Logo GAK

placówki

Marsz, Marsz! GAK

spotkanie

Marsz, Marsz!

 1. data

  12.03.22
  sobota

 2. godzina

  11:00

 3. wstęp

  bezpłatny

 4. adres

  ul. Turystyczna 3, Gdańsk

 5. dla kogo?

  Dorośli , Młodzież , Seniorzy

Wystawa, prelekcja i pokaz rekonstrukcji historycznej w ramach
obchodów Roku Józefa Rufina Wybickiego

12 marca (sobota) 2022, g. 11.00-14.00 – wystawa, pokazy, prelekcje

16 marca (środa) 2022, g. 9:00-10:00 – „MARCHONS! MARCHONS!”- Warsztaty muzyczne dla dzieci 6+ poświęcone hymnowi Francji/ wstęp 20 zł

Decyzją Sejmu RP rok 2022 ustanowiono Rokiem Józefa Rufina Wybickiego – polskiego polityka, ale również pisarza, autora dramatów, komedii i wierszy. W tym czasie będziemy obchodzić nie tylko 200 lat od jego śmierci ale i 275 lat jego urodzin i 225 lat od powstania Pieśni Legionów Polskich we Włoszech.

Z tej okazji Marsz, Marsz! będzie doskonałą okazją do ponownego odkrycia niezwykłej osobistości jaką był Józef Wybicki oraz jego epokowego dla nas dzieła. Czy wiedzieliście, że Mazurek Dąbrowskiego w swej historii kilkukrotnie zmieniał tytuł? Albo, że wraz ze zmieniającymi się realiami jego niektóre frazy ulegały zmianie? Ziemia włoska ustępowała „na chwilę” ziemi szkockiej, a gen. Dąbrowski takim nazwiskom jak Skrzynecki, Chłopicki, Dwernicki….

Podczas Marsz, Marsz! usłyszycie również opowieści o hymnach narodowych z innych państw oraz będziecie widzami pierwszego na Wyspie Sobieszewskiej pokazu historycznego epoki Józefa Wybickiego.

W programie:

 • 11:00 „MARSZ, MARSZ” OTWARCIE WYSTAWY CZASOWEJ / Izba Pamięci Wincentego Pola
  Józef Wybicki i jego epokowe dzieło – Mazurek Dąbrowskiego będą kanwą do opowieści innych pieśniach i hymnach narodowych. Wystawa do 15.04.2022
 • 11:15 „KOD WYBICKIEGO”  PRELEKCJA POŚWIĘCONA ŻYCIU I TWÓRCZOŚCI JÓZEFA RUFINA WYBICKIEGO, którą poprowadzi Przemysław Rey z Muzeum Hymnu Narodowego w Będominie.
 • 12:00 – 13:00 DO HYMNU!- Prelekcja poświęcona hymnom świata, które przykuwają uwagę słuchaczy niezwykłymi melodiami i tekstem.Uroczyste chwile pełne uniesień i wzruszeń narodu łączą się często z wykonywaniem hymnu. Historia każdego z przygotowanych przez prelegentkę hymnów jest niezwykle ciekawa. Niektóre z nich zaskakują kolorystyką melodii, nietypowym rytmem, inne ujmują tekstem dotykającym serca lub zachęcającym do walki i mobilizującym do wspólnego działania. Melodia i tekst stają się tym, co spaja naród i stanowi o jego jedności. Usłyszymy hymny między innymi z Izraela, RPA, Japonii, Urugwaju, Indii, USA, Wielkiej Brytanii oraz Szwajcarii.
 • 13:00 – 14:00 POKAZ GRUPY REKONSTRUKCYJNEJ STOWARZYSZENIA GARNIZON GDAŃSK (pokaz chirurgii wojskowej, mody cywilnej epoki Wybickiego, musztra, prezentacja uzbrojenia i umundurowania, komentarz historyka).

