Jesteś tutaj:

O nas Winda

Logo placówki

Cześć nazywamy się WINDA, bardzo chcemy zostać Twoim Domem Kultury

dziewczynka w jeansowej sukience z duługim rękawem ma rozpostarte ręce w koło niej spadające liście w tle jesienny parkTEKST Twój Dom Kultutury DZIECI MŁODZIEŻ DOROSLI SENIORZY RYSUNEK MALARSTWO RZEŻBA CERAMIKA PIANINO GITARA UKULELE ESTRADOWO-WOKALNE ŚPIEW SOLOWY HATHA YOGA INSTRUMENTY KLAWISZOWE GRY PLANSZOWE MAMA JA KREATYWNE RYTMIKA TANIEC WSPÓŁCZESNY ul. Racławicka 17, 80-406 Gdańsk Wrzeszcz www.winda.gda.pl 58 344 93 f WindaGAK windagak winda@gak.gda.p f TeatrLesny”.

Windą bliżej do kultury

Witaj na naszych stronach. Tu dowiesz się czegoś więcej o nas, a poniżej znajdziesz też tekst o naszej historii – wiadomo, co zapisane to nie ucieknie!

Funkcjonujemy od ponad 20 lat we Wrzeszczu, siedzibę mamy przy ul. Racławickiej 17, jednakże wejście do nas znajduje się przy ul. Klonowicza – boczna od Kościuszki.

 

A dlaczego Winda? na początku w naszym obiekcie były gołe ściany i czerwona Winda…Ściany nie są już gołe, a Winda do kultury wciąż działa.

 

Co robimy…jak to w domu kultury…

 

Zajęcia stałe – tu pełna gamma zajęć dla dzieci, młodzieży, dorosłych i seniorów. Pewnie znajdziesz coś dla siebie, jak nie – napisz do nas.

 

Wydarzenia – ho ho ho, ciężko złapać w dwóch słowach, ale zarówno w Windzie jak na ulicach miasta, parkach innych placówkach czy w Teatrze Leśnym organizujemy przeróżne wydarzenia. Koncerty, wernisaże, wystawy, spotkania, warsztaty, przedstawienia, festiwale, konferencje, turnieje i konkursy…

 

Online – 2020 to był dziwny rok, rok w którym zaszaleliśmy online i zorganizowaliśmy blisko 100 wydarzeń w sieci takie  jak warsztaty, koncerty, wystawy, wspomnienia, konkursy…było tego sporo. To wszystko na bieżąco możesz śledzić naszym Facebooku.

 

Zespół – jest nas całkiem sporo. Karda Windy to 8 osób, ale są jeszcze nasi stali instruktorzy: Lidia, Maciej, Volha , Ola, Marzena, Kasia, Mariusz oraz współpracownicy… cała masa ludzi pracujących dla Was nad atrakcyjną ofertą kulturalną.

Story of the WINDA

GAK Winda powstała w roku 1998 jako Integracyjny Klub Artystyczny Winda Miejskiego Domu Kultury. Po zmianie nazwy instytucji macierzystej, otrzymaliśmy nazwę GAK Winda.

Ta pierwsza nazwa nie była przypadkowa. Naszym zamiarem było stworzenie miejsca integrującego wokół działań artystycznych ludzi w różnym wieku, o różnych doświadczeniach i drogach życiowych, zarówno twórców jak i odbiorców. Dlatego, do dziś,  proponowane przez nas imprezy, zajęcia i projekty adresowane są do szerokiego wachlarza osób, również osób z niepełnosprawnościami.

 

GAK Winda otworzyła podwoje w połowie czerwca 1998 roku wystawą gdańskich artystów plastyków i jazzowo-bluesowym piknikiem sąsiedzkim na podwórku budynku, w którym jest usytuowany. W listopadzie 1998 roku zorganizowaliśmy pierwsze Spotkania Trójmiejskich Teatrów Niezależnych w których wzięły udział czołowe teatry tego nurtu (Stajnia Pegaza, Teatr Zielony Wiatrak, Gdański Teatr Tańca i inne). W późniejszych latach Spotkania ewoluowały do corocznego przeglądu nowych, pomorskich propozycji teatralnych.

