Logo GAK

placówki

Robotnicze osiedla Dolnego Wrzeszcza: spotkanie z Jarosławem Wasielewskim GAK

spotkanie

Robotnicze osiedla Dolnego Wrzeszcza: spotkanie z Jarosławem Wasielewskim

 1. data

  20.06.24
  czwartek

 2. godzina

  18:30

 3. wstęp

  Bezpłatny

 4. adres

  ul. Racławicka 17 (wejście od Klonowicza)

 5. dla kogo?

  Dorośli , Młodzież , Seniorzy

Spotkanie z Jarosławem Wasielewskim wokół jego najnowszej książki “Wrzeszcz dla początkujących i średnio zaawansowanych” pt. “Robotnicze osiedla Dolnego Wrzeszcza: Kolonia Rzeszy, fińskie domki i Osiedle Roosevelta”.

Osiedla z tanimi mieszkaniami miały być rozwiązaniem dla rosnącej liczby robotników w mieście. Budowę Kolonii Rzeszy (Reichskolonie) zaplanowano i zrealizowano w dwudziestoleciu międzywojennym. Charakterystyczne drewniane domki fiński stojące po dziś dzień, między innymi, wzdłuż ulic Górniczej i Kopalnianej przypłynęły do Gdańska z Helsinek. Planowo były przeznaczone dla mieszkańców Górnego Śląska. Dlaczego zostały we Wrzeszczu?

Z kolei Osiedle Roosevelta to powojenne osiedle, które powstało w ramach Grunwaldzkiej Dzielnicy Mieszkaniowej.

O historii trzech osiedli z Wrzeszcza Dolnego porozmawiamy z pasjonatem i znawcą dzielnicy Jarosławem Wasielewskim, którego najnowsza książka – “Wrzeszcz dla początkujących i średnio zaawansowanych” niedawno się ukazała.

Uwaga!

Przed, po i w trakcie spotkania będzie można babyć wspomnianą książkę. Cena 70 zł – PŁATNOŚĆ TYLKO GOTÓWKĄ!

Patronem medialnym publikacji jest Trojmiasto.pl

Spotkanie poprowadzi Natalia Koralewska.

Dołącz na Facebooku

Jarosław Wasielewski (ur. 1983) – badacz i popularyzator historii Wrzeszcza. Współautor monografii “Dolny Wrzeszcz i Zaspa” oraz serii albumów “Wrzeszcz na dawnej pocztówce” (2 tomy, w przygotowaniu kolejny). Publikuje teksty w czasopiśmie “30 dni”, Magazynie GARNIZON oraz na portalu trojmiasto.pl