Logo GAK

placówki

„Międzywojenna Orunia w świetle prasy codziennej, wspomnień i statystyk” – wykład dr Jana Daniluka GAK

spotkanie

„Międzywojenna Orunia w świetle prasy codziennej, wspomnień i statystyk” – wykład dr Jana Daniluka

 1. data

  18.05.22
  środa

 2. godzina

  18:00

 3. wstęp

  bezpłatny

 4. adres

  Stacja Orunia ul. Dworcowa 9

 5. dla kogo?

  Dorośli , Młodzież , Seniorzy

Jak żyło się na Oruni w okresie Wolnego Miasta Gdańska, co trapiło jej mieszkańców? Jakie atrakcje oferowała tak samym orunianom, jak i przyjezdnym? Próby uchwycenia charakteru Oruni, jak i rytmu życia jej mieszkańców, podejmie się dr Jan Daniluk, historyk, badacz i popularyzator dziejów Gdańska i Sopotu w XIX-XX w. Jego wykład rozpocznie się 18 maja o godzinie 18.00 w Stacji Orunia GAK. 

 

Dzień 2 czerwca 1338 roku to początek oficjalnej historii Oruni (najpierw jako wsi, bowiem dzielnicą Gdańska stała się ona dopiero w 1933 roku). Tego dnia gdański komtur Winrych von Kniprode nadał Oruni przywilej lokacyjny. W tym roku obchodzimy zatem 684. rocznicę jej urodzin. W świętowanie jubileuszu szacownej solenizantki włącza się także Stacja Orunia GAK, która przygotowała cykl wydarzeń związanych z tą ważną rocznicą.

Pierwszym z nich jest wykład dr Jana Daniluka pt „Międzywojenna Orunia w świetle prasy codziennej, wspomnień i statystyk”

Na wykładzie poznamy obraz międzywojennej Oruni, jaki wyłania się z artykułów i wzmianek w prasie codziennej z epoki, wspomnień jej mieszkańców czy obserwatorów, a także ze źródeł statystycznych.

Dr Jan Daniluk to doktor historii, absolwent Wydziału Historycznego Uniwersytetu Gdańskiego, pełnomocnik dyrektora Hevelianum ds. historii i dziedzictwa kulturowego historią zawodowo zajmuje się od 14 lat. Wcześniej pracował na Uniwersytecie Gdańskim, w Muzeum Sopotu, w Dziale Naukowym Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku oraz w pionie edukacyjno-naukowym gdańskiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej. Jest autorem i współautorem publikacji: „Dolny Wrzeszcz i Zaspa”, „Dzieje Fortu – spacerownik”, „Miasta skoszarowane” czy (najnowszej, niedawno wydanej) „Dwudziestolecie pomiędzy”. To także znakomity mówca i narrator, przystępnie przybliżający słuchaczom niuanse historii naszego miasta. Ciekawych szczegółów i interesujących wątków na pewno nie zabraknie też na oruńskim spotkaniu.

Wstęp wolny. Wydarzenie jest dostępne dla osób z dysfunkcją słuchu (pętla indukcyjna).