 

W 1999 roku, zainspirowani pięknem Teatru Leśnego zaprosiliśmy mieszkańców Gdańska na całodzienną imprezę kulturalną zorganizowaną w tym miejscu. W następnym roku stworzono program we współpracy z Teatrem Miniatura a od 2001 roku a z po dziś jesteśmy oficjalnym gospodarzem tego miejsca. W roku 2014 doprowadziliśmy, w ramach budżetu obywatelskiego, do remontu sceny, która nie zapewniała już bezpieczeństwa artystom i obsłudze koncertów. Do dziś, widownia czeka na remont. Podczas swojej działalności w Teatrze Leśnym postawiliśmy na koncerty ambitne. Pojawiała się tam muzyka współczesna (Teraz Muzyka), jazz (Gdańskie Noce Jazsowe oraz Wrzeszcz tańczy), blues (Świętojańskie Blusowanie), piosenka literacka i aktorska (Piosenki z Tekstem, Po Prostu Piosenka, Piosenki Trampów i Trampek, łagodne Spotkania Muzyczne), muzyka z odległych stron i folkowe inspiracje oraz muzyka trudna do sklasyfikowania (Muzyka bez Granic). Od 2002 roku we współpracy z Nadbałtyckim Centrum Kultury realizowaliśmy jeden z koncertów festiwalu Dźwięki Północy. Zapraszaliśmy też teatry w ramach Wieczorów Teatralnych (między innymi: Teatr Zielony Wiatrak, Teatr From Poland, Biuro Podróży, Marcina Bortkiewicza).

 

 

Festiwal Gdańskie Noce Jazsowe z corocznymi benefisami pomorskich artystów stał się jednym z ważniejszych festiwali jazzowych w Polsce. W Teatrze Leśnym odbyły się benefisy:  Emila Kowalskiego, Macieja Sikały, Leszka Dranickiego, Adama Czerwińskiego, Przemka Dyakowskiego,  Leszka Kułakowskiego, Adama Wendta, Wojciecha Staroniewicza, Włodzimierza Nahornego, Cezarego Paciorka, Eryka Kulma, Mariusza Bogdanowicza, Grzegorza Nagórskiego, Janusza Strobla, Bernarda Maselego, Janusza Mackiewicza, Macieja Grzywacza, Krystyny Stańko  i Mikołaja Trzaski.

 

W 2011 roku z okazji 100-lecia Teatru Leśnego zrealizowaliśmy Benefis Pomorskich Jazzmanów, a w 2018 roku, gdy Winda kończyła dwadzieścia lat – benefis Beneficjentów. W obu koncertach mogliśmy usłyszeć muzyków grających w niecodziennych składach.

 

Pojawiły się tez imprezy okolicznościowe: z okazji Dnia Dziecka koncert Dzieci Dzieciom i z okazji rocznicy otwarcia GAK Windy – festiwal Integracji Lato Ludzi, gdzie razem występowali muzycy profesjonalni i amatorzy, pełnosprawni i z niepełnosprawnościami. Sezon rozpoczynał zawsze koncert Gwiazdy, a przez scenę przewinęły się: Krystyna Prońko, Ewa Bem, Lora Szafran, Sekstet J. P. Wróblewskiego, Anna Maria Jopek, Grzegorz Turnau, Hanna Banaszak, Pod Budą, Dorota Miśkiewicz, Mietek Szcześniak, Zbigniew Wodecki, Aga Zaryan, Mietek Szcześniak, Wojciech Myrczek, Maria Czubaszek, Natalia Kukulska, Renata Przemyk, Stanisław Soyka, Czesław Mozill, Karen Edwards i inni. W roku 2017, z okazji 50-lecia Gdańskiego Archipelagu Kultury w Teatrze Leśnym, jako gospodarze poszczególnych dni, pojawiły się wszystkie placówki GAK.

 

W roku 1999 odbył się tez pierwszy festiwal Windowisko, jeszcze jako Festiwal Małych Form Teatralnych. Nie chcąc powielać formuły wielu podobnych festiwali  w 2000 roku zdecydowaliśmy o zmianie formuły i nazwy na Festiwal Sztuk Autorskich, połączony z warsztatami dramaturgicznymi i konkursem na dramat współczesny (dziś Ogólnopolski Festiwalu Sztuk Autorskich i Adaptacji WINDOWISKO). Do dziś jest to jedyny festiwal w Polsce, którego formuła podkreśla, że przekaz słowny w nowoczesnym teatrze ma ogromne znaczenie i warto pracować nad warsztatem słownym i interpretacyjnym słowa. W ten sposób festiwal Windowisko w czasach kultury obrazkowej wnosi niebagatelny wkład w rozwój ojczystego języka.

Twórcy STTN i Windowiska (Katarzyna Burakowska i Marek Brand) zostali w roku 2003 uhonorowani Nagrodą Marszałka Województwa Pomorskiego w Dziedzinie Teatru. Do dziś jest to jedyna taka nagroda przyznana twórcom teatru nieinstytucjonalnego.

