Logo GAK

placówki

WF – WYOBCOWANIE FIZYCZNE czyli spektakl teatru forum GAK

WF – WYOBCOWANIE FIZYCZNE czyli spektakl teatru forum

Opis: 

„Gruba małpa”, „kulka”, „karkówka”, „nawet ładna, ale gruba”…

To komentarze, które Alicja słyszy od dziecka. Mając obecnie 17 lat, nie pozwala sobie na pełną naturalność, w sytuacjach towarzyskich bardzo przejmuje się swoim wizerunkiem, usilnie stara się być „najlepszą wersją samej siebie”. Osoby znaczące w dobrej wierze wypominają jej dodatkowe kilogramy, dokładki, nieodpowiednie – w ich mniemaniu – ubranie. Życie w cieniu ciągłej krytyki rujnuje samoocenę Alicji oraz prowadzi do coraz większej frustracji…

O tym skąd bierze się zjawisko poniżania i zawstydzaniem kobiet z powodu ich wyglądu oraz jak sobie z tym radzić, porozmawiamy podczas najnowszej produkcji w formule Teatru Forum.

Weź sprawy w swoje ręce, zawalcz z bodyshamingiem i wesprzyj Alicję w jej drodze do samoakceptacji.

Teatr Forum dzięki swojej interaktywnej formule, pozwala widzom wejść na scenę, przejąć rolę głównego bohatera i zmierzyć się z jego wyborami. To od Was zależy, jak potoczą się jej losy!

Dofinansowano ze środków Miasta Gdańsk

Spektakl trwa 2h – metoda teatru forum zakłada pracę warsztatową widzów (interaktywna formuła!) w trakcie wydarzenia.

***

Czym jest teatr forum?

Teatr Forum w odróżnieniu od teatru w rozumieniu tradycyjnym zezwala widowni wejść na scenę. Dlatego w TF występują tzw. widzo-aktorzy. Ta metoda daje więc szansę nie tylko na refleksję, ale również na działanie. I „nie ważne, że działanie jest fikcyjne, ważne, że to jest działanie!” jak pisał Boal. Widzo-aktorzy, wcielając się w rolę głównego bohatera tzw. protagonistę i uczestnicząc w interwencjach, badają dostępne alternatywy i trenują rozwiązania problemów, które są adekwatne do ich codziennych trudności. Dzięki temu następuje zderzenie z własnymi sytuacjami problemowymi oraz z konsekwencjami podejmowanych lub zaniechanych działań. Widzowie improwizują, we współpracy z aktorami i prowadzącym, tzw. jokerem, który pośredniczy między sceną a widownią, nad kolejnymi scenami. Celem Teatru Forum jest aktywizacja i szukanie sposobów rozwiązania problemów społecznych. Może być z powodzeniem stosowany zarówno w pracy z młodzieżą jak i dorosłymi nad prawie każdym tematem. Często adresowany jest do grup defaworyzowanych społecznie (zob. dyskryminacja), by przeciwdziałać ich wykluczeniu, dostarczając narzędzi konstruktywnej ekspresji i radzenia sobie z opresją.

 ***

Występują: Liliana Prochacka, Ewa Kliszewska, Jacek Panek, Michał Woźniak
Moderatorka: Małgorzata Polakowska

Współpraca merytoryczna: Kampania SPÓJRZ NA SIEBIE

Produkcja: FEERIA Stowarzyszenie Artystyczno-Społeczne

Teatr w Blokowisku, GAK PLAMA, ul. Pilotów 11

Fot. Olga Jasińska