Logo GAK

placówki

,,Orunianki” – spotkanie autorskie z Anną Czerwińską-Rydel | Johanna Schopenhauer, Konstancja Czirenberg GAK

,,Orunianki” – spotkanie autorskie z Anną Czerwińską-Rydel | Johanna Schopenhauer, Konstancja Czirenberg

Żółte tło. Po lewej stronie niebieski, prostokątny element dekoracyjny zwieńczony kształtem muszli. Po jego prawej stronie różowa, duża kropka. Po prawej stronie obrazka fragment ceglanego muru, z którego wystaje białe popiersie głowa kobiety z różowymi włosami.

Orunia jest kobietą. Projekt „Orunianki – Polki, gdańszczanki, patriotki”.

Kobiety z Oruni – żyły tu, mieszkały, pracowały przez wieki. Działaczki, nauczycielki, artystki, filantropki – czy wiemy o nich wystarczająco dużo? Projekt „Orunianki – Polki, gdańszczanki, patriotki” jest okazją, by przyjrzeć się mieszkankom dzielnicy i temu, jak ich działalność wpłynęła na społeczne i kulturalne życie Oruni. Działania projektowe rozpoczynają się 15 czerwca 2023 r. i zakończą się w listopadzie tego roku.

W 2023 roku Orunia obchodzi podwójne urodziny: 685. rocznicę lokacji wsi oraz 90. rocznicę przyłączenia dzielnicy do Gdańska. Projekt „Orunianki – Polki, gdańszczanki, patriotki”, dofinansowany jest ze środków Muzeum Historii Polski w Warszawie w ramach programu „Patriotyzm Jutra” i realizowany przez dwa oruńskie domu kultury GAK: Stację Orunia oraz Scenę Muzyczną. Działania projektowe popularyzować będą mniej znane dzielnicowe historie i wpisywać się w obchody dwóch jubileuszy, zwracając uwagę na kobiecą stronę dziejów tej historycznej dzielnicy. W ramach projektu odbędą się prelekcje i spotkania przybliżające mieszkańcom sylwetki zasłużonych orunianek, spacery historyczne po dzielnicy śladami kobiet, warsztaty historyczne kierowane do mieszkańców, warsztaty dla nauczycieli, jak również konkurs dla młodzieży na małą formę literacką dotyczącą bohaterek projektu. Zwieńczeniem projektu będą mapy (zarówno składane, papierowe, jak i dostępne w aplikacji na telefon) do samodzielnego zwiedzania dzielnicy szlakami kobiet oraz pocztówki z biogramami wybranych orunianek. Wszystkie wykłady oraz jeden ze spacerów po dzielnicy tłumaczone będą na Polski Język Migowy (PJM).

Projekt rozpoczyna się w drugiej połowie czerwca cyklem wykładów i spotkań poświęconych kobietom związanym z Orunią.

Harmonogram prelekcji/spotkań:

• 16.06.2023 Scena Muzyczna GAK, g. 18.00 Spotkanie autorskie z Anną Czerwińską –Rydel | Johanna Schopenhauer, Konstancja Czirenberg

Anna Czerwińska-Rydel to autorka i edukatorka, która w książkach postawiła sobie za cel… edukację. Czytelnicy poznają dzięki niej i dokonania słynnych Polaków, a do tego mają też okazję do przemyślenia innych, trudnych spraw. Urodzona w Gdańsku, Anna Czerwińska-Rydel dała się poznać jako sprawna edukatorka, prowadząca z młodymi ludźmi zajęcia pedagogiczne i terapeutyczne, a także warsztaty o profilu muzycznym. Swoje doświadczenia na tym polu szybko zaczęła przekuwać w słowa, przelewając je na karty książek dotyczących problemów z odnalezieniem się we współczesnym świecie. Ciekawym elementem jej twórczości są przypowieści biograficzne skupione wokół osób znanych, stające się okazją do wskazania właściwych dróg postępowania i zachowania.

Anna Czerwińska-Rydel jest autorką dwóch, ważnych, z punktu widzenia projektu „Orunianki(…)” książek – „Bałtycka Syrena. Historia Konstancji Czirenberg” oraz „Lustra Johanny. Opowieść o Johannie Schopenhauer”.

Konstancja Czirenberg urodziła się w Gdańsku w 1605 roku. Była utalentowaną śpiewaczką, malarką, hafciarką. Grała też na organach, klawikordzie i cytrze. Znała wiele języków, a legendy mówiące o jej nieprzeciętnej urodzie i talentach dotarły aż do Szwecji, Francji i Włoch. Nazywano ja Bałtycką Syreną.

Johanna Schopenhauer z kolei to nie tylko matka Artura Schopenhauera. W swoich czasach była znana na całą Europę jako pisarka i gospodyni słynnego salonu artystycznego, w którym bywał Johann Wolfgang von Goethe. Anna Czerwińska-Rydel w swojej książce opowiada o jej gdańskiej młodości oraz o tym, co wyrosło z tej krnąbrnej, rezolutnej dziewczyny.

Obie Panie mogły nazywać się Oruniankami. A szczegółowo o ich relacji z Orunią na pewno opowie Anna Czerwińska-Rydel, 16 czerwca o godz. 18:00, podczas naszego spotkania. Wstęp wolny. Zapraszamy!

• 23.06.2023 Stacja Orunia GAK, g.17.00 Wykład Anny Zielińskiej-Fedoruk | Działaczki oruńskiej Polonii

• 30.06.2023 Stacja Orunia GAK, g. 18.00 Spotkanie z prof. Ewą Graczyk | Stefania Augustyńska, Stanisława Przybyszewska

• 28.07.2023 Scena Muzyczna GAK, g. 18.00 Wykład prof. Sławomira Kościelaka | Emilia Hoene

Zapis spotkania z tłumaczeniem PJM


Projekt dofinansowano ze środków Muzeum Historii Polski w Warszawie w ramach programu „Patriotyzm Jutra”