Powrót do GAKu Logo GAK
Logo GAK

placówki

Stacja Orunia

GAK

Stacja
Orunia

Stacja Orunia to otwarty dom kultury.
Malujecie? Tańczycie? Lepicie? Gracie? Tworzycie?
W Stacji Orunia MOŻNA tworzyć  wszystko…
czego tylko dusza zapragnie.
Jesteśmy tu dla Was – dla ludzi w każdym wieku.
Dla dzieci pełnych energii, dla młodzieży kreatywnej
i tej która dopiero szuka inspiracji, zabieganych
dorosłych oraz „poszukujących” rodziców i seniorów.
U nas dużo się dzieje i zawsze bardzo kulturalnie.
Prowadzimy wiele ciekawych projektów
z lokalną społecznością.
Staramy się być blisko mieszkańców dzielnicy
i zapraszamy ich nie tylko do uczestnictwa
w kulturalnych wydarzeniach,
ale również do współtworzenia naszego domu kultury.

grudzień 2024

Kalendarz wydarzeń:

wyczyść filtry
twarz kobiety z motylem na ustach. Wszytsko w odcieniach fioletu

21 listopad - 31 grudzień

HEROINY – wystawa Alicji Grucy

Alicja Gruca – "Heroiny" Wystawa – obiekty / kostiumy Instalacja dźwiękowa: Irek Wojtczak &nbs...

wystawa

HEROINY – wystawa Alicji Grucy

Logo placówki

data

21.11.24
czwartek

godzina

18:00

wstęp

bezpłatny

adres

Galeria Peron, Dworcowa 9

dla kogo?

Dorośli

Główna grafika wpisu

Alicja Gruca – „Heroiny”

Wystawa – obiekty / kostiumy

Instalacja dźwiękowa: Irek Wojtczak

 

Wernisaż

21 listopada 2024 (czwartek), godz. 18:00 w Galerii Peron/ Stacja Orunia GAK

Czas trwania ekspozycji

Wystawa czynna do: 31 grudnia 2024

Opis wystawy

„Heroiny” to wystawa będąca podróżą do świata kobiecych postaci stworzonych przez Alicję Grucę – artystkę, która łączy w swojej praktyce scenografię, kostiumy teatralne i różnorodne poszukiwania artystyczne.

Wielowymiarowe bohaterki

Poprzez unikatowe obiekty i instalacje, dopełnione kompozycjami dźwiękowymi przygotowanymi specjalnie na tę okazję przez Irka Wojtczaka, artystka kreuje wielowymiarowe kobiece bohaterki – heroiny – utkane z materii, głosów i wyobraźni.

Kostium jako nośnik intymności

Kostium, jako nośnik intymności i osobistych narracji, staje się dla artystki medium do budowania przestrzeni pełnej symbolicznych opowieści.

Fantastyczne i rzeczywiste

Bohaterki Grucy, zarówno fantastyczne, jak i rzeczywiste, są odzwierciedleniem jej wewnętrznych przeżyć, osobistych historii oraz emocji.

Zaproszenie do dialogu

Wystawa jest opowieścią o kobiecości przeżywanej na wielu poziomach, a jednocześnie zaproszeniem do intymnego dialogu z tym, co w nas nieopowiedziane.

 

Uwaga! Treści wrażliwe (TW): wystawa zawiera elementy symboliczne (ciąża, broń, przemoc), które mogą wzbudzić trudne emocje.

 

O artystach

 

Alicja Gruca – kostiumolożka, malarka, scenografka, kreatorka instalacji i obiektów plastycznych, setek unikatowych kreacji kostiumowych. Współzałożycielka Fundacji SFINKS oraz Transgatunkowego Teatru Sfinks. Swoją sztukę prezentowała w USA, Brazylii, Chinach, Niemczech, Rosji, Litwie, Łotwie, oraz Polsce. Wielokrotnie nagradzana za działalność artystyczną m.in.: Sopocka Muza, Pomorska Nagroda Artystyczna, Nagroda Teatralna Marszałka Województwa Pomorskiego w dziedzinie Scenografii. Jej obiekty artystyczne brały udział w wielu wystawach i wydarzeniach. Jest autorką kostiumów do spektakli teatralnych, ostatnio „Romeo i Julia” reż. Grzegorza Brala w teatrze im. Norwida w Jeleniej Górze. Ma na swoim koncie współpracę z Sopockim Teatrem Tańca. Gdańskim Teatrem Szekspirowskim, oraz parady, spektakle w przestrzeni publicznej i autorskie pokazy kostiumów, ostatnio Szekspir na Wybiegu dla Teatru w Oknie – wybieg na ul. Długiej w Gdańsku.

