Logo GAK

placówki

Spacer roślinno – literacki w Parku Schopenhauera z Barbarą Piórkowską. GAK

literatura
spotkanie

Spacer roślinno – literacki w Parku Schopenhauera z Barbarą Piórkowską.

 1. data

  23.07.22
  sobota

 2. godzina

  16:00

 3. wstęp

  bezpłatny

 4. adres

  Stacja Orunia GAK, Park Schopenhauera, Dworcowa 9

 5. dla kogo?

  Dorośli , Młodzież , Seniorzy

Naturalnie. Kultura, czyli lato w mieście!
Spacer roślinno-literacki z pisarką Barbarą Piórkowską w Parku Schopenhauera to pomysł na aktywne spędzenie lipcowego popołudnia. Zapraszamy wszystkich poszukujących przyrodniczych enklaw w środku miasta – bogatej, żywej, niezadeptanej zieleni. Spacer będzie okazją do poznania przyrody mniej znanego kawałka Gdańska oraz jej literackich i pozaliterackich kontekstów. Po spacerze zapraszamy na letni chillout w ogródku społecznym Stacji Orunia GAK.
Udział w spacerze jest bezpłatny, obowiązują zapisy. Mail: zapisystacja@gak.gda.pl z tematem: spacer Stacja Orunia
Znajdujący się przy budynku GAK zieleniec to pozostałość słynnego kiedyś i bujnego ogrodu Andreasa Schopenhauera – kupca, filantropa, dziadka słynnego filozofa. Zarówno Artur, jak i jego matka Joanna, pisarka, byli zapewne częstymi gośćmi w podmiejskiej posiadłości. Ogród Schopenhauera był jednym z pierwszych w Gdańsku dostępnych dla mieszkańców prywatnych parków. Od czasów wojen napoleońskich oraz przeprowadzenia w połowie XIX wieku linii kolejowej stopniowo kurczył się i podupadał, choć jeszcze do czasów II wojny światowej pełnił funkcje restauracyjnego ogrodu z fontanną, w której pływać miały złote rybki. Dziś po dawnym założeniu zostały tylko fragmenty starodrzewu i lipowej alei. Od wielu lat Park czeka na rewitalizację.

Barbara Piórkowska (ur. 1974 w Gdańsku) pisarka, poetka. Absolwentka filologii polskiej na Uniwersytecie Gdańskim. Pracowała jako dziennikarka w „Gazecie Wyborczej” w Gdańsku, jako nauczycielka w pracowni kreacji literackich i blogów w Pałacu Młodzieży w Gdańsku, a także jako trenerka warsztatów twórczego pisania m.in. na ogólnopolskim festiwalu Progressteron. Autorka powieści „Szklanka na pająki” i „Kraboszki”, prozy „Utkanki”, kilku tomów poezji, tekstów do piosenek, współtwórczyni spektakli poetyckich i teatralnych ( w tym także realizowanego przez GAK Projektornia spektaklu Niema Opera – autorka scenariusza). Nominowana do Nagrody Miasta Gdańska w Dziedzinie Kultury „Splendor Gedanensis” za rok 2010. Laureatka Nagrody Gdańskich Bibliotekarzy „Pro Libro Legendo” za rok 2010, zdobywczyni I nagrody w Konkursie Literatury Pomorskiej i Kaszubskiej 2021 Costerina w kategorii proza. Od kilku lat prowadzi spacery zielarsko- i roślinno-literackie oraz z twórczym pisaniem. Stypendystka Miasta Gdańska i Marszałka Województwa Pomorskiego. Obecnie redaguje powieść „Gaja” i pisze zielony przewodnik literacki po Gdańsku.