O nas

Zespół Pieśni i Tańca Gdańsk

Logo ___kalendarz wydarzeń

O nas Zespół Pieśni i Tańca Gdańsk

Logo placówki

Tancerze w kostiumach rzeszowskich podczas tańca
Zespół Pieśni i Tańca „ Gdańsk” jest zespołem Gdańskiego Archipelagu Kultury, który kontynuuje działalność grupy powstałej w 1972 roku o tej samej nazwie. Zespół w swoim repertuarze prezentuje barwne i ciekawe tańce polskie. Do przepięknej muzyki Tomasza Kiesewettera wykonuje poloneza z mazurem, kujawiaka z oberkiem i oczywiście skocznego i żywiołowego krakowiaka. Ponad to bawi swych widzów uroczymi Suitami, które oddają charakter prezentowanego regionu jak Suita Tańców Kaszubskich, Suita Tańców Rzeszowskich oraz Rzeszowsko-Przeworskich. Nie można tu nie wspomnieć o lubianej przez publiczność figlarnej polce warszawskiej. Wszystkie programy wykonywane są w autentycznych strojach, które swoją urodą i niepowtarzalnością oddają charakter polskiej kultury.

Czujne oko naszej profesjonalnej kadry dba o każdy szczegół, wykonanie i prezencję Zespołu. Dzięki temu przedstawiany repertuar jest ciekawy, autentyczny i dopracowany w każdym szczególe. Do 2020r. choreografią zajmowała się Iwona Kierat-Łukasik, następnie nasz zespół tworzyły: Małgorzata Krzaczyńska, Kamila Kmiecik-Nejman oraz Iwona Jamiołkowska. Od 2022 r. nowym liderem zespołu został Wojciech Chylewski.

W 2022 r. po raz pierwszy w historii Zespołu do jego współtworzenia zaprosiliśmy dzieci i młodzież.

 

Dzięki tym wszystkim elementom Zespół ciągle się rozwija i poszerza swoje umiejętności, co zostało nie raz docenione przez publiczność i jurorów podczas koncertów i festiwali, w których braliśmy udział .

Jesteśmy laureatami m.in Międzynarodowego Festiwalu EUROFOLK w Malborku, zdobywcami I i II miejsca w V Ogólnopolskim Festiwalu Zespołu Ludowych w Bydgoszczy czy II miejsca na festiwalu „ O ŁOWICKI PASIAK” w Łowiczu. Prezentowaliśmy się na scenach nie tylko Polski ale również Portugalii, Niemiec, Słowenii oraz Litwy.

Wspólna praca sprzyja nawiązywaniu nowych znajomości, nasze przyjaźnie są trwałe, lubimy z sobą przebywać i bawić się tym co razem tworzymy. Zapraszamy do naszego grona wszystkich, którzy tak jak my lubią dobre towarzystwo i taniec.

Galeria:

Logo

Aktualności

Grafika z animowanym szopem i napisem

_22 maja 2024

Zapisz się do newslettera!

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi wydarzeniami kulturalnymi w Gdańsku? Zapisz się do naszego ne...

Zapisz się do newslettera!

Grafika z animowanym szopem i napisem

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi wydarzeniami kulturalnymi w Gdańsku? Zapisz się do naszego newsletter GAKtualności!

 
Otrzymuj regularne informacje o warsztatach, koncertach, wystawach i wielu innych atrakcjach organizowanych przez gdańskie domy kultury. Nie przegap żadnej okazji do kulturalnych przeżyć!

Każdy kto zapisze się na naszego newslettera może dołączyć do Klubu GAKu, a w nim czekają na Was: informacje zza kulisy i konkursy z nagrodami.
 

_16 maja 2024

OPEN CALL MUZYCZNY – JAK BRZMI HŁASKO

Open call muzyczny „Jak brzmi Hłasko” jest organizowany w ramach projektu HŁASKO.UPDATE. Gdańs...

OPEN CALL MUZYCZNY – JAK BRZMI HŁASKO

Open call muzyczny „Jak brzmi Hłasko” jest organizowany w ramach projektu HŁASKO.UPDATE.

Gdański Archipelag Kultury zaprasza do udziału muzyków akademickich jak i twórców niezależnych, którzy działają w różnych konwencjach muzycznych. Tematem open call jest interpretacja muzyczna twórczości Marka Hłaski. Zadaniem uczestników_czek jest przekształcenie tekstów literackich w formę muzyczno – dźwiękową. Chcemy, abyście przenieśli literaturę na płaszczyznę muzyki, komponując utwory inspirowane twórczością pisarza.

