacz / Mateusz Duszyński / Maria Gorzko-Wilkowska / Hanna Gryka / Grażyna Jędrzejewska / Natalia Komkowska / Żaneta Kowalska / Aleksandra Niemczyk / Anna Paprocka / Beata Podsiadły / Eleonora Sławkowska / Anna Sienkiewicz / Lucyna Waruszewska / Anna Winnicka
Tytuł wystawy nawiązuje do trzech dyscyplin sztuki, które studiują uczestnicy i uczestniczki zajęć.
Na wystawie zobaczymy prace stworzone przez nich w ostatnim roku, m.in. ceramikę wykonaną w technice gliny z użyciem różnorodnego szkliwa oraz wypalaną na miejscu w atmosferze tlenowej. Będziemy mogli przyjrzeć się efektom końcowym długiego procesu formowania, wypału i szkliwienia poszczególnych form.
Pokażemy także reprezentacje dwóch pozostałych dziedzin – rysunków oraz obrazów, wykonanych techniką olejną na płótnie, których tematem są studia martwych natur oraz wykonanych w plenerze pejzaży.
Trzymaterie – pierwsza z nich to ceramika, będąca sztuką materii. Fizyczne formowanie gliny a potem praca ze szkliwami to realne zetknięcie z chemią czy też alchemią tych materiałów – minerałami i pierwiastkami obecnymi nie tylko na ziemi, lecz w całym kosmosie… również w tym, z czego my sami się składamy. Można przywołać tutaj obraz z filmu Lecha Majewskiego Ogród rozkoszy ziemskich, kiedy główny bohater, świadomy, że niedługo już umrze, sypie do akwarium poszczególne pierwiastki w proporcjach jakie posiada nasze ciało… chcąc w ten sposób zrozumieć, oswoić, rozpoznać śmierć oraz swoje pochodzenie jako człowieka. I być może odpowiedzieć na podstawowe pytanie – skąd i kim jesteśmy, dokąd zmierzamy?
W drugiej i trzeciej dyscyplinie Trzymaterii – malarstwie i rysunku uczestnicy zgłębiają tajniki technik malarskich i rysunkowych oraz studiują zagadnienia mimesis. Odpowiadają także na zadane przez Prowadzącą ćwiczenia z wyobraźni, przez co uczą się własnego artystycznego patrzenia na rzeczywistość i przez to kreowania swojego twórczego świata.