Logo GAK

placówki

Story Muchomory. Wernisaż wystawy Marianny Serockiej. GAK

wystawa

Story Muchomory. Wernisaż wystawy Marianny Serockiej.

 1. data

  12.01.23
  czwartek

 2. godzina

  18:00

 3. wstęp

  bezpłatny

 4. adres

  Galeria Peron, Stacja Orunia GAK, Dworcowa 9

 5. dla kogo?

  Dorośli , Młodzież , Seniorzy

Wernisaż wystawy odbędzie się 12.01.2023 o godzinie 18.00 w Galerii Peron.

Na wystawie Story Muchomory prezentujemy prace Marianny Serockiej – ilustratorki i twórczyni komiksów. Artystka, pochodząca z Kociewia, inspirację do tej wystawy zaczerpnęła z ludowych opowiadań o swoim regionie zasłyszanych w dzieciństwie. Obecne na jej obrazach i rysunkach postaci, takie jak Muchomora, Żabior, Lotek czy też Pujek są również bohaterami onirycznych mini – opowieści pisanych przez autorkę z wykorzystaniem gwary kociewskiej. Wzbogacone niezwykłą wyobraźnią artystki stwory
te wiodą swój żywot często w PGR-owskiej rzeczywistości – betonowych blokach czy też na bagnach i mokradłach. Istnieją w odrealniony sposób na pograniczu świata widzialnego i zaświatów, i tak jak ludzie poszukują szczęścia i miłości, przeżywają zazdrości, nałogi, zmagają się z chorobami oraz żałobą.
W opowiastkach Serockiej splatają się motywy ludzkie z roślinnymi – tak jak w postaci Lotka, którego imię pochodzi od lotosu, dlatego iż był dycht psiąkny. Jak kwiat lotosu był. Psiąkny jak lustro!
Miał nos jak klamka od zakrystyji., a również i lotny, gdyż umiał zmieniając się w roślinę przechodzić przez ściany domów…

Zapraszamy na tę wizualno-słowną ucztę i zapoznanie się z tym wyjątkowym bestiarium kociewskim!

Wystawa potrwa do 28 lutego 2023 roku.

 

 

 

Marianna Serocka ukończyła studia na Wydziale Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie
w pracowni profesora Leszka Misiaka oraz w pracowni fotografii dr hab. Agaty Pankiewicz w 2014 r. Jest ilustratorką, autorką komiksów. Dwukrotnie otrzymała stypendium twórcze Miasta Krakowa.
W latach 2012-13 kontynuowała naukę na Aalto University. Ma na swoim koncie komiks-nowelę „Disco Cry” wydaną przez wydawnictwo Centrala w 2016 r., utrzymaną w charakterystycznym stylu nawiązującym do prymitywizmu naiwnego.

Zazwyczaj szukam inspiracji w codziennych sytuacjach i moich doświadczeniach życiowych.

Podoba mi się sztuka naiwna i sztuka dzieci. Zgłębiam tematy związane z przyrodą, jedzeniem, śmiechem i folklorem. Pracuję przede wszystkim w technice rysunku odręcznego i cyfrowego, a także fotografii – deklaruje Artystka.