Logo GAK

placówki

Kolorowe sny o Gdańsku GAK

wystawa

Kolorowe sny o Gdańsku

 1. data

  05.12.21
  niedziela

 2. godzina

  14:00

 3. wstęp

  bezpłatny

 4. adres

  Turystyczna 3, 80-680 Gdańsk

 5. dla kogo?

  Dorośli , Młodzież , Seniorzy

Wernisaż wystawy Vasyla Netsko oraz koncert utworów z dwudziestolecia międzywojennego.

Na wystawie zobaczymy serię obrazów o Gdańsku w surrealistycznym świecie lat 20tych minionego stulecia. Przewrotnie, kolekcja „Kolorowe sny o Gdańsku” została stworzona podczas kwarantanny obecnych, trudnych lat 20stych. Dla autora, czas ten okazał się wspaniałym momentem aby całkowicie oddać się pasji twórczości. Owocem jest kolekcja 15 niezwykłych obrazów, w których możemy dostrzec ogromną miłość do Gdańska i nie tylko…

„Z tęsknoty za wolnością w czasie pandemii oraz z mojego uwielbienia do Gdańska, powstał pierwszy obraz serii: „Danzig dencing”, a następnie jego odsłony. Przez trzy tygodnie namalowałem łącznie 15 obrazów, które stanowią opowieść o życiu dawnych Gdańszczanek i Gdańszczan. To oczywiście moje wyobrażenie przeszłości miasta, w którym obecnie pracuję i tworzę, a które pokochałem tak bardzo, że jest moją muzą. Cykl „Danzig dencing” nie został zamknięty… po jej publicznej prezentacji powstaną kolejne obrazy. Zapraszam wszystkich do jej współtworzenia” – Vasyl Netsko.

Ekspozycja wystawy do 31.12.2021

Malarską podróż po dawnym Gdańsku umili nam koncert utworów z dwudziestolecia międzywojennego w autorskich aranżacjach Anny Gospodarek, który wykona zespół w składzie: Anna Gospodarek – skrzypce, Radosław Blonka – wokal, Patryk Matusiak – fortepian. W repertuarze znajdą się m.in. piosenki Mieczysława Fogga, Eugeniusza Bodo, Henryka Warsa, Władysława Szpilmana: takie jak Ta ostatnia niedziela czy Umówiłem się z nią na dziewiątą. Koncert zorganizowany jest w ramach projektu Kultura w Koronie II.

Podróże w czasie najlepiej odbywać w odpowiednim stroju – wybierzcie się więc na wernisaż i koncert w stylizacji z lat 20tych!

[Zdjęcie strojnie ubranego mężczyzny w zielonym kapeluszu]

Foto: Piotr Żagiell Photography

Vasyl Net­sko  ur. 1977r. w Białej Górze k. Lwowa. Ukraiński artysta malarz, mistrz sztuki ludowej. Ukończył Tarnopolską Wyższą Szkołę Zawodową Technologii i Projektowania w specjalizacji „rzeźba w drewnie”. Studiował również na Lwowskiej Narodowej Akademii Sztuki. Jest utytułowanym sportowcem, kulturystą. Od 2015 r. mieszka, pracuje i tworzy w Polsce. Zajmuje się malarstwem sztalugowym, ściennym oraz rzeźbą. Vasyla Netsko inspirują emocje związane z codziennym życiem, otaczająca natura, filozofia i kultura wschodu, a ostatnimi czasy Gdańsk, jego historia, architektura oraz kultura. W 2014r. został laureatem XVIII Międzynarodowego Salonu Jesiennego „Wysoki Zamek” w Pałacu Sztuki we Lwowie. Jest członkiem Stowarzyszenia Twórców „Przystanek Sztuka” w Straszynie oraz laureatem plebiscytu Dziennika Bałtyckiego „Osobowość roku 2019” w powiecie gdańskim w kategorii „kultura”.

[Szczupła brunetka w czarnej sukience trzymająca skrzypce]Anna Gospodarek  Absolwentka Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku. Tytuł magistra uzyskała na Wydziale Instrumentalnym oraz na Wydziale Dyrygentury, Kompozycji i Teorii Muzyki. Jako jedna z dwóch wybranych studentek, w ramach spektaklu dyplomowego, zadyrygowała  Carmen George’a Bizeta  w Operze Wrocławskiej. Jako skrzypaczka współpracowała z licznymi orkiestrami koncertując w kraju i za granicą. Występowała na jednej scenie m.in.: z K. Zimerman, A. Bocelli, A. Kurzak, R. Villazon, P. Beczała, R. Alagna.  Wraz z orkiestrą muzyki filmowej odbyła kilka tras koncertowych po Europie, występując w takich miejscach jak Filharmonia Berlińska. Obecnie pracuje jako skrzypaczka Orkiestry Państwowej Opery Bałtyckiej w Gdańsku.

[Młody brunet w białej koszuli ze skrzyżowanymi na piersi rękoma]Radosław Blonka  Ukończył z wyróżnieniem Wydział Wokalno-Aktorski Akademii Muzycznej w Gdańsku. Swoje umiejętności rozwijał na kursach mistrzowskich pod okiem wybitnych śpiewaków operowych i pedagogów takich jak: J.Rappe, K. Kaludov,  O. Pasiecznik czy P. Kusiewicz.  Jest laureatem kilkudziesięciu konkursów wokalnych w tym I Międzynarodowego Konkursu Solowej Wokalistyki Sakralnej Ars Et Gloria. Występuje w koncertach i festiwalach muzycznych w kraju i za granicą.  W 2019 i 2020 roku wziął udział w tournée po Europie, wykonując około 90 koncertów muzyki filmowej na wielu prestiżowych scenach m.in.: w Wiedniu, Lipsku, Berlinie, Dreźnie, Bazylei, Frankfurcie, Zurychu, Genewie, Goeteborgu czy Kopenhadze. Był jednym z pomysłodawców utworzenia w Piotrkowie Trybunalskim Festiwalu Sztuki Muzycznej, którego później został koordynatorem artystycznym.

Patryk Matusiak  Pianista, absolwent PSM I i II stopnia w Słupsku oraz wydziału instrumentalnego Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku w klasie fortepianu prof. Bogdana Kułakowskiego. Od 2015r. jest również studentem kompozycji  na tej samej uczelni.  Łącząc umiejętności pianistyczne z kompozytorskimi  aktywnie włącza się w promocję twórczości młodych gdańskich kompozytorów. Dokonując corocznie wielu polskich, ale i światowych prawykonań w tym:„4 miniatur fortepianowych” Piotra Jędrzejczyka i dwóch własnych utworów Lament Orfeusza i Osioł w Rzymie.

Regulamin wydarzenia


Gdański Archipelag Kultury Wyspa Skarbów
Dom Kultury / Galeria / Muzeum
ul. Turystyczna 3, Gdańsk Sobieszewo
tel. 58 323 91 15, wyspaskarbow.gak.gda.pl