 

 

W 2000 roku zorganizowaliśmy po raz pierwszy Festiwal Malarstwa Ściennego Kliniczna. Na podporach wiaduktów Węzła Kliniczna przez 7 lat powstawała Otwarta Galeria Malarstwa Ściennego z muralami i graffiti dotykającymi problemów współczesnego świata. Ostatnie edycje Festiwalu połączyliśmy z organizowanym przez CSW Łaźnia  projektem Galeria Zewnętrzna Miasta Gdańska.

 

Jesienią 2002 roku zaproponowaliśmy polepszenie nastroju przez udział w konkursie-zabawie na Jesienny Limeryk Antydepresyjny. Ponieważ prace można było przysyłać listownie i pocztą elektroniczną efekty tego zaproszenia przerosły nasze oczekiwania – otrzymaliśmy wiele prac nie tylko z całej Polski lecz i z zagranicy. Tak narodził się cykl konkursowy każdorazowo zakończony spotkaniem „limerykoróbców” – Limerykowiskiem. Co roku proponowaliśmy nowy, na ogół aktualny temat. Po dziesiątej edycji, dzięki współpracy z Fundacją Wspólnota Gdańska, doczekaliśmy się wydawnictwa z nagrodzonymi przez te lata limerykami, ilustrowanego przez trójmiejskich artystów plastyków. Po następnych pięciu latach Fundacja wydała następną książeczkę. W jury konkursowym zasiadali: Andrzej Trzaska, Bogusław Jackowski, Krzysztof Szczucki, Andrzej Stelmasiewicz i Bartłomiej Dratkowski. W roku 2020 odbyły się aż dwa konkursy, tradycyjny i „koronawirusowy” on-line.

 

W latach 2002- 2007 we współpracy z NCK i PSOUU (dziś PSONI) zorganizowaliśmy siedem Ogólnopolskich Konferencji Terapia i Twórczość dotyczących roli twórczości w życiu każdego człowieka. W 2009 roku włączyliśmy się w organizację konferencji „Obywatel Podmiot czy Partner w działaniach administracji publicznej” współorganizowanej z UMG.  Po wycofaniu się NCK ze współpracy organizowaliśmy pod hasłem „Terapia i Twórczość” mini-konferencje  (Przełamać barierę dźwięku – 2010, Prawo autorskie – qui bono? – 2013, Po co seniorom kultura, po co kulturze seniorzy? – 2015). W 2018 roku wraz z NCK zrealizowaliśmy konferencję i wieczór kulturalny „Wielokulturowe Pomorze – Wielokulturowy Gdańsk” traktujące o sytuacji migrantów w Gdańsku.

 

W 2004 roku zorganizowaliśmy pierwszy Koncert jazzowy dla Jana Pawła II. W latach 2004-2019 w różnych kościołach Gdańska koncertowali między innymi: ASAF, Sławek Jaskułke, Orkiestra Hanseatica,Polska Filharmonia Bałtycka, Chór Uniwersytetu Gdańskiego, Chór Non Serio, chór No Saints, Maciej Sikała i Piotr Wojtasik, Leszek Kułakowski, Janusz Strobel z Jerzym Trelą, Magdalena Gruszczyńska, Wojciech Staroniewicz, Trio Andrzeja Jagodzińskiego, Piotr Wyleżoł, Karen Edwards, Grzech Piotrowski, Krzysztof Kobyliński PEARLS i Reut Rivka Shabi. W 2011 roku, z okazji beatyfikacji Jana Pawła II, Stanisław Szczyciński skomponował, specjalnie dla nas, dzieło „14 Encyklik Papieskich” wykonane przez Chór UG pod dyrekcja Marcina Tomczaka z towarzyszeniem autora (prawykonanie).

 

 

Od 2012 roku w kościołach Wrzeszcza realizowaliśmy Wrzeszczańskie Dni Muzyki Organowej, a od 2017 Festiwal Muzyki Kameralnej „Rezonatorium”.  Pierwszy z festiwali ukazywał bogactwo instrumentów znajdujących się w kościołach Wrzeszcza i wspaniałe możliwości młodych gdańskich organistów, drugi przeplatał współczesność z historią aby ukazać ciągłość muzyki. W 2019 połączyliśmy oba festiwale.