16.03.2022

 • 9:00 – 10:00 „MARCHONS! MARCHONS!”- Warsztaty muzyczne dla dzieci 6+ poświęcone hymnowi Francji.
  Jako robocza orkiestra opracujemy wspólny akompaniament ciekawego i marszowego hymnu Francji zwanego Marsylianką. Zabierzcie ze sobą swoje ulubione instrumenty (również na miejscu do dyspozycji będą instrumenty perkusyjne)  w ten sposób zagramy, zaśpiewajmy niczym „ochotniczy batalion marsylski”! Au revoir! / Prowadzenie Agnieszka Waśniewska / Wstęp 20 zł

Gośćmi wydarzenia będą:

Przemysław ReyKurator Muzeum Hymnu Narodowego w Będominie – oddział Muzeum Narodowego w Gdańsku na Kaszubach. Muzeum ulokowano w dworze szlacheckim, należącym w latach 1740-1785 do rodziny Wybickich. Tam urodził się Józef Wybicki, twórca tekstu Mazurka Dąbrowskiego, hymnu państwowego Polski. Właśnie tu gromadzone są pamiątki po twórcy polskiego hymnu i innych postaciach z jego epoki, dokumenty dotyczące historii Mazurka Dąbrowskiego, a także elementy wyposażenia dworu z XVIII i początku XIX w.

Agnieszka Waśniewska (Muzyczka, badaczka kultury, multiinstrumentalistka) Angażuje się w projekty muzyki klasycznej, alternatywnej, folkowej oraz muzyki będącej połączeniem gatunków. Jest absolwentką Akademii Muzycznej im. S. Moniuszki w Gdańsku oraz Uniwersytetu Gdańskiego. Swoją grę na oboju doskonaliła podczas międzynarodowych kursów u profesorów z Niemiec, Francji oraz Szwajcarii. Występowała podczas koncertów i festiwali w Polsce (m.in.: festiwal Streetwaves, Festiwal Muzyki Współczesnej Nowe Fale, Metropolia jest Okey, Mundus Cantat). oraz za granicą (Litwa, Norwegia, Wielka Brytania,  Portugalia). Koncertuje na scenach muzyki klasycznej, współpracowała m.in. z Polską Filharmonią Kameralną Sopot, Orkiestrą Tutta Forza, Polską Filharmonią Sinfonia Baltica.  Jako absolwentka filologii polskiej na Uniwersytecie Gdańskim rozwija swoje zainteresowania badawcze i teoretyczno-muzyczne podczas interdyscyplinarnych studiów doktoranckich. Jest autorką naukowych artykułów o tematyce muzyczno-literackiej oraz referatów prezentowanych przez nią na krajowych i międzynarodowych konferencjach naukowych. Studiowała na The Arctic University of Norway, prowadząc autorskie badania rdzennej muzyki wokalnej Samów zamieszkujących tereny subarktyczne. Pracuje nad rozprawą poświęconą obrzędowym pieśniom tradycyjnym. Współpracowała między innymi z Radiem Gdańsk, Europejskim Centrum Solidarności, Fundacją Nowy Port Sztuki, Insomnia Festival w Norwegii, Akademickim Chórem Uniwersytetu Gdańskiego.

Stowarzyszenie Garnizon Gdańsk – działa od 2005 r. Zajmuje się profesjonalną animacją historyczną, edukacją i popularyzowaniem historii i dawnych tradycji (pokazy, wystawy, inscenizacje, lekcje, wycieczki, gry miejskie, wykłady). Wśród projektów realizowanych w ramach Garnizonu są oddziały gdańskie z XVII i XVIII wieku, wojska pruskiego z 1807 i 1813 r., Załoga Kaperska XVII – XIX w., gdańscy mieszczanie z XVII, XVIII i XIX w., Royal Navy z 1807 r, oddziały z kolonialnej Ameryki Północnej.

Patronat medialny:

Gdansk.pl, Trójmiasto.pl, Radio Gdańsk.pl

GDAŃSKI ARCHIPELAG KULTURY „WYSPA SKARBÓW”
DOM KULTURY / GALERIA / MUZEUM
ul. Turystyczna 3 Gdańsk Sobieszewo, tel. 58 323 91 15
wyspaskarbow.gak.gda.pl    www.facebook.com/wyspa.gak