Logo GAK

placówki

PREMIERA! TEATR W BLOKOWISKU: Smutek & Melancholia – spektakl dla młodzieży i dorosłych! GAK

teatr

PREMIERA! TEATR W BLOKOWISKU: Smutek & Melancholia – spektakl dla młodzieży i dorosłych!

 1. data

  23.10.22
  niedziela

 2. godzina

  17:00

 3. wstęp

  płatny

 4. adres

  GAK Plama, ul. Pilotów 11, Gdańsk Zaspa

 5. dla kogo?

  Dorośli , Młodzież , Seniorzy

Teatr w Blokowisku zaprasza na PREMIERĘ swojej nowej produkcji.

O spektaklu:
„SMUTEK & MELANCHOLIA” to pozornie prosta opowieść o George’u – ostatnim żółwiu słoniowatym z Galapagos; a w rzeczywistości, niepozbawiony humoru spektakl, dotyczący problemu zdrowia psychicznego młodych ludzi oraz osamotnienia i przemijalności, które są udziałem nas wszystkich.
Według badań Dolnośląskiej Szkoły Wyższej, aż 44% nastolatków ma objawy depresji, dlatego chcieliśmy wyjść naprzeciw młodym ludziom, jak i dorosłym, którzy dostrzegają problem i potrzebują o nim mówić, myśleć oraz go oswoić.

Tekst: Bonn Park
Tłumaczenie: Iwona Dorota Nowacka
Reżyseria: Tomasz Kaczorowski
Obsada: Mikołaj Bańdo
Licencja: Agencja Dramatu i Teatru „ADiT”

O dramacie:
Inspiracją dla Bonn’a Park’a, autora tekstu, była historia Samotnego George’a – ostatniego żółwia słoniowego, podgatunku żółwi z Galapagos, który wyginął przez działalność człowieka.
„Smutek & Melancholia…” nie jest linearną opowieścią ani dramatem drogi. To raczej opowieść rozsypana, projektowana pod wydarzenie sceniczne: pełne monologów napisanych prozą poetycką, agresywnych strumieni świadomości i potoków słów. Odejście od klasycznej linii dramaturgicznej i linearnej narracji jest świadomą strategią autora, w której poszukuje on nowego języka mającego na celu wypracować inną niż ludzka perspektywę – perspektywę ekokrytyczną, środowiskową, zempatyzowaną. Park tym samym pokazuje jak trudno językiem – osiągnięciem ludzkości – oddać to, co „nieludzkie”.

Kolejne pokazy:
👉 24 października 2022 (poniedziałek), 19:00
👉 25 października 2022 (wtorek), 11:00 – pokaz dla szkół. Bilety: 15 zł, rezerwacje: tomasz.kaczorowski@gak.gda.pl

W spektaklu wykorzystywane jest światło stroboskopowe!

fot. Grzegorz Mehring / gdansk.pl

projekt plakatu: Agnieszka Wielewska

Bilety:
– normalne 30 zł. Dostępne na stronie bilety24.pl
– ulgowe 20 zł. Dostępne w kasie przed spektaklem po okazaniu dokumentu upoważniającego do uzyskania zniżki (legitymacja uczniowska, studencka, doktorancka)
Ilość miejsc jest ograniczona.

 • ___pokaż cały opis

  Produkcja własna Teatru w Blokowisku: spektakl „SMUTEK&MELANCHOLIA” dla młodzieży i dorosłych. Spektakl dotyczy problemu zdrowia psychicznego wśród młodych ludzi. Według badań Dolnośląskiej Szkoły Wyższej, aż 44% nastolatków ma objawy depresji;  w 2020 roku (w czasie pandemii covid-19) Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę oraz telefon zaufania dla dzieci i młodzieży odnotowały 12525 próśb o pomoc; w 2020 odnotowano 747 prób samobójczych wśród młodych ludzi (2 przypadki na dzień). Sytuacja ta pokazuje, że młodzi ludzie potrzebują wsparcia. Z naszym projektem „Smutek&Melancholia” chcemy wyjść naprzeciw zarówno młodym ludziom, jak i dorosłym, którzy dostrzegają problem, ale nie dysponują narzędziami pomocy nastolatkom.

Galeria: