Logo GAK

placówki

Słuchanie Wyspy GAK

warsztat

Słuchanie Wyspy

 1. data

  19.03.22
  sobota

 2. godzina

  11:00

 3. wstęp

  150 zł

 4. adres

  Rezerwat Ptasi Raj / Wyspa Skarbów GAK

 5. dla kogo?

  Dorośli , Familijne , Młodzież

Warsztaty nagrań terenowych i akustycznej ekologii

19 marca (sobota) 2022 g 11:00-16:00

Miejsce:
Część pierwsza – Parking przy Rezerwacie Ptasi Raj w Górkach Wschodnich
Część druga – Wyspa Skarbów GAK ul. Turystyczna 3

Wstęp: 150 zł

Zapisy do 17 marca 2022

Dźwięki otaczają nas od najwcześniejszych chwil życia. Już w łonie matki zaczynamy słyszeć i reagujemy na dźwięk. Słuchanie odbywa się nieustannie. Słyszymy nawet we śnie, dlatego budzi nas sygnał budzika. W ciągu dnia otaczają nas nieustannie dźwięki o różnym charakterze, różnej głośności, natężeniu i znaczeniu. Krajobraz akustyczny (Soundscape) ciągle się zmienia.

Miejski różni się od wiejskiego, a audio sfera nocy odróżnia się od tej za dnia. Aktywne słuchanie może stanowić ciekawą i pouczającą praktykę codzienności. Krajobraz akustyczny Wyspy Sobieszewskiej jest ciekawy i zróżnicowany, znajdują się tam dwa rezerwaty przyrody co wpływa na dźwiękowy charakter tej dzielnicy Gdańska.

W części pierwszej warsztatów przeprowadzimy zestaw ćwiczeń ze słuchania i tworzenie dźwięków w duchu Akustycznej Ekologii Murraya Shafera oraz Deep Listening, Pauline Oliveros. Następnie wybierzemy się w teren, aby odbyć spacery dźwiękowe i zrealizować terenowe nagrania dźwiękowe (field recording).

W drugiej części warsztatów zajmiemy się pracą nad edycją dźwięku, poznamy oprogramowanie do obróbki, cięcia, łączenia i miksowania nagrań. Każdy uczestnik stworzy, z nagrań zebranych w pierwszej części warsztatów, swój krótki utwór elektroakustyczny, kompozycję krajobrazu akustycznego, miniaturę akustyczną, pocztówkę dźwiękową pocztówkę.

Harmonogram warsztatów:

Część pierwsza:

 • ćwiczenia ze słuchania
 • wprowadzenie w realizację nagrań terenowych
 • wyjście w teren, nagrania terenowe dźwięków

Cześć druga (uczestnicy przynoszą swoje laptopy i słuchawki)

 • wprowadzenie w tematykę edycji i produkcji dźwięku w programach typu DAW (digital audio workstation)
 • tworzenie kompozycji krajobrazu akustycznego
 • prezentacja utworów, zakończenie

Koncepcja i prowadzenie – Krzysztof Topolski – Perkusista ze sporym doświadczeniem koncertowym i studyjnym, kompozytor, producent muzyczny, artysta dźwiękowy. Grał w wielu grupach rockowych, jazzowych oraz muzyki improwizowanej. Nagrywa i występuje solo jako Arszyn. Od wielu lat prowadzi warsztaty dźwiękowe i muzyczne z dziećmi, młodzieżą oraz dorosłymi, oraz warsztaty akustycznej ekologii. Koncertował i realizował projekty muzyczne w wielu krajach Europy oraz USA m.in. odbył rezydencję artystyczną w Ohio State University School of Music w mieście Columbus. Był stypendystą Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Miasta Gdańska. Brał udział w wielu festiwalach: m.in. Sanatorium Dźwięku w Sokołowsku, CoCArt w Toruniu, Unsound w Krakowie, Wien Modern w Wiedniu, Stimul oraz Echofluxx w Pradze, Sound Around w Kaliningradzie, Jazz and Experimental Music from Poland w Londynie i Istambule, Lublin Jazz Festiwal, Narracje, Dni Muzyki Nowej oraz NeoArte w Gdańsku, Wigrosfera w Suwałkach.

Uwaga:

Prosimy o przyniesienie własnego sprzętu: laptopów oraz słuchawek, które będą wykorzystane w części drugiej wydarzenia.

Zapisy:

Prosimy dokonywać zapisów do czwartku 17 marca 2022. Liczba miejsc ograniczona.

Tel. 58 323-91-15 od poniedziałku  do piątku w godz. 10.00- 18.00

e-mail wyspaskarbow@gak.gda.pl. (w tytule ZAPISY)

Więcej:

Strona www artysty

Strona Facebook warsztatów

Strona Facebook artysty

Do obejrzenia:

Nienasyceni odcinek 12

Do posłuchania:

https://arszyn.bandcamp.com/album/bop

Patronat medialny:

Gdansk.pl, Trójmiasto.pl , Eska

Regulamin wydarzenia