Logo GAK

placówki

Umarli bogowie – wystawa prac malarskich i rysunkowych grupy Novi Art. GAK

wystawa

Umarli bogowie – wystawa prac malarskich i rysunkowych grupy Novi Art.

 1. data

  15.09.22
  czwartek

 2. godzina

  16:00

 3. wstęp

  bezpłatny

 4. adres

  Galeria Peron, Stacja Orunia GAK, Dworcowa 9

 5. dla kogo?

  Dorośli , Młodzież , Seniorzy

Miejsce: Galeria Peron / Stacja Orunia / Gdański Archipelag Kultury
Wernisaż: 15 września (czwartek) 2022 r. godz. 16.00
Wystawa czynna do 30 października 2022 r.

 

Umarli bogowie to zbiór prac malarskich i rysunkowych autorstwa uzdolnionych plastycznie uczestników zajęć artystycznych Środowiskowego Domu Samopomocy NOWINY. Artyści w swej inspiracji sięgnęli głęboko w przeszłość, do świata nieistniejących już cywilizacji starożytnego Egiptu, Grecji, Rzymu oraz ludów Ameryki Południowej.

Jak podkreślają twórcy wystawy, łączy ona dwie niezwykłe perspektywy: głębokie zakorzenienie w tradycji i twórcze wykorzystanie jej motywów ikonograficznych, jak również otwarcie na inne, często pomijane grupy i społeczności.

Autorami prezentowanych na wystawie prac są osoby z niepełnosprawnością intelektualną – podopieczni oruńskiego ŚDS prowadzonego przez Fundację Rozwoju Integracji Społecznej AKCES i mieszczącego się przy ulicy Nowiny. Artyści wchodzą w skład grupy Nowi Art, a swoją twórczość mieli sposobność prezentować na wielu wystawach zbiorowych i indywidualnych w Polsce i za granicą. Byli wielokrotnie nagradzani w konkursach plastycznych. Grupę prowadzi i wspiera merytorycznie Maja Norko, terapeutka w ŚDS NOWINY.

Dzieła tych wyjątkowych twórców zaludniają tłumnie postacie z antycznego uniwersum: bogowie, faraonowie i fantastyczne, mitologiczne zwierzęta. Starożytne freski, rzeźby, płaskorzeźby i mozaiki stały się kanwą dla stworzenia indywidualnych, wizualnych opowieści, barwnych historii o dawnych, nieistniejących już cywilizacjach.

Wystawa potrwa od 15 września do 30 października 2022 roku. Będzie można oglądać ją w Galerii Peron, od poniedziałku do piątku, od godziny 8.00 do 21.00, a także w niektóre weekendy. Autorzy wystawy zapowiadają także ciekawe wydarzenia towarzyszące: szczegóły będą dostępne na naszej stronie  oraz mediach społecznościowych domu kultury Stacja Orunia GAK.