Irek Wojtczak – saksofonista, aranżer, edukator, doktor Akademii Muzycznej w Gdańsku. Twórca nieprzewidywalny, wymykający się jednoznacznym definicjom muzyki. Jako saksofonista i kompozytor nagrał ponad czterdzieści albumów. Został doceniony przez czołowych amerykańskich krytyków magazynów All About Jazz i The New York City Jazz Record. W 2018 roku rozpoczął współpracę z prof. Henrykiem Cześnikiem i jego Teatrem Malowania Współcześnik. Ostatnią jego produkcją muzyczną było wydanie Suity Parzęczewskiej, której premiera odbyła się w 2023 roku w NOSPR. Koncertował z Fonda/Stevens Group, David Murray, Dave Douglas, Jim Black, Chris Speed, Herb Robertson, Jamie Baum American – Polish Septet, Mitch & Mitch, Pink Freud, Możdżer/Tymański – projekt Chopin.

 

 

 

Zrealizowano przy pomocy finansowej Województwa Pomorskiego.

logo województwa pomorskiego

09 grudzień

KuratoRING – wykłady i warsztaty

Zapraszamy wszystkie osoby zainteresowane kuratorstwem na warsztaty i wykłady! Program wydarz...

spotkanie
warsztat

KuratoRING – wykłady i warsztaty

Logo placówki

data

09.12.24
poniedziałek

godzina

10:00

wstęp

bezpłatny; zapisy

adres

ul. Dworcowa 9, Gdańsk

Główna grafika wpisu

Zapraszamy wszystkie osoby zainteresowane kuratorstwem na warsztaty i wykłady!

Program wydarzenia:

Warsztaty:

Metody pracy kolektywnej

Godz. 10:00. Prowadzący: Ludomir Franczak. Wykorzystując tzw. współmyślenie poznasz od strony praktycznej dobre praktyki organizowania działań kolektywnych. Zobaczysz też wykorzystanie specjalnego narzędzia stworzonego w ramach projektu Reshape – talii kart pozwalającej kolektywne procesy prowadzić, rozwijać i ewaluować.
⚠️ Liczba miejsc ograniczona, obowiązują zapisy.

Zacznij!

Godz. 12:30. Prowadząca: Jagna Domżalska. Warsztaty dla osób chcących kuratorować. Jak szukać miejsca, tematów i śmiałości. Spotkanie dla osób, które chcą spróbować swoich sił w kuratorowaniu i poszukiwać własnej ścieżki w sztuce.
⚠️ Liczba miejsc ograniczona, obowiązują zapisy.

Prezentacje:

Kuratorstwo sztuki w internecie

Godz. 15:00. Prowadzący: Filip Ignatowicz. Wykład poruszający temat kuratorstwa w ekosystemie sieciowym i sztuki w internecie: zjawiska popularyzacyjne, online-art, kultura zgamifikowana i poddana memetyzacji/viralizacji, art-influencing i performatyka mediów społecznościowych. Case study projektu artUNBOXING.
👣 Wstęp wolny.

Dobre praktyki organizacji wystaw

Godz. 15:50. Prowadząca: Mariola Balińska. Prezentacja przybliży proces organizacji wystaw artystycznych od A do Z, w tym współpracę kuratora z artystami, planowanie, logistykę oraz tworzenie przekazu angażującego odbiorców.
👣 Wstęp wolny.

Najprostsze pod Słońcem – kilka subiektywnych myśli o byciu kuratorką

Godz. 16:40. Prowadząca: Emilia Orzechowska. „Słońce jest dla mnie niezwykle ważną towarzyszką życia, którą staram się doceniać, afirmować, badać i spędzać z nią jak najwięcej czasu”. Tematyką solarną i Słońcem, Emilia Orzechowska zajmuje się już od ponad 7 lat, w 2018 roku zrealizowała pierwszą odsłonę projektu The Dark Side Of The Sun na Festiwalu NARRACJE w Gdańsku Oliwie i później jeszcze jego kolejne 2 edycje, w których poruszała wątki związane raczej z Jej ciemną stroną materii, roztaczając wizje dość apokaliptycznego końca świata jaki znamy, w którym Słońca już nie ma. W ubiegłym roku kontynuowała wątki solarne realizując projekt Let The Sunshine In, przechodząc tym samym na jasną stronę Wszechgwiazdy, co doprowadziło ją miesiąc temu do realizacji wystawy sunrise_sunset na Festiwalu Inside Seaside. Podczas wykładu spróbuje opowiedzieć o różnorodnych formach kuratorskich, jakie towarzyszyły jej podczas jej solarnych badań, poszukiwań oraz ograniczeń i wyzwań, jakich musiała się podjąć, aby zrealizować swoje projekty.
👣 Wstęp wolny.


Regulamin wydarzenia

Jak dojechać do Stacji Orunia?

Najbliższe przystanki komunikacji miejskiej:

  • pociąg: (4 min. pieszo od Stacji Orunia), przystanek: Gdańsk Orunia
  • autobus: 132, 189, 200, 205, 207, 232, 289 (7 min. pieszo od Stacji Orunia), przystanek: Gościnna

Projekt realizowany i współfinansowany w ramach Krajowego Planu Odbudowy oraz Unii Europejskiej Next Generation EU.

