Logo GAK

placówki

Teatr w Blokowisku: DELTA WENUS GAK

teatr

Teatr w Blokowisku: DELTA WENUS

 1. data

  04.12.23
  poniedziałek

 2. godzina

  19:00

 3. wstęp

  bezpłatne - obowiązują rezerwacje - szczegóły poniżej

 4. adres

  GAK Plama, ul. Pilotów 11, Gdańsk Zaspa

 5. dla kogo?

  Dorośli , Seniorzy

„Delta Wenus” – taki tytuł nosi jeden z najbardziej rewolucyjnych zbiorów opowiadań erotycznych XX wieku. Autorka, Anaïs Nin, guru feministek XX wieku, rozprawia się w niej z tematem kobiecej seksualności tworząc manifest ludzkiej cielesności. To właśnie ta książka jest punktem wyjścia do wydarzenia, które odbędzie się 25 listopada w Teatrze w Blokowisku. Autorka dramatu i jednocześnie reżyserka spektaklu skupi się nie tyle na samych opowiadaniach, ile na bulwersującej opinię publiczną biografii Anaïs Nin: głośnym romansie z pisarzem Henrym Millerem i jego żoną June, na jej odwadze obyczajowej oraz na życiu wśród paryskiej bohemy lat 20. i 30. XX wieku. Poprzez sportretowanie Anaïs poruszone zostaną tematy takie jak relacja sztuki z życiem; ludzka samotność i izolacja, które po ponad dwóch latach pandemii przybrały zatrważający wymiar; otwartość w mówieniu o seksualności nie tylko kobiet, ale i mężczyzn, a także całego środowiska LGBTQ+; prawo do miłości bez względu na ustanowione konwenanse; Poprzez sportretowanie bohaterki w jej rozkwicie twórczym, feministycznym i seksualnym podjęta zostanie przez autorkę próba wypracowania dialogu między skrajnościami, a także zmierzenia się z otaczającą nas rzeczywistością oraz problemami z jakimi mierzą się grupy marginalizowane społecznie w Polsce XXI wieku.

Tekst i reżyseria: Paulina Eryka Masa

asystentka reżyserki: Justyna Betańska

Obsada: Justyna Bartoszewicz (aktorka Teatru Wybrzeże), Katarzyna Kaźmierczak (aktorka Teatru Wybrzeże), Weronika Nawieśniak (aktorka Teatru Miejskiego w Gdyni)

Opieka artystyczna: Tomasz Kaczorowski

***

Wydarzenie bezpłatne dzięki dofinansowaniu ze środków Rady Dzielnicy, obowiązują rezerwacje miejsc TUTAJ.

***

Zrealizowano dzięki stypendium kulturalnemu Marszałka Województwa Pomorskiego.

***

Spektakl bierze udział w 30. Ogólnopolskim Konkursie na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej.

Ogólnopolski Konkurs na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej ma na celu nagradzanie najciekawszych poszukiwań repertuarowych w polskim teatrze, wspomaganie rodzimej dramaturgii w jej scenicznych realizacjach oraz popularyzację polskiego dramatu współczesnego. Konkurs organizowany jest przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego w Warszawie.

W I etapie Konkursu spektakle ocenia Komisja Artystyczna w składzie: Jacek Sieradzki (przewodniczący), Dominik Gac, Piotr Hildt, Anna Jazgarska, Szymon Kazimierczak, Andrzej Lis, Wanda Świątkowska

Galeria: