Logo GAK

placówki

Spotkanie z kulturą żydowską / Akcja Żonkile GAK

spotkanie
warsztat

Spotkanie z kulturą żydowską / Akcja Żonkile

 1. data

  19.04.22
  wtorek

 2. godzina

  19:00

 3. wstęp

  bezpłatny

 4. adres

  ul. Dworska 29a, 80-506 Gdańsk

 5. dla kogo?

  Dorośli , Młodzież , Seniorzy

19 kwietnia o godz. 19:00 Projektornia GAK zaprasza na spotkanie z kulturą żydowską z okazji rocznicy wybuchu powstania w getcie warszawskim.

 

19 kwietnia przypada rocznica wybuchu powstania w getcie warszawskim – największego zbrojnego zrywu Żydów podczas II wojny światowej, a zarazem pierwszego powstania miejskiego w okupowanej Europie. Tego dnia Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN organizuje corocznie akcję społeczno-edukacyjną Żonkile.

Dlaczego żonkile?

Ostatni przywódca Żydowskiej Organizacji Bojowej, Marek Edelman, który przeżył likwidację getta, przez lata pielęgnował pamięć o wydarzeniach z 1943 roku. Do końca życia w rocznicę powstania przychodził pod Pomnik Bohaterów Getta, by oddać hołd poległym towarzyszom. Wraz z nim przychodziło coraz więcej ludzi z żółtymi kwiatami.

Żółty żonkil jest symbolem zbiorowej pamięci. My wszyscy, którzy chcieliśmy pamiętać, zanosiliśmy na Muranów żonkile – powiedziała Paula Sawicka, psycholożka, była nauczycielka akademicka, związana z opozycją demokratyczną. Wspólnie z Markiem Edelmanem napisała książkę „I była miłość w getcie”.

Akcji od początku towarzyszy hasło „Łączy nas pamięć”, które podkreśla siłę wspólnoty, znaczenie solidarności, potrzebę dialogu ponad podziałami. Głęboko wierzymy, że pamięć o przeszłości jest jedną z nadrzędnych wartości, które nas jednoczą i nadają nam wspólną tożsamość – niezależnie od światopoglądu czy sympatii politycznych.

Co przygotowaliśmy dla Państwa z tej okazji?

 • W pierwszej części wieczoru zachęcamy do wysłuchania wykładu dotyczącego społeczności Żydowskiej na terenie Wolnego Miasta Gdańska. Wykład przygotowała Ewa Wójcicka – polonistka i edukatorka w zakresie antysemityzmu, Holokaustu i kultury żydowskiej.
 • Następnie wspólnie przeczytamy i podyskutujemy nad tekstem dziennikarki, reporterki i pisarki Anny Bikont, która z okazji rocznicy wybuchu powstania w getcie przygotowała reportaż. Autorka przybliża w nim postać Ireny Sendlerowej i jej relacji z Adamem Celnikierem, młodym żydowskim prawnikiem, który w czasie okupacji znalazł się za murami warszawskiego getta.