Logo Stacja Orunia

Aktualności

Ilustracja przedstawia świętego Mikołaja, który płynie łodzią po Motławie, otoczonego gdańskimi kamieniczkami i choinką. Obok widnieje napis: „Powitajcie Mikołaja u brzegów Motławy”.

_20 listopada 2024

Świąteczne i noworoczne atrakcje w Gdańsku!

Wraz z Miastem Gdańsk przygotowaliśmy dla mieszkańek i mieszkańców Gdańska wyjątkowe wydarzenia n...

Świąteczne i noworoczne atrakcje w Gdańsku!

Ilustracja przedstawia świętego Mikołaja, który płynie łodzią po Motławie, otoczonego gdańskimi kamieniczkami i choinką. Obok widnieje napis: „Powitajcie Mikołaja u brzegów Motławy”.

Wraz z Miastem Gdańsk przygotowaliśmy dla mieszkańek i mieszkańców Gdańska wyjątkowe wydarzenia na sezon świąteczny i sylwestrowy.

Co Was czeka:

 

5 grudnia – Gdańska Choinka i przypłynięcie Mikołaja

Także w tym roku Mikołaj dotrze do Gdańska w niezwykły sposób – przypłynie Motławą na żaglowcu Bonawentura.

Już 5 grudnia o godz. 17:30 powitamy Mikołaja i jego świtę na Długim Pobrzeżu. Następnie orszak Mikołaja wyruszy pod Gdańską Choinkę, gdzie o godz. 18:00 odbędzie się uroczyste zapalenie światełek przez Prezydent Gdańska Aleksandrę Dulkiewicz.

Wydarzenie organizowane jest we współpracy z Fundacją Gdańskiej Choinki.

Nie przegapcie tej świątecznej tradycji i wypatrujcie Mikołaja na Długim Pobrzeżu!

22 grudnia – Gdańska Wigilia

Tradycyjnie, w niedzielę poprzedzającą święta Bożego Narodzenia, odbywa się Gdańska Wigilia.  W tym roku odbędzie się 22 grudnia o godz. 16:00, na Długim Targu.  To wyjątkowe wydarzenie, które łączy wszystkich mieszkańców – niezależnie od wyznania czy przekonań. W atmosferze ciepła i blasku świec, wszyscy mieszkańcy i mieszkanki będą mogli złożyć sobie życzenia przy wspólnym stole.

Władze miasta, przedstawiciele różnych kościołów chrześcijańskich oraz artyści związani z Gdańskim Archipelagiem Kultury (m.in. Teatr GAK i Zespół Pieśni i Tańca „Gdańsk”) zadbają o piękną oprawę wydarzenia.

31 grudnia – Gdański Sylwester

Powitajmy Nowy Rok w wielkim stylu! Zapraszamy na dwa równoległe wydarzenia sylwestrowe, które rozpoczną się o godz. 22:00.

  • Jar Wilanowski na Chełmie – dla fanów alternatywnego popu wystąpi Wiktor Dyduła, który zaśpiewa swoje największe przeboje.
  • Molo w Brzeźnie – miłośnicy muzyki tanecznej będą mogli bawić się przy setach DJ Hieny, która zapewni energetyczne, elektroniczne brzmienia.

Sylwestrowa noc w Gdańsku zapowiada wiele niezapomnianych emocji!

 

 

kolorowy ptaka na łyżwach w stylu geometrycznym, na niebieskim tle z elementami graficznymi w żywych kolorach. Napis: „Przełam lody. Skocz na łyżwy”

_20 listopada 2024

Ruszyło Gdańskie Lodowisko!

Przełam lody. Skocz na łyżwy. 23 listopada ruszyło lodowisko na Placu Zebrań Ludowych! Już od ...

Ruszyło Gdańskie Lodowisko!

kolorowy ptaka na łyżwach w stylu geometrycznym, na niebieskim tle z elementami graficznymi w żywych kolorach. Napis: „Przełam lody. Skocz na łyżwy”

Przełam lody. Skocz na łyżwy. 23 listopada ruszyło lodowisko na Placu Zebrań Ludowych!

Już od soboty miłośnicy zimowych sportów mogą ponownie cieszyć się jazdą na łyżwach w samym sercu Gdańska. Ceny praktycznie pozostają bez zmian! Nowością są “pingwinki” asekuracyjne dla małych łyżwiarzy.

 

Cennik na Gdańskim Lodowisku

żółte tło z jesiennymi listkami po lewej. Po prawej fioletowy napis 31.10 - 03.11 jesteśmy nieczynni.

_30 października 2024

Zamknięte

Informujemy, że w dniach od 31 października do 3 listopada 2024 roku nasze domy kultury są nieczy...

Zamknięte

żółte tło z jesiennymi listkami po lewej. Po prawej fioletowy napis 31.10 - 03.11 jesteśmy nieczynni.

Informujemy, że w dniach od 31 października do 3 listopada 2024 roku nasze domy kultury są nieczynne.

Serdecznie zapraszamy od 4 listopada.

Do zobaczenia!