Jesteś tutaj:

O nas

Wyspa Skarbów

Logo ___kalendarz wydarzeń

O nas Wyspa Skarbów

Logo placówki

GAK Wyspa Skarbów

MISJA

„WYSPA SKARBÓW” to MIEJSCE KREATYWNEGO RELAKSU, to WOLNOŚĆ TWORZENIA w obszarze różnorodnych dziedzin sztuki.Miejsce działań artystycznych i społecznych, wrażliwe na sprawy Eko i Etno.

WIZJA

Pragniemy wydobyć skarby kreatywności drzemiące w każdym z nas. Zapraszamy mieszkańców Wyspy Sobieszewskiej oraz pasjonatów kultury do współtworzenia „Wyspy Skarbów”. Jesteśmy otwarci na pomysły dotyczące wszelkich wydarzeń artystycznych, kulturalnych i społecznych.

Widzimy głęboki sens w twórczej edukacji, w której jest miejsce na eksperyment, interaktywne zajęcia i warsztaty. Pragniemy wciąż poszerzać i urozmaicać naszą ofertę edukacyjną, aby każdy znalazł coś dla siebie (ceramika, balet, plastyka, nauka języków obcych, nauka gry na gitarze, keyboardzie, aerobik, zdrowy kręgosłup, zajęcia muzealne, warsztaty artystyczne)

Zamierzamy rozwijać działalność muzealną, która rozpoczęła się w 1974r. wraz z powstaniem Izby Pamięci Wincentego Pola.Zadaniem tego miejsca jest przybliżenie społeczeństwu zarówno twórczości poety jak i dziedzictwa kulturowego i przyrodniczego Wyspy Sobieszewskiej oraz Żuław Wiślanych.

Swoją działalność kulturalną rozpoczęła w 2004r. Jest najmłodszą placówką Gdańskiego Archipelagu Kultury oraz jedyną instytucją kultury na Wyspie Sobieszewskiej.

„Wyspa Skarbów” to doskonałe miejsce dla artystów, szczególnie ze względu na położenie. Znajdujemy się nieopodal lasu i morza, w otoczeniu rezerwatów przyrody (Ptasi Raj, Mewia Łacha). Wyspa Sobieszewska to miejsce pełne skarbów: zachwycająca przyroda, niezwykły mikroklimat, tajemnicze zabytki oraz historia. Zamierzamy promować walory przyrodnicze Wyspy Sobieszewskiej i jej okolic organizując plenery malarskie, rzeźbiarskie, ceramiczne, fotograficzne, filmowe oraz imprezy sportowe.

Ważna jest dla nas twórczość lokalna, którą chcemy wspierać i rozwijać. Cieszy nas rosnąca liczba Artystów z Wyspy.

Chcemy przybliżać sztukę współczesną organizując spotkania i wykłady z artystami oraz badaczami sztuki i kultury. Różnorodne dziedziny sztuki, takie jak malarstwo, rzeźba, architektura, fotografia, film, wideo, instalacje, sztuka performance, działania w przestrzeni publicznej mogą stać się pretekstem do interesującej rozmowy. Dyskusje o sztuce niewątpliwie rozwijają wyobraźnię, zdolność kreatywnego myślenia oraz wrażliwość.

„Prawdziwa sztuka jest zawsze współczesna” – Fiodor Dostojewski
Tworzymy możliwości udziału w życiu społecznym i kulturalnym organizując:

• FESTIWALE (Festiwal Instalacji Lirycznych- /od 2004 r. do 2016 r./)

• WYSTAWY (comiesięcznie wernisaże w Galerii Wyspy Skarbów, Noc Muzeów)

• KONKURSY (Exlibris – /od 2007 r./)

• WARSZTATY ARTYSTYCZNE I MUZEALNE

• KONCERTY, SPEKTAKLE (teatr dla dzieci i dorosłych)

Nawiążemy współpracę z innym instytucjami kultury i oświaty, animatorami kultury, artystami oraz organizacjami o profilu artystycznym, ekologicznym, etnograficznym i prozdrowotnym.

Zamierzamy komunikować się z otoczeniem realizując wydarzenia na wysokim poziomie,
rozwijając metody pozyskiwania dotacji z zewnątrz oraz zdobywania zaufania sponsorów kultury.

W latach 2015 – 2016:
Partnerstwo w programie Chronimy NATURĘ na Wyspie Sobieszewskiej.

Historia obiektu

Dzięki zachowanym źródłom fotograficznym wiadomo, że obecny budynek mieszczący się przy ul. Turystycznej 3 istniał już w 1911 r. Z pewnością z latach 20. i 30. XX wieku mieścił się tu elegancki Hotel Lindenhof oraz Restaurant und Cafe Bohnsack.

Z „Prospektu 1928 – 1929. Kurort und Ostseebad Bohnsack” (reklama kąpieliska) dowiadujemy się, iż właścicielem hotelu był Adolf Schneider. Reklama hotelu informowała wszystkich zainteresowanych o możliwości noclegu w gustownie urządzanych pokojach, rzetelnych cenach, dobrej kuchni i, co najważniejsze, że cały obiekt jest położony tuż przy gęstym, cichym lesie.