 

W 2014 roku zdobyliśmy dofinansowanie MKiDN na realizację projektu „Rok Bachowski” z okazji 330 rocznicy urodzin J. S. Bacha. W ramach projektu odbyły się miedzy innymi koncerty „Goldberg variations. Variations” w wykonaniu światowej sławy pianisty Dana Tepfera, „Bach. Improwizacje” Piotra Wyleżoła z udziałem Karen Edwards oraz prawykonanie Oratorium Bożonarodzeniwego J. S. Bacha w wykonaniu Capelli Gedanensis pod dyrekcją Paula Esswooda.

 

Od początku istnienia GAK Windy promowaliśmy pomorski jazz. Cykl koncertowy Gdańskie Kawiarnie Jazzowe miał wielu odbiorców mimo, że z powodu lokalizacji w budynku mieszkalnym koncerty kończyły się wcześnie a o jam session mogliśmy tylko pomarzyć. W 2004 roku „wyprowadziliśmy” koncerty z naszej siedziby i odbywały się najpierw w Cotton Clubie, a po jego likwidacji w towarzystwie Gastronomicznym, zaprzyjaźnionej Plamie i Scenie Muzycznej. Nadal poszukujemy sali koncertowej dla Windy.

Wiele lat współorganizujemy z pomorskim oddziałem Towarzystwa Kultury Teatralnej eliminacje miejskie Ogólnopolskiego Konkursu Recytatorskiego. Prowadziliśmy też zajęcia stałe i warsztaty. Zajęcia dla dzieci i dorosłych, takie jak nauka gry na instrumentach (pianino, gitara, przez dwa lata – flet), zajęcia plastyczne (rysunek i malarstwo, ceramika, rękodzieło, przez kilka lat – witraż), wokalne, taneczne (taniec współczesny).

 

Organizowaliśmy warsztaty, z takimi osobowościami jak Olga Szwagier (głos), Dianne Buttler (improwizacja taneczna) czy Bogdan Hołownia (interpretacja piosenek Jerzego Wasowskiego). Przez kilka lat prowadziliśmy cykl warsztatów dla nauczycieli „Taniec w pracy”, który pozwalał im zdobyć wiedzę i umiejętności wykorzystania ruchu w pracy z dziećmi.

 

Corocznie realizowaliśmy też „Saloniki Artystyczne Windy”. Odbywały się u nas cykle Baba – czyli kobieta jako przedmiot, podmiot i demiurg w sztuce, LoveArt – o miłości inaczej, Zaduszki Satyryczne – wspominki o satyrykach, którzy odeszli,  Wigilia Jazzowa – opłatek i życzenia przy koncercie.

 

W GAK Windzie znaleźli swoje miejsce seniorzy, spotykający się tu co poniedziałek i grupa rękodzielniczek. Stałym gościem Windy jest od lat Maciej Sikała, jeden z najlepszych polskich saksofonistów jazzowych.

 

Od marca 2020 GAK Winda ma nową, prężna szefową. Przyszło jej startować w trudnych czasach pandemii, ale dzięki świeżej energii pojawiło się wiele nowych propozycji realizowanych w „realu” i on-line. GAK Winda zmienia się zewnętrznie i wewnętrznie, zyskała nowy wystrój i nowe przestrzenie. Ale to już teraźniejszość, nie historia.

Logo

Aktualności

grafika z logo UNICEF, miasta Gdańska, Fundacji Gdańskiej. Napis po polsku i ukraińsku o tym, że w tej placówce prowadzone są działania na rzecz dzieci ukraińskich.

_16 października 2023

Program UNICEF Polska | Fundusz Narodów Zjednoczonych na Rzecz Dzieci UNICEF

W ramach współpracy Gdańskiego Archipelagu Kultury realizowane są działania edukacyjne na rzecz d...

Program UNICEF Polska | Fundusz Narodów Zjednoczonych na Rzecz Dzieci UNICEF

grafika z logo UNICEF, miasta Gdańska, Fundacji Gdańskiej. Napis po polsku i ukraińsku o tym, że w tej placówce prowadzone są działania na rzecz dzieci ukraińskich.

W ramach współpracy Gdańskiego Archipelagu Kultury realizowane są działania edukacyjne na rzecz dzieci i młodzieży z Ukrainy.

Regulamin działań integracyjnych prowadzonych w ramach programu UNICEF

Регламент інтеграційних занять, реалізованих в рамках програми ЮНІСЕФ

Przy wsparciu Funduszu Narodów Zjednoczonych na Rzecz Dzieci (UNICEF)
за підтримки Дитячого фонду ООН (ЮНІСЕФ)

_2 października 2023

Zapisz się na zajęcia w domach kultury GAK.

