Powrót do GAKu Logo GAK
Logo GAK

placówki

Zespół Pieśni i Tańca Gdańsk

GAK

Zespół
Pieśni
i
Tańca
Gdańsk

Zespół Pieśni i Tańca „ Gdańsk” jest zespołem Gdańskiego Archipelagu Kultury, który z krótkimi przerwami istnieje już od 1972 roku. Długie tradycje pozwoliły na wypracowanie stylu i charakteru naszych programów. Prezentujemy głównie pieśni i tańce polskie oparte na rodzimym folklorze. Ludowy charakter tańców podkreślają przepiękne bajecznie kolorowe kostiumy – świadectwo dawno minionych czasów.

Zespół tworzą ludzie różnych zawodów i w różnym wieku – miłośnicy i entuzjaści tańca, śpiewu i folkloru.

 

 

 

marzec 2024

Kalendarz wydarzeń:

wyczyść filtry

Nie znaleziono wydarzeń spełniających wybrane kryteria...

Logo Zespół Pieśni i Tańca Gdańsk

Aktualności

Kobieta podczas dyrygowania chórem.

_5 kwietnia 2024

Otrzymaliśmy dofinansowanie na nowe stroje!

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego dofinansowało Gdański Archipelag Kultury i Zespół P...

Otrzymaliśmy dofinansowanie na nowe stroje!

Kobieta podczas dyrygowania chórem.

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego dofinansowało Gdański Archipelag Kultury i Zespół Pieśni i Tańca “Gdańsk” w wysokości 64 tysięcy złotych w ramach programu EtnoPolska.

 

Gdański Archipelag Kultury i Zespół Pieśni i Tańca “Gdańsk” otrzymali wsparcie finansowe Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego na kwotę 64 tysięcy złotych w ramach programu EtnoPolska. Dofinansowanie zostanie przeznaczone na zakup oraz odwzorowanie kompletnych strojów ludowych z okolic Gdańska.

W ramach zrealizowanego wniosku planowany jest zakup i rekonstrukcja 40 kompletów strojów ludowych, dostosowanych do zarówno zimowej, jak i letniej pory roku, obejmujących stroje damskie i męskie. Zespół Pieśni i Tańca “Gdańsk” odgrywa kluczową rolę w kultywowaniu tradycji folklorystycznych w Gdańsku od 1972 roku, będąc ważną częścią Gdańskiego Archipelagu Kultury.

Projekt umożliwi ukazanie piękna, bogactwa oraz różnorodności tradycyjnych strojów ludowych z okolic Gdańska na tle innych strojów kaszubskich, które posiadają zespoły ludowe działające w regionie. Warto podkreślić, że ta inicjatywa będzie pierwszą tak dokładną rekonstrukcją i odtworzeniem tego typu strojów z pełnym odwzorowaniem haftów gdańskich na podstawie zachowanych źródeł.

Haft gdański został odwzorowany przez Annę Konkel, animatorkę haftu, na podstawie historycznie zachowanych wzorów z obrusu w parafii w Gdańsku-Oliwie i wydanej w 2018 roku publikacji pt. “Teka haftu kaszubskiego: Szkoła Gdańska”.

Dzięki podjętej rekonstrukcji, stroje wraz z haftami będą mogły zintegrować się w przestrzeni szeroko pojętego stroju ludowego, funkcjonującego na terenie miasta Gdańsk i regionu, przyczyniając się do zachowania i promowania kultury oraz tradycji lokalnych.

_27 marca 2024

Święta

 

_12 marca 2024

Wypełnij ankietę!

Stwórz z nami ofertę zajęć w domach kultury GAK! Podziel się Swoimi pomysłami i stwórz razem z...

Wypełnij ankietę!

Stwórz z nami ofertę zajęć w domach kultury GAK!

Podziel się Swoimi pomysłami i stwórz razem z nami przyjazne domy kultury w Gdańsku.
Wypełnij krótką ankietę i pomóż nam przygotować ciekawą ofertę zajęć artystycznych i wydarzeń kulturalnych w naszych domach kultury.

Odpowiedzi w ankiecie zajmą nie więcej niż 5 minut.

Twoja opinia jest dla nas ważna i pomoże nam przygotować atrakcyjną ofertę.

Czekamy na Twoje propozycje – Ankieta

 

Dziękujmy,
Gdański Archipelag Kultury
Wasze domy kultury w Gdańsku.