Cały kompleks funkcjonował do połowy lat 40. XX w. Po działaniach wojennych i odbudowie działały tu m.in.: szkoła podstawowa, przedszkole, Gromadzka Rada Narodowa, biblioteka.

Polityka prywatności

Gdański Archipelag Kultury stosuje się ściśle do postanowień ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku o Ochronie Danych Osobowych (Dz. U. Nr 133 poz. 883). Zapewniamy, że rozumiemy i szanujemy Państwa prawo do ochrony własnej prywatności. Dane przekazywane przez Państwa za pomocą formularzy gromadzimy z zachowaniem odpowiedniego bezpieczeństwa i nie przekazujemy danych osobowych osobom trzecim.

Nota prawna
Zawartość serwisu gak.gda.pl (elementy tekstowe, graficzne, fotografie, filmy, layout strony) jest własnością Gdańskiego Archipelagu Kultury i jest chroniona przepisami prawa, a w szczególności ustawą z 4 lutego 1994 roku o Prawie Autorskim i Prawach Pokrewnych. Każda osoba korzystająca z niniejszego serwisu zobowiązana jest do przestrzegania prawa autorskiego.
O ile nie stwierdzono inaczej treść dostępna jest na licencji Creative Commons Uznanie Autorstwa 4.0 Międzynarodowe.
Gdański Archipelag Kultury nie ponosi odpowiedzialności za użytkowanie serwisu i powstanie ewentualnych szkód w wyniku tego użytkowania – całkowitą odpowiedzialność ponosi użytkownik przeglądający witrynę.

Logo

Aktualności

W górnym prawym rogu żółty symbol żonkila, pod nim czarny tekst. Po lewej stronie logotyp Wyspy Skarbów GAK, poniżej czarny tekst i logotyp organizatora Muzeum Historii Żydów Polskich

_19 kwietnia 2021

Bierzemy udział w akcji Żonkile

Z dumą i wielką radością przyłączamy się do akcji Żonkile, upamiętniającej powstanie w getcie war...

Bierzemy udział w akcji Żonkile

W górnym prawym rogu żółty symbol żonkila, pod nim czarny tekst. Po lewej stronie logotyp Wyspy Skarbów GAK, poniżej czarny tekst i logotyp organizatora Muzeum Historii Żydów Polskich

Z dumą i wielką radością przyłączamy się do akcji Żonkile, upamiętniającej powstanie w getcie warszawskim. Chcemy pamiętać o ofiarach wojny i tę pamięć przekazywać kolejnym pokoleniom. To bardzo ważne, aby dbać o świadectwo osób, które przeżyły i o to, by tragicznie zmarli nie zostali zapomniani.

W zorganizowanej przez nas, a przygotowanej przez Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN lekcji, wzięli udział uczniowie z Zespołu Szkół Specjalnych NR 1 w Gdańsku. Zajęcia poprowadziła Agata Kulak „Dogadam się”

Agata Kulak – magister filologii polskiej Uniwersytetu Gdańskiego i tłumaczka Polskiego Języka Migowego. Ukończyła dwie specjalizacje: edytorską oraz nauczanie języka polskiego jako obcego. Jako filolog pracowała w wydawnictwach, redakcjach, szkołach językowych oraz uczelniach wyższych. Jako tłumacz doświadczenie zdobywałaa w Polskim Związku Głuchych, następnie pracowałam w Urzędzie Miasta Gdańska jako tłumacz języka migowego Prezydent Aleksandry Dulkiewicz. Miała zaszczyt tłumaczyć wiele osób ze świata polityki i kultury, takich jak: Lech Wałęsa, Donald Tusk, Rafał Trzaskowski, Jerzy Owsiak czy Dorota Kolak. Przez ostatnie lata tłumaczyła briefingi, spotkania kulturalne, posiedzenia Rady Miasta Gdańska, podsumowanie finału WOŚP 2019 czy gdańskie „Obchody rocznicy wydarzeń 4 czerwca”.

Strona Agaty Kulak na Facebooku

Grafika ilustracyjna do tekstu. Treśc tekstwa grafiki jest zwarta w opisie.

_18 stycznia 2021

Wspieramy seniorów

Potrzebujesz pomocy lub wsparcia? Czekamy na Twój telefon.   Jesteś osobą 70+, a mo...

Wspieramy seniorów

Grafika ilustracyjna do tekstu. Treśc tekstwa grafiki jest zwarta w opisie.

Potrzebujesz pomocy lub wsparcia?

Czekamy na Twój telefon.

 

Jesteś osobą 70+, a może masz kogoś z rodziny, przyjaciół, sąsiadów, którzy tego wsparcia potrzebują?

Przebywasz na kwarantannie lub po prostu w obawie o swoje zdrowie wolisz pozostać w domu?

Potrzebujesz zakupów, wyjścia z psem lub realizacji recepty?

Zadzwoń na numer 507 281 256.

 

Znajdź asystenta odpowiadającego Twojej dzielnicy i zadzwoń! Jesteśmy dla Ciebie i do Twojej dyspozycji.
Więcej o akcji Gdańsk Pomaga.