Czekamy na Wasze oryginalne podejście i kreatywne interpretacje!

Ważne informacje:

  • głoszenia przyjmujemy do 15 lipca 2024 r. do godz. 23:59,
  • zgłoszenia należy wysłać przez formularz (zostanie udostępniony 22 maja 2024 w tym miejscu),
  • utwór może zawierać elementy dźwiękowe oraz fragmenty tekstów, jednak nie jest to wymagane,
  • czas trwania utworu: od 5 do 20 min,
  • autorskie utwory należy przesłać w formie plików wysokiej jakości w formatach M4A, FLAC lub WAVE. Pliki powinny być przygotowane do emisji w przestrzeni miejskiej. Pliki należy przesłać przez wyżej wymieniony formularz.
  • Regulamin open call

Z nadesłanych propozycji jury wybierze utwory, które spełniają założenia merytoryczne i jakościowe wymagane przez Organizatora.

Skład Jury:

  • Michał Jacaszek – kompozytor, producent muzyczny i wykonawca muzyki elektroakustycznej
  • Jakub Knera – dziennikarz i kurator, twórca strony „Nowe idzie od morza”
  • Laura Haras – absolwentka wydziału wokalno – aktorskiego Akademii Muzycznej w Gdańsku. Aktorka, śpiewaczka, prowadzi Teatr GAK.
  • Izabela Terek – Jopkiewicz – animatorka kultury, zajmuje się edukacją artystyczną w GAK.

Wyniki naboru zostaną ogłoszone 26 lipca na stronie gak.gda.pl

Wybrane utwory muzyczne zostaną wyemitowane na Skwerze Świętopełka w Gdańsku, gdzie atmosferę dopełni oprawa świetlna. Wydarzenie odbędzie się 21 września 2024 r. i potrwa od godz. 20:00  do 22:00. Mamy nadzieję, że przekształcenie literatury w muzykę pozwoli spojrzeć na twórczość Hłaski z zupełnie nowej perspektywy, zainteresować odbiorców innym wymiarem literatury oraz wzbudzić zainteresowanie postacią samego autora.

 

 

 

Kobieta podczas dyrygowania chórem.

_5 kwietnia 2024

Otrzymaliśmy dofinansowanie na nowe stroje!

Narodowe Centrum Kultury dofinansowało Gdański Archipelag Kultury i Zespół Pieśni i Tańca "Gdańsk...

Otrzymaliśmy dofinansowanie na nowe stroje!

Kobieta podczas dyrygowania chórem.

Narodowe Centrum Kultury dofinansowało Gdański Archipelag Kultury i Zespół Pieśni i Tańca “Gdańsk” w wysokości 64 tysięcy złotych w ramach programu EtnoPolska.

 

Gdański Archipelag Kultury i Zespół Pieśni i Tańca “Gdańsk” otrzymali wsparcie finansowe Narodowego Centrum Kultury na kwotę 64 tysięcy złotych w ramach programu EtnoPolska. Dofinansowanie zostanie przeznaczone na zakup oraz odwzorowanie kompletnych strojów ludowych z okolic Gdańska.

W ramach zrealizowanego wniosku planowany jest zakup i rekonstrukcja 40 kompletów strojów ludowych, dostosowanych do zarówno zimowej, jak i letniej pory roku, obejmujących stroje damskie i męskie. Zespół Pieśni i Tańca “Gdańsk” odgrywa kluczową rolę w kultywowaniu tradycji folklorystycznych w Gdańsku od 1972 roku, będąc ważną częścią Gdańskiego Archipelagu Kultury.

Projekt umożliwi ukazanie piękna, bogactwa oraz różnorodności tradycyjnych strojów ludowych z okolic Gdańska na tle innych strojów kaszubskich, które posiadają zespoły ludowe działające w regionie. Warto podkreślić, że ta inicjatywa będzie pierwszą tak dokładną rekonstrukcją i odtworzeniem tego typu strojów z pełnym odwzorowaniem haftów gdańskich na podstawie zachowanych źródeł.

Haft gdański został odwzorowany przez Annę Konkel, animatorkę haftu, na podstawie historycznie zachowanych wzorów z obrusu w parafii w Gdańsku-Oliwie i wydanej w 2018 roku publikacji pt. “Teka haftu kaszubskiego: Szkoła Gdańska”.

Dzięki podjętej rekonstrukcji, stroje wraz z haftami będą mogły zintegrować się w przestrzeni szeroko pojętego stroju ludowego, funkcjonującego na terenie miasta Gdańsk i regionu, przyczyniając się do zachowania i promowania kultury oraz tradycji lokalnych.