Logo GAK

placówki

“Przytul mnie”- premiera sztuki performatywnej GAK

teatr

“Przytul mnie”- premiera sztuki performatywnej

 1. data

  13.05.22
  piątek

 2. godzina

  19:00

 3. wstęp

  15zł

 4. adres

  Gdańsk Wrzeszcz ul. Racławicka 17 (wejście od Klonowicza)

 5. dla kogo?

  Dorośli , Młodzież , Seniorzy

13 maja 2022

Winda GAK

bilety 15 zł

„Przytul mnie” to najnowszy tekst Marka Branda, gdańskiego dramaturga i reżysera. Dramat inspirowany wydarzeniami z listopada 2020 roku w Białorusi.
Dwie dziennikarki telewizji Biełsat – Kaciaryna Andrejewa i Daria Czulcowa, zostały zatrzymane podczas relacjonowania akcji upamiętniającej, zamordowanego działacza Białoruskiej opozycji. Dziennikarki zostały zatrzymane przez reżim Łukaszenki pod pretekstem zorganizowania nielegalnej manifestacji. Dwie młode dziewczyny do tej pory przytrzymywane są w więzieniu.
„Przytul mnie” – Marka Branda, wprost odwołuje się do tych wydarzeń. To dramat o dążeniu do wolności i sprawiedliwości. Jednak poza , ale poza aspektem politycznym i społecznym dotyka takich problemów jak samotność, przyjaźń, miłość. Tekst pokazuje siłę zdeterminowanych i zastraszanych kobiet, które stają do walki w obronie swoich przekonań i wolności w rzeczywistości wykreowanej przez mężczyzn. Dramat obnaża mechanizmy władzy systemów totalitarnych i dyktatorskich, udających demokrację.
Tekst rekomendowany polskim i zagranicznym teatrom (spośród 288 nadesłanych) przez jury konkursu dramaturgicznego „Aurora” w 2021 roku w Bydgoszczy. Dramat zgłoszony do konkursu Gdyńska Nagroda Dramaturgiczna 2022, gdzie znalazł się w grupie 40 tekstów ( spośród nadesłanych 210) , zakwalifikowanych do drugiego etapu.
Projekt zakłada realizację performatywnego czytania tekstu. W realizacji weźmie udział dwunastu aktorów z trójmiejskich teatrów zawodowych i amatorskich. Czytaniu towarzyszyć będzie muzyka autorstwa Marcina Wincenciaka.
Bilety 15 zł  do nabycia przed spektaklem