Rozpoczął się nowy sezon zajęć i warsztatów artystycznych. Domy kultury GAK znajdują się w takich...

Zapisz się na zajęcia w domach kultury GAK.

Rozpoczął się nowy sezon zajęć i warsztatów artystycznych. Domy kultury GAK znajdują się w takich dzielnicach, jak: Zaspa, Wrzeszcz Dolny, Orunia Św. Wojciech – Lipce, Wyspa Sobieszewska, Brzeźno, Stogi i Letnica.

W tym roku przygotowaliśmy wyjątkowo bogaty program zajęć edukacyjnych, artystycznych i ruchowych. W naszej ofercie znajdziecie mnóstwo propozycji, zarówno dla dzieci jak i młodzieży oraz dorosłych. Jest w czym wybierać, prócz naszych stałych zajęć mamy też kilka nowości. Większość zajęć będzie odbywać się w godzinach popołudniowych, tak, aby każdy mógł z nich skorzystać. Wybraliśmy dla Was najlepszych, doświadczonych instruktorów i instruktorki, którzy poprowadzą zajęcia.

Prócz zajęć artystycznych i edukacyjnych w wybranych domach kultury prowadzone będą spotkania lokalnej społeczności oraz kluby pasjonatów, kluby seniora a dla młodzieży kluby gier planszowych.

Zaplanuj kulturalny rok z GAK. Wybierz coś dla siebie i Swojego dziecka:

  • zajęcia taneczne dla dzieci, dorosłych i młodzieży, a wśród nich: Flamenco, balet , taniec jazzowy i artystyczny, hip hop i wiele innych form tańca – Dom Sztuki, Stacja Orunia, Projektornia, Scena Muzyczna, Wyspa Skarbów
  • ceramika dla dzieci, młodzieży i dorosłych – Dom Sztuki, Plama, Winda, Wyspa Skarbów, Stacja Orunia
  • plastyka dla dzieci – Dom Sztuki, Stacja Orunia, Gama, Plama, Projektornia, Wyspa Skarbów
  • nauka gry na instrumencie (gitara klasyczna, pianino, fortepian, bębny, saksofon) – Dom Sztuki, Plama, Scena Muzyczna, Winda, Wyspa Skarbów
  • zajęcia ruchowe, a w wśród nich: Joga, fitness, streching, Zumba – Dom Sztuki, Gama, Scena Muzyczna, Wyspa Skarbów
  • rysunek  i malarstwo–  Plama, Scena Muzyczna, Winda, Dom Sztuki
  • rękodzieło, kreatywne zajęcia dla seniorów – Stacja Orunia, Gama, Scena Muzyczna, Wyspa Skarbów,
  • pracownia witrażu – Stacja Orunia,
  • warsztaty języków obcych – Scena Muzyczna,
  • fotografia – Scena Muzyczna,
  • różne zajęcie muzyczne w tym wspólne muzykowanie oraz zajęcia wokalne –  Projektornia, Winda, Wyspa Skarbów, Dom Sztuki.

W nadchodzącym sezonie mamy też kilka nowości, zarówno dla dzieci jak i dorosłych. Są to, między innymi:

  • sensoplastyka ® – zajęcia dla dzieci podczas których dziecko uczy się otaczającego świata poprzez smakowanie, dotykanie, wąchanie i obserwowanie. Głównym celem zajęć jest wspieranie samodzielności dzieci i ich kreatywności. Zajęcia prowadzone są w Domu Sztuki i Stacji Orunia.
  • tkactwo, tkanina artystyczna, moda na recykling, mozaika, linoryt – Stacja Orunia, Wyspa Skarbów
  • pracownia praktyk performatywnych, twórcze pisanie, tworzenie komiksów – Plama,
  • różne formy tańca dla dorosłych  w Stacji Orunia, Scenie Muzycznej i Projektorni, Wyspa Skarbów,
  • babska strona mocy  to zajęcia ruchowe dla matek i córek, które znajdziecie w Projektorni.

Wszelkie informacje o zapisach, kosztach uczestnictwa w zajęciach oraz harmonogramy znajdziecie na www.gak.gda.pl w zakładce: płatności

Uwaga! Zapisy na zajęcia do Stacji Orunia GAK i Projektorni oraz do Zespołu Pieśni i Tańca “Gdańsk” odbywają się tylko przez panel www.strefazajec.pl

U nas każdy znajdzie coś dla siebie. Polecamy nie czekać do ostatniej chwili, miejsca na zajęciach szybko się kończą.