Logo GAK

placówki

Taniec jako aktywność – warsztat taneczny z Aleksandrą Nowakowską GAK

taniec
teatr
warsztat

Taniec jako aktywność – warsztat taneczny z Aleksandrą Nowakowską

 1. data

  04.09.22
  niedziela

 2. godzina

  12:00

 3. wstęp

  bezpłatny

 4. adres

  ul. Dworska 29a, 80-506 Gdańsk

 5. dla kogo?

  Dorośli , Młodzież

Projektornia GAK zaprasza na kolejną odsłonę cyklu spotkań Akademia Kulturalnego Człowieka.
4 września (niedziela) o godz. 12:00 zapraszamy Was na spotkanie z tańcem, które poprowadzi aktorka i tancerka Aleksandra Nowakowska.
Wstęp wolny.

O warsztacie
Celem warsztatu jest poszerzenie świadomości ciała, nabycie narzędzi do kreowania wypowiedzi artystycznych, zwrócenie uwagi na „bycie naszego ciała” w relacji z otoczeniem oraz na jego aktywność na scenie.
Korzystać będziemy z takich pojęć jak: ciężar ciała i jego relacja z oddechem, praca z podłogą w rozluźnieniu, policentryzm ruchu, improwizacja ruchowa w oparciu o pracę ze zmysłami.
Rozwiniemy wyobraźnię przestrzenno-ruchową, zastanowimy się czym jest dla nas świadomość ciała.
Najistotniejsze w procesie pracy jest zapoznanie uczestników z ideą ciało umysłu, czyli aktywnego, żywego, reagującego na scenie ciała, którego przedłużeniem jest działanie aktorskie.

Część I – krótkie wprowadzenie teoretyczne, rozmowa.
„Neuroplastyczność i rozwój psychofizyczny poprzez taniec”.
Taniec jako sposób tworzenia nowych połączeń neuronowych; taniec jako aktywność ogólnorozwojowa; taniec jako pobudzenie kreatywności ciało-umysłu.

Część II – praktyka
ODDECH i ZMYSŁY
Odczuwanie przestrzeni, ćwiczenia na obecność, podtrzymywanie uwagi na zmysłach. Oddech jako czynnik ruchu, świadomy oddech, obecność oddechu w poszczególnych częściach ciała. Ćwiczenia relaksujące, a także zwrócenie uwagi na oddech jako początek ruchu całego ciała.

O prowadzącej:
Aleksandra Nowakowska – absolwentka Wydziału Teatru Tańca w Bytomiu AST w Krakowie. Współpracowała m.in. z Instytutem Grotowskiego we Wrocławiu, Przestrzeniami Sztuki w Lublinie, Ośrodkiem Praktyk Teatralnych „Gardzienice”, Teatrem Barakah w Krakowie czy Teatrem Małym w Tychach.
Współpracowała z Janem Peszkiem, Jackiem Przybyłowiczem, Sebastianem Majewskim, Jeanem Gaudinem.
W ramach rezydencji Gdańskiego Festiwalu Tańca wyreżyserowała spektakl „Dzień” (premiera kwiecień 2019 r. w Klubie Żak w Gdańsku). Stypendystka MKiDN w dziedzinie kultury tradycyjnej. Współpracuje z Teatrem Barakah w Krakowie oraz Krakowskim Teatrem Tańca.
Obecnie pracuje nad solowym spektaklem „Speachless” w ramach rezydencji Przestrzeni Sztuki w Katowicach.

Wiek: 16+

Wstęp wolny
Kontakt/zapisy:
sara.warzynska@gak.gda.pl
58 343 46 91

Regulamin